DOĞU FRANSA GEZİLECEK YERLER VE OYONNAX

Fransa’nın Silikon Vadisi..


Fransa ile ilgili yazılarımızın bazılarında belirttiğimiz gibi, aslında Fransa, Türkiye’den daha önce bildiğimiz bir ülke oldu… Mesela küçük kardeş Merve Fransa doğumlu… Şimdi çocukluğumuzu ve hayatımızı uzun uzun anlatmayalım – ne de olsa bu bir kişisel blog değil, merak edenler email atsınlar anlatırız- ama uzun süre Fransa’da yaşadığımız ve hala gidip geldiğimiz aşikar. Fransa’da bu kadar mekik dokumamızın nedeni budur. Zaten yer yer yazılarımızdaki adam sendecilikten de bu ülke ile biraz fazla içli dışlı olduğumuzu anlamışsınızdır. Dikkatsiz okuyucularımıza gelsin bu taş..

Bu yüzden Fransa’nın doğusu, Paris’ten önce yaşadığımız yer olunca, o civarda çok gezdik.. Bir de Fransa’da ‘aman çok uzak’ gibi bir kavram yok. Çünkü metropol bir şehirde yaşamıyorsanız, özellikle büyük alışverişler için başka şehre gitmekten başka şansın yok. Ki zaten herkesin arabası var, atlayıp başka şehre gitmeyeni dövüyorlar. O derece.

Beni Köyümün Yağmurlarında Yıkasınlar: Oyonnax ‘ım deyip, Lyon‘un üst kısmında kalan, Doğu Fransa Gezilecek Yerler yazımıza başlayalım..

Nasıl giderim?

Eğer Paris‘ten ya da Nice, Marsilya gibi Fransa’nın büyük şehirlerinden geliyorsanız kesinlikle tren ile. Araba isterim derseniz, araç paylaşım sitesi covoiturage ı ziyaret edin deriz. Paris- Lyon arasında biz bir keresinde yolcu almıştık, gayet güvenli. Hatta konuşmana gerek bile yok.

Neden gideyim ki oralara?

İşte bunu demeyin. Hep söylüyoruz; özellikle Fransa’da turistik olmayan köyler daha sevimli oluyor. İkincisi eğer yolunuz Fransa’nın doğusuna özellikle Lyon’a düşerse, bol bol civar köyleri gezin. İnanın pişman olmayacaksınız. Üçüncüsü eğer bizim gibi doğa aşığıysanız, mutlaka gidin! Paris’te yeşili ara ki bulasın. Doğuda aramana gerek yok o seni buluyor..

Fransa’ nın doğusunda hangi şehirlere gitmeliyim?

Oyonnax ve gölleri Lac Genin ile Lac Nantua, MâconBourg en Bresse.. Doğu Fransa gezi haritamız için tıklayın.

Torpil var mı?

Evet var tabiisi.

Nerede konaklarım?

booking.com’dan uygun fiyata hostel bulabilirsiniz. Ya da ev kiralayablirsiniz. Hatırlatalım, buralar turistik olmadığı için, pahalı da değil. Başka bir alternatif de Lyon’da kalabilirsiniz ve günü birlik araç kiralayarak ya da tren ile bu şehirlere gelebilirsiniz. Ayrıca Oyonnax’ta Nouvel Hôtel ve Central Parc Inter HôtelHôtel Buffard. Bourg’da Mercure hotel, ibis veya Best Western Hotel de France gibi bir çok otel var.

DOĞU FRANSA GEZİ REHBERİ

Doğu Fransa’nın Rhone-Alpes Bölgesi; Ain, Ardeche, Drome, Isère, Loire, Rhone, Savoie and Haute-Savoie departmanlarını kapsıyor. Bizim gezi planımız ise Ain Bölgesinde olacak..

OYONNAX

Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar.. İşte karşınızda benim sevimli ve küçük köyüm. Gezilecek yerler listesinde doğduğum evi de ziyaret edeceksiniz, hazır olun. Karşınızda 01100 kodu ile Oyonnax.

Doğu Fransa’da Auvergne-Rhône-Alpes Bölgesinin Ain departmanının yani Fransa’nın kodu 1 olan departmanda yer alan Oyonnax (Bu yüzden Fransa’nın 1 numarası oluyor), aynı zamanda Ain’da en kalabalık 2. bölge..

16 Haziran 1947 Direniş Madalyası (Médaille de la Résistance) ile ödüllendirilmiş şehir,  Jura Dağlarının (Jura Mountains) yamacında yer alıyor.

Fransa’ nın Plastik Vadisi (Plastics Valley) olarak bilinen Oyonnax, bu ününü bu şehirde yer alan birden fazla plastik fabrikasına borçlu.

Dünyaca bilinmese de, Fransa’da Oyonnax, 2013’te 1 ligde oynadıkları için rugby takımı Oyonnax Rugby ile bilinir.

Jura Dağı parkı ile doğa ile iç içe, kocaman bir yeşillik alana sahip köyüm, trekking, dağ bisilketi, koşu gibi doğa sporları için harika bir parkura sahip. Jura dağında yürüyüş parkuru metreler ile gayet net bir şekilde belirtilmiş olsa da, tavsiyemiz kaybolun! Küçük dereler, farklı bitki örtüsü ve tertemiz havası ile bu park, kendinizi yenileyeceğiniz bir yer olacak.

Yer yer binaların bir cephesinin duvar resmi yani graffiti olduğunu göreceksiniz..

oyonnax-3

Evet, torpilli bir yazı olacağını söylemiştik. Oyonnax’lı olarak yani Fransızcasıyla Oyonnaxiens ruhuyla köyüme gidin..

Oyonnax’ ta görülmesi gereken yerler:

 • Parc René Nicod
 • Cinema Atmosphère
 • Mairie Oyonnax
 • Cure Saint Léger
 • Museum of the Comb and of the Plastics Industry
 • Centre culturel Arago
 • La Freque d’Oyonnax (La Fresque de la Plasturgie): grafitti
 • La Grande Vapeur à Oyonnax (Musee de da grande vapeur, Musée du peigne à Oyonnax) İşte doğduğum ev! Cidden öyle ama! Yok yok müzede doğmadım. Zamanında müzenin olduğu mevkiide doğduğum ev de varmış, yıkılmış ve müze ile geniş otopark yapılmış… Müzenin çevresindeki o geniş otopark kısmından bizim ev de nasibini almış.. İşte ne kadar kıymetli olduğumun bir kanıtı daha. Fransa bu doğumdan sonra artık burayı müze olmalı demiş. E adamlar haklı beyler…
 • Parc naturel régional du Haut-Jura (Jura Mountains Regional Natural Park)
 • Pêche Haut Jura

Ve gelelim Fransa göler bölgesine. Öncelikle;

Lac Genin: Dağın ortasında bir göl ve etrafı alabildiğine yeşillik…

Lac de Nantua: Yine Oyonnax’a çok yakın bir göl… Lac Genin’e göre daha büyük. Fransızlar hava güzel olduğunda kitaplarını kapıp bu güzel gölün çevresindeki çimenliğe yayılır ve doğanın tadını çıkarır.. Bizim de burada yayılıp, ders çalışmışlığımız var. Ders çalışmak dahi olsa, keyifliydi..

Göl sanki deniz gibi, gözünüzün alabildiğine uzanıyor.. Üstüne bir de bembeyaz kuğuları ile Lac de Nantua, tam anlamıyla kafa dinleyeceğiniz bir yer..

Caanım göller ve Oyonnax’ tan sonra biraz insan içine çıkıyoruz ve kalabalık bir şehre gidiyoruz.. Yani nispeten kalabalık tabii..

oyonnax-lac-nantua-6

BOURG-EN-BRESSE

Doğu Fransa’nın ilçesi olan Bourg-en-Bresse, aynı zamanda Ain departmanının başkenti…

Yazarken bizim için bile il, ilçe, departman gibi coğrafi bilgileri yazmak çok zor oluyor. O yüzden bu bilgilere çok takılmayın. Fransa’ da yerel idare sistemi bizden farklı. Bunu bilin yeter.

Ain Bölgesinde resmi bir işiniz olursa, illa ki Bourg-en-Bresse (kısaca Bourg denir)’e gidersiniz… Buralılara da Burgiens deniyor. Bilgi yarışmasına katılırsınız belki, biz de anarsınız artık..

 • Benedictine Abbey (Abbaye d’Ambronay): Orta Çağ’ın ilk dönemlerinde, manastır direkt Roma’ ya bağlıymış. 1282′ den sonra Savoy Dükü (Dukes of Savoy)’ nün koruması altına girmiş. Böylece Fransa Kralı ile dük arasında tartışmalarda, ara bulucu olmuş. Tabii bu da manastır oldukça güçlendirmiş. Bu manastırlık kompleksinde, Dauphine Tower, the Archives Tower, Saint Jacques ve Saint Catherine’s Chapel, manastırda inzivaya çekilenlerin evlerini, kutsal odaları görebilirsiniz.. Barok ve dini müziklerin destekleyen ve konser alanı olarak kullanılan Ambronay Cultural Centre’a ait.
 • Bresse Museum (Prefectural Museum of Bresse-Domain Planon ya da Musée départemental de la Bresse-Domaine des Planons): 20 hektarlık Domaine des Planons çiftlik alanında yer alan müze, Montrevel-en-Bresse bölgesindeki Saint-Cyr-sur-Menthon köyüne yakın. Araç ile kısa sürede ulaşabilirsiniz. 15. yüzyıldan kalma otantik çiftlik evinde,  3,000m² ‘lik modern sanat merkezi de var.
 • The Revermont Museum: Revermont bölgesinin tarihine ait objelerin ve fotoğrafların sergilendiği müze, bir zamanlar şarap üretiminin yapıldığı alanmış. Müzede ayrıca, özek bitkiler, 650 çeşit orkide ve bölgeye ait bitkiler de yer alıyor.
 • Châtillon-sur Chalaronne: Chalaronne Nehrinin kıyısında yer alan Orta Çağ köyünde, Saint André’s Church ve the Villars Gate yer alıyor. Mola vermek için ideal kafe  ve restoranlar var.
 • Tower of the Castle of Loriol: Castle of Loriol’in 1306 yılından kalma parçası, en eski bölümü ve 21 jenerasyondur tavkiye evi olarak kullanılmış. Kale ana avlunun etrafında yapılanmış ve çevresindeki hendekler iki köprü ile geçiliyor. Ziyarete açık..
 • Bruno Yel değirmeni ve köprüsü (Mill of Bruno): Yeldeğirmeni her Çarşamba günü rezervasyon ile açılıyor.. Charterhouse of Montmerle’a bağlı Carthusian rahipleri tarafından yaptırılan yeldeğirmeni ve köprü, 1350 yılı civarında yaptırılmış.. Zaman içinde elektrik tesisi, un değirmeni ve hayvan yemi için kullanılmış. Ziyarete açık olan yeldeğirmeni, Fransa Devleti tarafından Fransız Mirası olarak sınıflandırılıyor.
 • JC Bonnet silk industries museum: Fransa’nın en büyük ipek fabrikalarından olan ve 2 yüzyıldır ipek üretimi için kullanılan yapıda, pek üretimine 1835 yılında başlanılmış ve 2001′ de üretim durdurulmuş. artık müze olarak hizmet veriyor.
 • Castle Fléchères (The Château de Fléchères): 17. yüzyılın mimarisine sahip yapı, 1632 yılından İtalyan artist Pietro Ricchi’nin olağanüstü fresklerine sahip. 15. Louis’in dairesi, merdivenleri, hala çalışan mutfağı ile 40 hektarlık yeşilliğin içinde, İngiliz bahçeleri, çeşmeleri ve gölü ile masalsı bir şato. HAziran- Ağustos aylarında ziyarete açık.
 • The Royal monastery of Brou (The Monastère Royal de Brou): Ününü Saint Nicolas’s Church kilisesinden alan yapı. Aziz Nicholas Kilisesi, gösterişli gotik tarzda dizaynını Flemenk artist Loys Van Boghem tam 25 yılda yaptı. Avusturya  Kraliının kızı Marguerite ve Savoy Dükü kocası Philibert  adına yapıldı. İkisinin mezarı da burada yer alıyor. Günümüzde sanat galerisi olarak ve 12000′ den fazla kitap ile sanat tarihi kitabı ile tarihe ışık tutuyor
 • Louis Jourdan Museum: Ressamların yürüyüş yolu turunda, ressamların resimlerini yaptığı masaları o zamanki hali ile göreceksiniz.

MâCON

Bourgogne-Franche-Comté Bölgesi’ne bağlı, Saône-et-Loire departmanın belediyeliği (prefecture) Macon, işiniz olmazsa gitmeyeceğiniz bir köy. Yani hazır buradayken sadece uğrayın, ne demek istediğimizi anlayacaksınız..

 • Musée des Ursulines
 • Église Saint-Clément

Doğu Fransa’da görülecek diğer yerler:

 • Perouges
 • Divonne les Bains
 • Menthon Saint Bernard
 • Besançon

KAYNAKLAR

 • http://www.bourgenbressetourisme.fr/en/
 • http://www.oyonnax.fr
 • http://www.francethisway.com
 • http://www.hautbugey-tourisme.com/index.php

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.