Scroll to Content

LYON EKONOMİK GEZİ REHBERİ

Alp Dağlarının koynunda gastronomi şehri…


Fransa’ nın 3. büyük şehri Lyon, Paris ve COTE D’AZUR- Fransız Rivieras gölgesinde kalmış biraz. Ama özellikle Fransız Alplerini bilen Lyon’un Doğu Fransa’da ne kadar önemli bir şehir olduğunu da bilir. Bir de futbol tutkunları başarılı Olimpik Lyon Futbol Takımı’ndan dolayı ada aşinadır.. Tabii biz de taraftarlarıyız hatta maçına gitmişliğimiz var.

lyon-6

Saône ya da Rhône Nehirlerinin şehrin merkezinde geçtiği, Fransa’nın Rhone Alps bölgesinde yer alan Lyon, bölgenin adından da anlaşılacağı gibi Alplerin etkisinin hissedildiği bir şehirdir.

lyon-4

Bu yazının biraz yanlı olacağını şimdiden söyleyelim. Çünkü Lyon bizim için uzun zaman yaşadığımız Paris’ten daha önce bildiğimiz, üstümüzde emeği olan bir şehir desek yeridir. Köyümüz olan Oyonnax (Bilmeyenler için doğduğum ve çocukluğumun geçtiği köy oluyor kendisi)’a en yakın büyük Fransız şehri (Çünkü kilometre olarak Cenevre Oyonnax’a daha yakın). “Bi şehre gidip geliyorum” dediğimiz bir yer aslında… Bu yazıyı yazmadan önce aslında ne kadar az fotoğrafımızın olduğunu hatırladık mesela. Kaç İstanbullunun Dolmabahçe Sarayı’ında fotoğrafı vardır ki? Halbuki önünden geçmeyenimiz yoktur… Ve hatta Lyon ile ön araştırma yaparken Fransız mutfağının kalbi olduğunu ve Fransız gastronomisi ile adının geçtiğini öğrendik.

Lyon, Doğu Fransa’nın en merkezi, turistik ve büyük şehri. Kültürel ve yenilik şehri olarak da adı geçen Lyon’da tarihe, lokal hayata ve Alpler’e doymak istiyorsanız, en az iki gün kalmanızı öneriyoruz. Biz tur planımızı 1 güne sığdırdık. Malum vakit nakittir.. Ama siz Lyon gezi planımızı takip ederek, dilerseniz bir noktasında pause yapıp, ertesi gün kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İzin veriyoruz yani.

Lyon’da hava durumu: Alplerin etkisiyle serin ve ayazı vardır. Kışın çok sert olmasa da (Alpler soğuğu biraz kesiyor), soğuktur. Aslında İstanbul gibi düşünebilirsiniz. Tek fark kışın kar görmek çok olağan bir şey.

Lyon için bütçe: Fransa’ nın pahalı bir şehir olduğunu düşünecek olursak bütçenin normal bir Avrupa şehri x 2 olmalı. Paris’ te değilim nasılsa demeyin, Lyon’ un aşağı kalır yanı yok.

Lyon’ a gitmek için ideal zaman: Kışın kayak ile Lyon’da görülecek yerleri gezebilir ya da ilkbahar veya yazın gitmenizi öneririz.

Şimdi Lyon’u, lokalinden okuma ayrıcalığını yaşayın efenimmm… Karşınızda Alp Dağlarının koynunda gastronomi şehri Lyon..

LYON ‘ A ULAŞIM: LYON ‘ A NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: İstanbul’dan direkt uçuş var. Lyon Havaalanı yani Lyon–Saint-Exupéry Airport, Otobüs ile Lyon Garı’na kadar gidiyorsunuz. Pegasus ile ucuz uçak bileti bulabiliyorsunuz. Önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın ama. Lyon Havaalanı’ndan Lyon şehir merkezine gitmek için; Rhonexpress adındaki treni kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Araç ile: Avrupa otobanı diyoruz başka bir şey demiyoruz..Siz anladınız onu… Ayrıca bizim yolumuzun üstünde hariki bir yamaç vardı..

Tren ile: TGV yani Fransız Raylı Taşıma (yazamadı)… Firması diyelim… ile Eurostar. Lyon’da 2 tane tren garı var; Lyon 3. Bölgesinde yer alan Gare de Lyon Part-Dieu ve 2. Bölgedeki Gare de Lyon-Perrache. İkisi de şehir merkezinde yer alıyor.

Otobüs ile: Yine Avrupa içinde kullandığınız otobüs firmaları ile Lyon’a çok kolay bir şekilde gelebilirsiniz.

LYON ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Lyon’da 4 metro hattı, 5 tramvay hattı, 2 fünükiler hattı ve 130’dan fazla otobüs hattı var. Lyon şehir içi ulaşımı sağlayan TCL firması gece otobüsleri de dahil, her şeyi düşünmüş. Ve Lyonda ulaşım ister otobüs ister metro çok kolay ve rahat. Buraya tıklayarak gitmek istediğiniz yeri yazın, site sizi opsiyonlu ulaşım ağlarını göstersin.

Diğer bir alternatif ise; bisiklet kiralama: Bisiklet anlamına gelen velo yu şehir merkezinde bisiklet parklarında bulabilirsiniz. Sistem Bağdat Caddesi’ndeki gibi çalışıyor..

Lyon ulaim

LYON ’ DA KONAKLAMA: LYON ‘ DA NEREDE KALINIR?

Hem ulaşım hem alışveriş açısından Lyon’daki iki nehrin arasındaki 2. Bölge’de kalmanızı tavsiye ediyoruz… Biz Lyon’da konaklamayıp, köyümüze geri döndük tabii…

LYON ’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Yemek yemek, Kanalda ayaklarınızı uzatıp piknik yapmak ve bol bol yürümek…

LYON ’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR? 

Lyon sadece Fransa’nın değil, Dünya’nın gastronomi merkezi olarak sayılıyor. Biz de bu kadarını yazarken öğrendik, cidden öyleymiş. Hatta bu kadar zamandır yiyip içiyoruz burada, nedenmiş peki diye merak edip araştırdık. Ve bunu ayrı bir post olarak yayınlamaya karar verdik 🙂 Yakında yayında..

Şimdilik Lyon’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler nelerdir, onları verelim; Lyonnaise potatoes; Lyon patates yemeği, quenelles: Krema soslu balık, İnek sütünden yapılan Saint-Felicien ve Saint-Marcellin peyniri, Les bugnes hamur işi, Tarte a la Praline (bir çeşit tart), Le Coussin de Lyon çikolatası ve Papillotes de Noël çikolatası.

LYON ‘ DA ALIŞVERİŞ

La Part Dieu Alışveriş Merkezi, Vieux Lyon’daki Saint Jean Caddesi (Rue Saint Jean), 2. Bölgedeki Rue de la République ve Rue Auguste Comte Caddeleri alışveriş yapmak için birçok giyim, aksesuar, vs. mağazaya sahip.

LYON ŞEHİR TURU

 hızınıza bağlı olarak değişse de aslında toplam 3 saatinizi alacak.. Ama müzelerden istediğinize girip, alışveriş yapıp bir lokantada soluklandığınızı düşünerek siz Lyon gezisine 1 gün ayırın deriz…

Lyon gezilecek yerler: Fourvière Tepesi; Notre Dama Bazilikası, Gallo Roma Uygarlığı Müzesi, Vieux Lyon Bölgesi; Place Saint-Jean, St. Jean Katedrali, Rue Saint Jean, Place du Change, St. Paul Kilisesi, 1. Bölge; La Fresque des Lyonnais, Place des Terraux, Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, Lyon Belediye Binası, Opera de Lyon, Village des Créateurs du Passage Thiaffait, Montée de la Grande-Côte, Mur des Canuts (Fresque des Canuts), La Croix-Rousse, Parc de la Tete d’Or, Lyon Modern Sanatlar Müzesi, 2. Bölge; Place Bellecour, Musée des Confluences ve Musee Lumiere.

Lyon şehir turuna Fourvière Tepesi’nden başlıyoruz.. “Bi şehri görseydik de öyle gitseydik” demeyin. Zaten bu çıkacağınız tek tepe. Ve Lyon’un simgelerinden. Yani burayı aradan çıkarıp, Lyon gezi planımızda zamandan kazanacağız…

lyon-1

Fourvière TEPESİ: Notre Dama Bazilikası, Gallo Roma Uygarlığı Müzesi ve Roma Tiyatrosu var. Yani 1 taşla 3 kuş vuruyoruz.

Notre Dama Bazilikası (La Basilique Notre Dame de Fourviere): 1872 ve 1884 yıllarında inşa edilen, Lyon’a tepeden bakan ve neredeyse Lyon şehir merkezinde kafanızı ne zaman kaldırsanız görebileceğiniz Fourvière Tepesi’ndeki yani Dua Tepesi’ndeki katedral. Saint Pothin burada hacı olmuş. Bu görkemli katedralin dışa kadar içi de gösterişli…

Fourvière Tepesi’nden aşağı inerken karşımıza Lyon’un tarihi müzelerinden birisi çıkıyor…

Gallo Roma Uygarlığı Müzesi (Musée Gallo-Romain de Lyon): Gallo Roma uygarlığına ait kalıntıların olduğu müze. Kalıntılar arasında Roma Tiyatrosu (Théâtre gallo-romain)’da yer allıyor.

LYON ESKİ ŞEHİR MERKEZİ: Yani orjinal adıyla Vieux Lyon Bölgesi’ne doğru gidiyoruz..

St. Jean Katedrali (Cathédrale Saint-Jean-Baptiste): Saint-Jean Meydanı (Place Saint-Jean)’na açılan kapısıyla Roma Katolik Kilisesi, 1480 yılında açılmış. Gotik ve roma mimarisiyle lokasyon olarak Lyon’un merkezinde yer alan katedralden çıkıp Lyon’un en hareketli caddelerinden biri olan Rue Saint Jean‘da ilerliyoruz…

Aziz Jean Caddesi (Rue Saint Jean): Yeme içme ve alışveriş caddesi.. Bunun yanı sıra cadde boyunca sanat galerileri, müzeler de göreceksiniz. Dilediğinize girin. Fransa’da sanat galerilerini beğenmemek neredeyse imkansız…

Change Meydanı (Place du Change): Rue Saint Jean’da ilerlerken karşımıza bir meydan ve kilise çıkıyor. Temple du Change ve Change Meydanı. Eski Lyon şehir merkezinin bir başka önemli ve işlek meydanlarından.. Aynı caddede ilerlemeye devam ediyoruz… Artık caddemizin adı; Roe Laineire

St. Paul Kilisesi (St. Paul Church, Église Saint-Paul): Gotik ve Roma tarzı mimariye sahip kilise, Vieux Lyon’da yer alıyor.

1.BÖLGE: Saône Nehri’nin üstündeki köprüden karşıya geçince 1. Bölgedeyiz.

La Fresque des Lyonnais: Köprünün geçince hemen köprünün dibinde; 7 rattan oluşan sarı binanın her katında ünlü Lyonlular camdan bakıyor. Mesela Joseph-Marie Jacquard (1752–1834), Rönesans şairi Maurice Scève (1499–1560), ünlü şef Paul Bocuse (1926), kukla Guignol ve  Antoine de St-Exupéry ile yarattığı küçük Prens (1900–44)… Tam fotoğrafı çekilmelik bir bina..

lyon-9

Terraux Meydanı (Place des Terraux, Terreaux quarter)’ nda Lyon Güzel Sanatlar Müzesi (Musée des Beaux-Arts de Lyon, Museum of Fine Arts), Lyon Belediye Binası (Hôtel de Ville de Lyon, Lyon City Hall) ve ortasında da Bartholdi Çeşmesi yer alıyor.

Lyon Belediye Binası’nın yanındaki Placa de la Comedie‘nin diğer tarafında ise Lyon Opera Binası (Opera de Lyon) yer alıyor.

Village des Créateurs du Passage Thiaffait: Fransa’nın pasajları ünlüdür. 1827 yılında Kral Louis-Philippe zamanında açılan pasaj, mimari Thiaffait’nin adı verildi. Sanat köyü olarak da geçen pasajda, tasarımcıların atölyeleri de yer alıyor.

Montée de la Grande-CôteAmphithéâtre des Trois Gaules Parkı’ nın köşesinde; Terreaux Meydanı ve the Plateau de la Croix arasında yer alan sokak, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde. Sokağın özelliği, sonuna yaklaştıkça sokaklarının gittikçe daralması…

Mur des Canuts (Fresque des Canuts): Yolumuzun üstünde dört yol ağzında bulunan, 1800’lü yıllarda pamuk işçilerinin çalışma şartlarına karşı ayaklanmasının resmedildiği büyük fresk.

La Croix-Rousse: Küçük bir tepede yer alan bölge. Bu kadar demek yeterli..

Buradan yeşilliklerin içindeki Tete d’Or Parkı’na gidiyoruz. Ama bu sefer metroya bineceğiz. Önce metro C hattı‘na binip, Hotel de Ville’de durağında inip, 1 numaralı tramvaya binip parkın önünde ineceğiz. Karışık gelmesin aslında La Croix-Rousse ile park karşılıklı.. Ya da aynı metro ve tramvay hatlarına binerek bir önceki yazdığımızın ters yönlerine gidebilirsiniz. Metro haritasında daha kolay anlayacaksınız…

Parc de la Tete d’Or: Parkın bir ucunda da Lyon Modern Sanatlar Müzesi (Musee d’art Contemporain de Lyon) yer alıyor.

Tramvaya binip Hotel de Ville’de ineceğiz. pembe renkli 2 numaralı metro ile Bellecour’de ineceğiz.

2. BÖLGE:

Rue de la République caddesinden geçerek Lyon turumuza devam ediyoruz..

Place Bellecour: 2. Bölgenin merkezinde ne ararsanız var.

Rue Auguste Comte Caddesinden ya da üst caddesi olan Rue Victor Hugo‘dan Lyon rotamıza devam ediyoruz.

Musée des Confluences: Bilim ve antropoloji müzesi.

Le musée Lumière: Biz gitmedik rota dışında kaldığı için… Gitmek isterseniz, adres detaylarını gezi haritasında görmek için tıklayın.

Artık Lyon şehir rehberini bitirmiş oluyoruz. küçük bir market alışverişi sonrasında, Saône ya da Rhône Nehirlerinin kenarına gidip, Fransız usulü piknik yapabilirsiniz… Umarız mevsim yazdır…

lyon-5

LYON EĞLENCE VE GECE HAYATI

La Cour des GrandsLa Grange au Bouc, Look bar Lyonda gidebileceğiniz diskolardan sadece bazıları…Ayrıca comedie bar denen stand-up showların yayıldığı küçük barlar da ilginç bir deneyim olabilir…

LYON YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Annecy, Paris, Cote d’azur, Strasbourg yani Lyon’dan Fransa’nın birçok şehrine gidebilirsiniz. Ayrıca Lyon’dayken Frnasız Alplerindeki kayak merkezlerine yakın olduğunuzu da unutmayın…

LYON  GEZİ NOTLARI:

Yiyin için kayak yapın.

KAYNAKLAR

  • http://www.visitelyon.fr
  • http://www.en.lyon-france.com/en
Summary
Article Name
Lyon Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Lyon' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.