• Promenade des Arts

 • Monument aux Morts

 • Castle Hill

 • Cathédrale Sainte-Réparate (Nice Cathedral)

 • Cathédrale Sainte-Réparate (Nice Cathedral)

 • Le Negresco

 • Castle Hill

 • from Old town

Scroll to Content

NICE Ekonomik Gezi Rehberi

Cote D’Azur Yolculuğunun Mütevazi Şehri..

Nice


Cote D’Azur yani Fransız Rivyera’sı denince akla ilk gelen adlardan oluyor Nice..Fransa’nın güneyinde, Akdeniz boyunca uzanan Nice, Cote D’Azur’un orta noktası.. Yani yolunuz güney şeridine düştüğünde Nice’e uğramadan olmaz. Öyle ki ulaşımın bile kalbi konumunda..

nice13

Taşlık plajları, dillere destan Promenade des Arts yürüyüş yolu, eski şehir merkezindeki tarihi yapılar ile Nice tam anlamıyla görsel bir şölen.. Nice, Fransız Rivyera’sındaki diğer şehirlere kıyasla daha mütevazi.. Lüks, şıklık ve zenginlik parıltısı Nice’te yerini, doğal ve iyi korunmuş bir Akdeniz kasabası sakinliğine bırakıyor.. Nice eski şehir merkezinin dar sokaklarında gezip, Nice’in tepelerinden Akdeniz’ de mavinin bin bir tonunu seyredip, plajlara doğru palmiye ağaçları eşliğinde deniz kenarında yürüyüş yapmak, bu liman şehrinde yapılacak şeylerin sadece bazıları… O zaman hemen Nice gezisine başlayalım…

NICE’ E ULAŞIM: NICE’ E NASIL GİDİLİR?

Tren ile: Fransa’da ülke içinde raylı sistemi kullanmak hem hesaplı hem de çok rahat… Bilet ve zaman çizelgesini RATP ya da hızlı trenler olan TGV bilgilerini SNCF‘ten kontrol edebilirsiniz.. Ayrıca İtalya’dan tren ile de Nice’e gelebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın

Uçak ileNice Havaalanı (Nice Côte d’Azur Airport), Nice şehir merkezinin 6 km güney batısında yer alıyor. Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Nice’e direkt uçuşu bulunuyor.

Otobüs ile: Italya’nın Milan ya da Genoa şehirlerinden Nice’e gidebileceğiniz gibi, Fransa’nın farklı şehirlerinden de Nice’e ulaşabilirsiniz. Otobüs seferi aramak için tıklayın

NICE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Nice şehir içi ulaşım the Ligne d’Azur ulaşım ağı sayesinde sağlanıyor.

 • Otobüs: 130’dan fazla otobüs, Nice’in 49 vilayetine gün içinde ulaşımı sağlıyor.
 • Tramvay: Nice’in kuzeyinden güneyine, Nice şehir merkezindeki, Place Masséna‘dan başlayan Avenue Jean Médecin boyunca geçen 1 numaralı tramvay ile gidebilirsiniz.
 • Noctambus: 09:10’dan 10:10’a kadar işleyen, 5 gece otobüsü hattı var.

Otobüs ve tramvay kombine bileti ile ikisi arasında bağlantı yapabilirsiniz. Solo bilet (solo ticket): 1.5 € ve 74 dakika içinde, 1 yöne istediğiniz kadar indi bindi yani yapabilirsiniz. Diğer bilet opsiyonları ise; 1 day Pass, 7 day Pass, Multi 10, Titre Aéro 1 way (98 ve 99. hatlarda geçerli), Parcazur (Dönüş yolculuğu için)

NICE’ DE KONAKLAMA: NICE’ DE NEREDE KALINIR?

Nice eski şehir merkezi (Vieille Ville)’nden, Jean Médecin Caddesi (Avenue Jean Médecin)’ne doğru caddenin her iki tarafında da olmak üzere, Gare du Sud‘e kadar şehir merkezinde konaklama için birçok seçenek yer alıyor…

Hotel Le Negresco, Hotel La Perouse, Hyatt Regency Nice ise lüks sevenlere gelsin.. Tabii bunlar bizim seçtiklerimiz, Fransız Rivyera’sında olduğunuzu unutmayın, siz yeter ki lüks isteyin, seçenek çook..

NICE’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

 • Promenade des Arts’da yürüyüş
 • Kesinlikle Promenade des Arts’daki plajlardan birinden denizde girmek
 • Castle Hill ya da Parc du Mont Baron’dan Nice manzarasını seyretmek

NICE’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Fransız Rivyera (Côte d’Azur)’sında yer alan Nice, tam anlamıyla bir Akdeniz şehri. Bu yüzden Akdeniz mutfağının lezzetli yemeklerini Nice’de bulabilirsiniz. Ayrıca İtalya’ya çok yakın olan konumundan dolayı, İtalyan mutfağı da Nice de kesinlikle denenmeli. Mesela Nice eski şehir merkezinde yediğimiz pizzanın üstüne tanımıyoruz. İtalya’da dahi öyle lezzetli pizza yemedik. Ayrıca pizzanın porsiyonunun çok büyük olduğunu da söylemeden edemeyeceğiz.

Nice’e özgü bir yemek yok. Sadece nohutlu krep Socca‘yı özellikle Nice için tavsiye edebiliriz.. Bunun yanında, Nice’de Fransız mutfağından her örneği bulabilirsiniz.

 Tavsiyler lokallerden, yani bizden shshs

 • Mekan için tavsiyemiz, atıştırmalık için Nice eski şehir merkezinde, Cours Saleya ve Cite de Parc arasında yer alan Brasserie des Ponchettes. Ayrıca kafe ve restoranların en yoğun olduğu bölge diyebileceğimiz, Place Massena‘yı akşam yemeği için tercih edebilirsiniz.

Nice’te ya da genel olarak Fransa’da da diyebiliriz, ara sokaklarda, özellikle köşe başlarında birbirinden lezzetli Fransız unlu mamül bulabileceğiniz, şirin, küçük ve özenli dizayna sahip pastane bulabilirsiniz..Ya da tarzı olan bar ve kafeler… Pastaneleri denemekten korkmayın. Çünkü Fransa’da yasa gereği belli standartlara uygun üretim yapmak zorundalar ve kötü tat bulmak çok zor, ama kafe ve restoranlar bulunduğunuz bölgeye göre değişir. Yani nereyi bulursanız girMEyin 🙂 Tecrubeyle sabit 🙂

nice2

NICE’ DE ALIŞVERİŞ

 • Nice eski şehir merkezi (Old Nice)’nde, birbirinden ilginç butik dükkanlar bulabilirsiniz. Hediyelik eşya için de burayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz caddeler: Avenue Jean MédecinRue Masséna, Avenue de Verdun ve Rue Paradis
 • Alternatif olarak ise çiçek ve meyve sebze pazarı olan Cours Saleya.
 • Alışveriş merkezi olarak her zaman tek geçtiğimiz alışveriş merkezi tabii ki; Galeries La Fayette Nice. On’a doré!

NICE ŞEHİR TURU

10 km’lik uzun bir parkur olacak, fakat Nice’te görmedik yer kalmayacak, bize güvenin..

nice19
Nice Old Town

Nice eski şehir merkezini keşfe başlamadan önce, Nice’i tepeden seyrediyoruz..

Parc du Mont Boron (ya da Foret Communale du Mont Boron ya da Parc forestier du Mont-Boron): Boron Tepesi (Mont Boron)’nden kuş bakışı ile görebileceğiniz, muhteşem manzaraya sahip, kocaman park alanı. Dilerseniz, Chemin du Fort du Mont Alban yolunu takip ederek, bu tepenin diğer köşesindeki Fort du Mont Alban‘a yürüyebilirsiniz.. Fakat Parc du Mont Boron’daki yürüyüş parkurumuz uzun olduğu için biz rotamıza devam ediyoruz..

Deniz kenarına yani Boron Tepesi (Mont Boron)’nden aşağı indiğimizde, Boulevard Franck Pilatte‘te, Parc Vigier‘a varacaksınız.

Nice Limanı (Port de Nice): Parc Vigier’in hemen önünde küçük bir liman ile başlıyor ve bulvara paralel Quai du Commerce boyunca devam edip, devamında Port Lympia‘ya açılıyor. Yolda ilerlerken, harika deniz manzarası seyredebileceksiniz.. Limanın çevresinde dolaşırken yol bizi limanın ortasında yer alan, Place de l’Île de Beauté‘deki Eglise Notre-Dame du Port‘a ulaştırıyor.

Denizden uzaklaşarak, rotamızı yukarıya doğru Rue Cassini‘den devam ediyoruz..

Place Garibaldi: Nice’in en büyük ve en eski meydanlarından. Meydanın solunda ise Nice Chapelle du Saint-Sépulcre yer alıyor..

Rotamıza devam ediyoruz..

Promenade des Arts: Bu çarpıcı sanat parkının merkezinde, Modern Sanatlar Müzesi (Modern and Contemporary Art Museum, orijinal adıyla Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain) ve Louis Nucéra Kütüphanesi (Bibliothèque Louis Nucéra) yer alıyor.. Nice gezisinde kütüphanenin ne işi var demeyin. Çünkü bu halk kütüphanesi Sacha Sosno tarafından La Tête Carrée yani kare kafa heykeli olarak dizayn edilmiş.

Nice eski şehir merkezine doğru yürüyoruz…

Rue St. François (St. François Sokağı)’ya varmadan, yolumuzun üzerinde iki görülmesi gererken yer var; önce Eglise Saint Augustin (ya da Eglise Saint-Martin dite Saint-Augustin, ya da Eglise Saint Martin Saint Augustin), sonra da  Place Saint-François.

Lascaris Sarayı (Palais Lascaris): Rue Droite‘da yer alan, 17. yüzyıldan kalma Aristokrat Barok sarayı, dikkat çekici tavana ve kilimlere sahip. Sol paralel caddesinde ise Chapelle Sainte-Croix Archiconfrérie de la Sainte Croix Pénitents Blancs de Nice yer alıyor. Yazarken yordu shshsh

Rue Rossetti‘den Place Rossetti‘ye ulaşana kadar yürüyoruz..Yürüyorsak bir sebebi var 🙂

Cathédrale Sainte-Réparate (ya da Nice Cathedral): Nice’in psikoposluk katedrali (Diocese of Nice) yani Nice’i idare eden psikoposluk.. Nice Katedralinde, 17. yüzyılda yapılmış çan kulesi yer alıyor.

Rue Rossetti‘nin diğer tarafında, bir blok ötede, Église Saint Jacques le Majeur de Nice Kilisesini göreceksiniz. Rue de la Croix‘in sonunda yer alıyor…

“Neden ara sokaklardaki kiliseleri görüyorum” diye sorduğunuzu duyar gibi oluyoruz 🙂 Çünkü Nice’te neredeyse her sokakta kilise var diyebiliriz ve biz görülmesi gereken, tarihi önemi daha fazla olanlara Nice gezi turumuzda yer verdik.. Boş yere gezmiyorsunuz merak etmeyin 🙂

Kiliselerle dolu olan Nice turumuzda etrafınıza baktığınızda, farklı mimariye sahip binalarla çevrili olduğunuzu göreceksiniz. Hepsi tam fotoğraflık..

Sainte-Réparate Sokağı (Rue Sainte-Réparate)’nın sonuna geldiğinizde, devlet binalarının olduğu Carriera Dou Gouvernou Caddesi’ nin köşesine geleceksiniz. Caddede sırasıyla yukarı doğru; Palais de la PréfecturePalais de Justice, Caserne Rusca ve Tour de l’Horloge yer alıyor.

Devlet resmi binaları, Nice turistik gezimizin bir parçası olmadığı için, biz yolun solundan devam ediyoruz ve Nice’ te görülmesi gereken yerlerden üçünün olduğu sokağa gidiyoruz.

Rue de la Poissonnerie: Bu sokakta; La Maison d’Adam et Eve, Église de l’Annonciation de Nice ve Eglise Sainte Rita – Eglise de l’Annonciation yer alıyor.

Bu sokağın sonunda ise, bambaşka bir atmosfer ile karşılaşıyoruz..

Cours Saleya: Çiçek Pazarı (Marche aux fleurs) ve Chapelle de la Miséricorde‘in yer aldığı Cours Saleya, Place Charles Felix yani, Charles Felix Meydanın etrafındaki alanı kapsıyor.

nice3

Deniz kenarına geri dönüyoruz ve Quai des États-Unis Caddesinden sola doğru gidip, biraz soluklanmak için tepeye tırmanıyoruz.. Tırmanmak? Neyse dinlenmeden öce tırmanmadan olmaz tabii shshs

Castle Hill (Colline du Château) ve Point de vue de la Colline du Château (Colline du Château overlook): Akdeniz’in yamacındaki, Nice’in muhteşem manzarasını seyredeceğiniz tepe, kesinlikle çıkmanıza değecek… Biraz uzun bir yol gibi gelebilir ama manzara şahane.. Tabii rahat ayakkabılar giymeyi unutmayın.. Ya da zaten manzara gördüm derseniz, kalenin altından fotoğraf çekmek adettendir.

nice9
Castle Hill (Colline du Château)

Eğer yaz aylarında Nice’teyseniz, kalenin tepesine çıkmak yerine, hemen altındaki plajdan denize girebilir ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Nice plajı kumsal değil ve biraz iri taşlar yer alıyor. Konyaaltı plajı gibi.. Bu yüzden Taşlık plaja alışık değilseniz, mat ya da taşınabilir sandalye alma şansınız varsa muhakkak alın..  Eğer yazın Nice olma şansına sahip olmayanlardansanız, yine de deniz kenarında oturup taşlıklardan oluşan plajda biraz mola vermelisiniz..

Nice rotamıza yönümüzü plajlara dönerek devam ediyoruz. Arka tarafımızda ise, Bu caddenin diğer yönünde I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Fransız askerler anısına yapılmış, Monument aux Morts Anıtı yer alıyor.

Quai des États-Unis ve Promenade des Anglais: Akdeniz’in muhteşem rengini solunuza alıp, palmiye ağaçlarının sıralandığı Quai des États-Unis ve devamında Promenade des Anglais, özellikle Ekim ayında turist kalabalığının bitmesiyle, keyfine doyum olmaz bir yürüyüş yolu oluyor.. Promenade des Anglais’ın özellikle meşhur olmasının bir sebebi de, yol boyunca ünlü plajlara ev sahipliği yapması ve lüks otellerin bu caddede yer alması..

Bu uzun yürüyüş yolu, Akdeniz’ n üstünde farklı konseptleriyle beach resort seçenekleri sunuyor. Ama deniz aynı tabii.. En popüler plajlar bulunduğunuz yerden  itibaren sırasıyla; Castel PlageOpera Plage,  Massena Museum (ya da Musée d’Art et d’Histoire Palais Masséna)’nin önündeki Blue Beach, tarihi Le Negresco Hotel‘inin sahil şeridinde yer alan Neptune Plage ve Florida BeachCoco Beach (ya da La Plage de Coco) ise Nice Limanı’nın diğer tarafında yer alıyor..

nice4

Biz ilk iki plajdan sonra, Nice eski şehir merkezi turumuza devam etmek üzere, Rue Raoul Bosio Sokağı’ndan içeri giriyoruz. Bu sokakta Nice Opera Binası (Nice Opera)’da yer alıyor.

İlk sokaktan sola dönerek, Église Saint-François de Paule ve Hôtel de Ville‘in olduğu  Rue Saint- François de Paule sokağından devam ediyoruz. Hôtel de Ville’in çaprazında, yeşillikler içindeki park Esplanade Georges Pompidou yer alıyor. Parkın sonunda, deniz kıyısında ise Neuf Lignes Obliques.

Place Masséna: Ortasında Güneş çesmesi anlamına gelen Fontaine du Soleil çeşmenin yer aldığı meydan, Nice eski şehir merkezindeki (Nice old town) en büyük meydanı. Bu büyük meydandan dümdüz devam ediyoruz..

Avenue Jean Médecin: Voie Pierre Mathis otobanına kadar devam eden bu uzun caddede Galeries Lafayette ve daha birçok giyim ve yeme içme mağazası yer alıyor. Ayrıca caddede tarihi  Nice Notre-Dame Bazilikası (Basilique Notre-Dame de Nice, Basilique Notre Dame de l’Assomption)’da yer alıyor. Bazilika, Nice’ in en büyük tren istasyonlarından Gare de Nice- Ville‘e yürüme mesafesinde.

Gare de Nice-Ville tren istasyonunun önünden devam ediyoruz..

St Nicholas Russian Orthodox Cathedral: Batı Avrupa’nın en büyük Rus Ortodoks katedrali. 1912 yılında açılmıştır.  Eğer tren ile yolculuk yapıyorsanız, gardan katedrali görmek mümkün.

Böylece Nice gezilecek yerler turumuzun sonuna gelmiş oluyoruz. Nice eski şehir merkezindeki Jean Médecin Caddesi’ne geri gelerek, ayaklarımızı bir kafede dinlendirebiliriz… 🙂

Ayrıca Nice şehir merkezine uzakta bulunan fakat Nice’ te görülecek yerler arasında sayılan yerlerin listesi:

 • Côte d’Azur Observatory: Astronomik gözlemevi
 • Musée Matisse: 17. yüzyıldan kalma villa, Fransız ressam Henri Matisse’ın anısına onun çalışmalarını ve başka ressamların resimlerinin ve çizimlerinin de sergilendiği ulusal müze olarak kullanılıyor.
 • Cimiez Kompleksi: Nice’in kuzeyindeki Cimiez  Bölgesinde yer alan kompleksin içinde; Jardin du Monastère de Cimiez, Parc des Arènes de Cimiez, Cimetière du Monastère de Cimiez, Monastère de Cimiez, Musée et Site Archéologiques de Nice yer alıyor.
 • Parc Castel des deux Rois
 • Musée National Marc Chagall: Fransız ressam Marc Chagall’ın çalışmalarına adanmış ulusal müze
 • Phoenix Parc Floral de Nice (Parc Phoenix)
 • Chateau de Bellet: Nice’ in en eski üzüm bağı
 • Jardin botanique de la Ville de Nice (Jardin Botanique de Nice): Belediyeye ait botonik bahçesi
 • Eglise Sainte-Jeanne d’Arc
 • Parc Naturel Départemental d’Estienne d’Orves

NICE’ DE EĞLENCE VE GECE HAYATI

Nice Vieille Ville (Vieux Ville) yani Nice Eski şehir merkezinde birçok bar ve pub gece hayatının ritmini belirliyor..Eski şehir merkezinin ara sokaklarında dolaşırken size hitap eden barı ya da pubı bulmamanız imkansız gibi bir şey. İddalıyız! Bizim önerilerimiz ise; Rue Defly‘deki Les Smarties kokteyl barı, Rue du Pont Vieux‘daki  Le Staccato jazz kulübü, Le Volume, La Loge, Pandabar, La Cave Romagnan..

NICE YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

 • Gar de Provence‘dan haraket eden Train des Pignes treniyle, Entrevaux‘ya günü birlik tur yapabilirsiniz.. Gidiş bileti yaklaşık 20-25 €. Sadece Entrevaux değil, tren yolculuğunuzdaki manzara da, Entrevaux kadar güzel olacak…

NICE GEZİ NOTLARI:

 • Nice’e gelmişken mutlaka Cote d’Azur araba yolcuğu yapmalısınız. Ve link bir kez daha huzurlarınızda;
 • Monaco- Nice- Cannes üçleminde, konaklama için Nice’i seçmelisiniz. Hem daha ucuz hem de Nice’de gezilecek daha fazla yer var.
 • Nice’de denize mutlaka girmelisiniz. Monaco- Nice- Cannes şehirlerinden Nice’te, Monaco ve Cannes’da olduğu gibi özel ve lüks plajlar olsa da, halk plajları ya da çok pahalı olmayan plajlar daha fazla.

KAYNAKLAR

http://en.nicetourisme.com/

Summary
Article Name
Nice Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Nice' de gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.