Endülüs Araba Yolculuğu


Eğer Schengen vizeniz varsa, minimum 10 günlük bir tatiliniz, bunun için yeterli bütçeniz ve yanınızda sizinle seyahat edecek en az 2 kişi daha varsa ve dahası Avrupa’ da “road trip” yani araba yolculuğu yapma gibi bir düşünce içine girdiyseniz bunun için en güzel rotalardan ve sizlere ilk sıralarda tavsiye edeceklerimizden birisi Endülüs gezisi.

Endülüs çok kabaca, 711-1492 yılları arasında İspanya’ nın İber Yarımadası’nda Arapların etkisi altında bulunan bölgelere verilen isimdir.  Nüfus bakımından İspanya’nın en büyük bölgesidir. Başkenti Sevilla şehri olan bu bölgede yer alan diğer şehirler, Almería, Cádiz, Córdoba, Granada, Huelva, Jaén, Málaga, Sevilla.

Sadece tarihi ile değil aynı zamanda kültürü, yemekleri, doğası, insanları, müziği ile sizleri içine çekecek bir yerdir burası. Bu bölgede yer alan camileri, genellikle camiler üzerine inşa edilmiş kiliseleri, sarayları, katedralleri ve sinagogları gezerken bölgenin tarihi, dini ve kültürel yapısı ile ne kadar zengin olduğunu göreceksiniz. Sıcakkanlı ve güleryüzlü insanları, leziz tapas ve efsane flamenko gösterileri, adeta birer müze gibi olan meydanları, uzun sahilleri ile Endülüs asla bitmesini istemeyeceğiniz bir tatil olacaktır.

Biz bu turumuza İspanya’ nın başkenti Madrid ile başladık. Madrid Havaalanından GPS ve kliması olan uygun bir araç kiraladık. Havaalanında birçok firma mevcut. Seyahat öncesi hem websitelerinden hem de havaalanı ofislerinden fiyat ve araç karşılaştırması yapabilirsiniz. Sixt, Europcar, Avis gibi uluslararası firmaları tercih etmenizi ve çok daha uygun olsa da yerel şirketlerden uzak durmanızı öneririz. Zira yaşanacak olası sorun ve ya ihtiyaç hallerinde dünyanın neredeyse her yerinde ofisi bulunan bu uluslar arası şirketler ile iletişiminiz daha kolay olacaktır.

Bizim 10 günlük bir tatil planımız vardı ve Madrid havaalanına indikten sonra yaklaşık yarım saatlik bir araştırma neticesinde Europecar ile, aracı Madrid havaalanından alıp tekrar havaalanına bırakacak şekilde gerekli evrakları imzaladıktan sonra yola koyulduk.

İspanya’ nın bu bölgesi tren ya da şehirler arası otobüsler ile de çok rahat gezilebilir. Ancak eğer en az üç kişi seyahat edecekseniz araç kiralamak hem daha hesaplı hem de daha pratik olacaktır. İspanya’ da tren ağı oldukça gelişmiş ancak bilet fiyatları hiç de ucuz değil. Bunun dışında bazı bölgelere otobüs ile gitmenin çoğu zaman daha pratik ve konforlu olduğunu bile söyleyebiliriz. Tren saatlerini yakalamak, sırt çantanız ya da bavulunuzla oradan oraya koşturmak, otobüslerde yer bulmak gibi dertleriniz olmadan, hem Endülüs rotasındaki muhteşem manzaranın tadını çıkartacağınız hem de dilediğiniz gibi zaman planı yapabilme lüksünüzün olacağı tek ulaşım aracı (her yerde olduğu gibi burada da) araç kiralamak 🙂

Madrid’ den başlayarak çizdiğimiz rotayı harita üzerinde görmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bu planımızda sırasıyla görmeyi planladığımız şehirler; Cordoba, Sevilla, Cadiz, Tarifa, Malaga ve Granada ile bu büyük şehirler arasındaki küçük köyler ve kasabalardı ancak daha fazla zamanı olanlar için önerimiz rotaya bir de Murcia, Valencia ve Barcelona‘ yı eklemelerini öneririz. (Barcelona’ ya daha önce gittiğimiz için Endülüs rotamıza eklemedik ancak kesinlikle ve kesinlikle gidilmesi gereken bir şehir.)

Andalusian Road Tripping

Seyahate başlamadan önce küçük bir araştırma yapıp, ana maddeler halinde nereleri göreceğimizi ve ne kadar zaman geçireceğimizi hesapladık. Oldukça spontane ve rahat bir seyahat olacağı için önceden otel rezervasyonu yaptırmadık. Genelde bir sonraki şehre vardığımızda, ilk iş internetten özellikle booking.com üzerinden şehir merkezine yakın bir hotel seçip, eşyalarımızı bıraktıktan sonra şehir turuna başladık. Bu şekilde uymak zorunda olduğumuz bir check-in saati olmadan oldukça özgür ve stressiz şehir gezileri yapabildik. Bu şehir gezilerimize ulaşmak için ilgili linklere tıklayabilirsiniz: Cordoba, Sevilla, Cadiz, Tarifa, Malaga,  Granada ve Barcelona

Endülüs geziniz için küçük bir kaç tüyo:

  • Kesinlikle GPS’ i olan bir araç tercih edin!
  • GPS’ ionizing çalışmayacağı ve ya internetinizin olmayacağı durumları düşünerek bir Endülüs haritası edinin.
  • Yolluk ihtiyacınızı yerel marketlerden alışveriş yaparak karşılayın çünkü benzin istasyonları oldukça pahalı.
  • Benzininizi kendiniz doldurmak zorunda olacaksınız. İsterseniz yola çıkmadan Türkiye’ de birkaç dakika staj yapabilirsiniz 🙂
  • Eğer kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız kesinlikle çadırınızı getirin. Özellikle Tarifa’ da sahilde çadır kurma zevkini yaşamalısınız.
  • Endülüs’ e hangi mevsimde giderseniz gidin, mayo ve güneş kreminizi unutmayın. Tedbirli olmakta fayda var.
  • Flamenko showlarını seyredin ve yiyebildiğiniz kadar tapas yiyin.
  • Gitmeden önce hava durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Avrupa’ da araç kiralama konusunda hazırladığımız blog yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Şimdiden iyi tatiller, keyifli yolculuklar..

2 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.