Ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları


Seyahat bütçesinde en çok masraf yaptığımız madde uçak bileti. Tabii bunun yanında vize, yurt dışı çıkış pulu, ya da vize için istenen evraklar için harcadığımız para ile, damga pulu, seyahat sigortası ve harçlar gibi ek masraflardan bahsetmiyoruz bile. Örneğin Asya gerçekten günde 5 dolara rahat rahat gezebileceğiniz ve lüks otellerde konaklayabileceğiniz bir yer iken, TL’ nin düşük değerinden dolayı sadece Tayland’ a gitmenin maliyetine bakıp, gitmekten vazgeçenlerin çok olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bu durumda nasıl ucuz uçak bileti buluruz diye sık sık internette fırsat kovalayanlardansanız, bir kaç tüyo paylaşmak istedik.

1- Genellikle halk arasında charter olarak bilinen sabahın erken saatlerinde hareket eden uçuşlar daha uygundur. Sabah 4 gibi hareket eden ya da daha gün doğmadan gidilecek noktaya varan uçuşlar çok talep görmediğinden fiyatlar   gün içindeki diğer seferlere göre daha hesaplıdır.

2- Haftasonları, bayram ve resmi tatillerden önce, yazın özellikle perşembe ve cuma günleri uygun fiyatlı uçuş bulmak neredeyse imkansızdır. İsterseniz 6 ay öncesinden bilet almaya kalkın yine de fiyatların bu dönemlerde arttığını göreceksiniz. Tatil planlarınızı yaparken dikkatli olmanızı öneririz.

3- Son dakika fırsatlarını yakalamaya çalışın. Eğer gitmek istediğiniz ülke için vizeniz varsa, internetten son dakika fırsatlarını kovalamanızı ya da gidip havaalanında beklemenizi öneririz. Bazen uçuştan hemen önce boş koltuklar için son dakikada oldukça uygun bir ücret talep ediliyor. Şansını denemek isteyenler evde oturmasın 🙂

4- skyscanner ya da ekobilet gibi sitelerdeki karşılaştırmalar, aynı saatteki aynı hava yolunun aynı uçuşu için çok daha hesaplı olabiliyor. Biletinizi almadan önce karşılaştırma yapıp, bir de ilgili havayolunun kendi sitesindeki fiyatlara bakarak karar vermenizde fayda var.

5- Bulunduğunuz yere ve gideceğiniz destinasyona göre otobüs ya da tren ile seyahat etmek daha hesaplı olabilir. Alternatifleri değerlendirmelisiniz.

6- Araç paylaşımı son zamanlarda popüler hale gelen bir yöntem. Aynı yönde hareket eden araçlarda sadece benzin ücretini bölüşerek çok daha az maliyet ile seyahat edebilirsiniz.

7- Aktarmalı uçuşlarda uzun bekleme süreleri her zaman daha ucuzdur. Aktarma yapılan ülke için geçerli vizeniz varsa, uzun aktarmalar sırasında hava alanından çıkarak şehirde gezebilirsiniz. Örneğin St. Petersburg‘ a giderken 12 saat Kiev aktarması olan uçuşu, Amsterdam‘ a giderken 9 saat Paris aktarmalı uçuşu seçmiştik. Her iki uçuşta da beklemelerde havaalanından çıkarak şehir merkezini gezme şansını yakaladık. Bu şekilde siz de tek uçuşla en az iki farklı şehir gezebilirsiniz.

8- Kredi kartınızda uçuş milleri ya da belirli hava yolu şirketlerinin kartlarını kullanarak puan toplamayı ihmal etmeyin. Gerçekten bu yöntemler neredeyse bedavaya gelecek ekstra bir uçak bileti alabilirsiniz. Özellikle iş için yurt dışına sık gelenlerin avantajlı olduğu bu yöntem hiç üşenmeden birkaç dakikanızı ayırmanıza değecektir.

9- Round the World (RTW) billetini hiç duydunuz mu? Tek yöne yapacağınız dünya seyahatleri tek tek gidilen tatillerden kesinlikle çok daha ucuza gelmektedir. Eğer minimum 6 ay gibi sadece gezmek için ayırabileceğiniz bir bütçe ve imkanınız varsa, RTW biletlerini değerlendirmelisiniz.

10-İnstagram gibi uygulamaları takip edin. Qatar Airways gibi şirketler düzenledikleri yarışlarda bazı ödüller veriyorlar. Bu ödüllerden biri de tabiki uçak bileti. Şansınızı denemelisiniz.

Son olarak kesinlike sadece uçak bileti fiyatlarına bakarak, gerçekten görmek istediğiniz ve belki de bir daha gitmek için fırsat bulamayacağınız bir tatilden vazgeçmeyin. Bazı bölgeler için bilet fiyatları hiçbir zaman daha ucuz olmayacaktır bunu aklınızdan çıkartmayın. Sadece 20- 25 euro daha ucuza bilet arayarak haftalar belki de aylar geçirmenin hiçbir anlamı yok. Ne zaman ne de motivasyon kaybetmemelisiniz.

Bol şanslar..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.