Scroll to Content

BARSELONA Ekonomik Gezi Rehberi

Gaudi’nin sihirli dokunuşu…

bcn9


İspanya’nın en kalabalık 2. büyük şehri olan Barselona, aynı zamanda Catalonia’ nın da başkenti.. Ünlü İspanyol mimar Gaudi’nin dokunuşlarıyla adeta kutsanmış şehirde, Gotik ve modern mimari ile bir sentez oluşturuyor… Özellikle ilk defa Barselona’ya gelenleri için, çılgın mimarin yaptığı eserleri görmek tam anlamıyla aklımız başından alacak bir tecrübe olacak..

Tibidabo ve Montjuïc Tepesinden, Akdeniz’in koynundaki bu haraketli şehri seyredecek, Barri Gotic’te labirenti andıran dar sokaklardan geçip, Barselona’nın her gün insanlarla dolup taşan kalabalık caddesi Las Ramblas’da kendinizi bırakıp, uzun kumsal plajlarında kendinizi Akdeniz’in masmavi sularına atacaksınız..

Barselona’da görülecek yerler şehrin her yerine dağılmış. Bu yüzden bol bol yürüyerek Barselona’yı sizin için 5 günlük tur haline getirdik. Yürüyüş ayakkabılarınızı iyi seçin ve insanalrla dolup taşam meydanlara kendinizi atıp, lezizi tapas yiyerek dinlenmeyi unutmayın. Unutmayın Barselona gece hayat yeni başlıyor.. Enerjiye ihtiyacınız olacak 🙂

BARSELONA’ YA ULAŞIM: BARSELONA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Barselona Havaalanına yani Barcelona El Prat International Airport, Barselona şehir merkezinin 12 km kuzey batısında yer alıyor. Türk Hava Yollarının, Barselona’ya direkt uçuşları var. Eğer Avrupa’dan Barselona’ya gidecekseniz, kesinlikle Ryan Air sitesini ucuz uçak bileti bulmak için kontrol edin. Biz Ryan Air ile, Paris‘ ten Barselona’ ya uçtuk. Sabahın köründe, keskin bir ayazda yolculuk yapsak da kişi başı gidiş-dönüş uçak bileti için ödediğimiz para 50 € kadardı.. Yani değer.. Barselona Havaalanı’ndan Barselona şehir merkezine ulaşım; minibüs, otobüs, taksi, özel transfer, havaalanı transfer, vs. ile sağlanıyor;

 • Araba Kiralama: Barselona Havalimanı’nda araba kiralamak için birden fazla firma yer alıyor.
 • Taksi: Terminal 1 veya Terminal 2 çıkışında taksi durağı yer alıyor. Yani taksi aramanıza gerek yok. Ayrıca taksiler gece boyunca çalışıyor.. Barselona Havaalanı’ ndan şehir merkezine taksi ücreti T1’den ortalama 30€, Terminal 2’den ise 35€. Zaten taksilerde taksimetre olduğu için fazladan para ödemeyeceksiniz. Eğer 3 kişiden fazla yolculuk ediyorsanız, taksiyi tercih etmenizi öneririz. Hem hesaplı hem de daha konforlu olacak..
 • Aerobus: Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine hızlı otobüs. Terminal 1 ve terminal 2’nin çıkışında aerobuslar kalkıyor ve şehir merkezindeki Plaça de Catalunya‘ya sizi bırakıyor. Ücreti tek yöne 5.90 €, 15 gün içinde kullanabileceğiniz gidiş dönüş bileti ise 10.20 € (Fiyatlar günceldir)
 • TMB Otobüs: 04:50-23:50 arasında çalışan, 46 numaralı gece otobüsü.
 • Airport night bus: Terminal 1’den kalkan ve 21:55-04:45 arasında çalışan 17 numaralı gece otobüsü. Ücreti 2.15 €.
 • Tren: RENFE Treni ile 25 dakikada Barselona’da olabilirsiniz. Trenden Barcelona SantsPasseig de Gràcia ya da Clot duraklarından birinde inip, metroya aktarma yapabilirsiniz. Terminal 1’den çıkış yaparsanız, tren istasyonuna gitmek için, shuttle’ları kullanabilirsiniz.
 • Metro: L9 metro hattı,  Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine gidiyor. Havaalanı metro bileti ücreti 4.50 € tutarında.

Yani görüldüğü üzere, Barselona Havaanı’ndan şehir merkezine her yoldan gitmek mümkün 🙂 Ayrıca Barcelona Tourist Card ile sınırsız ulaşım, belli mağazalarda indirim, vs. hakkına sahip olabilirsiniz. Ücreti ise kaç günlük istediğinize göre değişiyor. Örneğin 2 günlük Barselona turist kartı 20 €. Detayları buradan görebilirsiniz.

Araç ile: Barselona araç ile ulaşım için oldukça elverişli. Çünkü yollar gayet iyi.. Ayrıca Barselona’ dan İspanya’ nın güneyine giderek, Endülüs (Andalusia)’te araba yolculuğu yapabilirsiniz.

Otobüs ile: Barselona’ya Madrid‘ten ya da Endülüs şehirlerinin herhangi biriyle ekonomik fiyata gelmek çok kolay. Uygun fiyata otobüs bileti almak için mutlaka goeuro ya da Busbud internet sitelerini ziyaret etmelisiniz.

Tren ile: Londra‘dan ya da Avrupa’nın birçok ülkesinden, tren ile Barselona’ ya ulaşma imkanı var. Tren hatlarını incelemek için tıklayın.

BARSELONA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Barselona şehir içi ulaşım TMB firması tarafından sağlanıyor.. Barselona şehir içinde ulaşım için farklı alternatifler var: oldukça gelişmiş metro sistem, otobüs ya da taksi ile Barselona’da ulaşım çok kolay. Metro bileti tek yöne 2.15 €. Eğer metro ya da otobüs ile beşten fazla yolculuk yapacaksanız T10 ya da Barselona Tourist Travel Pass bileti almanızı tavsiye ediyoruz. Daha hesaplı olacaktır.

Barselona görülecek yerler şehrin her tarafında olduğu için yürümek bizce en güzeli…

BARSELONA’ DA KONAKLAMA: BARSELONA’ DA NEREDE KALINIR?

Barselona’da her yer şehir merkezi gibi. Ulaşım otobüs ve metro ile çok kolay ve Barselona’ da görülecek yerler birbirine yakın konumda. Tepelerdeki turistik yerlere de ulaşak hem kısa sürüyor hem de ulaşım için birden fazla seçeneğiniz var. Bu yüzden metroya ya da otobüs durağına yakın bir konaklama türü tercih etmeniz yeterli.. Biz ekonomik olması açısından (Çünkü 1 hafta kaldık), booking.com‘dan geceliği 10 €’ ya Grafitti Hostel‘de kaldık. Konum olarak Barselona’da görülecek yerlerden Torre Agbar ve La Sangrada Familia’ya yakın olması, 2. hattaki metro Encarts (L2) durağına yakınlığı ve tabii ki ucuz olması bizim için yeter.

NOT: Ama Barselona’da hostel seçerken dikkat edin. Çünkü ot neredeyse yasal.. Bu yüzden her yerde kokusunu duyacaksınız. Ama eğer aranız iyi değil ise, ucuz otellerde kalmamanızı tavsiye ediyoruz. Tecrübe ile sabit 🙂

BARSELONA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

 • Disko disko partizani!!!
 • La Barcelonata’dan denize girmek
 • Gaudi’nin eserlerinin tadını çıkarmak. Özellikle Parc Güel’de vakit geçirmek..

BARSELONA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Barselona yerli halkının içine karışıp, turist olarak kazıklanmaktan uzak durun deriz.. Ve İspanya’da yemek denince ilk akla gelen tapas yemelisiniz deriz. Başka da bir şey diyemeyiz 🙂 Hepsi birbirinden leziz ama öncelikli önerilerimiz:

 • Raciones: Büyük porsiyon püre
 • Patatas Bravas: Sarımsaklı ve baharatlı patates

Mekan öneri olarak lokal restoranları tercih etmelisiniz. Barceloneta‘da birçok restoran seçeneği mevcut… The George Payne‘de İspanyol biralarını tatmak için doğru bir mekan.. Ayrıca Barselona’ da aşağıdaki Barselona gezi rehberimizde bahsedeceğimiz küçük meydanlar var.. Bu meydanlarda şehrin gürültüsünden uzak, sakin ve daha az turistik bir yeme zevki, bizce gerçekten yaşanmalı..

BARSELONA’ DA ALIŞVERİŞ

Barselona alışveriş için hiç zorlanmayacağınız bir şehir. Şehir merkezinde neredeyse her ana caddede alışveriş imkanı sağlayacak dükkanlar yer alıyor..

Barselona alışveriş caddelerinden en meşhurları olan Passeig de Gràcia‘da lüks markaları, Las Ramblas‘da ise daha ekonomik markları bulabilirsiniz. Ayrıca Katalunya Meydanı (Placa de Catalunya)’ya da bulunan mağazalar ve Pedralbes Centre (Centro Comercial) alışveriş merkezi de Barselona’da alışveriş için diğer opsiyonlarınız olabilir.

 BARSELONA ŞEHİR TURU

1. GÜN BARSELONA TURU: LAS RAMBLAS (LA RAMBLA) & BARRI GOTIC

, Katalunya Meydanı (Plaça Catalunya)’nından başlıyor ve aşağıya doğru Barselona’nın en popüler caddesine yürüyoruz…

NOT: Katalunya Meydanı’ nı 2. günün sonuna sakladık. Neden gezmiyoruz demeyin 🙂

bcn25
Las Ramblas’ da sokak sanatçıları

Las RamblasCatalunya Meydanı (Plaça Catalunya, Catalunya Square) ile Kolomb Heykeli (Mirador de Colom, Colombus Statues) arasında yer alan, Barselona’nın en ünlü ve kalabalık caddesi. Las Ramblas Caddesi’nde, kafeler, restoranlar, alışveriş mağazaları, hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz.. Cadde, birbiri ardına gelen sokak sanatçılarının şovlarıyla daha da ilginç hale geliyor… Las Ramblas, turistlerin yoğunlukta olduğu bir caddede olsa, Barselona hayat tarzı hakkında kesinlikle size net bir fikir verecek…Yalnız paranıza dikkat edin. Hırsızlar da bu caddede..

Yolunuzun üstünde Palau Moja, Palau de la Virreina ve Jamón Experience turistik ve tarih yerlerini görerek, Las Ramblas Caddesinin üstündeki Metro Liceu (L3)’ya gelmeden, Barselona’ nın en turistik mekanlarından birini keşfediyoruz…

Mercat de Sant Josep de la Boqueria (Mercado de La Boqueria or La Boqueria): Barselona’nın en büyük sebze meyve sabit pazarlarından olan  La Boqueria, uygun fiyat aralığı ve taze meyve- sebze hatta et opsiyonlarıyla Barselonalılar için uğrak bir pazar olmasının yanında, turistik olarak da ilgi çekiyor.

bcn10

La Boqueria‘dan aşağıya doğru, 3. hat üzerindeki Metro Liceu (L3) çıkışına kadar yürüyoruz. Liceu metro, rotamızın ikinci bölümünün başladığı nokta. Çünkü bu noktadan rotamızın yönünü değiştiriyoruz..Ve Liceu metro istasyonu ile hemen bitişiğinde, zemininde Joan Miró’nun resminin mozaiği olduğu Plaça de la Boqueria‘nın arasından karşıya geçiyoruz. Karşımıza çıkan 3 sokaktan en soldaki Carrer del Cardenal Casañas Avenue caddesinden ilerliyoruz.. Caddenin adı siz ilerlerken Carrer de la Palla olacak. Şaşırmayın.. Vee Barri Gotic‘i keşfe başlıyoruz..

Barri Gotic (Gothic Quarter, Ciutat Vella, Old town): Catalunya Meydanı’ndan, Las Ramblas Caddesi’ne doğru ilerlerken, Las Ramblas’nın sol paralelindeki, Via Laietana‘ya kadar olan bölge.. Barselona Eski Şehir Merkezi olarak geçen bu bölgenin dar sokaklarında ilerlerken birçok turistik yer göreceksiniz…

bcn22
Barri Gotik ara sokakları

Carrer del Cardenal Casañas Avenue adı ile başlayan bu uzun caddede, Plaça del Pi Meydanında 14. yüzyıldan kalma bazilika Basílica de Santa Maria del Pi yer alıyor. Ayrıca yol üstünde sağında Museu de la Moto de Barcelona ve Artur Ramon Art‘da yer alırken, solunda Museu del Calçat ve Palau Episcopal. sonunda ise Plaça Nova. Sağı, solu, sonu dolu bir cadde 🙂

Plaça Nova‘dan sağa dönüyoruz ve rotamızı takip ettiğimizde karşımıza yine bir çok görülmesi gererken yer çıkıyor: Arxiu Històric de la Ciutat de Barcelona, Casa de l’Ardiaca, Cáritas Diocesana de Barcelona ve Placita De La Seu‘da yer alan, en büyüleyici gotik mimariye sahip kiliselerden biri Cathedral of Barcelona (ya da Cathedral de Barcelona, La Seu, The Cathedral of the Holy Cross and Saint Eulalia) çıkıyor..

Via Laietana caddesinden rotamıza devam ediyoruz..

Palau de la Musica Catalana (Orfeó Catala): Katalan müziğin ritminin attığı konser salonu. UNESCO Dünya Koruma Alanı (World Heritage Site)’ nda yer alıyor.

bcn14

Cercle Artístic Sant Lluc: Eski sanatlar topluluğu.

Mercat de Santa Caterina (Market Holy Catherine): Barselona’ da açılan en yeni yemek sabit pazarı. Giriş kapısı Av. de Francesc Cambó caddesi üstündedir.

Önce pazarın sol tarafında Carrer d’En Giralt el Pellicer Caddesi, sonra devamı olan La Capella d’En Marcús caddesinden yolumuza devam ediyoruz.. Carrer de Montcada sokağında, Museo del Mamut ve Picasso Müzesi (Picasso Museum) karşınıza çıkacak.. Bu caddenin sonunda ise,  Basilica of Santa Maria del Mar (Cathedral of La Ribera)  hemen önünüzde olacak. Böyle Ribera Bölgesi (Ribera district)’ndeyiz..

Placa de Sant Just (Placeta de Sant Just): Barselona eski şehir merkezindeki gizli, tarihi ve açık havada yemek yiyebileceğiniz küçük bir meydan. Palau Moxó, Formatgeria la Seu ve Barselona’daki en eski kiliselerden biri Basílica dels Sants Màrtirs Just i Pastor çevresinde, Ajuntament de Barcelona ise yolun sonunda yer alıyor…

Tekrar Carrer de Jaume caddesine çıkıyoruz. Ve bir başka küçük meydanda, Plaça Sant Jaume‘deyiz.. Meydanın sağ arka tarafında ise Museu d’Història de Barcelona MUHBA yer alıyor..

Rotamıza devam ediyoruz ve bu sefer de bir başka gotik bölge; Plaça de Sant Miquel‘den geçiyoruz.

Plaça Reial (Royal Plaza): Özellikle Barselonalıların bir araya gelip takıldıkları, jazz kulüplerinin, restoranların ve kafelerin olduğu meydan turistler için de oldukça ilgi çekici.. Bu meydan buluşma noktası gibi..

Las Ramblas’ya geri geliyoruz.. Yolun karşı tarafına geçip, karşımızdaki sokaktan içeri doğru ilerliyoruz.

ell Palace: Gaudi tarafından dizayn edilen, modern yapıdaki malikane.

Summary
Article Name
Barcelona Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Barselona' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

2. GÜN BARSELONA TURU: GAUDI' NİN MODERNIZMİ & EIXAMPLE BÖLGESİ

 

, alışılagelmedik Gaudi’nin yaratıcılığını ve modern mimari fantazisini içeriyor.. Bunun için en popüler Gaudi çalışmalarından olan Parc Güel ile yola başlıyoruz. Parc Güel’e gitmek için 3 opsiyonunuz var:

 1. 3. metro hattına binip, Lesseps (L3) durağında inip, yürüyoruz.
 2. Ya da Vallcarca metro durağında inip, Baixada de la Glòria sokağındaki merdivenlerden çıkabilirsiniz.
 3. 24 numaralı otobüse binip, Parc Güel’in önünde inebilirsiniz.

Park Güel: Barselona ile adı özleşen park. Parkın önüne geldiğinizde, mozaik huzmesi sizi içine çekecek.. Tabii kapıdan girmeden göreceğiz ilginç semender de bunda etkili olabilir 🙂 Her yerde ama her yerde harika mozaik işçiliğini görebileceğiniz Park Güel, merdivenlerden yukarı çıktığınızda tam kelimeyle şahane bir Barselona manzarasıyla sizi karşılıyor olacak. Tek yapmanız gereken, mozaik ile kaplı Dünya’ nın en uzun bankında oturup, burada dilediğinizce zaman geçirerek kendinizi ödüllendirmek olmalı.. Dinlenerek, Gaudi’nin sanatının tadını çıkarın…

bcn12

El Real Santuario de San José de la Montaña (also known as Sanctuary of St. Joseph of the Mountain): Kız yetimhanesi şapeli.

Carrer de les Carolines (Casa Vicens):  Gaudi’nin bir başka şaheseri olan modern bina.

Eixample  Bölgesi (Eixample District): Barri Gotic (Old Town)’in üst kısmında yer alan bölgede, göz alıcı modern mimari örneklerini görebileceğiniz bir bölge.

bcn6

Sagrada Familia: Barselona denince ilk akla gelen yapılardan olan Roma kilisesinin mimari inanmazsınız ama Gaudi 🙂 Barselona’nın sembollerinden olan bu kilisenin yapımına 1882 yılında başlanmış ve yapımı sırasında Gaudi öldüğü için tamamlanamamış. Hala under construction.. Sakın o kadar geldim, çalışma varmış diye üzülmeyin. O çalışma bitmiyordu 🙂 Eğer Kasım- Aralık aylarında Barselona’ da olursanız, Sagrada Familia’nın ön kapısının açıldığı alanda kurulan Christmas Market’a uğramayı unutmayın.

bcn5

Casa Milà (ya da La Pedrera): Antoni Gaudi tarafından dizayn edilen modern bina, iş adamı Pere Milà için yapıldığından Milà’ nın evi anlamına gelen Casa Milà olarak anılır… Eğer denk gelirseniz, La Pedrera’ da düzenlenen sergilerden birine girmelisiniz. Binanın içindeki göğe bakan avlunun yanındaki merdivenlerden yukarı çıkarken, bu çılgın mimara olan hayranlığınız binanın iç dizaynını gördükten sonra bir kez daha artacak. Bizim öyle oldu 🙂 Taş ocağı anlamına gelen La Pedrera, 1984′ te UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiştir.

Barselona’ nın en ünlü caddelerinden, Passeig de Gràcia Bulvarı ile rotamıza devam ediyoruz.

Altın Bölge (Quadrat d’Or, Golden Square): Barselona’ nın en zengin bölgesi, Passeig de Gràcia’ nın çevresindeki 100 bloktan oluşuyor. Passeig de Gràcia’ dan aşağıya doğru ilerlediğimizde, yan yana üç binadan oluşan Uyumsuzluk Bloğu (Mansana de la Discòrdia, Block of Discord) karşımıza çıkıyor. Böyle anılmasının nedeni ise şehrin en zenginlerinin oturması planlanan evlerin tasarımları için düzenlenen yarışmada, üç usta mimarın, üç farklı projesinin yan yaya olması.

 • Antoni Gaudí’ nin şaheseri; Casa Batlló. Hemen yanında,
 • Puig i Cadafalch’ nin modernlik fantazisi; Casa Amatller ve
 • Lluis Domènech i Montaner’ in göz alıcı modern dizaynı Casa Lleo Morera.

Bütün uyumsuzlukları arkamızda bırakıp, bulvardan aşağı doğru devam ediyoruz 🙂

Katalunya Meydanı (Plaça de Catalunya, Catalonia Square): Barselona’ nın en merkezi meydanı. Kafeler, restoranlar, mağaza zincirleri yani ne ararsanız var. Barselona’ nın en popüler buluşma noktası Hem turistler hem de yerli halk için.. Otobüs ve metro hatları ile meydan ulaşım da çok kolay…

Katalunya Meydanı’ nı geçtikten sonra caddenin adı Avinguda del Portal de l’Àngel olarak değişiyor. Bu yol bizi doğruca, Las Ramblas üzerinden Barri Gotic (Old Town)’ e götürüyor..

Böyle 2. gün Barselona gezi rehberimizin sayfalarını kapatmış olduk. Diğer yazılarımızdan da bildiğiniz gibi, günü genellikle işlek meydan, cadde ya da eski şehir merkezinde tamamlıyoruz. Dilerseniz, Las Ramblas ve Barselona eski şehir merkezi (Barri Gotic), dilerseniz Katalunya Meydanı’ nda alışveriş yapabilir ya da Gaudi’ nin modern sanat tozunu üstünüzden atabilirsiniz 🙂

Summary
Article Name
Barcelona Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Barselona' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

3. GÜN BARSELONA TURU: PLAJLARA DOĞRU

9 kilometrelik 3. gün Barselona turu rotamıza, modern sanat ile başlıyoruz..

Recinte Modernista de Sant Pau: Dünyanın en büyük modern sanat site alanı (Art Nouveau Site)

Denize doğru olan rotamıza devam ederken yolumuzun üstünde, eski Damm Bira İçecek Fabrikası (Damm beer brewery fabric), Antiga Fàbrica Estrella Damm‘ ı göreceğiz..

Torre Agbar: Yer yüzünden gökyüzüne doğru, kaynaktan su dökülür şeklinde dizayn edilen, oval tavanlı 38 katlı gökdelen, Agbar Su Şirketi (Aguas de Barcelona, Agbar water company)’ nin genel merkezi. Modern ve iddialı mimari sayesinde Barselona’ nın simgelerinden biri olmuştur. Yoksa içinde insanlar, ofiste çalışıyor 🙂

Rotamız bizi denize doğru aşağıya götürürken, Av. Meridiana Caddesinden, Katalunya Devlet Tiyatrosu (Teatre Nacional de Catalunya) ve karşısında enstrüman koleksiyonlarının sergilendiği Museu de la Musica‘ nın olduğu Plaça les Arts meydanına girip, arasındaki kumluk yoldan geçiyoruz.

Zafer Takı (Arc de Triomf, The Arc de Triomf): Mudéjar tarzında renkli tuğlalardan yapılmış zafer takı, modernist mimar Josep Vilaseca i Casanovas tarafından dizayn edilmiş.. Tak,1888′ deki Barselona Dünya Fuarının (Barcelona World Fair) ana giriş kapısı olarak inşa edilmiş.

Zafer Takının altından geçerek, Palau de Justícia solumuzda kalacak şekilde, iki yanında palmiye ağaçları sıralanan yürüyüş yolundan ilerliyoruz ve karşımızda alabildiğine yeşillik çıkıyor..

Parc de la Ciutadella (Ciutadella Park): Barselona’ nın en merkezi parkı. Yine bizim park anlayışımızdan farklı olarak, burada bir çok yapı göreceğiz;

 • Zooloji Müzesi, Göl, Cascada Anıtı, Als Voluntaris Catalans ve suni göl, Mamut heykeli, Katalunya Parlementosu (Parliament of Cataloniaalans), Barselona Hayvanat bahçesi (Barcelona Zoo Zoo Barcelona), L’estàtua eqüestre del general Prim heykeli, müzeler ve 1888′ de Dünya Fuarı (World’s Fair) için Lluís Domènech i Montaner tarafından dizayn edilen Castell dels Tres Dragons (The Castle of the Three Dragons). Yani sadece adı park 🙂

Park büyük olunca birden fazla çıkış kapısı var. Biz sol çıkış kapısından çıkıyoruz ve  denizin üst caddesi Av. Del Litoral‘ yi de geçip Carrer de Ramon Trias Fargas ‘ tan deniz kenarına varıyoruz. Burada sizi Casino Barcelona‘ nın önünde devasal parlak bir balık karşılayacak. Ve Port Olympic!

Her iki tarafınızda, kum plajların yer aldığı sahil şeridinin büyüsüne kendinizi bırakın.. Solunuzda Playa del Bogatell Barcelona ve sağınızda Passeig Marítim de la Barceloneta yürüyüş yolundan geçerek,La Barceloneta adındaki bölgeye geliyorsunuz. Burada uzun plajlar birbirinden değişik adlar ile ayrılıyor; Playa de la Barceloneta, Sant Miquel ve sahilin en ucu La Platja de Sant Sebastià. Yarım ada şeklinde uzanan sahilin diğer tarafında, meşhur Dünya Ticaret Merkezi (World Trade Center)’ ni göreceksiniz.

Port Olympic’ in sağ tarafında ise, ortalama 4 km boyunca sahili takip ettiğinizde, modern sanat sergi alanı ve konferans merkezi Museo de Ciencias Naturales (Museu Blau, Museum of Earth Science) yer alıyor. Biz soldan soldan devam ediyoruz 🙂

Ana karaya çıktığımızda, şehir merkezine gitmek için isterseniz Pla de Palau‘ dan otobüse ya da metro Barceloneta (L4)’ ya binebilirsiniz. Biz ilk gele otobüse bindik ve çoktan Barri Gotic’ e varmıştık..Hiç karmaşık değil..

Bir kez daha günü turistik yerlerden birinde tamamlıyoruz. Dilerseniz plajlarda daha fazla zaman geçirip, eğer yazın Barselona’ daysanız denizi keyfini çıkarabilirsiniz.

Summary
Article Name
Barcelona Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Barselona' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

4. GÜN BARSELONA TURU: MONJUİC TEPESİ' NDEN SAHİL ŞERİDİNE

4. gün Barselona turu rotamızda, dağlardan sahile doğru bir yolculuk yapıyoruz… Bu günkü Barselona gezisi için;

 • Metroda 3. metro hattını seçip, Palau Reial ya da Les Corts metro durağında inebilirsiniz ya da,
 • 5. metro hattını seçip, Collblanc ya da Badal metro durağında inebilirsiniz.

Metrodan indikten sonra biraz yürüyerek, ilk durağımıza varıyoruz..

Camp Nou: Barselona’ nın en büyük futbol stadyumu. 1957 yılından bu yana, Barselona futbol takımı (FC Barcelona)’ nın evi olan stadyum, Palau Blaugrana‘ da yer alıyor..Bu stadyumu gezmeniz için turlar düzenleniyor. İçinde müze de yer alıyor. Futbol meraklılarının özellikle yapması gereken bir tur! Biletinizi gitmeden önce  www.footballticketsbarcelona.com internet sayfasından ya da Barsolana Kulübünün resmi sitesinden temin edebilirsiniz.

Camp Nou’ yu ziyaret ettikten sonra rotamıza devam ediyoruz. İstikamet Pl. Espanya. Buraya gitmek için ister metroya binebilirsiniz, isterseniz de yürüyebilirsiniz:

 • Metro ile: 3. metro hattına binip Palau Reial‘ den 6 durak sonra ya da Les Corts‘ dan 4 durak sonra, Pl. Espanya‘ da inebilirsiniz.
 • Diğer bir alternatif ise, 30 dakika süren 2.5 km’ lik yolu, Carrer de Sants Caddesinden (Carrer de Sants Avenue) aşağıya doğru yürüyerek Pl. Espanya‘ ya varmak..

Bizim önerimiz metroya binmeniz. Çünkü bu 2.5 km’ lik yolda görülecek ilginç bir yer yok.

Not: 1. metro hattı ve 8. metro hattı da Pl. Espanya’ dan geçiyor. Fakat Camp Nou’ ya yakın direkt metro hatları bulunmuyor..

Heading down on Avinguda de la Reina Maria Cristina, you will be passing by, Barcelona’s trade fair institution which is also one of the most important in Europe, Fira de Barcelona

on your left and align with Palau de Congressos (Congres Center) on the corner is faced to at Plaça de Carles Buïgas with standing magical water spoutings, Font Màgica on it’s center where water feature shows run

Monjuic Çeşmesi (Font Màgica, The Magic Fountains of Monjuic, Monjuic Fountain): Ekim ile Mayıs arasında saat 21:30- 23:00 arasında hafta sonları bu etkileyici çeşmede, su showları oluyor. Mutlaka yakalamaya çalışın.

Montjuïc Tepesi’ nin güney kapısından, görkemli Monjuic Çeşmesi’ ni geride bırakarak giriyoruz..

Montjuïc Tepesi (Mountain of Montjuïc, Jew Mountain): Barselona’ nın gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan Montjuïc Tepesi, kocaman bir alan üstüne kurulu devasal bir park. Park deyip geçmeyin Çünkü bu parkta yok yok, kendi başına bir şehre yetecek kadar yapı yer alıyor. Bunlar: Eski hapishane olan Castell de Montjuïc, Botanik parkı (Botanic parc), Parc de Montjuic, müzeler, İspanyol kasabası anlamına gelen Poble Espanyol (Spanish Village), Estadi Olímpic de Montjuïc Lluís Companys Olimpik Stadyumu (the Olympic Stadium), Palau Nacional (Museu Nacional d’Art de Catalunya; National Palace or National Museum of Art of Catalunya; MNAC), Palau Sant Jordi, ve CaixaForum Barcelona.

Montjuïc site alanı, 1929′ da Uluslararası Sergi Alanı (World’s Fair; International Exposition) ‘ na ev sahipliği yapmak üzere seçilmesi üzerine, tepede büyük ölçüde yapım başlamış oldu. Limana tepeden bakan harika bir manzaraya sahip.. Kuzey cephesinde, uzun merdivenler, sizi tepeye ulaştırıyor.. Tırmanmaya kesinlikle değer.. Eğer kuzeydeki merdivenlerden çıkmak istemezseniz, hafta sonları hop-on-hop-off otobüsleri Montjuïc’ ün tepesine kadar çıkıyor. Ya da teleferik ile Montjuïc’ e çıkmak mümkün.

Fundació Joan Miró: Joan Miró’ nun çalışmalarının ve modern sanat eserlerinin sergilendiği müze.

Mercat de Sant Antoni (Mercant  St. Antony,Sant Antoni Market): Eixample Bölgesi (Eixample District)’ nin sınırında yer alan, krarkteristik pazar. Burada aynı zamanda, 2. hat üzerindeki Sant Antoni metro durağı da yer alıyor.

Museu Maritim: Ortacağ tersanesi.

Kolomb Heykeli (Mirador de Colom, Columbus Monument): La Rambla Caddesi’ nin sonunda, deniz tarafında yer alan heykel, Kristof Kolomb’ un, Exposición Universal de Barcelona için, 1888′ de ilk Amerika seyahatinin onuruna dikilmiş.

La Maremagnum: Alışveriş ve eğlence merkezi

Aquarium Barcelona: Las Ramblas’ yı tamamlayıp, deniz kenarına doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak olan Eski Liman (old harbour) yani Port Vell‘ de yer alıyor. Burası sadece akvaryum değil, aynı zamanda Akdeniz denizaltı yaşamı açısından dünyanın en önemli eğitim ve deniz eğlence merkezi.14 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş!

Summary
Article Name
Barcelona Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Barselona' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

5. GÜN BARSELONA TURUTIBIDABO TEPESİ

5. gün Barselona gezi rotasında, Tibidabo’ dan Barselona panoromik görüntüsünü seyredip, dağın aşağısındaki Barselona’ da görülmesi gererken yerler listemizi tamamlayacağız…

Tibidabo: Barselona’ nın en dik tepesi. Harika Barselona manzarası seyredebileceğiniz tepenin yamacında, katolik kilisesi Temple of the Sacred Heart of Jesus (Templo del Sagrado Corazon de Jesus), Serra de Collserola eğlence parkında yer alıyor.

Torre de Collserola (The Collserola Communications Tower): Sıradan olmayan, özenli tasarıma sahip haberleşme kulesi, Barselona’ yı kuş bakışı seyrediyor… Barselona’ da haberleşme kulesi bile tasarım, ne diyelim 🙂

Monestir de Pedralbes: Rönesans’ ın en güzel örneklerinden olan, gotik manastır.

CosmoCaixa Barcelona: Bilim müzesi.

Barça rotamızı burada bitiriyoruz. Metro Vallcarca (3. hat)’ dan metroya biniyoruz ve şehir merkezine iniyoruz.. Dilediğiniz yerde günün geri kalanını geçirebilirsiniz. Biz genellikle son günümüzü alışveriş ile geçirmeyi tercih ettiğimiz için  Placa de Catalunya‘ ya da bulunan  Pedralbes Centre (Centro Comercial) alışveriş merkezine gidiyoruz…

Summary
Article Name
Barcelona Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Barselona' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

BARSELONA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI 

Barselona gece hayatı için kesinlikle dünyada sayılacak şehirlerden birisi. Çok ama çok seçenek var.. Özellikle Las Ramblas farklı konseptteki bar, pub ve diskolarıyla göz dolduruyor. Ama biraz büyük oynayın ve eğlencenin kalbinden vurmalıyım derseniz doğru adres: Razzmatazz Club! Kesinlikle diskoların mabedi! Farklı konseptlerdeki müzik odaları ve canlı müzik dinleyeceğiniz konser alanlarıyla, kesinlikle ama kesinlikle gitmeniz gereken bir disko!!!! Anlatılmaz yaşanır cinsten..

BARSELONA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

 • Barcelona’ ya geldiniz ve tatil için daha birkaç gününüz mü var, ver elini Endülüs o zaman.. Endülüs araba yolculuğu yazımızı okumadan yola çıkmayın.
 • Tren ile Barselona’ dan Montserrat‘ a gidebilirsiniz. Montserrat sarp kayalardan oluşan dağlık bir bölge. Montserrat’ a gitmek için, Espanya Tren Garı’ na gitmelisiniz. Barselona şehir merkezinden yeşil veya kırmızı metro hatları, Espanya Garına gidiliyor. Gara geldiğinizde, Manresa‘ ya giden R5 hattına binmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, R5′ i bulamıyorum diye telaşlanmayın. Çünkü Espanya Garı çok büyük vr bilgi panoları kafa karştırıcı olabiliyor. Sadece R5′ i takip ederseniz, illaki peronda olacaksınız.
 • Barselona’ nın 105 km kuzeyinde yer alan Girona‘ ya gidebilirsiniz. Otobüs ve tren mevcut.

BARSELONA GEZİ NOTLARI:

 • Barselona’ da sahil kenarından yürüdüğünüzde hangi yöne gittiğinize dikkat edin. Çünkü Barselona’ da deniz kenarında yürüyüşün keyfine kendinizi kaptırıp, limana doğru giderseniz geri dönüş üçün epeyce yürümeniz gerekiyor!!!! Limana gider gibi bir ibare yok ya da vardı ama İspanyolcamız yok 🙂 Ve gittiğimiz noktadan geri dönmek için resmen aynı yolu tekrar geri yürüdük. Aman siz yapmayın 🙂
 • Barselona’ ya ilk gelişiniz ise, mutlaka ve mutlaka diskoya gidin 🙂 Diskolar sabaha kadar açık ve Barselona’ da hayat 00:00′ dan sonra yeniden başlıyor.
 • Barselona’ da gece hayatına kendinizi koyvermeden önce mutlaka hafif bir şeyler yiyin. Mesela ve tabii ki tapas! İçecek olarak da Sangria tercih ederseniz, Barselonalılara kendinizi adapte ettiniz demektir 🙂 Ve gece boyunca dans ve içki 🙂 Bu sabah evin yolunu tutarken, yol üstünde kahvaltılık bir şeyler atıştırmaya kadar böyle devam ediyor… İspanyollar kesinlikle eğlenmesini biliyor 🙂
 • Yediklerinize dikkat edin.. Barselona büyük bir şehir olduğu için, yemek konusunda seçici davranmayan restoran ve kafelere rastlamak çok kolay…
 • Barselona’ da ot neredeyse legal… Bu yüzden özellikle hostel seçerken dikkat edin. Odalarda dahi ot içebiliyorlar.. Bu yüzden kıvırcık Yiğit kardeş biraz zor zamanlar yaşadı diyelim ve konuyu burada kapatalım : )
 • Las Ramblas’ da kendinizi insan seline kaptırıp ceplerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Çünkü hırsızlar da yoğun olarak bu caddede..

KAYNAKLAR

 • http://www.barcelona-tourist-guide.com/
 • http://www.aviewoncities.com/
Summary
Article Name
Barcelona Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Barselona' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.