Scroll to Content

GRANADA Ekonomik Gezi Rehberi

Endülüs rotasının vazgeçilmez kenti..

granada6


Granada, yıl boyunca karlı tepeleri ile uzanan Sierra Nevada dağlarının eteğinde, Beiro, Darro, Genil ve Monachil nehirlerinin kavşağında kurulmuştur. Bu özelliğinden ötürü zengin bir iklime, Sierra Nevada’nın Alplere özgü bitki örtüsüne ve kışın Sierra’da -10°C görülürken, sıcaklığın ortalama 15°C olduğu Motril nehrinin tropik kıyısına kadar mükemmel bir manzaraya sahiptir.

GRANADA’ YA ULAŞIM: GRANADA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Granada Havaalanı şehre 20 km mesafede yer almaktadır. Birçok şehirden VUELING  ya da IBERIA havayollarının direkt Granada uçuşları bulunabilmektedir. Bunun dışında Barselona ya da Madrid‘deki hava alanlarını kullanıp, iç hat uçuşu, tren ya da araç ile Granada’ya ulaşabilirsiniz.

Granada havaalanından şehir merkezine gelirken halk otobüslerini ya da shuttle’ları kullanabilirsiniz.

Tren ile: Granada’da hızlı tren yok ancak tabii ki tren istasyonu İspanya’nın geri kalanı ile bağlantılı. RENFE İspanya’da trenler, saatleri, güzergh, tarifeleri ile ilgili bilgi alabileceğiniz resmi websitesi. Seyahata çıkmadan önce incelemenizi öneririz.

Otobüs ile: İspanya’da otobüs ile seyahat etmeden önce ALSA websitesini inceleyerek, fiyatları, rotalarını incelemenizi öneririz.

GRANADA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içinde ulaşım için en keyifli yol bizce yürümek. Yürüyüş güzergahında karşınıza çıkacak bir yapı, tesadüfen tanışacağınız insanlar, kaybolduğunuz bir sokakta bulacaklarınız belki de hiçbir gezi yazısında denk gelemeyeceğiniz sürprizlerle dolu olacak.

Yürümeyi tercih etmeyenlere önerimiz ise, toplu taşıma aracı olarak kırmızı beyaz minibüsleri kullanmaları. Özellikle yanında “Alhambra Bus” yazan otobüsler şehri keşfetmek için en ideal olanı.

Granada halk otobüsleri için tekbilet 1,5 euroe civarında ancak toplu bilet alarak seyahatinizi daha hesaplı hale getirebilirsiniz. Halk otobüsleri ağını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

GRANADA’ DA KONAKLAMA: GRANADA’ DA NEREDE KALINIR?

Granada turistik bir Endülüs kenti olduğu için konaklama açısından da oldukça fazla seçenek bulabileceğiniz bir şehirdir. Biz Gran Via Caddesi üzerinde bir hostelde kalmıştık. Fiyat- değer muhasebesinde bizi tatmin eden bir hosteldi ve gayet memnun kalmıştık. Siz de konaklama için booking.com‘dan karşılaştırma yapabilirsiniz.

GRANADA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Alhambra (El Hamra): Granada’ya gitmenizin eminiz ki zaten en önemli sebeplerinden biri El Hamra Sarayı’nı ziyaret etmektir.

Flamenko: Endülüs bölgesinde aslında İspanya’nın tamamında yapılacak en keyifli aktivitelerinden biri olan Flamenkoyu bir de burada seyretmelisiniz.

Sacromonte: Sacromonte’de Çingene mağaralarını gezerek Alhambra sarayının kulelerini, Albaycin’in beyaz yamaçlarını, Valparaiso vadisini ve Darro nehrini seyretmelisiniz. Burada flamenkonun biraz daha oryantel ritim eşliğinde, şarkıcının aynı zamanda dans da ettiği çeşidi olan Zambra şovunu izlemenizi öneririz.

La Chumbera: (Estudio de los Gitanos): Sacromonte’de konser etkinliklerinin düzenlendiği büyük bir oditoryumdur.

Sierra Nevada: Granada’ya kısa mesafede yer alan ve yürüyüş yani hiking turları için olduğu kadar kışın da kayak yapmak için ideal bir dağdır.

GRANADA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR? 

Granada, Arap ve Endülüs karışımı bir gastronomiye sahiptir. Yerel yemekler arasında domuz salamlı fasülye, San Anton, Sacromonte omleti, Malaga’ da olduğu gibi sarımsak ve ızgara sardalyalı Endülüs gaspaçosu yani domates çorbası.

Tabii ki her yerde bulabileceğiniz ve içki yanına bedava gelen tapaslardan bahsetmemize gerek bile yok diye düşünüyoruz.

İspanyolların sıcakkanlı ve sempatik insanlar olduğu bilinen bir gerçek. Güney sahillerindeki insanlar ise her ülkede olduğu gibi tabii ki daha da sıcak shshs. İngilizce menüler olduğu halde anlamadığınız her şeyi garsonlara rahatlıkla sorabilirsiniz, kesinlikle yardımcı olacaklardır. Biz Pincho de Tortilla denemiş ve bayılmıştık size de tavsiye ederiz.

GRANADA’ DA ALIŞVERİŞ

Saat 13:00- 17:00 arasında alışveriş yapmak için gittiğiniz bir mağaza kapalı ise sakın şaşırmayın zira Granada’da da İspanya’da genelindeki siesta kavramını geçerlidir yani büyük zincir mağazalar dışındaki birçok yerel dükkan öğleden sonra birkaç saat kapalıdır. Pazar günleri ise şehir neredeyse tam bir uyku halindedir ve hemen hemen her yer kapalıdır.

Puerta Real bölgesi alışveriş için ideal bir yerdir. Calle Mesones ise ilginç kıyafetler ve hediyelik eşya dükkanlarının yer aldığı bir caddedir. Zamanında ipek ticaretinin merkezi olan Alcaiceira ise hediyelik eşyalar bulabileceğiniz otantik bir yer.

El Corte Inglés İspanya genelinde mevcut büyük bir zincir mağazasıdır, buradan dilediğiniz her türlü ürünü temin edebilirsiniz.

GRANADA ŞEHİR TURU

Granada gezilecek yerler iki ayrı bölge olarak tamamlanabilir. Şehir bu anlamda çok iyi konumlanmış. Biz de iki günde şehri tamamladık. Ama bunun için iyi bir gezi rotası gerekiyor. İşte Granada’yı iki günde tamamlamak için gezi rotaları ve görülmesi gereken yerler..

1. GÜN GRANADA GEZİSİ: Şehir Merkezi ve El Hamra Sarayı (La Alhambra)

Granada’ya seyahatinizin ilk gününde şehir merkezini gezip, El Hambra sarayını ziyaret etmenizi öneriyoruz. Dilerseniz gezinize ilk önce El Hamra’dan başlayarak, sarayı zaman kısıtlaması olmadan sindire sindire keşfettikten sonra da şehre inerek rotanızda görmenizi önereceğimiz yerleri gezebilirsiniz.

Granada rotasında göreceğiniz başlıca yerler; Capilla Real de Granada (Granada Kraliyet Şapeli), Iglesia del Saguaro (Saguaro Kilisesi), Granada Katedrali, Arzobispado de Granada, Palacio de la Madraza (Medrese Sarayı). Çizdiğimiz uzun yürüyüş güzergahında göreceğiniz meydanlar; Plaza de Bib-Rambla, Corral del Carbon, Plaza Isabel la Catolica ve Plaza Nueva. Albaicín’ de yer alan en eski cadde olan Carrera del Darro’ dan devam ederek, Real Chancillería de Granada, Museo San Juan de Dios, Iglesia de San Gil Y Santa Ana ve Alhambra (El Hamra)’ yı geçeceksiniz.

Capilla Real de Granada: Bu kraliyet şapeli, Kraliçe Isabella ve Kral Ferdinand II ile kızları Castile Kraliçesi Juana I, eşi Felipe I, en büyük torunları Miguel da Paz, Asturias Prensi gibi Katolik hükümdarların kalıntılarına ev sahipliği yapan bir anıt mezardır.

Cathedral (Santa Iglesia Catedral Metropolitana de la Encarnación de Granada): Granada’nın ele geçirilmesinden sonra, Kraliçe Isabella tarafından, burada bulunan caminin yerine inşa ettirilmiş bir katedraldir. Bu katedral, muhteşem dış cepheleri, etkileyici mimberi ve şapelleri ile İspanyol Rönesans tarzını yansıtan bir başyapıttır.

Palacio de La Madraza: Eski camii ve Alcaiceria yakınında bulunan bu mekan, dini eğitimin verildiği eski bir Arap okuludur. Günümüze sadece orjinal mihrabı kalmıştır.

granada42-Alcaiceria

Plaza Bib Rambla: Aynı zamanda Plaza de las Flores (yani Çiçek Meydanı) olarak bilinen bu meydan şehrin kalbinin attığı bir yerdir. Tam ortasından barok tarzda bir çeşme yer almaktadır.

Corral del Carbon: Araplardan günümüze kalan bu eser 14. yy’da inşa edilmiş en eski yapıdır. Girişinde büyük bir kemer, içinde ise el sanatları odası ve galeriler ile çevrelenmiş bir avlusu mevcuttur.

Plaza Isabel la Catolica: Meydanın ortasında Kraliçe İsabel ve Kolombus’a adanmış bir heykel yer alır.

Real Chancillería de Granada (Royal Chancery): Bu kraliyet arşivi, kutsal sertifikalar, ünlü ailelerin vasiyetleri, rahipler, kilise ve tarih ile ilgili bilgilerin yer aldığı İspanyol soyuna ait bir arşiv özelliği taşır. Günümüzde  high court merkezi olarak kullanılmaktadır.

Museo San Juan de Dios: 12 odası, 3 galerisi, bir avlusu ve çok güzel bir şapeli olan bu müze, Endülüs tarihi hakkında değerli bilgilerin edinileceği bir kaynak olma özelliği taşır. Müzede birçok tablo, madeni eşya ve porselen yer almaktadır.

Iglesia de San Gil Y Santa Ana (St. Anne’s Church):  Carrera del Darro başında yer alan ve 1501 yılında inşa edilmiş Almanzra Camiisi üzerine inşa edilmiş küçük bir kilisedir.

El Hamra (La Alhambra): El Hamra tepesi üzerine kurulmuş saray adını I. Muhammed’in kırmızı sakallarından alır, ki bu sebeple kendisine El Hamar deniyordu.

Dört bölümden oluşan sarayın en büyük bölümü Nazari Sarayı. Bunun dışında Cennet-ül Arif anlamına gelen Generalife adlı yazlık saray ve bahçesi, içinde neredeyse iki bin kişinin yaşadığı Al Kazaba ve 5. Carlos’un Hristiyan fethini göstermek için sarayın bahçesine yaptırdığı 5. Carlos Sarayı.

2. GÜN GRANADA GEZİSİ: Albaicín ve Sacromonte

The Albaicín (Albayzín): Granada’nın eski bir Arap bölgesidir. Hemen El Hamra Sarayı’nın karşısında yer alan bu bölüm 1994’ten beri UNESCO World Heritige site Dünya Mirasları Listesindedir. Albayzín sağ tarafında Sacromonte ile komşu olan geniş bir tepe bulunmaktadır.

Sacromonte: Albaicín yanında görülmesi gereken bir bölgedir. Kapadokya’da olduğu gibi burada da yumuşak duvarları kazı yapılması için ideal olan bu dağlık kesimde çingenelerin uzun yıllar yaşadıkları mağaralar ve yer altı evleri görülmektedir.

Bu turumuza Plaza Nuevo‘dan başlıyoruz. Buradan dilerseniz Sacromonte ve Albaicín’e gitmek için minibüse binebilirsiniz ancak biz yürümenizi tavsiye ederiz. Albaicín’in dar sokakları arasında kısa bir tur ardından, San Jose Kilisesini (Iglesia de San Jose) geçerek, biraz ilerisinde yer alan San Nicolas Kilisesi (The Church of San Nicolas) gördükten sonra Albaicín’in en hareketli meydanı olan Plaza Larga yani Uzun Meydan’a ulaşacağız. Calle Panaderos sokağından yürümeye devam ederek, Plaza Aliatar meydanına geldikten sonra burada kısa bir mola verebilirsiniz. Bar Aliatar orjinal adıyla “Los Caracoles” ya da Snail Bar adından da anlaşılacağı üzere salyangoz üstüne uzmanlaşmış bir yerdir, tadına bakabilirsiniz.

Rotamızda buradan sonra Plaza del Salvador‘a doğru devam ediyoruz. Buradaki kilise 16. yy’da Albaicín camisi üzerine inşa edilmiştir. Sıradışı at nalı kemeri, Arap mimarisi ile yapılmış tavanları ve eski geleneksel su tankı ile ünlüdür. Cuesta de Chapiz‘den devam ederek çingenelerin flamenko mağaralarınında zambra dansı yaptıkları yerleri göreceksiniz. Placeta de Albaida ve Cuesta de Chinos devam ederek etkileyici yürüyüş yolu  Mirador de la Vereda de Enmedio‘ya ulaşacaksınız. Burada Albaicín ve El Hamra’nın muhteşem manzarasına bir balkondan bakar gibi hissedeceksiniz. Restoranların sıra sıra dizildiği ana cadde olan Camino del Sacromonte‘den devam ederek  Abadia Del Sacromonte (The Sacromonte Abbey) bulunduğu Valparaísorather dağının tepesinde devam ediyoruz. Yol üzerinde Museo Etnológico de la Mujer Gitana ve Barranco de los Negrosa’da yer alan The Centro de Interpretación del Sacromonte yani Sacromonte coğrafyası, tabiatı, mağaraları, müzik, yemek ve sanatı hakkında fikir verek bir tür açık Roma müzesi olan Sacromonte Mağara müzesini gezebilirsiniz. Bu etkileyici rotanın sonunda Paseo de Los Tristes‘ten geri dönerken Palacio de los Córdovas ve El Bañuelo (Carrera del Darro sokağı numara: 32 ), Iglesia de San Pedro Y San Pablo göreceğiniz diğer önemli turistik yerlerdendir.

GRANADA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Granada’da gece hayatı için önerimiz güzel bir restoran ya da tapas barda akşam yemeği ve yanına yerel marka bir kadeh şarap veya bira ile bol bol İspanyol müziği ve Flamenko gösterileri.

Granada’da yöresel bir şarap denemek istiyorsanız, garsona “un costa” siparişi vermelisiniz. Bir sofra şarabından çok sherry’ye benzeyen ve farklı kalitelerde bulabileceğiniz bu içeceği denemelisiniz. Diğer alternatifiniz ise kırmızı şarap ve gazoz karışımı ile hazırlanan ve tam bir yaz şarabı olan “tinto de verano“. Tabii ki hem çok lezzetli hem de serinletici klasik İspanyol içkisi olan “sangria” da burada tercih edebileceğiniz bir diğer içecektir. Şarap tercih etmeyenler ise Granada’nın her yerinde rahatlıkla bulabilşnecek bir yerel bira olan Cerveza Alhambra‘yı deneyebilirler.

GRANADA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Cordoba ve Sevilla bu şehirden bir sonraki ya da bir önceki durağınız olmalı. Endülüs rotasında Granada’ya kadar gelmişken görebileceğiniz birbirinden güzel şehirler ve farklı deneyimler edineceğiniz küçük köyler mevcut. Açıkçası biz İspanya’ da kesinlikle araç kiralamanızı ve bir Endülüs turu yapmanızı tavsiye ederiz. Bizim daha önce deneyimlediğimiz ve size de tavsiye edeceğimiz

Granada’da zamanınız kalırsa Basilica San Juan de Díos bazikilası ve Monasterio de la Cartuja manastırı görebileceğiniz diğer mekanlardır.

GRANADA GEZİ NOTLARI

  • Şehrin dar sokaklarında gezinerek olabildiğince zaman harcamanızı, yöresel dükkanlara girmenizi ve mümkün olduğu kadar yerel halk ile tanışıp sohbet etmenizi tavsiye ederiz.
  • El Hamra Sarayı için giriş biletinizi önceden almanız size zaman kazandıracaktır zira sarayın girişinde uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Sacromonte’daki popüler zambra mekanları Zambra Cueva del Rocío (Camino del Sacromonte 70) ve María la Canastera bölgelerindedir. Bir çeşit flamenko dansı olan Zambra’yı kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Granada Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Granada' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.