• Cathedral de Malaga

  • Plaza del Siglo

  • Cathedral de Malaga

  • Cathedral de Malaga

  • Plaza de la Constitución

Scroll to Content

MALAGA Ekonomik Gezi Rehberi

Endülüs’ün Sakin Şehri..

Malaga-map


Malaga İspanya’nın Endülüs bölgesinde yer alan Costa del Sol bölgesinde bir Akdeniz liman kentidir. Malaga uzun yıllar, Sevilla ve Granada‘nın fakir kuzeni olarak göz ardı edilmiştir. Ancak son zamanlarda şehir küllerinden yeniden doğmuş ve bu şehir için yapılan turizm çalışmaları sonucunda şehrin önemli bir turistik lokasyon olarak yeniden doğmasına olanak sağlanmıştır.

Gezdiğimiz birçok Avrupa kenti ve Endülüs bölgesindeki Cadiz ya da daha büyük bir şehir olan Madrid gibi diğer şehirler ile karşılaştırdığımızda şehir bize oldukça yeni göründü. Siz de eğer bizim yaptığımız Endülüs rotasında yer alan diğer şehirleri görme fırsatı yakalarsanız, ne demek istediğimiz çok net anlayacaksınız.

MALAGA’ YA ULAŞIM: MALAGA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ileMálaga International Airport (AGP) ucuz hava yolları ile uygun fiyatlı bilet bulabileceğiniz bir hava alanıdır. Hava alanı çıkışında araç kiralayabilir, taksileri ya da otobüs ve ya trenleri tercih ederek şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.

Deniz yolu ile: Malaga’nın bir liman şehri olmasından dolayı Malaga ile Kuzey Afrika’ da Fas sınırları ile çevrili olan İspanya toprağı Melilla arasında Transmediterranea ile seyahat edebilirsiniz.

Tren ile: Eğer İspanya’da tren ile seyahat etmek istiyorsanız, hızlı AVE tranleri, yerel ve banliye trenleri hareket saatleri, rotası ve ücretleri için resmi web sitesi olan “RENFE”yi incelemenizi öneririz. Bu sitede kendi hazırladığınız rota için çok daha uygun fiyatlı seyahat edebileceğiniz “Renfe Spain Pass” almayı tercih edebilirsiniz.

Otobüs ile: Şehrin ana otobüs garı Paseo de los Tilos’ta yer almaktadır. Ayrıca Avenida de Manuel Agustin Heredia’ da bulunan Muelle Heredia otobüs garı şehirler arası seferlerin yapıldığı bir gardır. Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Araç ile: A-7 E-15 otobanı sahil boyunca ilerler. Cordoba‘dan Malaga‘ya seyahat edeceklerin A-45 otobanını kullanmaları gerekir.

MALAGA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Malaga’yı gezmenin en pratik yolu yürümek, en eğlenceli yolu ise bisiklete binmektir. Şehirde yapılan bisiklet yolları oldukça geniş ve dolayısıyla da güvenlidir. Bisikletin çevre dostu olması özelliği konusunda yürütülen kampanyalar neticesinde yerel halk yani Malagueños işleri giderken bile bisiklete binmeye başlamışlar. Tarihi şehir merkezine motorlu taşıtlar ile giriş izni zaten yok, sahil yolları da bisiklet ve yayalara ayrılmış durumda. Hal böyle olunca şehirde görülemsi gereken yerlere gitmek için zaten çok fazla bir seçeneğiniz de kalmıyor.

bike2malaga ve malagabiketours bisiklet kiralayabileceğiniz ve düzenlenen turlara katılabileceğiniz seçeneklerden sadece ikisi.

MALAGA’ DA KONAKLAMA: MALAGA’ DA NEREDE KALINIR?

Şehirde konaklama için en ideal iki yer var; sahil ya da şehir merkezi. En uygun konaklamaların bulunduğu bölge ise bu iki seçeneğin arasında kalan ve “red light district” olarak adlandırılan kısım. Ancak tabii ki şehirde her bütçeye uygun bir konaklama bulmak mümkün. Biz kendi seyahatimizde booking.com‘ dan bulduğumuz şehir merkezinde her yere yürüyüş mesafesinde olan uygun bir hostelde kalmıştık.

MALAGA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Kaya tırmanışı: Şehir Montes de Málaga dağının eteklerinde yer aldığından buraya kadar gelip 2-3 gün kalacakların bu aktiviteyi kaçırmaları yazık olur.

Picasso Müzesi: Malaga aynı zamanda ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu şehirdir dolayısıyla kesinlikle Picasso müzesine uğramanızı tavsiye ederiz.

Sahil/ Plajlar: Şehir merkezini gezdikten sonra mümkün olduğu kadar çok zaman ayırmanız gereken bir aktivite sahil boyunca yürüyüş yapmak olacaktır. Bu yürüyüş sırasında saat 17:00-19:00 arasında “merienda” yemelisiniz.

Şarap: Yerel Malaga şarabı için Pimpi ya da şehirdeki en eski taverna olan La Casa del Guardia’yı tercih edebilirsiniz.

Botanik bahçeleri: Eğer Malaga’da 1 günden fazla zamanınız varsa, şehir merkezini, plajları, turistik yerleri gezdiniz ve şehirde yer alan bahçeler sizi kesmediyse, o zaman botanik bahçelerine kısa bir kaçamak yapmalısınız.

MALAGA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Malaga’nın gerçekten kendine özgü bir mutfağı var. İspanya’nın diğer şehirlerinde tadacağınızdan çok daha farklı lezzetleri burada bulacaksınız. Neredeyse her köşede “food-to-go” denilen atıştırmalıklardan fırsat bulabilirseniz, bu şehirdeki oldukça şık ve yaratıcı restoranlara uğramalısınız.

Kahvaltı için “Molletes de Antequera” denemelisiniz. Ayrıca “Malaga’ nın beyaz gazpaçosu” olarak da bilinen “Ajo Blanco” adındaki soğuk çorbayı içmelisiniz. Bu şehirde denemeniz gereken diğer bir yemek de sardalyadır ve özellikle sahilde “Espeto de Sardines” yemeyi es geçmemelisiniz.

Açıkçası biz her şekilde karnımızı doyurabildiğimiz ve çok fazla yemek düşkünü gezginler olmadığımız için bu konuda restoran tavsiye vermek yerine oldukça başarılı bulduğumuz bu web sitesini incelemenizi önereceğiz.

MALAGA’ DA ALIŞVERİŞ

Malaga’da buraya özgü illa almamız gereken bir şey bulamadık.  Calle Caldereria’da bulunan Ricardo del Cid Fernandez enteresan şapkalar satan bir yer, eğer şapkalara zaafınız varsa buraya uğrayabilirsiniz. Alamada Principal kuzeyinde yer alan market de zamanı olanlar için kısa bir ziyarete değer.

MALAGA ŞEHİR TURU

bol bol fotoğraf çekmek, dinlenmek ve müzelerde geçireceğiniz zaman dışında 10 km’lik bir yürüyüş ile günübirlik şehir turu olarak planlandı. En rahat spor ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın 🙂

Castillo de Gibralfaro‘dan başlayarak Plaza de la Merced‘in içinden geçiyoruz. Calle Alcazabilla’dan yürümeye devam ederek, theater Romano ve Alcazaba‘yı ziyaret edip, ardından da Plaza de la Juderia‘ya devam ediyoruz. Buradan eğer sağa devam ederseniz, Pablo Picasso’nun vaftiz edildiği Iglesia de Santiago kilisesine ulaşacaksınız. Eğer sola döner ve Calle San Agustin’den devam ederseniz, Picasso Museum ve biraz ilerisinde de  Iglesia de San Agustin kilisesine ulaşırsınız. Rotaya Calle Molina Lario’dan devam ettiğiniz de Palacio Episcopal ve katedralin hemen karşısında Plaza del Obispo‘yu geçiyor olacaksınız. Plaza de la Constitución‘dan biraz yukarıda harap olmuş kalenin kulelerini göreceksiniz. Burada bir daire çizerek Plaza del Siglo ve Plaza Carbon meydanlarını geziyoruz. Calle Compania’ya devam ettiğinizde Museo Carmen Thyssen sonrasında da Calle San Juan’a gelerek Iglesia San Juan kilisesine ulaşıyoruz. Buradan sonraki durağımız Mercado Central Atarazanas ve modern sanat müzesi Centro de Arte Contemporáneo. Buradan dilerseniz Puerto de Malaga ya da Paseo España‘ya devam edebilirsiniz. Museo Alborania: Aula Del Mar ve Centre Pompidou Malaga ziyaret edebileceğiniz müzelerdir. Sahil yolunu takip ederek Paseo de la Farola‘ya ulaşıyoruz. Buradan geri dönerek La Malagueta‘yı (Century Plaza de Toros de Ronda boğa güreşi alanı) ve Paseo del Parque parkını geçerek belediye binasında (Ayuntamiento de Málaga) turumuzu noktalıyoruz.

Castillo de Gibralfaro: Şehre yukarıdan bakan bir tepenin üzerinde yer alan bu kaleye dilerseniz yürüyebilir dilerseniz otobüse binebilirsiniz. İçerisinde orjinal hiçbir şey kalmamış olmasına rağmen, kalenin etrafındaki yürüyüş yollarından Malaga’nın en muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Patio de los Naranjos ve Patio de la Alberca adı verilen avluları ziyaretçiler için açıktır.

Alcazaba: Granada‘da yer alan El Hamra sarayının bir benzeri olan bu kalenin tarihi 11. yy’a kadar uzanır. Etrafında yeşil yürüyüş alanlarının bulunduğu kale girişi eski bir Roman amfi tiyatrosu olan ve günümüzde restore edilerek konser gibi etkinliklerin düzenlendiği Theatre Romano‘nun hemen yanındadır.

Calle Larios: Şehrin en çok fotoğraflandığı ve sadece yayalar için ayrılmış en ünlü alışveriş caddesidir. Avenida Principal’dan başlayarak eski şehir merkezine kadar uzanır.

Cathedral de Malaga (La Manquita ya da Catedral de la Encarnación de Málaga): İnşası 200- 250 yıl yakın süren Malaga Katedrali şehirdeki en önemli yapıdır. Bu katedral zamanında burada yer alan bir camii üzerine inşa edilmiş ve İspanya iç savaşlarında ağır hasarlar almıştır. İki çan kulesinden bir tanesi yeterli finansman bulunamadığı için onarılamamış ve bu sebeple katedrale “tek kollu bayan” anlamına gelen La Manquita takma adı verilmiştir. Katedralin 500 yıllık dini öğeleri barındıran müzesi görülmeye değerdir.

Cathedral de Malaga

The Malagueta: Paseo del Parque sonunda yer alan bir boğa güreşi arenasıdır. Biz İspanya’da birçok şehirde yer alan bu arenalardan bir tanesini Sevilla‘da gezdiğimiz için farklı olmayacağını düşünerek içeri girmemiştik. Arenalardan birini henüz gezmediyseniz öneririz.

Mercado Altarazanas (Central Market): Çelik ve vitray süslemeli camları ile oldukça ilginç olan bu bina birbirinden farklı yiyecek ve içeceğin bulunduğu bir market alanıdır. Ayrıca burada yıl boyunca çeşitli şov ve gösteriler de düzenlenmektedir.

malaga13
Mercado Altarazanas

Paseo de España: Şehrin kalabalık ve gürültüsünden uzak, tropikal bitkilerin ve egzotik ağaçların bulunduğu oldukça keyifli bir yürüyüş yoludur. Hemen paralelinde yer alan Paseo del Parque ise palmiyeler ve çeşitli turunç ağaçlarının yer aldığı yemyeşil bir alandır.

Plaza de la Merced: Pablo Picasso’nun doğduğu ev olan Casa Natal‘ın yer aldığı bu caddede Picaso’nun bir heykeli de yer almaktadır. Burası ayrıca, oldukça popüler bir buluşma noktası ve bir bardak kahve içmek için seçilebilecek hoş bir meydandır.

Ayuntamiento de Málaga Malaga belediye binası. Hemen yanında Alcazaba’nın duvarı ile bitişik nizamda yer alan “Gardens of Pedro L. Alonso” adında güzel bir park da bulunmaktadır.

Palacio Episcopal: Bishop’s Palace yani Psikopos Sarayı. Hemen Katedral’in yanında bulunan bu binaya bayılacaksınız. İspanya bayrağının renklerine boyanmış bu rönesans tarzı bina şehrin önemli meydanlarından Plaza del Obispo‘a tepeden bakar.

MALAGA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Bu şehirde insanlar hafta içi de ayakta ve dışarıdadır. Özellikle bir gece kulübüne gitmeden önce süpermarketlerden alkolünü alan “botellodromos” adı verilen kontrollü alanlarda güzel bir demlenir, sonra da bir mekana geçerek eğlenmeye devam eder. Şehirde farklı müzik türlerine göre tercih edebileceğiniz birçok alternatif mevcuttur ancak hala İspanya’da dahası Endülüs bölgesinde olduğunuzu göz önüne alarak bizim önerimiz tapas barlardır. Hem birbirinden leziz tapaslardan yemenizi hem de yanında gelen bedava içkilerden alarak İspanyol müziği ve flamenko dansı seyretmenizi öneririz.

MALAGA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Malaga’da en çok tercih edilen yazlık yerler; Torremolinos, Fuengirola, Nerja ve Marbella.

MALAGA GEZİ NOTLARI

Biz Malaga’da bir gece konaklamanızı ancak zamanınızın büyük bölümünü sahil boyunca yürüyüş yaparak geçirmenizi tavsiye ederiz. Şehirde yer alan bir çok müze ve kilise mevcut ancak bize göre hiçbiri sizi buradaki sıcakkanlı ve samimi insanlar kadar etkilemeyecektir.

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Malaga Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Malaga' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.