• Patios de Cordoba

  • Alcazar de Los Reyes Cristianos & Mosque-Cathedral of Córdoba

  • Caballerizas Reales

  • Alcazar de Los Reyes Cristianos & Mosque-Cathedral of Córdoba

  • Patios de Cordoba

Scroll to Content

CORDOBA Ekonomik Gezi Rehberi

 Endülüs rotasında 24 saatlik bir durak..

cordoba6


Cordoba, Romalılar tarafından bulunan ve Guadalquivir nehrinin deniz taşıtlarının seyrine elverişli en yüksek noktasında bulunmasından dolayı stratejik bir öneme sahip liman şehridir. Zamanında İspanyol zeytin yağı, şarap ve buğday deniz yolu ile buradan taşınırdı. Çok geniş bir tarihi mirasa sahip bu şehir UNESCO tarafından 1984 yılında Dünya Mirasları Listesine alınmıştır. Tarihi yerler dışında, Zoco (bit pazarı) ve tren istasyonu bölgesi gibi modern alanlar da yer almaktadır.

Cordoba hem lokasyon olarak mükemmel bir şehirdir, hem de büyüleyici doğası, leziz yemekleri, güneşe doyacağınız açık alanları ile kendinizi çok rahat ve huzurlu hissedeceğiniz bir şehirdir.

cordoba28

Akdeniz sitilinin şehrin her yanına yayıldığı bu güzel şehirde nereye giderseniz gidin mutlaka tarihi bir bina, anıt, heykel vs. sizi karşılayacaktır.

CORDOBA’ YA ULAŞIM: CORDOBA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Cordoba Havaalanı şehrin 6 km uzağında yer alır ancak buradan sadece özel uçuşlar yapılmaktadır. Cordoba’ ya en yakın havaalanları Seville, Jerez, Malaga ve Granada‘da yer almaktadır ve üç saatten daha az sürede Cordoba’ ya ulaşabilirsiniz.

Tren ile: Eğer Cordoba’ya tren ile seyahat etmek istiyorsanız, İspanya genelinde olduğu gibi bu şehir için de ülkenin resmi web sitesi olan “RENFE“yi incelemelisiniz. Hızlı AVE trenleri, banliyö trenleri için her türlü bilgi, hareket saatleri, güzergah, ücret bilgisini bu siteden temin edebilirsiniz. Ayrıca Renfe Spain Pass alarak, kişiye özgü seyahat planı yapabilir ve ücreti daha da uyguna getirebilirsiniz.

Otobüs ile: Cordoba otobüs garı birçok direkt otobüs seferleri ile Madrid, Seville, Malaga ve Granada gibi büyük şehirlerden ve daha küçük köy ve kasabalardan ulaşılabilirdir.

Araç ile: Kendi aracı ya da araç paylaşımı yöntemi ile seyahat etmeyi tercih edenler için, Madrid ve Seville‘dan A-4 otobanı, Granada‘dan N-432 ve Malaga‘dan A-45 otobanı ile bu şehre ulaşabilirsiniz.

CORDOBA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehirde turist olarak görülmesi gereken her yer yürüme mesafesinde yer almaktadır. Aşağıda sizinle detaylı olarak paylaştığımız şehir turunda çizdiğimiz yürüyüş rotasını takip ederek görülmesi gereken önemli bina ve tarihi yapıları gezebileceksiniz.

CORDOBA’ DA KONAKLAMA: CORDOBA’ DA NEREDE KALINIR?

Biz booking.com kullanarak, Backpackers hotel adında bir hostel’de konakladık. Otelin lokasyonu gayet elverişli, odaları ise oldukça temizdi.

CORDOBA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Patios de Cordoba: Alcazar’ın hemen arkasında yer alan, duvarlarında saksılar içerisinde rengarenk çiçeklerin asılı olduğu, kapısı açık evleri göreceksiniz.

Concurso de Patios Cordobeses: Cordoba’yı Mayıs ayının ilk yarısında ziyaret ediyorsanız, giriş ücreti olmayan  Patios Festivali’ne (The Festival of Los Patios) kesinlikle katılmalısınız.

Calle Caballerizas Reales: Atların eğitimini izlemek ya da eğer denk gelirseniz bir show izlemek için zaman ayırmalısınız.

CORDOBA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

İspanya’nın her şehrinde olduğu gibi, Cordoba’da da yemekten sıkılmayacağınız bir tapas geleneği vardır tabii ki. Bunun dışında bu şehre özgü yerel lezzetler; Comida Cordobesa, Flamenquín, Salmorejo, Gazpacho, Alfajores, Pestiños, Pastel Cordobés, Membrillo de Puente Genil, Regañás. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız

El Mercado Victoria, Madrid’deki San Miguel Marketi gibi farklı mutfaklara ait birbirinden farklı ürünleri bulabileceğiniz bir yerdir. Gece bu mekan diskoya dönmektedir.

Cordoba, Arap kültürünün bir esintisi olan çay geleneğine sık rastlayacağınız bir şehirdir. Salón del Te ve  Luna de Cristal oryantal müzik eşliğinde birçok çay türünü deneyebileceğiniz “teashop” olarak tavsiye ederiz.

CORDOBA’ DA ALIŞVERİŞ

Cordoba’daki en önemli alışveriş yerleri; Plaza de las Tendillas, Concepción Caddesi, Cruz Conde Caddesi, Gran Capitán Bulvarı ve Ronda de los Tejares Bulvarı kesişimi.

Cordoba’da mücevherat özellikle de altın konusunda birçok hediyelik eşya bulabileceğiz bir şehir. Turistik bölgelerin dışında oldukça uygun fiyata altın eşyalar bulabilirsiniz. Özellikle Sukia (Adres; Cuesta Luján 4) ve Blas (Adres: Calle Martinez Rücker) ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz iki dükkan..

CORDOBA ŞEHİR TURU

Cordoba 1 gece konaklama ile rahatlıkla tarihi yerlerini gezip, renki meydanlarında oturup zaman geçirebileceğiniz bir İspanyol şehri.. Koşuşturma olmasın diye 2 güne ayırdığımız Cordoba gezisinde, enfes İspanyol yemeklerini tatmalı ve şehrin mavi saksılar ile bezenmiş sokaklarına kendinizi bırakmalısınız…

1. GÜN CORDOBA TURU

İlk günde Cordoba’da göreceğiniz başlıca yerler; Córdoba Camiisi (Mezquita-Catedral de Córdoba), La Judería, Alcazar, Calahorra Kalesi (Torre de la Calahorra), Museo Julio Romero De Torres & Museo de Bellas Artes, Calleja de las Flores 

Cordoba Camiisi yani Mezquita-Catedral de Córdoba (Mosque-Cathedral of Córdoba): Bir turist olarak Cordoba gezisine, İslami mimarinin en büyük örneklerinden biri olan bu camiden başlamak doğru olacaktır. Müslüman, Yahudi ve Hristiyanların birlikte yaşadığı dönemlere uzanan tarihi ile ünlenmiş bu cami Cordoba’nın görülmesi gereken baş yapıtlarındandır. Avluya giriş ücretsizdir ve burada Patio de Los Naranjos yani portakal bahçesi olan avluyu göreceksiniz. Dilerseniz 54 metre yükseklikte bulunan kuleye Torre de Alminar‘e de çıkabilirsiniz.

La Juderia: Şehrin Yahudi bölgesidir. Meydanın ortasında, Calle de los Judios’da bulunan Sinagog bugüne kalan üç orjinal yapıdan biridir. Maimonides, Cordoba’da doğan ünlü Yahudi filozofun heykelidir. Aynı şekilde Casa Sefarad, orjinaline uygun restore edilmiş bir seferad evidir. Burada bulunan ve satılan objeler, Cordobalı yahudilerin tarihi hakkında bilgiler ele verir. Heykelin arkasında yer alan Capilla Mudejar de San Bartolome kilisesi ise küçük ancak Cordoba’da yer alan üç adet en iyi Mudejar sanatının biri olduğu söylenmektedir.

Alcazar de Los Reyes Cristianos (Kraliyet Sarayı) 4.100 metrekarelik kalesi, 55.000 metrekarelik bahçesi, hamamları (Baños del Alcázar Califal) ile gezilmesi gereken bir yerdir. Alcazar’ın etrafında Abenhazam de Cordoba heykelinin yer aldığı surların arasında küçük restoran Puerta Sevilla Cordoba‘yı göreceksiniz. San basilioCaballerizas Reales (binicilik binası) ve Los Patios del Alcazar Viejo ise yolunuz üzerinde ziyaret etmeniz gereken diğer yerlerdir.

Alcazar Cordoba

Nehrin kenarında la Puerta del Puente yani köprü kapısına doğru yürüdüğünüzde bugüne kadar 4 değirmenden biri olan Molino de la Albolafia‘yı göreceksiniz. Puente Romano de Cordoba (Roman köprüsü) güneyinde uzanan Calahorra Kalesi (Torre de la Calahorra) şehrin diğer tarafında yer almaktadır. Köprünün altında akan Guadalquivir nehri, İberya olarak adlandırılan bölgenin en uzun beşinci nehri olmanın yanında İspanya’nın en uzun ikinci nehridir.

Rotada çizdiğimiz yoldan devam ettiğimizde, Plaza del Potro’da Museo Julio Romero De Torres ve Museo de Bellas Artes‘i göreceksiniz. Ayrıca, Endüslüs’teki en güzel flamenko merkezi olan Centro Flamenco Fosforito‘ya da uğrayabilirsiniz.

Callejon de las Flores: Cordoba’da en çok fotoğrafı çekilen yerdir. Dar sokakları, balkonları ve saksılar içinde rengarenk çiçekleri ile eşsiz ve canlı bir bölgedir. Rotadaki bu son durak ile başladığımız nokta olan Mezquita’nın da kuzey ucuna gelmiş bulunacaksınız.

2. GÜN CORDOBA TURU

2. gün Cordoba rotasında göreceğiniz başlıca yerler: Museo Arqueologico, Cristo de Los Faroles, Palacio de Viana, Plaza San Andrés, Roman Temple, Plaza de la Corredera, San Pedro, Iglesia San Francisco, Jardín Botánico de Córdoba ve son olarak da toplu taşıma aracı ya da kendi özel taşıtınızla ulaşacağınız şehrin 8 km batısında yer alan Madinat al-Zahra.

cordoba38

Museo Arqueologico: Eğer tarihe ilgi duyuyorsanız bu müze sizi gerçekten etkileyecektir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Cristo de Los Faroles: Şehrin ortasında yer alan oldukça sade, sessiz ve hoş bir meydandır. Aslında bu mekana akşam hava karardıktan sonra gidip, ışıklandırmalar altındaki görüntüsünü seyretmenizi tavsiye ederiz.

Palacio de Viana: Dışarıdan bakıldığında hiçbir şey vaat etmeyen bu mekana girmelisiniz. İçerideki avlu ve bahçesi kesinlikle bu tavsiyemize değdiğini kanıtlayacaktır.

Plaza San Andrés: Bu meydanda Iglesia de San Andres kilisesini de bulacaksınız.

Roman Temple: Şehir merkezinden bile görülebilen bu Roman kolonları hala korunmaktadır.

Roman Temple

Plaza de la Corredera: Burası eski bir Roman sirki olarak, at yarışları, boğa güreşleri ve diğer gösterilerin yer aldığı bir mekan olarak kullanılmaktaydı. Eğer erken saatlerde gitme fırsatınız olursa, dilediğiniz her tür taze ürünü satın alabileceğiniz Mercado de la Corredera‘ya uğramalısınız.

Jardín Botánico de Córdoba yani botanik parkına doğru geri gelirken, yolunuz üzerinde San Pedro (küçük bir basilika) ve Iglesia San Francisco kilisesini göreceksiniz.

Madinat al-Zahra: Bu kompleks bir yamaç üzerinde kuruludur ve bugün ziyaret edilen en yüksek noktadaki halife sarayı yer almaktadır. Mesken olan alanları birbirinden uzak iki tarafta bulunmaktadır. Modern müzesi alanın alt kısımlarında kurulmuştur. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

CORDOBA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Sojo, modern ve Arap sitili dekorasyonu ile, Guadalquivir nehri kenarında, gündüz kahve ya da çay içmekten keyif alacağınız gece ise  disco-bar konsepti ile eğlenebileceğiniz bir mekandır.

Plaza de la Corredera birçok şirin bar ve güler yüzlü çalışanları ile sevimli kafenin bulunduğu bir meydan, Paseo de Córdoba ise daha modern barların yer aldığı bir yer olarak tavsiye edeceklerimizdendir.

CORDOBA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Bujalance: Cordoba otobüs durağından saat başı hareket eden otobüsler ile yaklaşık 40 dakikada ulaşacağınız  ve günübirlik bir gezi için en çok tercih edilen yerdir. Otobüsten indikten sonra 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde ulaşacağınız eski şehir merkezinde Müslüman Kalesi, katedral ve kule görülmesi gereken tarihi yapılardır.

CORDOBA GEZİ NOTLARI

Diğer Endülüs şehirlerinde olduğu gibi, Cordoba’da da minimum 1 gece konaklamanızı ve tarihi mekanları gezmenin dışında yerel halkı daha doğru gözlemleyeceğiniz turistik bölgelerden uzak mekanlarda yürüyerek, şehri keşfetmenizi öneririz.

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Cordoba Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Cordoba' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.