Seyahat motivasyonunu geri kazanma yolları


Bu yazımızda size daha fazla seyahat edebilmeniz hem kemdinizi nasıl motive edebileceğinizi hem de daha çok yer görmek için yapmanız gereken bazı ipuçlarını ele almak istedik.

Hayat koşuşturması içinde bir yerlere takılı kaldığını düşünen, artık bırakın farklı bir şehre gitmeyi hafta sonu sadece evde yatıp dinlenmek isteyenlerin, hayatın gittikçe anlamsız ve tek düze olmaya başladığını hissedip depresyon eşiğinde olanların, monotonluktan ruhu daralanların, gezme motivasyonunu hatta yaşama motivasyonunu kaybedenlerin, ev- iş-okul arasında sıkışıp kaldığını hissedenlerin kesinlikle okuması gereken bir yazı hazırladık.

Siz de “Keşke öğretmen olsaydım, yazın hep tatil yapardım.” diye ahlanıyorsanız ya da “Keşke ressam, müzisyen falan olsaydım da kurumsal düzene tıkılı kalmasaydım.” diye sızlanıyorsanız ve ya gezme motivasyonunuzu kaybettiyseniz aşağıda paylaşacağımız birkaç öneri ile harekete geçebilir, kısıtlı zamanınızı en ideal şekilde değerlendir ve artık gezmemek için bahane değil gezmek için sebepler bulmaya başlayabilirsiniz.

İşte bizden size küçük birkaç pratik öneri.. Buyurunuz..

1- İlham alın yani diğer bir deyişle “gaza gelin”!

Öncelikle seyahat etmeyi gerçekten istemeli, gezmek için yaşamayı hayat tarzı olarak benimsemelisiniz. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve farklı insanlarla tanışmayı seven ama bir şekilde “kal” geldiğini hissedenler önce bu eylemsizlik hallerini aşmalıdır. Bunun için ilk adım kendilerini gaza getirecek yollar bulmalarıdır.

 • Seyahat etme dürtünüzü harekete geçirmelisiniz. Size “gaz” verecek her ne ise, sık sık tekrarlamalı ve konsantre olmalısınız. Mesela duvarınıza asacağınız bir dünya haritası üzerinde gitmek istediğiniz yerleri işaretlemek, sık sık bir gezi bloğu okumak ya da vlog izlemek, gazete ve dergilerin seyahat eklerini karıştırmak, instagramda sürekli gezen birilerini takibe almak gibi bir aktiviteyi alışkanlık haline getirin. Eminiz ki bir süre sonra kendinizi her gün internette ucuz uçak bileti kovalarken bulacaksınız.
 • Bir blog yazmak ve seyahat anılarınızı hafızanızda sürekli güncel tutmak ya da kesinlikle her tatiliniz sonrası en az 10 fotoğraflık bir albüm hazırlamak da çok güzel bir yöntem. Arada sırada yazdıklarınıza ya da gezilerinizde çektiğiniz fotoğraflara bakarak ” Ya, şimdi orada olmak vardı!” ya da ” Ne güzel bir yerdi, tekrar mı gitsek?” demek de sizi heyecanlandıracaktır.
 • Daha da ileri giderek bir dövme yaptırmayı düşünebilirsiniz. Belki bir uçak, ya da dünya ikonu ya da sevdiğiniz ve sizi gezmeye yönlendirecek bir alıntıyı vücudunuzda taşımak size aslında ne için çalıştığınızı ve gerçekte ne istediğinizi hatırlatacaktır.
 • Güne ilham verici seyahat sözlerini okuyarak başlayın.

Sizi harekete geçirecek sözlere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz..

 • Vizenizi hazır bulundurun. Eğer önümüzdeki 2 yıl boyunca İngiltere’ yi keşfetmek istiyorsanız hemen İngiltere vizesine başvurun ya da Avrupa’ da gezmek istiyorsanız cebinizde Schengen vizeniz muhakkak olsun. Bu sizi hem yaptığınız masrafın karşılığını sonuna kadar almak için teşvik edecek hem de son dakika fırsatları yakalamada esneklik sağlayacaktır.

İngiltere vizesi ile gezebileceğiniz yerler hakkında yayınladığımız blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

2- Hafta sonlarınızı boş geçirmeyin!

Malum insanoğlu doyumsuzdur. Her hafta sonu bir yerlere giden, sürekli farklı aktiviteler yapan insanlar artık bağlasanız da durmaz hep daha fazlasını aramaya başlar. Önce yaşanılan şehir dar gelir, sonra yakın çevrede görülecekler tüketilir, sonra bulunduğumuz ülkede artık keşfedecek bir şey kalmaz ve bunun sonu gelmez..

 • Her hafta sonu olmasa da ayda en azından bir hafta sonunda bir yere gidin.
 • Hafta sonu için yaşadığınız şehre yakın gezilecek yerleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem daha hızlı hem de daha az maliyetli bir seyahat yapmış olacaksınız.
 • Eğer imkanınız varsa, pazartesi ya da cuma günlerini de birleştirerek uzun bir hafta sonu yaratın kendinize ve vizesiz yerlerden başlayarak önce yakın ülkeleri tercih edin. Zamanla haritada işaretlediğiniz yerler arttıkça rotanızı uzatabilirsiniz.

3- Gözünüz- kulağınız açık olsun!

Özellikle sosyal medyada son dakika fırsatlarını ve indirimleri sürekli takip etmelisiniz. Hatta bunu alışkanlık haline getirmelisiniz.

 • Hava yolu ya da tur şirketlerinin haftalık bültenlerine üye olun ve size gelen e-maillere bir göz atmadan çöp kutusuna taşımayın. Bu şekilde indirimlerden haberdar olun ya da bir fırsatı ilk yakalayanlar arasına girip avantaj sağlayın.
 • lastminute.com gibi son dakika fırsatlarına açık olun. Eğer özellikle schengen vizeniz varsa, gezi bütçeniz çoktan kenara ayrılmışsa ve tabii ki yaşam koşullarınız da spontane olmanıza el veriyorsa, şansınız daha fazla olacaktır. Ama ne zaman ne olacağını da bilemezsiniz, aktif olmakta fayda var.
 • Uygun uçak biletlerini kovalayın..

Uygun uçak bileti nasıl bulunur merak edenler için buyurunuz size özel bir yazı.. Tıklayın.. 

 • Ucuz konaklama bulabilmek için devamlı takipte olun.

Ucuza nasıl konaklanır merak edenlere özel tıklanabilir yazımız 🙂

4- Yol arkadaşlarınız olsun!

“Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” der annem.  Konu ile ne ilgisi var demeden önce arkadaşlarımızın bizi ne kadar etkilediğini (olumlu/ olumsuz) bir düşünün. Eğer sürekli bir yerlerde fotoğraf pğaylaşan bir arkadaşınız varsa sizin de canınız o güzel fotoğraf karelerinde olmak istemez mi? Sürekli bıkkın bir şekilde her hafta sonu aynı kafede zaman geçiren bir arkadaşınız sizi de bir o kadar durağanlaştırmaz mı?

 • Sizin gibi gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seven bir arkadaş çevreniz olsun. Bir araya geldiğinizde illa ki bir tatil muhabbeti ya da bir gezi planı konuşulacaktır. Birlikte plan yapmasanız dahi arkadaşlarınız en son gittikleri şehirden bahsederken sizin kulaklarınız kızarmaya, kalp atışınız hızlanmaya başlayacaktır. Ve daha buluşma biter bitmez cep telefonunuzdan araştırmaya girişeceksiniz.
 • Arkadaşlarınızla işbirliği halinde görev paylaşımı yapın. Ucuz uçak bileti yakalamakta üstüne olmayan, en uygun otelleri çok hesaplı bir fiyata bulma birincisi, kimsenin aklına gelmeyen yerleri keşfetmeye en hevesli kimse iş bölümü yapın. Bu şekilde daha proaktif karar vermiş olacaksınız.
 • En iyi yol arkadaşlarınızla bir yolculuğa çıkın. Özellikle “roadtrip” yani araba yolculuğu yapın. Dilerseniz yaşadığınız şehre yakın bir yerlere, ya da yurt dışına kaçın birlikte. Bu seyahatinizde biriktirdiğiniz güzel anılar ve maceralar asla unutulmayacak ve her zaman devamı gelsin istenecektir. Tabii bu arada bizden küçük bir nasihat. Çok iyi tanımadığınız, yeni tanıştığınız kişilerle hemen yolculuğa çıkma konusunda biraz sakin karar vermeye çalışın zira tam tersi, bu olası kötü tecrübe sizi seyahat fikrinden bile soğutabilir.

5- Gezmek için sebep yaratın..

Bize göre bazı yerlere özellikle belirli bir amaç için gitmek en güzel seyahat tarzıdır. Mesela, Norveç’ e Northern Lights yani kuzey ışıklarını görmek, Sevilla‘ ya boğa güreşi seyretmek, Paris‘ e krep yemek için gitmek gibi.. İşte birkaç öneri..

 • Araç kullanmayı öğrenin, pratik yapın, çevik bir şöför olun. Neden? Çünkü, Avrupa’ da araç kiralamak ya da Doğu Amerika’ yı araba kiralayarak gezmek hem hesaplı hem de süper eğlenceli ( ve oldukça hesaplı) bir yöntemdir. Her insanın bir kez bu deneyimlerden birini yaşaması ve maceraya atılması gerekir.

Doğu Amerika Turu ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Tık tık.. 

Avrupa’da araç kiralayacak olanların okuması gereken yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

 • A2 sınıf motorsiklet ehliyeti alın. Neden? Çünkü, Uzak Doğu’ da bu size çok daha fazla pratik olmayı ve daha hesaplı bir seyahat etme şansını verecektir. Motorsikletle bir ülkeyi dolaşmak gibi çılgın, adrenalin dolu bir sebebiniz olsun.
 • Rüzgar sörfü, kayak, yüzme, snowboard, kite, dalış öğrenin. Hazır çalışıp para kazanıyorken bu tip beceriler edinmek için zaman yaratın. Neden? Çünkü, bu sizi seyahatlerinizde daha aktif bir kişi haline getirecektir. Ayrıca ” Nereye gitsem?” diye plan yaparken, bazı şehirlere gitmek için bir sebebiniz olacaktır. Misal, Uludağ’ a ya da Alp’ lere kaymak için veyahut Maldivler’ e sadece balayı için değil bir de dalmak için gidebilirsiniz.

Motivasyonunuz ne olursa olsun, ajandanızda hep gezmek olsun.. Çünkü gezmek yaşamaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.