İngiltere vizesi ile gezilebilecek yerler


İngiltere ve Amerika vizesi almak nedense Schengen vizesi almaktan daha zahmetli ve korkutucu görünür. Bu ülkelerin coğrafi uzaklıklarından mı yoksa başvuru süreci ve ücretlerinden mi bilinmez ama Türkiye’ de İngiltere ve Amerika vizesi almak hep üçüncü, dördüncü plana atılır ve vizesi olan kişilere de “Vay nasıl aldın?” gibi sorular yöneltilir. Sanki başvuru yapan kişilerin %90’ı iptal alıyor gibi lanse edilse de herhangi hukuki, yasal ya da farklı bir sıkıntınız yoksa hiç çekinmenize gerek yok. İngiltere Vizesi ile gezilebilecek yerler sadece Londra ile sınırlı değil!

İngiltere Vizesi nasıl alınır? İngiltere vize ücreti nedir? İngiltere Vizesi Acentaları?

Öncelikle hem Amerika hem de İngiltere vizesi almak çok sistematik ve zahmetsiz ancak bu yazımızda sadece İngiltere vizesi özelinden gideceğiz.

İngiltere vizesi almadan önce size en uygun vize başvurusunu görmek için bu adresten ne tür bir vizeye ihtiyaç duyduğunuzu öğrenin. Sonrasında İngiltere resmi sitesinde hesap oluşturup, size sorulan soruları yanıtladıktan sonra, başvurunuzu onaylıyorsunuz. Randevu aşamasında, size en uygun olan vize merkezini ve tarihi seçebilirsiniz. Başvuru ücretini online olarak yatırdıktan sonra tüm belgeleri toparlayabileceğiniz bir tarihi seçtiğinizden emin olun. Gelen e-mailleri dikkatlice okumayı ihmal etmeyin. Online kayıt ve sorular ingilizce olduğu için yanınızda ingilizce birinin bulunması faydalı olacaktır. Son olarak da vize ücretini yatırdığınıza dair onay sayfasını ve başvuru formunuzun çıktısını yanınıza alarak, ilgili evraklarla birlikte randevunuza gidebilirsiniz.

İngiltere Vizesi hangi ülkelerde geçerlidir?

İskoçya (Scotland), Galler (Wales) ve İngiltere (England) Birleşik Krallık’ a (United Kingdom, kısaca U.K.) bağlı ve üzerinde bulunduğu bu adaya Büyük Britanya (Great Britain) deniyor. Dolayısıyla aldığınız vize ile İskoçya gezisi, İskoçya İrlanda Gezisi, Kuzey İrlanda gezisi , İrlanda Dublin Gezisi yapabilirsiniz. Yani aldığınız İngiltere vizesi ile İskoçya’ da Edinburgh, Aberdeen, Glasgow gibi en popüler şehirleri; Galler’ de Cardiff, Newport, Swansea gibi önemli şehirleri ve İngiltere’ de Londra, Oxford, Cambridge, Bath, Brighton, Portsmouth, Birmingham, Liverpool gibi en çok bilinen turistik şehirleri gezebilirsiniz. Bu üç bölgenin dışında İrlanda Cumhuriyeti’ ne bile gidebilirsiniz!

İngiltere vizesi ile İrlanda gezisi?

Şimdilik evet! İrlanda aslında Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti olmak üzere iki farklı ülke. Kuzey İrlanda (başkent Belfast) zaten Birleşik Krallığa bağlı ve noral şartlarda mevcut İngiltere vizeniz ile gidebileceğiniz bir yer. Ancak İrlanda Cumhuriyeti için ayrıca bir vize gerekiyor. Yani Dublin’ i  görmek için (İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti) ayrı bir vize talep ediyor. Ancak İrlanda hükümeti turizmi arttırmak amacıyla hazırlanmış ve 01.07.2011 tarihinden itibaren yürürlükte olan “The Irish Short-stay Visa Waiver Programme” adındaki program ile içinde Türkiye’ nin de yer aldığı 17 ülke vatandaşları için yaklaşık 5 yıllık bir vize muafiyeti getirmiş durumda. Program Ekim 2016 tarihine kadar geçerli olacak şeklinde açıklanmış ancak uzatılıp uzatılmayacağını hep birlikte göreceğiz. Bu program ile eğer, 180 güne kadar geçerli olan bir İngiltere vizeniz varsa (vizenizde yazan “duration of stay” 180 gün ya da daha fazla ise), bunun maksimum 90 gününü İrlanda’ da geçirebilirsiniz! Ayrıca, İngiltere’ ye giriş yaptıktan sonra diyelim Türkiye’ ye geri döndünüz ya da başka bir ülkeye gittiniz, hala vizenizin süresi geçerli ise (yani 180 günü doldurmadıysanız ve İrlanda’ da 90 gün kalmadıysanız) direkt İrlanya’ ya giriş yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için resmi yayına buradan ulaşabilirsiniz.

İngiltere’ ye ne zaman gidilmeli?

İngiltere bize daha çok gri gökyüzü, puslu ve yağışlı havalar, soğuk iklimi çağrıştırır. Dolayısıyla yazın gitmek bu anlamda daha rahat etmenizi sağlayacaktır. İngiltere geziniz için Mayıs- Eylül ayları arası en ideal dönemler olsa da her an yağmur yağabileceğini aklınızdan çıkartmamanız lazım. Lakin bir günde dört mevsim yaşamanız oldukça mümkün; sabah güneşli bir güne uyanıp, öğleye doğru sağanak yağış ile ıslanmak, akşam üzeri serin ama güneşli bir- iki saat sonrasında, gece yine dondurucu bir hava ile karşılaşmak sizleri hiç şaşırtmamalı 🙂 Yazın bile çantanızda bir yağmurluk ve şemsiye bulundurmanızı, su geçirmez spor ayakkabıları tercih etmenizi ve içinize de kısa kollu bir t-shirt giymenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Önemli Not: Gezinizi özellikle 24- 25 Aralık Christmas dönemine ya da resmi tatillere denk getirmemeye çalışın zira çoğu yer kapalı olacak ve her yeri görmeniz mümkün olmayacaktır. Bunun için gezi planınızdan önce takvimi kontrol etmenizi öneririz. Ayrıca, İrlanda için özellikle St. Patrick Day yani 17 Mart döneminde neredeyse her sokak festival yeri gibi süsleniyor, şenleniyor. Yeşillere bürünün ve İrlanda’ lılarla birlikte “Guinness” birası içerek siz de bu festivalde yerinizi alın! Sláinte (İrlanda dilinde sılaunçe gibi okunur) yani Şerefe!

Özetle İngiltere vizesi ile gezilebilecek yerler..

  • Eğer tatiliniz için zaman sıkıntınız yoksa kesinlike rotanıza Londra dışında, İskoçya, güney İngiltere, Galler ve İrlanda Cumhuriyeti’ ni dahil edin zira UK sınırları içinde tren ya da ucuz uçak bulmak Türkiye’ den direkt uçmaktan çok daha hesaplı olacaktır.
  • İngiltere ve İskoçya’ daki festivalleri kaçırmayın. İngiltere’ deki müzik festivalleri ve İskoçya’ daki birbirinden farklı festivaller için takvimi kontrol edin ve gezi planınıza bu festivallerden en az birisi için biletinizi önceden alın.
  • Londra‘ da müzikal izlemeden dönmeyin, çok üzülürsünüz.
  • İngiliz sterlin’i yani pound Türk Lirasına göre oldukça değerli. Önceden para biriktirmenizi ve biriktirdikçe de pound’ a çevirmenizi öneririz.
  • Eğer rotanıza İngiltere, İskoçya ve İrlanda’ yı dahil ettiyseniz, bu üç bölgede konuşulan, İngilizce’ nin farklı aksanlarını duymaya ve zaman zaman anlamama sıkıntısı yaşamaya hazır olun.
  • Özellikle kırsal alanlarda, yani Londra dışındaki daha küçük şehirlerde, teşekkür etmeyi ve merhaba demeyi atlamayın. Tanımadığınız kişiler size merhaba dediklerinde ya da gülümsediklerinde bunu yadırgamayın, çünkü İngilizler genelde çok kibar insanlardır.
  • İskoçlara ya da İrlandalılara kesinlikle İngiliz demeyin!
  • Yağmurluk ve şemsiyenizi almadan sokağa çıkmayın!
  • Londra ve Edinburgh’ ta yapılması gerekenler ile ilgili yazılarımızı okumadan yola çıkmayın 🙂

Mükemmel bir İskoçya gezisi, İrlanda gezisi ve İngiltere gezisi için alacağınız bu vize ile şimdiden iyi tatiller dileriz..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.