Madeira teleferikleri aslında yerlilerin Portekizce “Fajas” dediği bahçelerinden meyve sebzelerini şehre indirebilmek için kurulmuş ulaşım araçları. Önceleri botlarla denizden ya da dağların etrafında uzun yürüyüşler sonucunda tepelerdeki bahçelerine ulaşıyorlarmış. Zaman içinde kendileri için inşa ettirdikleri bu teleferikler turistler tarafından da güzel manzaralara kolay erişim amacıyla kullanılarak popüler hale gelmiş.

1- Rocha do Navio – Santana’ da şelaleler ve muhteşem bir deniz manzarasına sahip teleferik deneyimi ancak maalesef kapanmış.

2- Achadas da Cruz Cable Car: Madeira’nın en dik teleferik yolculuğu. Porto Moniz’ e yakın bir telefereik burası. %98’lik bir eğim ile Avrupa’nın da en dik teleferiği olarak geçiyor.

3- Câmara de Lobos: 51.82 km²’lil yüzölçümü ile Câmara de Lobos, Madeira Adasını keşfeden João Gonçalves Zarco tarafından kurulmuş ilk yerleşim yeri. Burada Cabo Girão’ da teleferiğe (Teleférico das Fajãs do Cabo Girão) binerek adanın en yüksek noktalarından birinden mükemmel bir manzara seyredebilirsiniz. Cabo Girão Skywalk burada cam teras üzerinde manzara keyfi çıkartmak için ideal bir nokta. Kilise gezmeyi sevenler için katılik kilisesi Santuário de Nossa Senhora de Fátima görülebilecek yerlerden. Cabo Girão Plajı (Playa do Cabo Girão) teleferikle görülen taşlık bir plaj.

4- Botanical Garden Cable Car: Funchal’ da Monte’yi Botanik bahçeleri ile birleştiren bir teleferik yolculuğu.

5- Caniço‘ ya bağlı- Garajau Nature Reserve snorkel dalış için ideal. Turistik ikonik yapılardan bir tanesi Cristo Rei da Ponta do Garajau, okyanusa kucak açmış büyük bir İsa heykeli. Buradan Teleférico do Garajau yani teleferik ile taşlık plaja iniş mümkün. Teleferiğe binmek istemeyenler için kıvrımlı yollardan araç ile ulaşım alternatifi de mevcut.

6- Faja dos Padres cable car: Funchal’ın 10 dakika batısında yer alan bu teleferik diğerlerine kıyasla daha pahalı ve gittikçe daha turistik bir yer olmuş durumda. Araçları yol kenarına park etmek gerekiyor çünkü yakında bir park alanı mevcut değil. 2,5 saatlik bir aktivite ancak diğerlerine kıyaslandığında çok cazip olmadığı yorumlanmış.

7- Monte Cable Car: Deniz kenarından hareket edip Monte Palace Tropik bahçelerinde sonlanan bir teleferik. Tek yön ya da botanik bahçesi dahil gidiş dönüş bilet alabilirsiniz. Şehri kuşbakışı seyretmek ve Monte bölgesinde gezmek için tercih edilebilir.

Teleferik gezisini planınıza eklemeden önce birkaç önemli bilgi de paylaşalım:

  • Funchal’daki 2 teleferik dışındakiler 2 kabinli. Yani gidiş ve dönüş için sadece birer kabin mevcut. Bu yüzden uzun bekleme süreleri olabiliyor.
  • Teleferikler için yanınızda nakit bulundurmanız gerekiyor, kredi kartı ile ödeme yapmak çoğunda mümkün değil.
  • Açılış saatleri internette yazana göre farklılık gösterebiliyor ve aslında 1 numarada yazdığımız  Rocha do Navio gibi bazıları mevsimselliğe ya da bakım onarım çalışmaları sebeiyle kapalı olabilir. Gitmeden kontrol etmekte fayda var.

Madeira Adası ile ilgili diğer yazılarımız;

Ayrıca;

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.