Madeira adası volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bir yer. Dolayısıyla okyanus ortasında çok sayıda dağ ve şelale, taş ve kayalardan oluşan sahil şeridinde yerleşmiş minik sevimli köyleri olan ilginç bir yer.

Madeira’ya trekking, doğa ve manzara sevmeyen gitmesin arkadaşlar. Çünkü buraya geldiğinizde yapacağınız şey yürümek yürümek ve yine yürümek olmalı.

Madeira’ da 30 tane resmi yürüyüş parkuru mevcut. Yürüyüş yolları PR olarak işaretleniş tabelalar ile oldukça güzel belirlenmiş. Tur ile birlikte yürüyüş yapabileceğiniz gibi tek başınıza da maceraya atılabilirsiniz. Bunun için özel bir uygulama bile mevcut. Aracı nereye park edeceğinizden tutun, nasıl bir parkur olduğuna kadar her şeyi rahatlıkla görüp kendinize göre organize edebilirsiniz. Ayrıca resmi internet sitesinden bu güzergahları inceleyebilir ve hangileri açık hangileri kapalı görebilirsiniz.

Yürüyüş için zorluk seviyesine, uzunluk ve parkur durumuna (eğim, darlık, yükseklik vs. seçeceğiniz alternatifler oldukça fazla. Bazı yollarda dik patikalar geçip bulutların üzerine çıkacak bazı rotalarda ise muazzam bir okyanus manzarasına doğru poz veren dik falezlere hayran kalacaksınız.

Yürüyüş yollarında yıllar yıllar önce adada hem tarım için hem de yaşayanları ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş su kanalları size eşlik ediyor. Bu kanallar UNESCO dünya mirasları listesinde eşi benzeri olmayan kilometrelerce uzunlukta ve yükseklikte yer alan yapılar.

Madeira’da yürüyüş yolları Levadas ve Veradas olarak iki farklı şekilde yazıldığını göreceksiniz. Her ikisi de ayrı keyifli ancak yine de anlamlarını bilmekte fayda var. Levadas olanlar yeşillik ve su kaynakları olan ve bol yeşillikli yürüyüş yolları. Veradas ise daha dağlık ve ormanlık yürüyüş güzergahları.

Şimdi bu ön bilgilendirme ve ağız sulandırma faslından sonra tek tek yürüyüş alternatiflerinizden, bizim seçtiğimiz sıraya göre, bahsedelim:

Madeira Adasının en iyi 14 yürüyüş rotası:

1- Pico do Arieiro- Pico Ruivo:

Pico Ruivo do Paul da Serra, Madeira’nın deniz seviyesinden 1862 metre yükseklikteki en yüksek dağı. Dolayısıyla bu rota hem en zorlu hem de en popüler olan.

Eğer “Pico to Pico” dedikleri yürüyüş parkurunu yapacaksanız biraz daha kondüsyon ve zaman ayırmanız gerekiyor zira yol boyunca sürekli durup fotoğraf çekmek isteyecek ve sürekli olarak merdiven inip çıkacaksınız. Bu arada Portekizce Pico zirve anlamıa geliyor.

  • PR1: Neredeyse 16 km ve yaklaşık 9 saat sürecek en popüler yürüyüş parkuru. Güzergah Madeira’nın deniz seviyesinden 1818 metre yükseklite yer alan ve en yüksek 3. dağı olan Pico do Arieiro’dan başlıyor. PR1 olarak işaretlenmiş güzergahı takip ediyorsunuz. Aracınızı park ettikten sonra dik merdivenlerden çıkarak inanılmaz manzaraları görmeye başlıyorsunuz. Pico Ruivo olarak işaretlenmiş tabelaları takip ediyorsunuz. Miradouro do Ninho da Manta’ da yürüyüş yolunuza göz atmayı unutmayın. Yol bir noktada batı ve doğu olarak ikiye ayrılıyor. Doğu kısmı genellikle kayaların düşmesi nedeniyle kapalı oluyor bu sebeple batıdan 1853 metre yükseklikteki Torres’ten devam etmeniz gerekiyor. En sonunda zaten Pico Ruivo’ ya ulaşıyorsunuz. Pico Ruivo, adanın en yüksek noktası. Deniz seviyesinden 1.862 metre yükseklite. Aynı yolu geri dönerek yürüyüşü tamamlayacaksınız.
  • Vereda do Pico Ruivo – PR1.2, Madeira’nın en yüksek yeri olan Pico Ruivo’ ya en hızlı ve kısa sürede çıkacağınız yürüyüş rotası. 6 km ve 1,5- 2 saat süren bu rotada  Casa de Abrigo do Pico Ruivo’ da bireyler içmek için mola verebilirsiniz. Aracınızı  Achada do Teixeira‘ ya park edebilirsiniz. Gün doğumu ya da güneşin batışını izlemek için çok ideal bir yer. Karanlığa kalma ihtimaline karşı yanınıza fener ya da kafa lambası almayı unutmayın.
  • Eğer manzarayı çok yol yürümeden daha kolayca görmek isterseniz aracınızı Teixeira’da, Bica da Cana seyir noktasına yakın park yerine bırakıp kısa ve dik bir yürüme ardından bu muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. https://goo.gl/maps/BxaTEm1uCEFbmLQz7

2- Vereda da Ponta de São Lourenço:

PR8 ile işaretlenmiş bu rota 7 km ve yaklaşık 3 saat sürüyor. Atlantik okyanusuna uzanan ve ejderha kuyruğuna benzeyen bir oluşum. Vereda Portekizce Yürüyüş yolu, patika anlamına geliyor. Burada diğer yerlerden farklı bir iklim örtüsü sizleri karşılıyor. Adeta çöle gelmiş hissi veren toprak yürüyüş yolları oldukça güzel belirlenmiş ve bir çok yer taşlarla döşenerek yürümeye elverişli hale getirilmiş. Yolun 2/3 ünden fazlasını tamamlayıp sona yaklaştığınız noktada bir kafe mevcut. Tuvalet ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Çünkü bu dinlenme alanından sonra oldukça dik bir yol çıkmanız gerekiyor. Tabanı kaymayan ayakkabı, baton, su, gözlük, güneş kremi her yürüyüş için olduğu gibi burası için de çok büyük ihtiyaç. Çok zor bir parkur değil kesinlikle ve her yaştan onlarca insanla birlikte bu büyüleyici manzaralar eşliğinde yürümek de ayrı bir keyif.

3- Levada das 25 Fontes:

PR6 olarak belirlenmiş yürüyüş yolu. Rabaçal Vadisinde Levada yani Kanal Turu ile Risco Waterfall şelalesi turu da diyebiliriz. 9 km ve 2 saat gidiş, 2 saat geliş toplam 4 saat sürüyor. Genelde  Levada do Risco (PR6.1) ile kombine yapılan bir rota ki sadece güzergahtan 1 km gidiş 1 km dönüş sadece 2 km sapmak gerekiyor ki kesinlikle Risco Şelalesini görmek için değer.

Aracınızı ER110 yol kenarında park ettikten sonra ya başlangıç noktasına 30 dk yürüyebilir ya da saat 10:00 itibariyle başlayan shuttle’lara binebilirsiniz. Shuttle’ lar ücretli tabii. Yürüyüş başlangıç noktasında dinlenmek, wc ihtiyacınıkarşılamak ve birşeyler yiyip içmek isterseniz temiz bir kafe bulunuyor ve fiyatları da gayet makul.

4- Vereda dos Balcões:

PR11 tabelalarını takip edeceğiniz 3 km ve 45 dakika süren en kolay rota. Aracı  ER103, yol kenarında park edebilirsiniz. Vereda dos Balcões 1,5 km lik en kolay trekking rotası ile Ribeiro Frio Ulusal Park’ı balkondan seyredebilirsiniz.. UNESCO dünya mirasları listesinde bulunan Laurissilva Biosfer Rezervi’ni yakından görebileceğiniz Ribeiro Frigo ile Mirador Balcones arası 1,5 km.

5- Vereda do Fanal:

PR13 olarak işaretlenmiş rota. Burası Laurisilva ormanının içinde sislerle kaplı görüntüsünü yakalamak için muhteşem bir yer. Sis sabah saat 9 gibi çökmeye başlıyor. Eğer zamanınız yoksa aracınızı Fanal park alanına bırakıp 2 dakika yürüyerek ilginç ağaçların olduğu ormanlık alana girebilirsiniz.

6- Levada do Furado:

PR 10 ile gösterilen bu parkur Restaurante Ribeiro Frio’ dan başlıyor. Ribeiro Frio soğuk nehir anlamına geliyor. Bu rotanın özelliği yürüyüş güzergahının tüneller arasından geçiyor olması. 3,5 saat süren bu rotada yer yer kaygan zeminler ve dik kayalıklar mevcut. Portela tabelalarını takip etmelisiniz.

7- Vereda Do Larano:

Falez manzarası eşliğinde yürümek isteyenler için ideal. Yol boyunca büyüleyici manzaralar eşliğinde ilerleyeceksiniz. Rota Machico’ dan sahil şeridi boyunca Porto da Cruz’a kadar uzanıyor. Ancak burası tek yön bir rota. Yani araçla bir yerden başladıysanız tüm yolu geri yürüyerek başladığınız yere varmanız gerekecek. 13 km ve 4 saat civarı süren bir trekking’ e hazırsanız aracınızı  Teleférico da Fajã do Larano da bırakabilirsiniz. Yolun bir kısmını Boca do Risco ‘ya kadar yürüyüp geri dönmek de bir alternatif olabilir.

8- Levada do Caldeirão Verde:

Haritada PR9 olarak belirlenmiş bu yol Madeira’nın en güzel levada yürüyüşü için öneriliyor. Şelaleler ve tüneller ile dolu sık bir orman yürüyüşü yapmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Gidiş dönüş toplam 12 km uzunluğunda kolay seviye bir yürüyüş rotası. Tüneller karanlık olduğu için yanınızda fener ve şelaleler nedeniyle de yağmurluk götürmenizde fayda var. Yaz döneminde şelaleler kurumuş olabilir bu yüzden yağmurlu sezonda giderek riske atmamış olursunuz.

9- Caldeirão do Inferno

Bu rota, şelaleler ile dolu bir yürüyüş rotası. Aracınızı Parque Florestal das Queimadas‘ a bırakabilirsiniz. Burası tüm gün için ücret alınan bir park yeri.

10- Levada do Moinho’ dan Levada Nova Şelalesine uzanan parkur

Adanın güney sahilinde Porto do Sol’da yer alan bir rota. 9 km ve yaklaşık 3 saat süren bu yürüyüş için aracınızı  Igreja da Lombada da Ponta do Sol‘ a bırakabilirsiniz.

11- Levada dos Tornos

Boaventura’da yer alan bu rotada başkaları ile karşılama ihtimalinizin çok düşük olduğu bir rota.  Levada dos Tornos – Boaventura‘ da aracınızı park edebilirsiniz. Toplam mesafe 13 km ama geri dönmek için bu 13 km’ yi tekrar yürümeniz gerekiyor.

12- Bica Di Cana Manzara noktası yürüyüşü:  

St Vicente vadisi üzerinden hem Pico Ruivo hem de Pico Areeiro’yu görebileceğiniz Madeira’daki 250 metre ve 10 dakikalık en kısa yürüyüş güzergahı.

13- Pico Ruivo do Paul Manzara noktası yürüyüşü:

Madeira’nın batısında yer alan Paul da Serra platosunda özellikle bahar aylarında rengarenk bir manzara sunuyor. Park yeri:  Pico Ruivo do Paul

14- Miradouro Eira do Serrado:

Yürüyüş yolu aracı park ettiğiniz noktaya yakın ve Valley of the Nuns manzarasına sahip.

Yürüyüş yapacaklar için birkaç öneri:

  • Sabah erken saatte yürüyüşe çıkmanız gün doğumu manzaralarını yakalamak için çok akıllıca olacak. Erken kalkamayacaklar güneşin batışında da büyüleyici görüntülere tanıklık edecekler. Ancak gece karanlığında dönüş için el feneri ya da kafa lambası almayı unutmayın.
  • İyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, güneş kremi, su ve yiyecek (sandviç, meyve gibi) almayı unutmayın.
  • WalkMe app uygulamasını tek seferlik bir ücret ödeyerek indirebilir ve yürüyüş rotalarını rahatlıkla kendiniz yapabilecek şekilde yola çıkabilirsiniz.
  • Yanınızda Insta 360, go pro ya da buna benzer bir cihaz olursa çok güzel kareler yakalayabilirsiniz.
  • Parkurlar için giriş ücreti ödemiyorsunuz. Park alanları gayet geniş ve her saatte rahat yer bulabilirsiniz. Otopark ücreti ödemiyorsunuz.

Ayrıca;

Madeira Gezi rotası için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili yazılarımız:

Portekiz vizesi nasıl alınır?

Portekiz’de araba ile bir haftalık seyahat rotası

Lizbon’ da gezilip görülecek her şey..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.