Kurban Bayramı İçin Son Dakika Tatil Önerileri


Evet, Kurban Bayramı yaklaşıyor. Bu sene çalışanlara ilaç gibi geldi bu bayram. Bilmem kaç yılda bir defa olacağı gibi 2016 yılında da bayram tatili 9 güne çıkıyor. Resmi tatil oldu mu olacak mı, acaba yıllık iznimden bir gün kullansam mı derken bekleyip de erken rezervasyon yapamayanlar telaşa kapılmaya başladı bile. Malum (ve maalesef) artık eskiden olduğu gibi bayram tatilini aileleriyle kutlayan, anneannelerinin yaprak sarmalarını yemek için köy yollarına düşen, babaannelerinin elini öpmek için trafikte beklemeye aldırmayan, bütün akrabalarının bir bir kapısını çalan bir nesil geride kaldı. Artık Y ve Z kuşağı her fırsatı değerlendirerek bireysel planlar yapma derdinde. Hal böyle olunca da eski bayram gezmeleri yerini bayram tatillerine bıraktı. Ne yapalım, bizim kuşak da böyle 🙂

Neyse gelelim konumuza. Daha yeni yıllık iznini kullanmış, Bodrum‘da ve ya Antalya‘da 5 yıldızlı otellerde iyice dinlenmiş ve hatta yine bu yıl denk gelen 9 günlük resmi Ramazan Bayramı tatilinde de çok önceden plan yapıp yurt dışında seyahat etmiş olanlar, bu sene ayırdıkları tatil bütçesinin neredeyse tamamını harcadılar. Durum böyle olunca maddi olarak “battığını” söyleyen bu kesimin kurban bayramı tatilinde evde oturmak yerine daha alternatif, uygun geziler peşinde olduğunu ve internette ciddi mesai harcayarak seyahat tüyoları aradıklarını biliyoruz. Bizim de başımıza geldi o yüzden hatta neredeyse eminiz shshs.. İşte biz de bu durumu hemen değerlendirerek işinize çok yarayacak bir yazı hazırladık. Bildiğiniz gibi ekonomik ve efektif tatil denilince aklımız çok iyi çalışıyor. O yüzden henüz planını yapmamış ve kara kara düşünenlerin son dakika 2016 Kurban Bayramı tatil önerilerimize kulak vermesini samimiyetle öneririz :

1- Batı Karadeniz Turu:

Eğer aracınız varsa hiç acele etmeden geze geze Sinop’a kadar gidebilirsiniz. Yolunuzu İç Anadolu’dan değil de Gerede’den sonra Karadeniz’e çevirdiğinizde Safranbolu, Amasra ve sahil şeridinden devam ederek İnebolu, Ayancık gibi beldeleri geçip Sinop Limanı’na kadar gitmenizi öneririz. Biz yol üzerinde konaklama için Amasra’da çok pahalı olmayan bir oteli tercih etmiştik. Bu şekilde toplamda (İstanbul’dan- Sinop’a kadar) 13 saat süren yolculuğu ikiye bölerek bu güzel sahil kasabasında keyifli bir gece geçirdik. Turunuzun süresi ve tercihinize bağlı olarak Sinop’tan dönüşte İç Anadolu’da biraz gezinebilir ya da Bafra, Samsun, hatta Ordu’ya kadar devam edebilirsiniz. Biz Sinop’da da 1 gece geçirdikten sonra Boyabat üzerinden İstanbul’ a geri döndük.

Yol haritamız ise burada

2- Saros Körfezi ve Şarköy Şarap Tadımı

Saros körfezi İstanbul’a 3,5 saat mesafede yer alıyor. Muhteşem plajları ile scuba yani tüpü dalış, rüzgar sörfü, kitesurf gibi birçok su sporunu yapabilmenize olanak sağlayan gizli bakir koyları olan bu körfeze gelip dilerseniz çadır konaklama yapabilir ya da bölgedeki uygun pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Saros körfezindeki koyları teker teker anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Saros körfezinin hemen paralelinde, Marmara denizine komşu üzüm bağları ve Şarapları ile meşhur Şarköy ve Mürefte’ye uğrayabilirsiniz. Eylül ayına denk gelen bu tatil aynı zamanda bağ bozumu dönemine de denk geldiğinde oldukça şanslısınız. Bu fırsatı kaçırmamalısınız. Şarköy şarap tadım turunda yaşadıklarımızı anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilir aynı zamanda youtube kanalımızdan vlog’umuzu izleyebilirsiniz.

 Şarabın Başkenti Şarköy Bağlarını Geziyoruz      

3- Gelibolu- Gökçeada- Bozcaada- Çanakkale- İzmir

Dilerseniz özel aracınızla dilerseniz şehirler arası otobüsleri kullanarak Gelibolu şehir merkezini, Tarihi Gelibolu Yarımadası ve Eceabat ilçesini gezdikten sonra Gökçeada ya da Bozcaada’ya geçebilirsiniz. Adalar genellikle yazın ve bayram tatillerinde çok kalabalık olduğu için önceden otel rezervasyonu yaptırmanızda fayda var. Eğer adalarda yer bulamazsanız ya da konaklama yapmayı tercih etmezseniz, Gelibolu’dan Çanakkale’ye geçebilir, hatta dilerseniz İzmir’e doğru ilerleyen yolun bir bölümüne kadar gidebilirsiniz. Bu gezi için detaylı önerilerimiz, yol tarihleri, görülmesi gerekenler ve diğer tüm yararlı bilgiler için Çanakkale şehitliği turunda görülmesi gerekenler yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

      Gelibolu         Anzac Road Trip

3- Akdeniz Araba Yolculuğu

Eğer uygun bilet bulabilirseniz Bodrum Gidiş – Alanya dönüş bir uçuş tercih edip, araç kiralayarak Bodrum’dan sahil şeridini takip ederek Marmaris, Fethiye, Kaş, Kemer ve daha birçok tatil beldesini gezebilirsiniz. Eylül ayı güneyde denize girmek için ideal olsa da büyük bir çoğunluğun bu destinasyonları tercih edeceğini düşünerek, bu rotadaki her yerin kalabalık olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Uçak bileti dışında otel rezervasyonlarınızı da biran önce yaptırmanızda fayda var. Bu rota üzerinde konaklama nerede yapılmalı, hangi şehirde neler gezilmeli, yörelere özgü neler yenmeli gibi tüm pratik bilgileri yazdığımız Bodrum’dan- Alanya’ya araba yolculuğu yazımızı okumadan yola çıkmayın deriz..

turkish mediterrenean

4- Yavru Vatan Kıbrıs

Kıbrıs uçak biletleri şu sıralar çok da fena değil. Turizmin malesef pek de parlak olmadığı bu sene otel fiyatlarında da ciddi düşüşler görünüyor. Hal böyle olunca Kıbrıs hem ekonomik hem de eğlenceli bir seçenek haline geliyor. Uçak bileti ve otel dahil turları tercih edebileceğiniz gibi bireysel organizasyonunuzu da yapabilirsiniz. Vizem yok İngiltere‘ye gidemiyorum diye üzülenlerin yarasına tuz basacak bir yer Kıbrıs. Çünkü uçaktan iner inmez yollar, kullanılan para birimi, konuşulan dil garip bir şekilde insana kendini İngiltere’ de gibi hissettiriyor. Lefkoşa ve Girne gezi notlarımızı okumak için tıklayabilirsiniz.
          Lefkosa                         cyprus

5- Balkanlar

Bu bayram direksiyonu Balkanlara kırın. Türkiye’den daha ucuz ve kesinlikle (bu bayram tatili hengamesinde) daha sakin bir tatil yapacağınıza garanti veriyoruz. Henüz okumadıysanız, Balkanlar’da VİZESİZ gezebileceğiniz 6 ülke ve 28 şehir ile ilgili yazdığımız detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu rota ile Kosova (Kosovo), Arnavutluk (Albania), Makedonya (Macedonia), Bosna Hersek (Bosnia Herzogevina), Sırbistan (Serbia) ve Karadağ (Montenegro)’ yu gezebilir, sakin sessiz Balkan şehirlerini keşfedebilirsiniz. Tabii eğer Schengen vizeniz varsa şu sıralar çok popüler olan Tasos adasını ve diğer Yunan koylarını da tercih edebilirsiniz.

balkanlarda-vizesiz-6-ulke-28-sehir

Bizim hem İstanbul’a yakın hem de düşük bir bütçe ile geçirebileceğiniz bu 9 günlük bayram tatili önerilerimiz bu şekilde. Bu önerileri verirken schengen, ingiltere ya da amerika vs. vizenizin olmadığını ve son dakika uçak bileti fiyatlarının tavan yaptığı gerçeğini göz önünde bulundurarak, kendi özel aracınız ve ya şehirler arası otobüsler ile gidebileceğiniz yakın yerleri bir araya toparladık. Benim vizem de param da var diyenler diğer tüm Rotalar ve Gezi Notları‘mızı okuyabilir, blog yazılarımızı inceleyebilirler.

Unutmayın..

  • Her tatilde olduğu gibi bu tatilde de İstanbul’un boşalacağını ve herkesin yollarda olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla yola çıkmadan yol durumunu incelemenizi ve seyahatinizi ona göre şekillendirmenizi öneririz.
  • Yeni yapılan Osmangazi Köprüsü (her ne kadar pahalı olsa da) alternatif yol olarak tercih edilebilir.
  • Uçak seferlerinde, otogar çıkışlarında yaşanacak aksaklık ve yoğunluklara karşı hazırlıklı olmalısınız.
  • Eğer kendi aracınız ile seyahat edecekseniz, hız sınırını aşmadan ve kesinlikle acele etmeden araç kullanmalısınız.
  • Havalar hala çok soğuk değil. Dolayısıyla, eğer çadırda ya da kamping alanlarında kalmak ile ilgili bir çekinceniz yoksa, bu alternatif sayesinde tatilinizi çok daha ucuza getirebilirsiniz.
  • Araç paylaşımı yapmanız hem yolu ucuza getirecek hem de yollardaki kalabalığı bir nebze azaltacaktır. blablacar.com gibi siteleri incelemenizi öneririz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.