Scroll to Content

LEFKOŞA Ekonomik Gezi Rehberi

Yeşil Hat ile İkiye Bölünmüş Başkent..


Kıbrıs = eğlence adası.. Çünkü Kıbrıs denince akla ilk gelen eğlencedir… Fakat Kıbrıs aynı zamanda, omuzlarında kocaman bir tarihin yükünü taşıyor.. Akdeniz’in sakin sularındaki bu güzel ada, sizi tarihi mirası, neşeli insanları ve kültür karışımı topraklarında selamlıyor…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa (Nicosia), aynı zamanda en büyük ildir. Lefkoşa’nın diğer bir özelliği de, Dünya’da ikiye bölünmüş tek başkent olmasıdır.. Çünkü Kıbrıs’ın kuzey kısmı Türklerin, güney kısmı ise Yunanlılarındır. Bu iki ülke arasındaki Yeşil Hat (Green Line) ise Birleşmiş Milletlere aittir.

Lefkoşa’ nın konumu açısından önemi büyük ama toprak olarak aslında küçük bir yerleşim yerine sahip. Biz de, Kıbrıs gezimizin, yarım günü Lefkoşa’da geçirip, Beşparmak Dağları’nı aşağıya Girne’ye doğru gideceğimiz bir rota hazırladık.

LEFKOŞA’ YA ULAŞIM: LEFKOŞA’ YA NASIL GİDİLİR? 

Uçak ile: Kuzey Kıbrıs’ta yalnızca 1 tane havaalanı var; Lefkoşa (Nicosia)’da ki Ercan Havaalanı. İstanbul’dan direkt diğer uçuşlar mevcut. Ya da Türkiye’nin bir başka illerinden de direkt uçuşlar var. Böylece iki ülke ve en az iki şehir görmüş olacaksınız… Ekonomik seyahatçilere duyurulur.

Ercan Havaalanı’ndan 24 km uzaklığındaki Lefkoşa Şehir merkezine ulaşmak için;

 • Havalanı servisi: KIBHAS adındaki Ercan Havaalanı- Lefkoşa şehir merkezine gitmek için, shuttle kullanabilirsiniz.
 • Araba kiralama: Ercan Havaalanından Lefkoşa’ya gitmek için, havaalanından araba kiralayabilirsiniz. Fiyatları gayet uygun. Günlük ücreti 40 ila 90 Türk Lirası arasında değişiyor. Trafik sağdan akıyor, aman ha!
 • Taksi ile ulaşım mümkün. Eski model Mercedes ile nostaljik havayı tatmak isteyenlere, Ercan Havaalanı Lefkoşa taksi ücreti ortalama 10 TL.
 • Toplu taşıma aracı seçebilirsiniz. Otobüs saatleri için tıklayın

Feribot ile: Kıbrıs’a en yakın iller olan, Mersin ve Alanya’dan feribot ile Kıbrıs’a geçebilirsiniz.

LEFKOŞA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Lefkoşa şehir içi ulaşımı taksi, araç kiralama ya da otobüs ile sağlayabilirsiniz. Otobüs seferlerini buradan inceleyebilirsiniz. Turistik bir gezi için, Lefkoşa görülmesi gereken yerleri yürüyerek kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.. Ayrıca kombos adında konforlu minibüsler de Lefkoşa’da ulaşımı sağlıyor.

LEFKOŞA’ DA KONAKLAMA: LEFKOŞA’ DA NEREDE KALINIR?

Lefkoşa’da konaklama için, Lefkoşa Eski Şehir Merkezi (Nicosia Old City) civarını ya da Dereboyu Caddesi (Mehmet Akif Caddesi)’nin başında yer alan Golden Tulip Nicosia Hotel and Casino‘yu seçebilirsiniz. Booking.com’ un internet sayfasından fiyat aralıklarına göre opsiyonları görebilirsiniz. Ama unutmayın, Lefkoşa küçük bir şehir. Bu yüzden Girne‘ ye göre konaklama opsiyonları daha az..

LEFKOŞA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

 • Dereboyu Caddesi’nde gezmek
 • Lefkoşa Eski Şehir merkezini tavaf edip, Girne‘ye gitmek..

LEFKOŞA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Lefkoşa’nın da Türk mutfağından lezzetleri tadabilirsiniz. Zaten biliyorum deseniz bile bir şeyler yeme ihtiyacı hissettiğiniz an kesinlikle gitmeniz gereken mekan önerilerimiz;

 • Bedesten‘e yürüme mesafesindeki Old Mosaic RestoranAdresi
 • Büyük Han‘daki Sedirhan Restoran‘da Piruhi yani Kıbrıs mantısı yemenizi şiddetle öneririz.

Ayrıca Dereboyu Caddesi (Mehmet Akif Caddesi), çeşitli restoran ve kafeleri opsiyonlarına sahip olacağınız bir cadde.

LEFKOŞA’ DA ALIŞVERİŞ

Lefkoşa’nın en ünlü caddesi Dereboyu yani Mehmet Akif Caddesi hem alışveriş hem de yemek opsiyonlarıyla hem Lefkoşalıların hem de turistlerin ilgi noktası. Aslında Lefkoşa’ da, alışveriş mağazaları ve restoranları bulabileceğiniz başka bir yer yok diyebiliriz shsh

LEFKOŞA ŞEHİR TURU

Lefkoşa görülmesi gereken yerlerin listesi: Barbarlık Müzesi, Girne Kapısı (Kyrenia Gate), Venedik Sütunu (Venice Column), Sarayönü Camii (Sarayönü Mosque), Derviş Paşa Etnografya Müzesi ve Konağı (Dervis Pasha Etnography Museum and House), EVKAF, Büyük Hamam, Büyük Han, Selimiye Camii (St. Sophia Cathedral), Bedesten (St. Nicholas Church),  Bandabuliya (Belediye Pazarı, Old Market), Yeşil Hat (Green Line)

 • Dereboyu Caddesi (Mehmet Akif Caddesi): Caddenin üstünde yer alan restoran, kafe, alışveriş mağazası yanı sıra, Barbarlık Müzesi de yer alıyor. Dilerseniz gezebilirsiniz.. Bu cadde için Lefkoşa’nın en önemli caddesi dersek yeridir. Öyle ki paralelinde KKTC Dış İşleri Bakanlığı ve KKTC İç İşleri Bakanlığı da var.. Yani Lefkoşa’da hayatın ritmi bu caddede atıyor..

Rotamızı sınıra doğru çevirip eski şehir merkezine, Lefkoşa’nın eski şehir kapsından giriyoruz..

 • Girne Kapısı (Kyrenia Gate): 1567 yılında Venedikliler tarafından inşa edilen yapı, Venedikliler zamanında Lefkoşa şehrine girişlerin yapıldığı kale kapısıydı. Osmanlı Devleti zamanında Yunan isyanında sırasında gözlem kulesi olarak hizmet verdi. Kale Kapı olmasına rağmen, her iki tarafındaki surlar,  İngiliz iki katlı otobüslerinin geçememesi sebebiyle yıkıldı.
 • Venedik Sütunu (Venice Column):  Venedikliler tarafından 1550 yılında inşa edilen sutün, Atatürk Meydanı’nda yer alıyor.
 • Sarayönü Camii (Sarayönü Mosque): Orijinal Osmanlı mimari tarzında inşa edilmiştir. 1900’lü yılların başındaki depremden sonra, İngiliz bir mimar tarafından Endülüs tarzında yeniden inşa edildi. 2005 yılından itibaren evlendirme dairesi olarak kullanılıyor.
 • Derviş Paşa Etnografya Müzesi ve Konağı (Dervis Pasha Etnography Museum and House): Etnografya müzesine gitmeden önce açık olduğu saatleri kontrol etmeyi unutmayın.

Önce, Devlet Sermaye Binası olan EVKAF‘ın önünden, sonra da Büyük Hamam‘ın önünden geçerek rotamıza devam ediyoruz..

 • Büyük Han: Osmanlılar tarafından inşa edilen hanın, 1. katında yerel restoranlar ve kafeler yer alıyor. 2. katında ise, es sanatı dükkanları var.
 • Selimiye Mosque (St. Sophia Cathedral): Eski gotik yapılı camii.
 • Bedesten (St. Nicholas Church): Eski Bizans kilisesi, Osmanlı himayesinde, kapalı çarşıya çevrildi. Avrupa Birliği fonu tarafından yenilendi.
 • Bandabuliya (Belediye Pazarı, Old Market): Kapalı belediye pazarı, Osmanlılar zamanında en önemli pazardı. Genellikle sebze ve et satılıyor..

Belediye Pazarı’nın kapısından çıktığınızda, Türkiye ile Yunanistan sınırı olan Yeşil Hattı (Green Line) göreceksiniz.

Biz de, böylece yarım günlük Lefkoşa turumuzu sınır ile tamamlamış oluyoruz. Sınıra dayandık artık shsh. Geri dönüp eski şehir merkezinde veya Dereboyu Caddesi’nde biraz günün yorgunluğunu atabiliriz…

LEFKOŞA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Lefkoşa’da gece kulübü yazan her yere girmemenizi şiddetle öneriyoruz! özellikle Lefkoşa’da gece hayatı adı altında seks ticareti var! Yani Ercan Havaalanı’ndan alıp, gece kulübüne götürüyorlar ve konaklama bedava gibi opsiyonlar da var.. O yüzden siz Lefkoşa Eski Şehir Merkezinde bi kahve için, yemek yiyin, gece hayatına hiç gitmeyin 🙂

LEFKOŞA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Girne ve eğer vizeniz varsa Yunan tarafına gidebilirsiniz.

LEFKOŞA GEZİ NOTLARI:

 • Lefkoşa’da müzeler 10:00 ila 15:00 arası açık. Yani güne erken başlayıp ve müze ziyaretlerinizi bu saat arasına denk getirmeye çalışın.
 • Kombos, minibüslere verilen ad.
 • Gece hayatından uzak durun 🙂

KAYNAKLAR

http://welcometonorthcyprus.co.uk/

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir