Bir çoğumuz gibi biz de evde geçirmediğimiz kadar vakit geçiriyoruz şu günlerde. Aslında normalde evde kalayı severiz derdik ama evde pek kalmıyormuşuz anlaşılan. Bunu olumsuza çevirip ‘hadi oradan ne evi’ demiyoruz kesinlikle. Durumu kabullenmek, durumla mücadele için en etkin ve en önemli adım bizce. O zaman ‘durumu avantaja nasıl dönüştürürüz’ün peşine düştük.

Sosyal medyada özellikle instagramda çok garip meydan okumalar var. Siz de istemeyerek dahi olsa mutlaka denk gelmişsinizdir. Mesela bizim favorimiz popoda tuvalet kağıdı çevirme -deyip kendilerini odaya kitlediler- desek! Tabii ki hayır! Coronaya şarkılar mı yazmak, türlü meydan okumalar (#challange) güzel. Sinirleri gevşetir, kafa dağıtır. Dilerseniz siz yine yapın ama biz deriz ki hani o vakit yokken yapılacaklar vardı ya onları da aradan çıkarsak mı

O zaman belki de hiçbir zaman fırsat bulamayacağınız ev aktiviteleri yapamaya ne derseniz? Size corona günlerinin başladığı günden bu yana bilgi ve öneri topluyoruz. Bunlardan iyisi Şam’da kayısı diyerek (abartalım mı: Wuhan’da corona aşısı offf çok fena neyse devam ediyoruz) artık sizinle paylaşmanın vakti geldi. İşte Corona günlerinde evde yapılacak en yararlı aktiviteler:

1- Uzun zamandır okumak istediğiniz bir kitabı okumak: Bizim kocaman bir okunacak kitaplar listemiz var mesela. Evde durmadığımız için ve akşamları kitap okumaya gereken vakti ayırladığımız için bu liste uzayıp gitti. Bu listedeki kitapların konu olarak özelliği #gezi shshs evet çok yararlı seyahat kitapları listesi hazırladık. Belki sizin de konu olarak ilginizi çekebilir. Gezemiyorken, gezenlerin anılarını okumak fena fikir değil aslında.. Liste dediğimiz gibi kabarık o yüzden sizi şu linke alıyoruz. Tıklayın efenimm

2- Bedene ve zihne yatırım yap- Yoga öğrenmek: Bizim o kadar uzun zamandır aklımızda, listemizdeki bilmem ne zamandır.. Neden yoga? Çünkü popüler! Tabii ki hayır! Yoga öğrenmek istiyoruz çünkü yoga ve pilates istediğiniz yerde hatta evden çıkmadan spor yapma ve esneme olanağı sağlayan yegane sporlardan. Evde aletli spor da yapılabilir ama biz hiçbir şey olmadan spordan bahsediyoruz. Hem kasları hem de zihni rahatlatmak kadar kendiniz için yapacağınız başka kaç tane iyilik var? Yogayı evde, kendi kendimize, ‘0’ maliyetle, istediğimiz zaman yapmak ileriki uzun seyahatlerimiz için çok büyük bir lüks.. Pilates demiyoruz çünkü onu uzun zaman önce hallettik neyse ki. Youtube’dan başlangıç seviyesinden itibaren takip edebileceğiniz link için Yoga with Adriene için tıklayıns Bu bizim seçimimiz. Ama siz dilerseniz youtube’a ‘yoga’ diye yazıp hoşunuza gidecek bir eğitmen ile de devam edebilirsiniz.

3- Zihni rahatlat- Meditasyon yapmak: Çok pratik ve çok kolay. Arındıramadığımız yegane organlarımızdan zihnimiz. Meditasyon ise onun ilacı gibi.Bu konuda ahkam kesmek istemeyiz, işin uzmanı değiliz. Ama bildiğimiz bi gerçek var ki gerçekten rahatlıyorsun ve hafifliyorsun. Hele bir de rutine sokarsak müthiş olur! Meditasyon için: spotify’dan meditasyon yazınca çıkan listeleri takip edebilir ya da youtube dan yine aynı şekilde playlistler oluşturabilirsiniz kendinize. Ayrıca headspace uygulamasını telefonunuza indirip yönlendirmeli ya da sadece müzik ile meditasyon yapabilirsiniz. Bu günlerde gece yatmadan ve sabah kalkınca iyi gider..

4- Spotify listesini temizleyin, düzenleyin: Siz de bizim gibi spotifycı mısınız? Hele bir de premium musunuz? Cevap evet ise bu demek oluyor ki her beğendiğiniz şarkıyı shazam’leyip attınız listeye. O liste oldu size karmarakışık bir şey.. O zaman hazır zaman varken eleyip, klasörleyin gitsin. Bir de bizi takip edin tabii spotify hesap adımız @gezikumbarasi (kendimize reklam veriyoruz resmen shsh)

5- ‘Şunu da çekeyim lazım olur’cular- Telefon temizliği: Konu belli, siz biliyorsunuz. Çok sıkıcı ama bir o kadar da eski fotolara bakıp anıları yad edersiniz. Temizlik zamanı gelsin mi artık?

6- ‘Bir ara kombin yapıyım’cılar- Gardırop temizliği: Gardırop hep aynı yerinde ama içindekiler hep bir sirkülasyondadeğil mi? Ve ilk yıkamadan sonra hep ynı şeyleri giyer olduk değil mi? Çünkü alıştığını giymek kolay geliyor, bir de kıyafet aramakla mı uğraşacaksınız. Bizim de aynı dertler ondan biliyoruz.. O zman sosyal medyada gördüğünüz ve aslında sizde de olan ama kombinlemek için vaktinizin olmadığı o caanım giyisileri bi havalandırın. Beğendiğiniz kombinleri kendi kıyafetlerinizden yaratın.

7- Özellikle beyaz yakalara gelsin- Email temizliği: Gün içinde şirket mail trafiği zaten yeterince zaman alıyor, kendi maillerinize göz ucuyla bakıp kapatıyor musunuz? O zaman gereksizleri silin gitsin!

8- Netflix/Blutv Güzelliği: O kadar dizi ve film listesi var ki değil mi? Ama eve gelince önce yemek sonra zaten televizyonun karşısında sızıyorsunuz. Hafta sonu da hava güzel nasılsa diye eş dostla buluşmak ya da kafa dinlemek için dışarı atıyorsunuz kendinizi. “Ne dizisi, filmi? O izleyenler nasıl vakit buluyor anlamıyorum” diyenlerden misiniz? İşte tam vakti. Netflix’e süper şeyler geldi huuu! Ama liste uzun onu da şuraya tıklayıp bakın deriz. Bayağı bir derleme oldu. İnce elendi sık dokundu. Gelsin o zaman “Corona günlerine özel en iyi diziler” Tıklayıns efenimm

9- Gezi Filmleri: Netflix, blutv güzeldir ama izlenecekler listeniz yok mu? Yoksa sadece bizde mi var? Yaw bizim ne çok listemiz varmış. Ama filmler bitmez ki? Hele kült filmler. Tabiisi bu da kocaman bi  liste ama hazırlıklıyız bunu zaten hazırlamıştık hem de mutlaka izlenmesi gereken seyahat filmleri olarak. O zaman tıklayıns efenim

10- Youtube Kanallarına dalmak: Kısa ve öğretici. Özellikle TedX konuşmalarını ilaç gibi tüketin. Youtube artık öyle bir alan ki ilgi alanlarınıza göre kesin bir şey bulursunuz. Mesela gezi kumbarası diye bi kanal var. Şiddetle tavsiye olur. Kıps Tıkayıns o zaman

11- Yapılamayan- Yapılacaklar listesi: Haftalık, aylık o kadar şey var ki yapılması gereken. Yapılmadığı için de zihnimizin içinde koşuşturup duran. Maden vakit var, mis kokulu bir kahve, kağıt kalem fonda da bizim ‘pasiflora etkisi’ spotify listemiz (nasıl reklam ama shshsh) biraz aklımızı boşaltmayalım mı?

12- Artık hayal olmasın- Hayal Panosu: Yapılacaklar uzun vadede ve işin ucu paraya dayanıyorsa ve iç çekip kenara koyuyorsak o maddeleri hayal listesine alalım. Bir kara tahtaya, mantar panoya ya da büyük bir renkli kağıda kocaman yazalım istediklerimizi. Sonra yatak odamızda ayak ucumuza asalım ki hatırlayalım. Sonra onlar yapılacaklar listesinde olacak. İnanın!

13- Yeni uygulamalar öğrenme -Teknolojiyi tekrar keşfetme: İlginiz olan konuda telefon uygulaması indirebilir ya da program öğrenebilirsiniz. Mesela biz youtube kanalımız için çeşitli editing uygulaması araştırıyoruz ve fotoğrafçılık, sanat ile alakalı uygulamaları da takip etmeye başladık. Dailyart telefonda çok iyi bir sanat uygulaması olarak önerilir. Kıps

14- Yeni yemekler öğrenme- Dünya mutfağına giriş: Mesela bi Meksika mutfağı ya da sushi yapmayı öğrenmek güzel gitmez mi?

15- Öğrenmeye devam- Online eğitimler: Bir sürü online eğitim var. Özellikle şu günlerde #evdekal ile yardımlaşma çok güzel ilerliyor.. İhtiyacınız olan bir eğitimi mutlaka edinin..

16- Yapmasak da olur- Online alışveriş: Uzak durmalı gerçi ama sıkılınca iyi gider. Kargo paketleri bş süre kapı önünde bekletildikten sonra içeri alınacak unutmayalım.

17- Evde Derya Baykal’a bağlamak- DIY projeler: Bunlar çok ama çok eğlenceli. Hemen sizi youtube kanalımıza alalım: https://www.youtube.com/channel/gezikumbarasi

18- Biraz sirke biraz  bal- DIY güzellik: Şöyle bi baldan maske yapmaylım mı? Yani bu konuya yeni yenş gşrdşğimizden google’dan kafanıza mantığınıza ve ihtiyacınıza göre tarif bulabilir hatta youtube’dan izleyebilirsiniz. Biz Ayçe Tolga ve Çağla Şikel’ciyiz. Sevgiler..

19- Temizlik- ütü: Kadınların vazgeçilmezi. Kendimizden biliyoruz. Hatta biz bir şekilde iyi biliyoruz diye mi oluyor bu canı sıkınca elektrik süpürgesini açma ya da ütünün fişini takma halleri bilmiyorum ama bize ananemizden miras..

20- Sanata yolculuk– Online Kültürel Etkinlikler ve sanatsal faaliyetler listelerimiz öyle bi uzadı ki ayrı postlar yaptık bizde. Evde sanat mümkün. Nasıl mı? Aşağıdakilere tıklayın efenim

Listelerimiz sürekli güncelleniyor, takipte kalın deriz. Bir de önerileriniz olursa aşağı yorumlara bırakırsanız listelerimize ekleyebiliriz.. Sevgiler, uzaktan kucaklamaca

2 Yorum

  1. Pingback:Mutlaka Okunması Gereken Gezi Kitapları | Gezi Kumbarası

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.