EN İYİ 15 YOL HİKAYESİ FİLMİ


Dağlar dağlar, yollar yollar… Bir yol hikayesi yoktur ki içinde macera olmasın. Yollar genellikle beklemediğimiz olayları karşımıza çıkarır… Biz sanırız ki sadece gideceğiz ve A noktasından B noktasına varacağız. Ama işin aslı bundan çok uzaktır. O yollar hep başka yerlere sapar ve beklenmediklerle kesişir… Doğa hep arka pplandadır ve genellikle planlar yapıyordur bu yola çıkan maceraperestlere..

En iyi yol hikayesi denince de artık ne kadar sıra dışı olduklarını siz düşünün. Ve karşınızda en iyi ispatı olan filmler, yani bizim en iyi 15 yol hikayesi film listemiz..  Bu arada filmlerin konularının detaylarına çok girmeyeceğiz. Film listesi bizden, izlemesi sizden.

Seyredin kıps…

1- Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine): İnsanın içini ısıtan adı gibi sıcacık bir film. Hoover Ailesi’nin traji komik hikayesi, ailenin bebesinin çoçuk güzellik yarışmasına katılma hayali için bir araba yolculuğuna çıkmalarıyla başlıyor. Aile de aile ama! 7’den 70’e resmen tüm sülala Volsvagen minibüste.

Ve ver elini California! Seçmece tipleri ile zıtlıkları harmanlayan film, hem dayanışma hem umut hem de iyimserlikle dolu bir yol filmi olunca bizim yol hikayesi film listemizde birinciliği kendisi hak etti. Oyuncular ve oyunculukları hiç söylemiyoruz bile. O kadar!

2-  Motosiklet Günlüğü (the Motorcycle Diaries): Che Guevera ve arkadaşı Alberto Granda’nın motosiklet ile yaptıkları, özgür ruhu kamçılayan hikayeleri. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’ten yola çıkan bu iki özgür ruhun yol macerasına, yolda kalmaları ile başlayan yol maceraları ekleniyor.

Ve tanrı Gael García Bernal’ı yarattı. Hastayız abiii! SAdece onu izlemek için bile bu film izlenir o ayrı. Üstüne bir de yol filmi olunca, izleyin gitsin.

3- Yaban (Wild): Cheryl Strayed’ın çok satan kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Jean-Marc Vallée yapmış.

Yaban film

Biraz kendini cezalandırmak, biraz hayatında yeni bir sayfa açmak için çantasını sırtına katıp (ya da takamayıp) düşer Pasifik Crest Yolu’na. Annesini kaybetme acısıyla başlayan depresyonunda, uyuşturucu ve kocasını uzaklaştıracak türlü olaylar yaşayan Cherly, hayatının yoluna çıkar…

4- Into the wild: Bu filmi tam olarak Türkçe’ye nasıl çevirdiklerini bulamadık. Yine yaşanmış bir öykü. Christopher McCandless’ın Alaska’ya uzanan yolculuğunda, geride bıraktığı birincilikle bitirdiği Emory Üniversitesi’nin 24.000$’lık bursu ve başarılı atlet kariyeri. Otostop çekerek başladığı yol macerasında türlü insanlarla tanışıp, kendini doğaya bırakır. Yanlızlık zor şey. Doğa kazanır…

into the wild

5- 127 Saat (127 hours): Dağcı Aron Ralston, Amerika Utah civarında keşif yaparken,127 saat iki kayanın arasında sıkışıp kalır. Tek çözüm kolunu kesip, oradan kurtulmaktır.

127-saat-aron-ralston

6- Çöldeki İzler (Tracks): 2014 yapımı film,  Robyn Davidson’ın 1977’de kendi hikayesinden beslenen kitabından uyarlanmıştır. Bir kadının köpeği ve dört deve ile Avustralya çöllerinde kendini arayış hikayesi. Konu çöllerde geçince tabii görsellik muazzam. Kadın yol hikayesi olarak en başarılı filmlerden değerlendiriyoruz kendisini..

7- 180 Derece Güney (180 Degrees South): Patagonia’ya yapılan yolculukta sörf, tırmanış ve doğa ile iç içe bir hikaye anlatılıyor.

8- Yol (The Way): Saint James’in Yolu olarak da anılan Camino de Santiago’ya, fırtınada kaybettiği oğlunun naaşını almak ve ötesinde onun başladığı yolu tamamlamak için çıkan babanın yol hikayesi. Yol bahane tecrube şahane dememek elde değil..

9- Isolated: 2013 yapımı filmde, beş profesyonel sörfçü Yeni Gine’ye keşfedilmemiş dalgaları bulmaya giderler. Fakat beklediklerinden daha fazlasını buldukları bir maceraya dönüşür hikayeleri..

isolated filmi

10- McConkey: Bir hayatın var. Yaşa! Efsanevi kayakçı Shane McConkey’in hayatının ölümüne kadar derlenmesiyle oluşan bir doğa belgeseli. Efsanevi ekstrem kayakçı ve BASE atlayış ustasının kayakla olan yakın ilişkisi filmde harika görüntüler sergilenmesini sağlıyor.

McConkey film

11- Bir Hafta (One Week): Toronto’dan Tofino’ya motosikleti ile giden Ben Tyler, bu yolculukla hayatın anlamını sorguluyor.  Ben’e hayat veren isim ise yakışıklı oyuncu Joshua Jackson.

Bir Hafta

12- Boşluğa Dokunmak (Touching the void): Peru’nun  Siula Grande noktasına tırmanan Simon ve Joe’nin doğa ve hayat ile olan imtihanlarını konu alan macera dolu bir film.

13- Kusursuz Fırtına (the perfect storm): Kaptan Billy Tyne’ın ekibi ile birlikte balık avından dönerken, verimsiz avdan memnuniyetsiz şanslarını doğuda denemek isterler ve tarihin en büyük fırtınasının avı olurlar.

14- Thelma ve Louise (Thelma and Louise): Ridley Scott’ın 1991 yapımı filmi, resmen atasözleri ve deyimler kitabına girecek bir ad olmuştur. Filmi izlemeyenler bile bunun iki kadının çılgın hikayesi olduğunu bilir desek yeridir. Banka soygunundan kaçan Thelma ve Louise araçlarıyla çılgın bir yol hikayesine koyulurlar.

15- Diriliş (the Revenant): Leonardo Di Caprio’ya Oscarcığı getiren, belgesel tadında gerçek bir hikayeden esinlenilmiş film.  Yer vermezsek olmazdı.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.