Scroll to Content

MONTE ARGENTARIO Ekonomik Gezi Rehberi

Toksana’ nın es geçilmemesi gereken yarım adası..

Monte Argentario


Monte Argentario, İtalya’nın Toskana (Tuscany) bölgesine bağlı, Floransa‘nın 150 km. güneyinde yer alan Grosseto şehrine bağlı ve Grosseto’nun 35 km güneyinde yer alan bir yarımadadır.

Bu yarımada ana karaya 3 geçit ile bağlı olduğu için, geçitler arasında Laguna di Ponente ve Laguna di Levante adında iki lagün oluşmuştur. Bu iki lagün arasındaki yerleşke’nin adı ise Orbetello. Monte Argentario’da yer alan iki ana köy, kuzeyde Porto Santo Stefano ve güneyde Porto Ercole’dur. Muhteşem bir sahil şeridi ve Toskana takımadalarının büyüleyici manzarasının ayaklar altına serildiği Panaromik yol (Strada Panoramica) Porto Santo Stefano’ dan başlar.

Tiren denizinde (Akdeniz’in İtalya’nın batı şeridine uzanan kısmındaki adı; “Tyrrhenian Sea“) yer alan Monte Argentario, biraz daha güneyinde yer alan Giglio ve Giannutri adaları gibi Toskana takımadaları arasında yer alır ki zaten Monte Argentario’da bir zamanlar adaymış ancak zamanla nehirlerin oluşturduğu toprak setler ile ana karaya bağlanmış ve şimdiki halini almış.

monteargentario10

Monte Argentario’nun en yüksek noktası, deniz seviyesinden 635 metre yüksekte yer alan Punta Telegrafo. Bölge oldukça kayalık bir sahil şeridi üzerinde kurulmuş ve birden çok liman yer almakta.

MONTE ARGENTARIO’ YA ULAŞIM: MONTE ARGENTARIO’ YA NASIL GİDİLİR?

Monte Argentario’ya direk gidip 1 hafta tatil yapmak istiyorsanız, Roma Havaalanını tercih etmelisiniz. Araç kiralayarak, yaklaşık 170 km olan bu yolu maksimum 3 saat içinde tamamlarsınız. Ancak araç kiralamak yerine trenleri de tercih edebilirsiniz. Monte Argentario tren istasyonu Orbetello ile Roma arası trenle yaklaşık 2 saat sürer ve şehir içinde de yaygın olarak tercih edilen otobüsleri kullanabilirsiniz.

Bu bölge ayrıca, Floransa, Siena, Roma, Pisa tatilinizde günübirlik olarak ya da Toskana bölgesi turu dahilinde tren ya da araç kiralayarak kolayca ulaşılabilir. Ayrıca Porto Santo Stefano’dan Giglio adasına (Isola del Giglio) ve Giannutri adasına tekneler mevcuttur.

MONTE ARGENTARIO ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Burada şehir içi ulaşımda nerede konakladığınız önemli. Eğer tepelerdeki evlerden birini kiraladıysanız (bizim gibi) en makulü araç kiralamak ya da kendi aracınızla sahile inmek olacaktır. Ancak eğer şehir içinde konaklıyorsanız heryere yürüyerek gitmeniz hem uygun hem de daha pratiktir.

MONTE ARGENTARIO’ DA KONAKLAMA: MONTE ARGENTARIO’ DA NEREDE KALINIR?

Monte Argentario’ da konaklamak özellikle bahar ve yaz döneminde oldukça pahalı olabilir. Bu bölgede hostel, ya da ucuz motel tarzı seçenekler yerine genelde villa ya da en kötü oda kiralama alternatifiniz mevcut. Yazlık evi olan İtalyan’ lar lüks evlerini bir haftalık ya da daha uzun dönemler için aslında değerinden çok daha ucuza ama diğer bölgelerle karşılaştığında daha pahalıya kiralıyorlar. Konaklama için booking.com ya da airbnb‘yi inceleyebilirsiniz.

Biz sakin, huzurlu ve ıssız bir tatil istediğimiz için Monte Argentario’da bir haftalık bir ev ve tabii ki araç kiralamıştık ve diğer şehirlere de buradan günübirlik turlar yaptık. Ev sahibemiz olan yaşlı ve sevimli İtalyan teyze ile ilk gün anahtar alış verişinde yarım saat sohbet ettik, sonrasında evi tamamen bize bırakıp gitti. Evi boşalttığımızda anahtarı kapının önündeki saksının içine bırakıp gidebileceğimizi söylediğinde hem şaşırmış hem de bu güven ve misafirperverliğe bir kez daha minnettar olmuştuk. Tuttuğumuz ev, içinde bulunduğu sitedeki tüm diğer evler gibi karşısında sonsuz bir denize bakan yamacın tepesindeydi. Evlerin konumundan dolayı terasa çıktığımızda sanki etrafta kimse yokmuş da bir tek biz bu cenneti bulmuşuz gibi hissetsek de aslında yalnız olmadığımızı ve etrafta tuz istemeye gidebileceğimiz komşularımızın olduğunu biliyorduk.

MONTE ARGENTARIO’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

Dinlenmek, yürüyüş yapmak, sahildeki kayalıkların tepesine oturup güneşin Tiren denizine batışını ya da yükselişini izlemek yani kısacası tam bir emekli ve ya inziva dönemi yaşamak için ideal bir yer.

Bunun dışında bölgenin lokasyonundan dolayı, Toskana, Pisa, Roma, Siena, Cinque Terre ve Floransa gibi şehirlere gitmeden dönmemelisiniz.

Tekne ile yukarıda da bahsettiğimiz iki adayı, Giglio ve Giannutri’yi, ziyaret edebilirsiniz.

MONTE ARGENTARIO’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Sahil boyunca uzanan İtalyan restoranlarından birine uğramalı ve Monte Argentario’dayken deniz ürünlerinin kesinlikle tadına bakmalısınız Ayrıca, tabii ki müthiş bir İtalyan menüsü olarak pizza ya da makarnanın yanına İtalyan şarabı ve tatlı olarak da dondurma!

MONTE ARGENTARIO’ DA ALIŞVERİŞ

MONTE ARGENTARIO ŞEHİR TURU

  • Kıyı şeridi boyunca uzanan panoramic yol; “Via panoramica
  • Porto Ercole’de yer alan Forte Filippo ve Forte Stella.

İlave olarak görebileceğiniz diğer yerler,

  • Tarihi merkezde, Porta Pisana’ya yakın St. Erasmur Klisesi (The church of St. Erasmus)
  • Argentario Aquarium
  • Presentation ve Punta Telegrafo Manastırı (Monastery of the Presentation and Punta Telegrafo)
  • Porto Santo Stefano’ da yer alan İspanyol Kalesi (Rocca Spagnola -Spanish Fortress).

Monte Argentario tarihi ve kültürel anıtlar, heykeller, müzeler ile dolu, turistik bir yer olmaktan çok kalabalığın gürültü ve stresinden kaçmak için gidip, sahil şeridi boyunca yürüyüş yapabileceğiniz, balık lokantalarında yemek yiyerek ve bol bol dinlenebileceğiniz bir yer.

MONTE ARGENTARIO’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Sahil kenarında yer alan bir restoranda deniz mahsülleri ve şarap içerek dingin bir gece geçirebilirsiniz. Gece kulübü gibi müzikli eğlence mekanlarının olmadığı daha sakin bir yerdir.

MONTE ARGENTARIO YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Cinque Terre, Pisa, Siena, Roma yakında gidilebilecek önemli turistik şehirlerdir.

MONTE ARGENTARIO GEZİ NOTLARI

Burası biraz lüks bir destinasyondur. Monte Argentario araç kiralayarak gidebileceğiniz yarımada üzerine kurulmuş, Cique Terre kadar popüler olmayan, kafa dinleyip sakin ve huzurlu bir tatil geçirebileceğiniz bir yerdir.

Eğer İtalya’da uzun bir tatil planınız varsa, Toskana bölgesindeki bu ıssız yarımada da en az iki gece geçirmenizi ve ruhunuzun dinginliğe ermesine izin vermenizi öneririz.

Bunun dışında Monte Argentario’yu günübirlik seyahat edebilirsiniz.

KAYNAKLAR

  • http://www.monteargentario.info/en/
Summary
Article Name
Monte Argentario Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Monte Argentario' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.