Scroll to Content

Pisa Ekonomik Gezi Rehberi

Mucizeler Meydanı’nda bir Mucize: Pisa Kulesi..


Dünyada bir eşi benzeri daha olmayan Pisa Kulesi, yer altı sularının killi toprağı alıp götürmesi sonucunda eğilmiş ve her gün yüzlerce turistin düzeltmek istermişçesine “el” attığı komikli fotoğraflara sahne olan müthiş bir yapı. Pisa Kulesi’nin etrafında toplanmış, bir eli havada “Çak” yaparmışçasına sabit duran ya da tek ayağı ile tekme atar pozisyonda bekleyen ve ya daha akla hayale gelmeyecek kadar yaratıcı bir çok el-ayak kombinasyonu ile poz vermeye çalışan insanlar oldukça komik görüntüler sergiliyor. Siz de ilk başta bu insanlara bakıp, “Yok artık, ne klişe!” diye dalga geçerken, kısa bir süre sonra içiniz içinize sığmaz ve olmazsa olmaz olan o pozu vermek için en uygun noktada sıraya girmeye başlayabilirsiniz 🙂

pisa21

Pisa kulesi, İtalya’nın Toscana bölgesinde yer alan Pisa şehri sınırları içinde yer alıyor. Şehirle özdeşleşen turistik yapı Pisa kulesi, neredeyse her gün yüzlerce turistin meraklı ve şaşkın bakışlarına maruz kalıyor. Pisa kulesi içerisinde vaftizhane ve katedralin de bulunduğu Mucizeler Meydanında (Piazza dei Miracoli) tüm ihtişamı ile duruyor. Kule aslında bu katedralin çan kulesi olarak inşa edilmiş. 1990 yılında başlayan ve 10 yıl kadar süren çalışmalar sonucunda kuledeki eğilme durdurulmuş ve kule turizme açılmış. Adı gibi mucize olan bu kulenin bulunduğu Mucizeler Meydanı’nın da yer aldığı Piazza del Duomo tabii ki UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini çoktan almış.

Pisa Kulesi

6 sütundan oluşmuş 56 metre yüksekliğindeki kulenin yaklaşık 300 basamağını tırmanacak gücünüz varsa, kulenin tepesinde bu şehrin muhteşem manzarasını görünce çektiğiniz zahmete değeceğini anlayacaksınız. Zamanında, Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmış olan bu kule, her yıl milimetrenin onda yedisi kadar, yani 100 yılda 7 cm eğilmeye devam ediyor ve bir gün kulenin ağırlık merkezi, temel dairesinin dışına çıkarsa yıkılacak. Acele edin!

PİSA’ YA ULAŞIM: PİSA’ YA NASIL GİDİLİR?

Tren ile: Pisa’ya İtalya’nın her şehrinden kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak en yakın ve yoğun şehir olan Floransa ile Pisa’yı kombine etmek en efektif alternatiflerden. Floransa’dan trenle yaklaşık 1 saat içerisinde Pisa tren istasyonuna varıp, Pisa Kulesi’nin yer aldığı meydana varmak için sonrasında ise 15 dakika yürümeniz gerekiyor.

Otobüs ile: Pisa’ya daha ucuz bir alternatif olan otobüs ile de ulaşmak mümkün.

Araç Kiralama: Diğer bir opsiyon ise, bizim yaptığımız gibi Pisa’ya İtalya’nın Beş Toprak anlamına gelen Cinque Terre bölgesini de gördükten sonra gitmek. Biz İtalya’da araç kiralayarak, kendi kendimize, birçok İtalyan şehrini kapsayan kendimize has bir tur yapmıştık.

Uçak ile: Ayrıca, uzun bir hafta sonu tatili planlayan ve deli gibi Pisa’yı görmek isteyenler, THY’nin direkt Pisa uçuşunu da değerlendirebilirler. Sanırım haftada sadece 4 sefer düzenleniyor dolayısıyla bu alternatifi değerlendirmek için hafta içi en az iki gün işyerinizden izin almanız gerekebilir. Havaalanı şehir merkezinden 10 dakika uzaklıkta ve şehir merkezine otobüs (shuttle) ile ulaşmak oldukça kolay.

PİSA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Pisa’da görülmesi gereken yerlerin birbirine yakınlığı ve kolayca ulaşılabilir olmasından dolayı size tavsiye edeceğimiz şehir içi ulaşım yöntemi yürüyüştür. Rahat bir spor ayakkabısı ile bu şehri baştan başa dolaşabilirsiniz.

PİSA’ DA KONAKLAMA: PİSA’ DA NEREDE KALINIR?

Eğer bir gece burada konaklayacaksanız, seyahat bütçenizi ona göre ayırmalısınız. Zira oldukça turistik ve popüler olan her şehirde olduğu gibi Pisa’da da konaklama maliyeti diğer şehirlere göre bir tık daha fazla. Küçük bir yerleşim yeri olmasından dolayı nispeten daha az olan otel, B&B seçenekleri arz- talep dengesinde turistlerin aleyhine. Konaklama seçenekleri için biz her zaman öncelikli olarak booking.com‘u tercih ediyoruz. Size de öneririz.

PİSA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Şehri kuşatan Arno nehri boyunca, köprülerden geçip ara sokaklarda kaybolmalısınız. Eğer genel olarak İtalya’ yı ve İtalyanları sevenlerdenseniz, bu şehirde de diğer İtalyan şehirlerinde olduğu gibi,  meydanlar, cafeler, kiliseler kendinizi adeta düşler ülkesinde hissettirecek cinsten.

Eğer Pisa geziniz Haziran ayına denk geliyorsa, 16 Haziran’da kutlanan Luminara festivaline kesinlikle katılmalısınız. Ayrıca Haziran ayının son pazar günü düzenlenen Gioco del Ponte (Game of Bridge) ise diğer bir yöresel yaz aktivitesidir.

PİSA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR? 

Pisa’dayken, İtalya’nın en bereketli Toscana topraklarda üretilen şaraplarından Chianti ya da Chianti Classico‘yu deneyebilirsiniz.

Siz unutmazsınız ama biz yine de pizza yemek ve kahve içmek gibi kesinlikle yapılması gereken iki önemli maddeyi de ihmal etmemenizi hatırlatalım.

PİSA’ DA ALIŞVERİŞ

Şehrin ana alış veriş güzergahı, tren istasyonu ile Ponte di Mezzo köprüsü arasında kalan Corso Italia bölgesi ile Via Borgo Stretto‘dur. Ancak yine de şehirde başıboş gezerken birçok hediyelik eşya dükkanına rastlayacaksınız.

PİSA ŞEHİR TURU

Bir İtalyan klasiği olan şehir duvarlarından Pisa şehir merkezine girince, Pisa görülmesi gereken yerler önünüzde diziliyor olacak.

Pisa ufak bir şehir olmasından dolayı sadece önemli yapıları görmek ve “Bu şehre geldim.” diyebilmek için yarım gün ayrılması yeterli olacak. Ancak, bu şehrin ruhuna dokunmak, daha doğrusu onun sizin ruhunuza dokunmasına müsaade etmek için en az bir gece konaklama yapmalısınız.

Piazza dei Miracoli yani Harikalar Meydanında yer alan katedral (Duomo di Pisa) ve vaftizhane (Battisterodışında, şehirde gezebileceğiniz bir çok müze mevcut. Bunlardan bazıları Museo delle Sinopie, Museo del Opera del Duomo, Museo di San Matteo.

Ayrıca Orta Çağ ve Rönesans döneminde birçok önemli kuruma ev sahipliği yapmış binaların yer aldığı Piazza dei Cavalieri ise kesinlikle görülmesi gereken bir meydandır.

Şehrin kalbi olarak bilinen, Ponte di Mezzo köprüsünün karşılıklı iki ucunda yer alan Piazza Garibaldi ve Piazza XX Settembre meydanlarını es geçemeyeceğiniz iki durağınız olacaktır.

University botanical garden yani Pisa botanik bahçesi, özellikle sıcak bir yaz gününüzü, özellikle öğle yemeği için aldığınız bir sandviç ile geçiştirmek için en ideal yerdir.

PİSA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Buralara kadar gelmişken kesinlikle görmeniz gereken diğer İtalyan şehirlerinden Siena, Lucca, Floransa ve Cinque Terre.

PİSA GEZİ NOTLARI

Açıkcası İtalya’ya sadece Pisa Kulesi’ni görmek için asla gidilmez. Ancak eğer bir tur ile İtalya gezisi yapıyorsanız, (genelde tur organizasyonları Floransa ve Pisa’yı içerir), ya da Floransa yakınlarında iken zamanınız varsa, tabii ki uğramalısınız.

Pisa kulesi mevsimi olmayan bir yapı. Yani hangi mevsim giderseniz gidin, kesinlikle etkileneceksiniz. Yazın kulenin de içinde yer aldığı meydanı kaplayan çimlerde uzanıp bu ihtişam karşısında büyülenebilirsiniz. Kışın ise Pisa kulesinin gri betonarme cephesi kara bulutlar ile muhteşem bir manzara sergiliyor. Yağmur, çamur, güneş, ayaz demeden size hayatınızda unutamayacağınız bir duygu hissettirecek bu kule. Kesinlikle sadece abartılmış ve turizm için var olan bir yer değil burası. Biz de gitmeden önce “Ne var ki, altı üstü bir kule” demiş ve bu kadar etkileneceğimizi düşünmemiştik ama gittikten sonra uzun bir süre buradan ayrılmak istemedik.

KAYNAKLAR

  • wikitravel
Summary
Article Name
Pisa Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Pisa' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.