Scroll to Content

SİENA EKONOMİK GEZİ REHBERİ

İtalya’nın en romantik meydanı…


Dar sokakları, tipik İtalyan mimarisi ile Toskana’nın merkezinde yer alan masalsı şehir… UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Siena, Roma‘dan hatırlayacağınız Romus ve Romulus ikiz kardeşler tarafından kurulmuş.

Siena gezisini yarım günde tamamlayabilirsiniz. Hatta 2 saat bile yeterli. Madem bu kadar küçük neden gideyim demeyin. İtalya’nın tüm hareketliğinden uzakta eğlenceli saatler geçirip yine İtalya rotanıza devam edersiniz. Ama siz yine de Siena’ya bir uğrayın… Pişman olmazsınız…

siena-13

SİENA’ YA ULAŞIM: SİENA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Siena’ya yakın olan bir havaalanı var fakat buraya uçuş olmuyor. En yakın havaalanı Floransa‘da. Ya da Roma Havaalanı’nında Siena’ya gelebilirsiniz.

Araç ile: Siena’ya kadar araç ile gitmek, İtalya’ya girdikten sonra  tabelaları takip ederek çok kolay. Biz ParisRoma– Siena turumuzu araç ile çok kolay tamamladık. Tabii arada daha birçok ülke ve şehir oldu. Bu da bonustu 🙂

Tren ile: Siena Central Station yani Siena Tren Garı’na geldikten sonra, garın dışındaki büfeden otobüs bileti alarak, 8, 17 veya 77 numaralı otobüsler ile Siena merkezi sayılan Campo Meydanı‘na yaklaşık 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: Avrupa’da otobüs ile istediğiniz şirket ile gidebilirsiniz.

siena-1

SİENA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Yürümeniz yeterli.. Zaten tarihi mekanlara araç ile girmek yasak.

SİENA’ DA KONAKLAMA: SİENA’ DA NEREDE KALINIR?

Siena o kadar küçük bir şehir ki yazının devamında okuyacaksınız. Bu yüzden Siena gezinizi bitirip Roma ya da Floransa‘da kalabilirsiniz. Ama illaki kalacağım derseniz, Siena’nın her hangi bir bölgesinde kalabilirsiniz. Biz Roma’da kaldığımız için, birkaç saatte Siena’yı gezip, yemek yeyip Roma’ya geri döndük…

siena-2

SİENA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

  • Palio di Siena (II Palio): Palio at yarışlarını seyretmek: Eğer 2 Temmuz ya da 16 Ağustos’da Siena’da olursanız, bu geleneksel at yarışını Campo Meydanı’nda seyredebilirsiniz. Contrada yani Siena’nın 17 semtini temsil eder her at ve ona göre renkleri vardır.
  • Santi Festivali: 1 Kasım’da düzenlenen Santi Festivali’nde şeker, çörek sergileniyor.
  • Şarap mahzeni turu ve şarap tadımı: Medicea Kalesi’ndeki Enoteca Italiana şarap mahzenini gezebilir ve şarap tadım turu yapabilirsiniz.

SİENA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR? 

Pici makarnası yani kalın kesimli makarna, ribollita çorbası ve özellikle Noel zamanında rağbet gören panpepato yani Siena keki ve ricciarelli bademli kurabiyesi, ayrıca Noto adındaki ezme bademli ve ballı şeker, Panforte ve Cavallucci Siena’da tadabileceğiniz leziz tatlılardan. Ayrıca Toskana’nın merkezinde olup şarapsız olur mu; Vernaccia di San GimignanoChianti, Brunello di Montalcino ve Montepulciano

SİENA’ DA ALIŞVERİŞ

Siena Campo Meydanı’nın etrafındaki Siena Belediye Sarayı’nın karşı tarafında kalan Via di Città ve devamındaki Banchi di Sotto caddelerinde birçok alışveriş mekanı bulabilirsiniz. Ayrıca Via Banchi di Sopra Caddesinde de alışveriş mağazaları fazlasıyla mevcut.

SİENA ŞEHİR TURU

Siena İtalya gezilecek yerler: Campo Meydanı, Siena Belediye Sarayı, San Giovanni Vaftizhanesi, Santa Maria della Scala Kompleksi, Palazzo Squarcialupi, Siena Katedrali, Aziz Katerina Mabedi, San Domeniko Bazilikası, Fontebranda

1- Campo Meydanı (Piazza del Campo): İtalya’nın en romantik meydanı, 9 bölgeden oluşuyor. Zamanında 9 idari bölgeyi simgeliyormuş. Toskanaya’ya bağlı İtalyan şehirleri arasındaki rekabet yüzünden Siena’ da veba salgınının olduğu zamanlarda kötü niyetli bir grup Campo Meydanı’nındaki Venüs Heykeli’nden kaynaklandığını söylemiş ve heykeli yıkmış… Niyetleri bilemeyiz ama Venüs’ün etkisindeki Campo Meydanı belki de bu yüzden hala çok romantik. Hatta en romantik İtalyan meydanı…. Meydanda Fonte Gaia adında Eğlence Çeşmesi anlamına gelen bir tane de çeşme bulunuyor.

siena-3

2- Siena Belediye Sarayı (Palazzo Pubblico, Pubblico Palace): 1284 yılında inşa edilen gotik mimariye sahip bina, Mangia Kulesi (Torre del Mangia) ile tam bir şaheser. İtalya’nın ikinci en yüksek çan kulesi olma ünvanına da sahip. 505 basamak çıkıp kulenin tepesinden harika Toskana manzarasını seyredebilirsiniz.

siena-4

3- San Giovanni Vaftizhanesi: (Battistero Di San Giovanni, The Baptistery): Siena Katedrali’nin arkasında yer alan vaftizhane, 1325 yılında inşa edilmiş. Siena’nın en önemli dini merkezlerinden birisi. Ortasındaki fresk, bronz ve mermer vaftiz yeri var.

4- Santa Maria della Scala Kompleksi (Santa Maria della Scala, The Complex of Santa Maria della Scala): Eskiden fakir, terk edilmiş çocukların tedavi edildiği önemli bir devlet olan hastane, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Siena Katedrali’nin hemen önünde yer alıyor.

5- Palazzo Squarcialupi: Siena Katedrali’nin önündeki geniş meydan.

6- Siena Katedrali (Duomo di Siena): İtalya’daki en büyük katedrallerden.

7- Aziz Katerina Mabedi (Santa Caterina): Aziz Katerina’nın doğduğu ev.

8- San Domeniko Bazilikası (The Basilica of San Domenico, Basilica Cateriniana): Kilisenin en önemli kısmı ortasındaki Aziz Katerina Şapel’i (St. Catherine Chapel). Freskleri II Sodoma tarafından yapılmış.

9- Fontebranda: Siena’nın en eski çeşmesi… Basilica of San Domenico’nun altına 1246 yılında inşa edilmiş.

SİENA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Siena sakin bir şehir. Festivale denk gelmediyseniz, herhangi bir restoranda yemek yiyip, Campo Meydanında şarabınızı yudumlamak harika bir gece hayatı aktivitesi olacak… Hele bir de yaz aylarından biriyse ve müzik yapan gençlerde civarınızdaysa değmeyin keyfinize. Tecrübeyle sabit 🙂

siena-5

SİENA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

SİENA GEZİ NOTLARI:

  • Guiness Dünya Rekorlar Kitabına giren en küçük pencere Siena’da.

KAYNAKLAR

http://www.italyguides.it/en/

Summary
Article Name
Siena Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Siena' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.