Scroll to Content

FLORANSA Ekonomik Gezi Rehberi

“Sanat Zehirlenme” sine hazır olun..


Floransa tek bir cümle ile anlatılmak istenirse herhalde sadece sanat tarihinin merkezi demek yanlış olmaz.

Floransa namı-ı diğer Firenze Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkentidir. İçinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuş olan bu şehir, İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinir.  Leonardo da Vinci, Donatello, Botticelli, Michelangelo ve daha birçok önemli sanatçının yetiştiği önemli bir yerdir burası. Opera ilk defa burada bulunmuştur. Floransa, dar sokaklarında adım başı karşınıza çıkacak mimari güzellikleri, galeri, köprü, meydan ve müzeleri ile adeta bir açık hava müzesi olarak adından bahsettirir. Öyle ki ‘Stendhal sendromu’, ‘Floransa sendromu’ ya da ‘sanat zehirlenmesi’ dediğimiz kavram da yine bu şehirde ortaya atılmıştır. Dünyayı değiştiren ve gelmiş geçmiş en önemli ailelerden Medici ailesi’ nin evidir Floransa.

Piazzale Michelangelo

Floransa tarihi MÖ 59 yılına kadar uzanır o yüzden hiç o kadar eskiye gidip sizi yormayalım ve Floransa gezinizde işinize yarayacak bilgiler vermeye devam edelim. Eğer Floransa’ya sırf görmüş olmak için gitmeyi düşünüyorsanız size 1 gün yetecektir. Ancak galeriler, müzeleri gezmek ve sanat tarihinin derinliklerinde kaybolmak istiyorsanız en az 3-4 gün burada zaman geçirmelisiniz.

FLORANSA’ YA ULAŞIM: BRUGGE’ A NASIL GİDİLİR?

Floransa’ya gidebilmek için öncelikle tüm AB üyesi ülkeler için olduğu gibi, geçerli bir Schengen Vizeniz olması gerekiyor. İstanbul’ da ikamet edenler VFS Global’ in Harbiye şubesinden işlemlerini yaptırabilirler. Schengen vizesi için daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Uçak ile: Floransa şehir merkezine 10 km. uzaklıkta yer alan Peretola Havalimanın dışında Floransa’ya en yakın havalimanları, Pisa ve Bologna Havalimanlarıdır.

Araç ile: Karayolu ile kuzeyden Bologna üzerinden (A1) otobanını, güneyden ise Roma üzerinden (A1) otobanını tercih edebilirsiniz. Araç kiralayarak İtalya turu yapma zevkini yaşamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Biz holidayautos.com adındaki bir Alman şirketten kiraladığımız araç ile İtalya’ da Pisa, Siena, Roma, Floransa, Cinque-Terre ve Venedik‘i kapsayan bir Toskana turu yapmış ve hem yolculuktan hem de yolculuk süresince görüp deneyimlediklerimizden inanılmaz etkilenmiştik. Avrupa’da araç kiralamak konusunda tecrübelerimizi sizinle de paylaşmak için hazırladığımız blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Toskana gezimiz hakkındaki özel yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tren ile: ”Eurostar” veya ”İntercity” trenleri ile Avrupa’nın birçok şehrinden Floransa şehir merkezinde bulunan Santa Maria Novella tren istasyonuna kolay ve düşük bir bütçe ile ulaşabilirsiniz.

FLORANSA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Floransa eski şehir merkezi araç girişine kapatılmıştır. Eski şehir merkezinin civarındaki sokaklarda park yeri bulmanız ise neredeyse imkansız. Birçok yerde park yasağı var ve aracınız hemen çekilebilir. Zaten Floransa Avrupadaki diğer şehirlerle karşılaştırıldığında neredeyse en dar sokakların olduğu bir şehir. Dolayısıyla her halükarda şehir içinde araç kullanmak kendinize işkence etmek olacaktır. Bu sebeple yürüyerek ve ya bisiklet ile şehir turu yapmayı tercih etmiyorsanız, 72 saat boyunca geçerli olan ve toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz aynı zamanda da 30’dan fazla müzeye bedava giriş imkanı sağlayacak Firenze Card almanızı öneririz.

Yürüyüş: Floransa bir ucundan diğerine kolaylıkla yürüyebileceğiniz kadar küçük bir yer. Yolunuz üzerinde zaten şehirde görmeniz gereken tüm turistik bina, anıt, müze, kiliseler sıralanmış vaziyette. Yalnız küçük bir uyarı. Floransa sokaklarında gezinirken elektrikli scooterlara çok dikkat edin zira oldukça sessiz olan bu araçlar bir çok Floransalı tarafından sıklıkla kullanılıyor ve dikkatsiz turistler kafaları havada gezinirken kazaya sebebiyet verebiliyor.

Bisiklet ile: Floransa şehri bisikletle dolaşmak ve keşfetmek için idealdir. Eğer konaklama yaptığınız otel bisiklet kiralama hizmeti vermiyorsa bile şehir merkezinde birçok noktada fark edeceğiniz kiralık bisikletleri tercih edebilirsiniz. Telefonunuza ücretsiz indirebileceğiniz bikecitizens uygulaması ile kendi başınıza hareket edebileceğiniz gibi bajabikes gibi şirketlerin düzenledikleri bisiklet turlarına da katılabilirsiniz.

Halk otobüsleri veya tramvay ile: Hava soğuk, yağmurlu ve ya siz çok yoruldunuz ya da yanınızda çocuğunuz ile seyahat ediyorsunuz ve mızmızlanmaya başladılar. Böyle durumlarda dilerseniz şehir içinde halk otobüslerini tercih ederek ya da tramvay kullanarak da seyahat edebilirsiniz. Otobüs güzerhagları, saatler ve duraklar ile ilgili bilgiyi alabileceğiniz ATAF websitesine buradan ulaşabilirsiniz. ATAF biletinizi aynı zamanda tramvaylarda da kullanabilirsiniz. Tramvay seferleri ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca unutmadan belirtelim, diğer şehirlerdekinin aksine, Floransa’ da her gazete bayii ve tekellerde (tobacco) ATAF bileti bulamayabilirsiniz.

FLORANSA’ DA KONAKLAMA: FLORANSA’ DA NEREDE KALINIR?

Floransa’da otel fiyatları diğer şehirlere göre biraz daha pahalı. Eğer daha düşük bütçeli bir konaklama yapmak istiyorsanız, eski şehir merkezi civarındaki otellerden uzak durmalısınız. Şehir merkezinin dışındaki oteller diğerlerine göre daha uygun olacaktır. Ayrıca bazı lüks 5 yıldızlı otellerde de inanılmaz indirimler yakalama imkanınız var. Biz genellikle voyageprivee.com websitesinden bu tür indirimleri takip ediyoruz. Size de öneririz. Diğer bir otel arama sitesi ise tabii ki booking.com ya da airbnb.com. Ama Piazzale Michelangelo‘ya ne kadar yakın o kadar pahalı unutmayın.

Piazzale Michelangelo

FLORANSA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Boboli Bahçelerinde gezin: Pitti Sarayının geniş arka bahçelerinde gezinirken kendinizi zamandan bağımsız bir anda hissedeceksiniz.

Uffizi’nine sokak performansları: Akşamları Palazzo Vecchio önünde showlarını sergileyen sokak sanatçılarını kaçırmayın.

Piazzale Michelangelo Manzarası: Klasik turistik bölgenin biraz dışında kalan bu meydanda Floransa manzarasının tadını çıkartın.

FLORANSA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR? 

Floransa’da karnınızı ucuza doyurmak için, her yerde olduğu gibi, turistik bölgelerden uzak durmalısınız. Özellikle Mercato di San Lorenzo gibi turistlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde fiyatlar, eski şehir merkezinin dışında kalan bölgelere göre neredeyse 3- 4 kat daha pahalı. Hem uygun fiyatlı hem de kaliteli bir akşam yemeğini Santa Croce bölgesinde bulabileceğiniz gibi, Duomo civarındaki küçük restoranlarda yöresel ve leziz pizzalar yiyebilirsiniz.

Bu yöreye özgü, kesinlikle tadına bakılması gereken dondurmalar yani gelato’ları aman ha atlamayın. Ayrıca eğer tam bir et obursanız, Bistecca alla fiorentina dedikleri bu kocaman T-Bone steak tam size göre.

Bu arada gün içinde bir kahve molası vermek isteyenlere küçük bir uyarı yapalım. Bir restoranlarda masada sipariş vereceğiniz Cappuccino al banconun fiyatı, “to-go” dedikleri yani paket olarak alacağınız cappuccinodan 3 kat daha pahalı olabilir. Fiyatlara bakmayı ve kesinlikle restorana oturmadan garsondan bilgi almayı ihmal etmeyin, yoksa üzülürsünüz 🙂 Ayrıca pizza yemeyi sizden öğrenecek değiliz shshsh

Son olarak da, yemekten sonra biscotti di Pratoyu Vin Santo ( yani Holy Wine yani kutsal şarap)’a banarak yemek geleneksel. Görürseniz şaşırmayın.

Eğer yemek konusunda çok hassas ve en tipik yemekleri en doğru yerde yemek konusunda ısrarcı olanlara Bonappetour websitesini incelemelerini tavsiye ederiz.

FLORANSA’ DA ALIŞVERİŞ

Floransa’da hediyelik eşya bulma konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz zira her sokakta en az bir tane hediyelik eşya dükkanına rastlayacağınız garanti. Kitaplar, deri eşyalar, el yapımı not defterleri, çerçeve ve kalemler gibi sanatla ve dolayısıyla Floransa ile özdeşleşen ürünler ise, tabii ki, en çok tercih edilen hediyeler arasında.

FLORANSA ŞEHİR TURU

Floransa turunda göreceğiniz başlıca yerler: Piazza della Signoria, Palazzio Vecchio, Loggia dei Lanzi, Basilica of Santa Croce, Galleria dell’Accademia, San Lorenzo, Santa Maria Novella, Santa Maria del Fiore (Piazza Duomo), The Baptistery of St. John, Uffizi Gallery, Ponte Vecchio, Pitti Palace, Michelangelo Tepesi.

Palazzo della Signoria: Vecchio Sarayının da içinde bulunduğu bu meydan Floransa’nın merkezi olarak kabul edilir dolayısıyla turumuza buradan başlamayı uygun gördük. Bu meydan da yer alan heykeller, çeşmeler size kendinizi adeta bir açık hava müzesinde gibi hissettirecek. Meydanda bulunan Neptün heykeli ise kaçırmayacağınız önemli eserlerden biri.

Palazzio Vecchio: Burası da Mecidi ailesinin evi. Sarayın içinde odalar ve koridorlar arasında gezerkenlenin ne kadar zengin olduğunu değil aynı zamanda da ne kadar güçlü olduğunu da göreceksiniz.

Meydanın bir ucundaki Uffizi duvarındaki Loggia dei Lanzi heykel galerisinde, Benvenuto Cellini’nin en tanınmış eseri olan Medusa başlı Perseus Heykeli sergileniyor.

Basilica of Santa Croce: Donatello’nun İsa’nın Çarmıha Gerilişi, Taddeo Gaddi’nin en büyük işlerinden biri olarak görülen Cappella Baroncelli’deki freskler, Bizans üslubundan doğal Rönesans üslubuna geçişin ilk örneği olan ünlü Cimabuen’in “Muhteşem Haç”ı, ayrıca Michelangelo, Galileo, Ghiberti, Bestekar Rossini, Machiavelli’nin mezar taşlarını da görebileceğiniz Tuskan tarzı geometrik mermer ön cepheye sahip bu bazilikayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Galleria dell’ Academia: Michelangelo’nun en önemli eseri olan David’in orijinalinin bulunduğu bu müzenin girişindeki uzun kuyruğa aldırış etmeden sakince beklemenizi öneririz. Dilerseniz rezervasyonunuzu önceden yaptırabilirsiniz.

San Lorenzo: Medici ailesi, aile kilisesi yapımı için Brunellesch’i, mezarlık şapeli için ise Michelangelo’yu görevlendirmiş. Ancak her ikisininde ölümüyle yarım kalan yapılardan kilise plana uygun şekilde daha sonra tamamlansa da Michelangelo’nun “Yeni Kutsal” adını taşıyan şapeli hiçbir zaman tamamlanamamış.

Santa Maria Novella: Dışarıdan bakıldığında diğer yapılara benzerlik gösterse de, 14’üncü yüzyıl en iyi İtalyan sanat eserleri olarak kabul edilen kilisede freksler dışında Brunelleschi tarafından tasarlanmış mermer minberi, ahşap haçı Vasarinin Rosary Madonna’sı ve Lorenzo Ghibertinin bronzunu görebilirsiniz. Manastırın tarihi eczanesini gezerek, burada satılan bitkisel ilaçlara ve çiçek losyonlarını incelemeyi ihmal etmeyin.

Santa Maria del Fiore (Piazza Duomo): Kısacası Floransa Katedrali. Katedral kompleksinde, vaftizhane, çan kulesi, katedral ve müzeyi gezebilirsiniz. Katedralin tavanı, Brunelleschi tarafından yapılan, haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunacak şekilde planlanmıştır. Vaftizhanenin kapısında yer alan önce Ghiberti ve daha sonra Michelangelo tarafından yapılmış “Cennetin Kapıları” tasviri ise tüyler ürpertici bir eserdir.

Uffizi Sarayı ve Galerisi: Mecidi ailesinin çalışma alanı ve bu ailenin sanat koleksiyonları sergileniyor. Dünyanın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri. Uffizi’de sergilenen dünyaca ünlü tablolar Stendhal Sendromuna girmenize sebep olabilir. Aman dikkat 🙂

floransa-4

Ponte Vecchio: Floransa’nın en bilinen simgesi olan ve Arno Nehri üzerinde yer alan bu köprü, zarif kemerleriyle bir çok hediyelik eşya ve kuyumcu dükkanına ev sahipliği yapan şehrin en güzel yerlerinden biri.

Pitti Palace: Medici ailesine ait tabloların, mücevherlerin yanı sıra farklı sanat koleksiyonlarının sergilendiği bir galeri ve bir Rönesans sarayı örneğidir.  Sarayın arakasında uzanan Boboli Bahçeleri ise, tüm Avrupa’ya örnek teşkil eden bir kraliyet bahçesidir. Sadece saray ve bahçelerinde bütün bir günü keyifle geçirebilirsiniz.

Michelangelo Tepesi: Evet. Sonunda tüm gün gördüğünüz muhteşem sanat eserlerini sindirebileceğiniz ve müthiş şehir manzarasının tadını çıkartabileceğiniz bir yer.

FLORANSA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Bütün gün o müze senin, bu galeri benim gezip, ayaklarınıza kara sular inmediyse ve hala çılgın bir gece geçirmek istiyorsanız bardan tutun klüplere kadar bir çok alternatifiniz var burada. Açıkcası gece ışıklarında bile şehri gezmeye devam edip, sonunda da çok yorulduğumuz için Floransa gece hayatını deneyimleyemedik o yüzden tavsiyede bulunamayacağız ama içecek konusunda bir önerimiz tabii ki var. Chianti yöresel ve fiyatı da oldukça uygun bir şarap. Şarapseverlerin kesinlikle denemesini tavsiye ederiz.

FLORANSA YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Kesinlikle Toskana bölgesinde yer alan şehirleri kapsayan günlük turlara katılın. Bu turlar genellikle Pisa, Siena ve San Gimignano‘yu kapsayan günübirlik turlar. Keyifli ve eğlenceli bir gün geçirmek için ideal bir seçenek.

Buraya en yakın şehirlerden en azından Lucca, Siena ve Pisa‘ ya gidin. Pişman olmayacaksınız..

FLORANSA GEZİ NOTLARI

  • Floransa’ya gitmeden cüzdanınızı doldurmayı ihmal etmeyin.
  • Buraya gelmişken sanat galeri ve müzeleri kesinlikle gezmelisiniz. Yoksa gerçekten çok şey kaçırmış olursunuz.
  • Fotoğraf makinenizin ve cep telefonlarınızın hafızalarını boşaltın çünkü sadece sokak aralarında yürürken bile ne kadar çok fotoğraf çekeceğinize inanamayacaksınız.

KAYNAKLAR

  • Wiki Travel
Summary
Article Name
Floransa Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Floransa' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.