Scroll to Content

VENEDİK EKONOMİK GEZİ REHBERİ

Gondol sefası…


Venedik yazısına başlamadan bir itirafta bulunmak istiyoruz: Venedik o kadar incik cincik bir şehir ki bu yazıyı yazmak gözümüzü korkuttu ve erteleye erteleye bir hal olduk. Ama korkunun ecele faydası yok tabii. O yüzden doyasıya okuyun…

Ana kara parçası olmayan Dünya’daki ender şehirlerden. Durum böyle olunca da, sürekli asma köprülerden geçiyorsunuz, kanallar aşıyorsunuz ve bir zaman sonra nerede olduğunuzu unutabiliyorsunuz.

Gondol sefası, tarihi mekanları, kanallar ile birbirine bağlantılı kara parçaları, Vendik film festivali, çevresindeki adalar ile Vendik’ in Dünya’ ya bu kadar ilgi çeken bir şehir olması kaçınılmaz…

Masalsı şehirde yolculuk tabii ki romantik ama kalabalıktan sevgilinizi kaybedebilirsiniz aman dikkat…

VENEDİK’ E ULAŞIM: VENEDİK’ E NASIL GİDİLİR?

Uçak ileMarco Polo  Havaalanı (Marco Polo Airport) Venedik’ in 7 km kuzeyinde Mestre‘ de yer alıyor. Ayrıca Venedik’e 25 km uzaklığında Treviso Havaalanı, Rynair ve Transivia gibi ekonomik uçak bileti bulabileceğiniz, Barzi Otobüs Shuttle‘ ı ile Venedik’ e tek yön 12 Euro ile Venedik’ e gidebilirsiniz. Başka bir alternatifte, bu iki hava alanından 20 dakikaya Venedik’ in girişi sayılan, Ponte della Libertà‘ nın sonunda yer alan Piazzale Roma Meydanı‘ na ATVO şirketinin, tek yön 9€ ya da gidiş-dönüş 15€’ ya, direkt otobüs var. Hava alanından da Piazzale Roma’ ya 25 dakikada ulaşıyorsunuz.

Araç ile: Venedik’ te araç kullanamayacağımızı zaten biliyoruz. Peki araba ile gelirsek, ne yapacağız? derseniz; Venedik’ in en batısında yer alan ve Venedik’ e giriş sayılan Piazzale Roma ya da Tronchetto’ da aracınızı park edeceksiniz. Bu arada bu otoparklar Avrupa’ nın en büyük otoparkı. Ve tabii ki bu otoparklar çook pahalı. 24 saati 30 Euro! Buraya park etmek yerine ana karada aracınızı park edip, ten, otobüs ya da deniz otobüsü ile Venedik’ e gidebilirsiniz. Mestre’ deki tren garına 10 dakika uzaklıktaki otopark 1.20 Euro! Ve gardan Venezia St.Lucia’ ya giden trenlerden birine atlayın. İllaki otoparka para vermeyeceğim diyorsanız, garın diğer tarafındaki Marghera’ da Pazar günleri bedavaya park edebilirsiniz.Ayrıca Veneto, Mogliano ve Oriago tren istasyonları civarında da güvenli ve bedava park yeri bulabilirsiniz. Mestre’de belediye otoparkı da bedava. Gratuito yazıyor. Hemen yanından da Venedik’ e aktarmasız otobüs kalkıyor.Aracınızı park ettikten sonra people mover adındaki shuttlelarla Venedik şehir merkezine gidebilirsiniz.

Tren ile: Mestre’ den Venedik ‘in batısındaki Venezia Santa Lucia tren garında ineceksiniz. Buradan da deniz otobüsü (Vaporetto) ya da deniz taksi ile sağlanıyor.

Otobüs ile: Mestre’ den Venedik ve Piazzale Roma arasında otobüs hattı var. 2.50 Euro’ ya gidiş- dönüş biletini büfe, otomat ve bizim tekel gibi olan kiosklardan alabilirsiniz.

venedik-ulasim-4

VENEDİK ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Araçların trafik yapabileceği yolları olmadığı için Venedikte ulaşım Vaporetto adı verilen deniz otobüsü ile sağlanıyor. Mavi, kırmızı ve siyah olmak üzere 3 adet hattı olan Vaporetto, zigzag yaparak bir kıyıdan diğerine gidiyor.

Vaporetto genellikle kalabalık olsa da, bizim İstanbul metrosundan daha fazla iskelesi olduğu için, ayakta yolculuk yapmak koymuyor. Daralırsanız ilk iskele ortalama 5 dakika sonra..

Venedik şehir içi ulaşım da diğer alternatif ise, 2 Euro ödeyerek traghetto (ferry) yani geniş gondollar ile bir kıyıdan ötekine geçmek..

VENEDİK’ DE KONAKLAMA: VENEDİK’ DE NEREDE KALINIR?

Oldukça pahalı. O yüzden hiç yazmayacağız bile. Ayrıca tüm gün insan deryasının içinde sürüklendikten sonra, akşamına ayaklarını uzatıp kafa dinlemek neredeyse imkansız. Bu yüzden Venedik’te konaklamayın. Floransa ya da diğer civar şehirde kalın, Venedik’ te gezin.

VENEDİK’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

 • Gondol turu ya da daha ucuz olan Büyük Kanalı geçebileceğiniz traghetto
 • Venedik maske festivali

venedik-maske-2

VENEDİK’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Via Garibaldi’ nin sonundaki Trattoria Alla Rampa aklınızda bulunsun. menu’operai yani makarna, ana yemek şarap ve kahve ile 13 Euro’ ya karnınızı doyurabilirsiniz. San Polo’ da lokallerin tercihi Osteria Alla Ciurma‘ da 13 Euroya menu almak da var.. Onun dışında İtalyan yemeklerinin tadına doyum olmaz ki yiyin işte..

venedik-pizza

VENEDİK’ DE ALIŞVERİŞ

Venedikten hediyelik eşya olarak, cam, seramik, dantel ya da maske alabilirsiniz.

VENEDİK ŞEHİR TURU

Venedik gezilecek yerler denince akla ile gelen yerleri Venedik haritasında, göreceğiniz yerleri bir kenara yazın ya da çıktısını alın. Mazaallah yolu bulacağım derken başa dönebilirsiniz…

Büyük Kanal (Grand Canal): 3800 metre boyunca uzanan kanal, Venedik deniz trağinin kalbi. Üstünde 4 tane köprü yer alıyor. Yani İstanbul için Boğaz gibi..Çevresinde tarihi evler, müzeler ile dolu olan kanal, Venedik denince akla ilk gelen yerlerden.

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası (Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari ya da Basilica dei Frari): Venedik’ in meşhur Gotik kilisesi. Dışı seni içi beni yakar hesabı; kahverengi yalın dış görüntüsünün içinde ihtişamlı dekor yer alıyor. Çan kulesi ise Venedik’ in 2. en yüksek yeri

Yolun karşı tarafında yer alan, önemli bir yazarın evini ziyaret ediyoruz..

Carla Goldoni’nin Evi (Casa di Carlo Goldoni): Tiyatro oyun yazarı Carla Goldoni’ nin doğduğu, daha sonralarda tiyatro olarak kullanılan şimdi ise müze olan ev.

San Marco Meydanı

San Marco Meydanı: Venedik’ in en meşhur meydanı. Aslına bakacak olursanız, Venedik genel olarak dar sokaklar, kanallar, köprülerden oluştuğu için sadece 1 meydan var. E durum böyle olunca da kaybolanların birbirini görebildiği ve ayakların yere bastığı tek yer olduğu için, Venedik’ in en kalabalık meydanı aynı zamanda. Tabii etrafındaki tarihi mekanların da etkisi var;

 • Dükler Sarayı (Palazzo Ducale): 9. yüzyılda yapılan ve uzun yıllar Venedik’ in yönetim merkezi olan ve günümüzde içinde çeşitli turlar (Sırlar turu en ilginç olanı) düzenlenen müze

 • San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco a Venezia): Altınların Kilisesi olarak da geçen Ayasofya Kilisesi’ inden esinlenerek 9. yüzyılda inşa edilmiş bazilika. Eğer girişine dikkat ederseniz, Osmanlı figürleri de göreceksiniz.
 • Venedik Arkeoloji Müzesi‘ nin olduğu Museo Correr

 • Garip bir şekilde kanalları hariç tün Venedik’ i tepesinden seyredebileceğiniz 99 metre yüksekliğindeki, Venedik’ in en yüksek yapısı olan Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco)

 • San Marco Saat Kulesi yani Torre dell Orologio

Accademia Sanat Galerisi (Accademia Di Belle Arti): Neredeyse her döneme ait koleksiyona sahip galeri

Aynı yoldan geri dönerken bir mekan daha göreceğiz…

Santa Maria Della Salute Bazilikası: Veba Kilisesi olarak da bilinir.

Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri, Bridge of Sighs): Venedik’ te ki onlarca köprüden beyaz renkte olmasından ayırabilirsiniz. Tabii artık kirli beyaz olsa da.. Rivayete göre, mahkumlar bir ah çekip zindana gidermiş, bu yüzden bu ad verilmiş.

Riva degli Schiavoni: Deniz taksileri, Murano ve Burano adalarına turlar ve Marco Meydanı’ na yakınlığından dolayı her daim kalabalık rıhtım.

Karşı kıyıdan Aziz Giorgio Maggiore Bazilikası (Basilica of San Giorgio Maggiore) görüntüsü ile Venedik’ in bir başka fotoğraf çekmek için turistik yeri.

San Zaccaria Kilisesi (Chiesa di San Zaccaria, the Church of Venice): Biraz Gotik biraz Rönesans yapımı kilise

Rialto Köprüsü: Venedik’ in en meşhur köprüsü. Etrafında pazar kuruluyor.

Altın Evi (Ca’ d’Oro): Venedik asillerinden Mariano Contarini için yaptırılmış ev, daha sonra devlete bağlı müzeler arasında yer almış.

Fondaco dei Turchi: Osmanlı Devleti’ nin Venedik ile olan ticaret zamanlarını tarih derslerinden hepimiz hatırlıyoruzdur. İşte Osmanlılar Venedik’ e geldiklerinde bu sarayda kalırlarmış, adı da bizden geliyor yani…Günümüzde Doğa Tarihleri Müzesi olarak hizmet veriyor. Girişi ücretsiz.

Eğer 1 günlük Venedik turu yapacaksanız Fondaco dei Turchi’ den dümdüz nehir boyunca devam edip, ilk köprü ile karşı kıyıla geçerseniz ana karaya dönüş için en uygun lokasyonda olacaksınız..

Aziz Lucia Kilisesi (Santa Lucia Church): Venedik yarımadası tren ile anakaraya başlanınca Santa Lucia Kilisesi tren istasyonu olarak değiştirildi

VENEDİK’ DE EĞLENCE VE GECE HAYATI

Canlı performansın sergilendiği Venice Jazz Club, tarihi Harry’ s Bar, 1992 yılında açılan Fiddler’s Elbow Venedik’ in ilk irish pub’ ı, Giudecca Adası‘ nın batı ucunda yer alan Hilton Molino Stucky’ ın çatı katında Skyline Rooftop Bar

Dress code’ un olduğu yani öyle kot pantalon üstüne sweatshirt ile giremeyeceğiniz daha işvari bir kılıkta gireceğiniz Campo San Fantin’ deki Teatro la Fenice. 6 Mart 1853′ te Guiseppi Verdi’ nin La Traviata prömiyeri bir felaketle sonuçlandı. 1836′ da bir yangın ile tiyatro yerle bir oldu.1. Dünya Savaşı’ nda tiyatro kapandı. İtalyan Opera tarihinin  en önemli tiyatro salonu.

VENEDİK YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

 • Burano Adası: Rengarenk evlerin olduğu adanın bir başka özelliği ise danteli.
 • Murano Adası: Yine rengarekn evlere sahip bir ada. Bu adanın bir başka özelliği ise camları. Birçok cam atölyesinin olduğu adada Venedik’ ten hediye olarak  bakın ne almalısınız? Cam.. Ayrıca  Museo Vetrario ve Basilica dei Santi Maria e Donato
 • Lido Adası: Vaporetto’ nun en son durağı,2 km kumsalı ile Lido adası

VENEDİK GEZİ NOTLARI:

 • Kendinizi kaybetmeyin. Cidden kalabalık bir şehir.
 • Aman bir defa geldim diye başlayan cümlelere başlarsanız, İstanbul’ a yürüyerek gelirsiniz. Pa-ha-lı!!!
 • Otel seçimizi illa ki Venedik’ te kalacapım derseniz iyi yapın. Otelin yerine önceden haritadan bakın. Kazıklanmayın.
 • Fotoğraflarınıza baktığınızda bol bol gondol ve içinde alakasız insanlar olacak. Şaşırmayın. Yalnız değilsiniz.. O zaman biraz daha gondol sefası. Kardeş miyiz neyiz, aynı pozları çaktırmadan vermişiz.

KAYNAKLAR

http://www.veneziaunica.it/

O zaman la fin!

Summary
Article Name
Venedik Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Venedik' de gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.