New York yolculuğuna hazırlanan, Amerika’ya gidiyorum şöyle alışveriş yaparım, böyle şeyler alırım diye heyecanlananlar.. Öncelikle uçuşunuza ve valiz hakkınıza bir bakın. Eğer bizim gibi daha ucuz olsun diye British Airways ile aktarmalı uçacaksanız heyecanınızı biraz azaltın zira sadece bir valiz hakkınız olacak. British Airways aktarmalarında valizi yanınızda taşımak ve aktarma arasında kalabalık ve bol kontrollü geçişlerden uçuşa yetişmek tam bir dert. Hem Londra hem de Amerika’ da kontrol görevlileri çok aşırı sertler. Valizi açtırıyorlar, en ufak bir şeye taviz vermiyorlar ve insanı dövecek gibi davranıyorlar. Belki duymuş ya da yaşamışsınızdır. Ayrıca ilave valiz hakkı eklemek veya mevcut valizinizi uçağa vermenin ekstra maliyeti de neredeyse bir bilet fiyatı kadar. Ama THY ile parayı bastırıp aktarmasız zahmetsiz uçacaksanız keyifli alışverişler diliyoruz 🙂

Bir ön söz daha eklemek istiyoruz.. Gördüğümüz kadarıyla Amerika’lıların alışveriş yaptıkları yok arkadaşlar. Marka takıntısı olan, alışveriş merkezlerinde ve caddelerdeki mağazalarda her şey sanki bedava veriliyormuş gibi çılgınca davrananlar %80 Türkçe ve ya İspanyolca konuşanlar. Biz Brooklyn bölgesinde bir Yahudi mahallesinde, muhtemelen Netflix’ te yayınlanan Unorthodox dizisini izleyenlerin çok iyi bileceği bölgede kaldık. Dünyayı yöneten Yahudilerin hiçbirinin elinde tuşlu telefon dışında bir şey görmedik inanın. Biz çılgınlar gibi ön satıştan iphone 15 pro max almak için mücadele ederken, abiler ablalar teknolojiyi yönetip, 20 sene öncesi ürünleri kullanıyorlar. En pahalı markaların yer aldığı 5. caddede oturan muhtemelen ultra aşırı zengin semt sakinleri, bizim evlerimizde giydiğimiz kıyafetler ile yürüyüşe çıkıyorlar. Öyle protez tırnaklar, kaş kirpik şekillendirmeler falan yok Amerikalı vatandaşta. Bu gösteriş deliliği zaten daha çok Arap kültürü ile maalesef genlerimize işlemiş bir hadise diyelim ve ön sözü burada bitirelim 🙂

Şimdi toplumsal konulara daha fazla dalmadan bu yazımızın konusuna gelelim.

New York’ ta tax-free alışveriş mümkün mü?

Öncelikle New York’ ta tax-free yani vergisiz ya da vergi iadeli alışveriş konusunda gelecek olursak direkt söyleyelim: Biz havaalanında vergi iadesi alamadık. Şöyle ki Amerika’da her eyaletin farklı vergi oranı var. Mesela New York’ta bu oran %10-13 arasında değişiyor. İnternet ve mağaza personeli bilgilendirmesine göre: 110 dolar altında kıyafet ve ayakkabılarda vergi uygulanmıyor. Yani tax-free olması gerekiyor. Eğer birkaç parça aldınız ve toplamda 110 dolardan fazla ödediyseniz yine de 110 dolar altı olan her ürün vergisiz olmalı. Ama bize kasada vergi eklediler ve mağazada ödeyeceğimiz tutarın havalimanında geri alınacağını söylediler. Öyle olmadı. JFK havaalanında “customs office” noktasına geldiğimizde cam kapı olmuş, hiçbir görevli bu konuda bilgisi yokmuş gibi davrandı. Açıkcası vergisi ile bile hala Türkiye fiyatından ucuz olduğu için çok önemsemedik ama eğer vergi indirim hesaplaması ile yola çıktıysanız aklınızın bir köşesinde “iade alamama” ihtimaliniz de bulunsun.

New York’ ta Teknolojik Ürün Alışverişi nereden yapılır?

Best buy, Wallmart gibi mağazalardan da elektronik eşyaları indirimli veya uygun fiyatlı bulabilirsiniz. Bu mağazaların resmi websitelerinde konumlarını inceleyebilirsiniz ya da direkt online alışveriş yapıp otelinize ya da kiraladığınız eve teslimat seçebilirsiniz. Biz güven problemi yaşadığımız için kendimiz gidip almak istedik ve inanılmaz zaman kaybettik. Bizim media markt, vatan, teknosa vs gibi mağazalarda ürün karşılaştırması yapabiliyorsun veya bir görevliye rahatlıkla danışabiliyorsun. Ama New York’ ta mağaza personeli bulmak, soru sormak, bilgi almak çok zor. Birçok mağazada ürünler teşhirde değil yani rahat rahat elinize alıp inceleyemiyorsunuz. Dolayısıyla alışveriş yapmayı kafanıza koyduysanız gitmeden önce ne alacağınıza karar verin, websitelerinden fiyatları karşılaştırın ve online sipariş verin. Kesinlikle en akıllıca seçenek bu olacaktır.

Christiana Mall: Amerika’nın ilk eyaleti olan Delaware’de vergi oranı %0. Amerika’da her eyaletin kendine göre bir vergi oranı var demiştik zaten. Christiana Mall genellikle elektronik alışverişleri için tercih edilen bir yer. Ancak NYC’ den buraya gitmek için 2-2,5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Eğer fiyat karşılaştırmasıne ulaşım giderini de eklediğinizde size daha hesaplı geliyorsa burayı listenize almalısınız.

Aynı durum Macy’s, TJ Maxx, Marshall’s gibi uygun fiyatlı ürünleri bulabileceğiniz mağazalar için de geçerli. Her mağazada her ürün yok. Bizdekinden yine farklı bir durum. Mesela biz Soho’daki TJ Maxx’ de çok güzel bir çanta beğendik. Ertesi gün gezeceğimiz güzergahta bir tane daha TJ Maxx var diye taşımayalım, yarın alırız dedik ve ertesi gün gittiğimiz mağazasında tamamen farklı ürünler vardı. Tüm mağazaları inanılmaz kalabalık, kasalarda her dönem uzun kuyruklar var. Yani gezmek için gidip, seyahat sürenizin yarısını mağazalarda boşuna kaybetmek istemiyorsanız yine online alışverişi tavsiye ediyoruz.

New York’ ta Kapalı AVM’ler?

Eylül ayının son haftasına denk gelen seyahatimizde 1 haftanın sadece 2 günü güneşli geçti ve şansımıza asla durmayan yağmurlar ile mücadele etmek zorunda kaldık. Hem gezmek hem alışveriş yapmak hem de çok ıslanmamak için gitmek istediğimiz rotalar üzerinde kapalı AVM tarzı yerler aradık. Baya zorlandık. AVM kültürü bizde mahalle bakkalı yerine geçti tabii alışkınız ama google maps bile kapalı avm diye bir tabiri anlamıyor New York’ ta 🙂 Deneme yanılma bulduğumuz yerleri paylaşalım istedik ki siz de mağdur olmayın ..

  • Atlantic Terminal Mall, Atlantic Center Mall
  • Fulton Center
  • Time Out Market, Brooklyn
  • Hudson Yards,
  • Rockefeller Plaza
  • World Trade Center (Oculus)
  • Fulton Street, Brooklyn

New York Civarında En meşhur Outlet AVM’ler?

Outlet AVM’ler için o kadar yol gidilir mi? Eğer zamanınız varsa ve zaten NYC gezisine alışveriş motivasyonu ile çıktıysanız ve zaten paranız varsa tabii ki gidilir. Ama yeni bir yer göreyim diye bir haftalık bir New York gezisi planladıysanız en az 1 gününüzü şehrin biraz dışında yer alan bu AVM’lerde geçirmeye değmez, çok açık söyleyelim. Öncelikle bu AVM’lere gitmek bir dert. Bazılarına özel otobüs seferleri düzenleniyor. Bu otobüslerin 2 kişi gidiş geliş fiyatına günlük araç kiralayabiliyorsunuz. Ama New York’ ta araba kiralamak değil kullanmak dert. Otopark ücretleri çok pahalı, yollar aşırı kalabalık. İstanbul’ dan bile daha fazla trafik var ve trafikteki gürültü İstanbul’u 2 hatta 3′ e katlar cinsten. Yani 1 gün hem outlet AVM’ye gidip gelme stresine hem de AVM içindeki kalabalık ve kasa sırasına katlanmaya KESİNLİKLE değmez. Neden? Çünkü zaten orta düzey alışverişi şehirden ayrılmadan da yapabilirsiniz.

The Woodbury Common Premium Outlets: Coach, Tory Burch, Dolce & Gabbana, Burberry, Prada,  J. Crew, Ann Taylor, Gap Factory, The North Face and Banana Republic gibi 220 den fazla mağazası ile oldukça popüler bir outlet cenneti. NYC’ den otobüs ile ulaşım mümkün. Hatta gidişte 4, dönüşte 7-8 tane farklı saat alternatifi ile turlar da düzenleniyor. Haftanın her günü açık. Mağaza ve indirimler için kendi sitesini buradan incelemenizi öneririz. Boş valizinizi yanınıza alıp sadece alışveriş için 1 tam gün ayırmalısınız. Her gün  Port Authority Bus Terminal’ den kalkan otobüsler için biletlerinizi online olarak www.CoachUSA.com ya da www.woodburybus.com sitesinden alabilirsiniz. Gidiş Dönüş biletler kişi başı 35-40 dolar civarında. Direkt otelinizden alan turlar da var: https://www.manhattantransfertours.com/ sitesinden inceleyebilirsiniz. Tren alternatifi de mevcut ama trenden indiğiniz yerde taksiye binmeniz gerekiyor. Eğer grubunuz 2 kişiden fazla ise tavsiye edilen ulaşım günlük araç kiralama. Hem saat esnekliği sağlaması hem de fiyat olarak daha uyguna gelmesi sebebiyle bu alternatifi değerlendirebilirsiniz.

Bunun dışında New York dışında gidebileceğiniz diğer outler AVM’ler ise; Tanger Outlets Riverhead ve Tannesville

Şimdiden yorumlarınızı merakla bekliyoruz..

New York ile ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.