NEW YORK’TA MUTLAKA GÖRMESİ GEREKEN YERLER

İlk Defa New York’a Gidenler İçin..


New York New York… Dünyaya hükmeden şehir desek yeridir… New York nerede diye düşünüyorsanız, New York Amerikanın batısında da olsa aslında kalbinde.. New York hakkında yaz yaz kelimeler tükenmez. Biz de bu yüzden, New York ile ilgili yazılarımızı ayrı blog postlar halinde yayınlayacağız. Bir de hepsini verince uzun diye okumazsınız falan, hiç gerek yok 🙂

Bu blog yazımızda, “ilk defa gidenler için New York’ta mutlaka görmesi gereken yerler” yer alıyor. New York gibi büyük bir şehirde öncelikle nereleri görmeliyiz?” sorusunun cevaplarını klavyede tuşladık. İşte merakla beklediğinize emin olduğumuz soruların cevabı geliyor shshs.. Sakın her yeri göreceğim diye stres yapmayın ya da 2 günde bitireceğim diye.. New York o kadar da küçük değil. Adı üstünde New York City!

İşte karşınızda 30 değil, 25 hiç değil… İlk kez gidenler için, New York’ta görmeniz gereken 28 yer kıpsss..

 1. Yankee Stadium: Amerika deyince beyzbolsuz olur mu? Eğer hazır New York’a gelmişim, beyzbol maçı izlemeden hayatta gitmem derseniz koltuk fiyatları tabii ki bütçeye göre 15$ ila 245$ arasında yerinize göre değişiyor…
 2. Apollo Theater: 1914’te kapılarını seyircilerine açan tarihi tiyatroda kimler sahne almadı ki? Billie Holiday, Sammy Davis Jr., Bill Cosby, Lauryn Hill ve daha bir çok sanatçı ünlü olmadan Apollo Tiyatrosu’nda sahne ışıkları altındaydı.. Günümüzde özel organizasyonlar, konserler ve gösterilere ev sahipliği yapan Apollo Tiyatrosu, New York’ta mutlaka görmeniz gereken mekanlardan.
 3. Central Park: Bu parkta yok, yok. Hayvanat Bahçesinden çilek bahçesine, kuş besleme alanından tiyatroya ne ararsanız var… Aslında çim olmasına rağmen filmlerden sık sık gördüğümüz o adı gibi geniş Great Lawn veya Sheep Meadow‘da soluklanabilirsiniz. 
 4. Ghostbusters Building: Hayalet Avcıları filminden hatırladığımız bina.
 5. Parkın dışındaki yürüme mesafesindeki ünlü Lincoln Center
 6. 5. Cadde (5th Avenue, Fifth Avenue): New York’ un en ünlü caddesi olan 5. Cadde, müzeler ve ünlü ama çok ünlü markaların mağazalarının yer aldığı, her turistin görmeden gitmemesi gereken yerlerden.. Mesela; resim, fotoğraf, karikatür ve sanatın daha bir çok dalında sergilere ev sahipliği yapan Museum of the City of New York, Modern mimari ile dizayn edilmiş binaya sahip The Solomon R. Guggenheim Museum, The Metropolitan Museum of Art, her sene 5 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği St. Patrick’s Cathedral, 1895 yılında açılan ve Amerika’nın en büyük kütüphane sistemi ünvanına sahip kütüphane New York Public Library (NYPL), 86. ve 102. katlarından bu muhteşem manzarayı seyredebileceğiniz Empire State Building ve üçgen şeklindeki 21 katlı Flatiron Building, 5. Cadde’nin en gözde yapılarından.
 7. Times Meydanı (Times Square): Bir New York klasiği ve Broadway (Theater District) yani Tiyatrolar Bölgesi
 8. Amerika’nın en ünlü müzelerinden Museum of Modern Art (MoMA)
 9. Birçok ünlü gösteriye ve şarkıcıların performanslarına ev sahipliği yapan Radyo Şehir Müzikali yani Radio City Music Hall
 10. 70. katından New York manzarasını seyredebileceğiniz, Dünyaca ünlü Rockefeller Center
 11.  Amerika’nın en ünlü gökdelenlerinden Chrysler Building
 12. Grand Central Terminal: New York’un kocaman tren garı
 13. Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi Macy’s Herald Square (ya da Macy’s ya da Herald Square)
 14. One Direction veya Justin Bieber’ın konserlerinin de olduğu Dünyaca ünlü Madison Square Garden
 15. Washington Square Park ve zafer takı
 16. İtalyan rüzgarının estiği küçük dar sokaklara sahip Little Italy
 17. 9/11 Memorial: 11 Eylül terör saldırısında ölenlerin anısına inşa edilen anıt
 18. The South Street Seaport: Kuzey Cadde Limanı’nda, kültürel etkinliklerin, tasarım mağazalarının, bar, kafe ve restoranlar yer alıyor.
 19. Wall Street: Takım elbiseli borsacılarla dolu Wall Street caddesinden sadece yürüyüp geçin shshs.
 20. Battery Park: Table Green Cafe adındaki küçük kafesi ile bütün kalabalıktan uzakta hissi verecek olan yeşiller içindeki Battery Park’tan Özgürlük Anıtı’nın bulunduğu Ellis Adası’na geçebilirsiniz.
 21. The Statue of Liberty & Ellis Island: Amerika’nın simgesi olan Ellis Adası’ndaki Özgürlük Anıtı
 22. The Williamsburg: New York’un gün geçtikçe popülerleşen bölgelerinden olan Williamsburg, müzik performansları, gece hayatı, kafe ve eğlence yerleri ile özellikle New Yorkluların ilgisini üstünde topluyor.. Deniz kenarındaki çimenlik alanında yani The Williamsburg Waterfront‘ta ise elinize sandviçinizi alıp biraz Manhattan’ı izleyebilirsiniz
 23. New York Transit Museum: New York’un ulaşım ağının tarihsel sürecine tanıklık edeceğiniz müze
 24. Brooklyn Flea: Lafayette Caddesi (Lafayette Avenue) üzerinde yer alan bir diğer bit pazarı olan Brooklyn Bit Pazarı, aynı zamanda New York’un en ünlü bit pazarı
 25. Brooklyn Museum ve Brooklyn Botanical Garden: Eski Mısır’ın büyük eserleri, Afrika sanatı, Avrupa resmi, dekoratif sanat, ve modern sanata dair birçok eserin yer aldığı Brooklyn Müzesi kesinlikle New York’ta görülmesi gereken bir yer. Müzenin yer aldığı Brooklyn Botanical Garden ise, devasal bir park ve yine yok yok dersek anlarsınız shshs..
 26. Flushing Meadows Corona Park: Dünyaca ünlü sergi alanında, Dünya küresi etrafında bir çok görülecek yer var; hayvanat bahçesi, sanat müzesi, botanik bahçe, bilim müzesi ve beyzbol stadyumu bunlardan başlıcaları..
 27. Roosevelt Island: New York’un Doğu Nehri’nin üstünde yer alan, küçük adaya, teleferik ile gidebilirsiniz.
 28. Staten Island: Tekne ile ulaşımın sağlandığı Staten Adasında; ünlü dondurmacı Ralph’s Famous Italian Ices dükkanınından bir dondurma kapıp, Wadsworth Kalesi (Fort Wadsworth)’ni gezebilir ve South Beach plajınından denize girebilirsiniz..

İlk defa gidiyorum neden bu kadar çok yer görüyorum demeyin. Bu elenmiş ve süzgeçten geçirilmiş hali kıpss..

KAYNAK:

 • http://www1.nyc.gov
 • http://www.nycgo.com/

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.