NEW YORK’TA MUTLAKA GÖRMESİ GEREKEN YERLER

İlk Defa New York’a Gidenler İçin..


New York New York… Dünyaya hükmeden şehir desek yeridir… New York nerede diye düşünüyorsanız, New York Amerikanın batısında da olsa aslında kalbinde.. New York hakkında yaz yaz kelimeler tükenmez. Biz de bu yüzden, New York ile ilgili yazılarımızı ayrı blog postlar halinde yayınlayacağız. Bir de hepsini verince uzun diye okumazsınız falan, hiç gerek yok 🙂

New York, Hollandalılar tarafından keşfedilmiş. Buraya geldiklerinde yerlilerden balta, kesici alet vs. karşılığı satın almışlar bu toprakları ve adını “New Amsterdam” koymuşlar.  New York’taki önemli merkezlerin adının Hollandaca’dan gelmesi tesadüf değil yani. Mesela, Harleem, Breukelen de yine Hollanda’da olan şehirler… Sonra İngilizlere  topraklarında önemli mineral olduğunu düşündükleri yemyeşil Surinam karşılığında satmışlar New York’u. İngilizler buraya York dükünü vali olarak atamış ve şehrin adı New Amsterdam’dan New York’a evrilmiş.. Bu arada Surinam’da mineral çıkmamış..

New York’a gitmeden Netflix’den challanger, when they see us, turing point dizilerini izlemek bir fikir verebilir

Bu blog yazımızda, “ilk defa gidenler için New York’ta mutlaka görmesi gereken yerler” yer alıyor. New York gibi büyük bir şehirde öncelikle nereleri görmeliyiz?” sorusunun cevaplarını klavyede tuşladık. İşte merakla beklediğinize emin olduğumuz soruların cevabı geliyor shshs.. Sakın her yeri göreceğim diye stres yapmayın ya da 2 günde bitireceğim diye.. New York o kadar da küçük değil. Adı üstünde New York City!

İşte karşınızda ilk kez gidenler için, New York’ta görmeniz gereken yerler listesi:

 1. Apollo Theater: 1914’te kapılarını seyircilerine açan tarihi tiyatroda kimler sahne almadı ki? Billie Holiday, Sammy Davis Jr., Bill Cosby, Lauryn Hill ve daha bir çok sanatçı ünlü olmadan Apollo Tiyatrosu’nda sahne ışıkları altındaydı.. Günümüzde özel organizasyonlar, konserler ve gösterilere ev sahipliği yapan Apollo Tiyatrosu, New York’ta mutlaka görmeniz gereken mekanlardan.
 2. Central Park: Bu parkta yok, yok. Hayvanat Bahçesinden çilek bahçesine, kuş besleme alanından tiyatroya ne ararsanız var… Aslında çim olmasına rağmen filmlerden sık sık gördüğümüz o adı gibi geniş Great Lawn veya Sheep Meadow‘da soluklanabilirsiniz. 
 3. Parkın dışındaki yürüme mesafesindeki ünlü Lincoln Center
 4. 5. Cadde (5th Avenue, Fifth Avenue): New York’ un en ünlü caddesi olan 5. Cadde, müzeler ve ünlü ama çok ünlü markaların mağazalarının yer aldığı, her turistin görmeden gitmemesi gereken yerlerden.. Mesela; resim, fotoğraf, karikatür ve sanatın daha bir çok dalında sergilere ev sahipliği yapan Museum of the City of New York, Modern mimari ile dizayn edilmiş binaya sahip The Solomon R. Guggenheim Museum, The Metropolitan Museum of Art, her sene 5 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği St. Patrick’s Cathedral, 1895 yılında açılan ve Amerika’nın en büyük kütüphane sistemi ünvanına sahip kütüphane New York Public Library (NYPL), 86. ve 102. katlarından bu muhteşem manzarayı seyredebileceğiniz Empire State Building ve üçgen şeklindeki 21 katlı Flatiron Building, 5. Cadde’nin en gözde yapılarından.
 5. Amerika’nın en ünlü müzelerinden Museum of Modern Art (MoMA)
 6. Times Meydanı (Times Square): Bir New York klasiği ve Broadway (Theater District) yani Tiyatrolar Bölgesi)
 7. 70. katından New York manzarasını seyredebileceğiniz, Dünyaca ünlü Rockefeller Center
 8. SUMMIT One Vanderbilt: New York ‘ un gözlem kulesi
 9.  Amerika’nın en ünlü gökdelenlerinden Chrysler Building
 10. Grand Central Terminal: New York’un kocaman tren garı
 11. Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi Macy’s Herald Square (ya da Macy’s ya da Herald Square)
 12. One Direction veya Justin Bieber’ın konserlerinin de olduğu Dünyaca ünlü Madison Square Garden
 13. Washington Square Park ve zafer takı
 14. İtalyan rüzgarının estiği küçük dar sokaklara sahip Little Italy
 15. 9/11 Memorial: 11 Eylül terör saldırısında ölenlerin anısına inşa edilen anıt
 16. The South Street Seaport: Kuzey Cadde Limanı’nda, kültürel etkinliklerin, tasarım mağazalarının, bar, kafe ve restoranlar yer alıyor.
 17. Wall Street: Takım elbiseli borsacılarla dolu Wall Street caddesinden sadece yürüyüp geçin shshs.
 18. Battery Park: Table Green Cafe adındaki küçük kafesi ile bütün kalabalıktan uzakta hissi verecek olan yeşiller içindeki Battery Park’tan Özgürlük Anıtı’nın bulunduğu Ellis Adası’na geçebilirsiniz.
 19. The Statue of Liberty & Ellis Island: Amerika’nın simgesi olan Ellis Adası’ndaki Özgürlük Anıtı
 20. The Williamsburg: New York’un gün geçtikçe popülerleşen bölgelerinden olan Williamsburg, müzik performansları, gece hayatı, kafe ve eğlence yerleri ile özellikle New Yorkluların ilgisini üstünde topluyor.. Deniz kenarındaki çimenlik alanında yani The Williamsburg Waterfront‘ta ise elinize sandviçinizi alıp biraz Manhattan’ı izleyebilirsiniz
 21. Brooklyn Flea: Lafayette Caddesi (Lafayette Avenue) üzerinde yer alan bir diğer bit pazarı olan Brooklyn Bit Pazarı, aynı zamanda New York’un en ünlü bit pazarı
 22. Roosevelt Island: New York’un Doğu Nehri’nin üstünde yer alan, küçük adaya, teleferik ile gidebilirsiniz.
 23. Staten Island: Tekne ile ulaşımın sağlandığı Staten Adasında; ünlü dondurmacı Ralph’s Famous Italian Ices dükkanınından bir dondurma kapıp, Wadsworth Kalesi (Fort Wadsworth)’ni gezebilir ve South Beach plajınından denize girebilirsiniz..
 24. High Line: 1.45 mil uzunluğundaki 1980 lerde terkedilen  eski tren viyadüğü  21. Yüzyılda yürüyüş parkuru olarak kullanılmaya başlandı. Manhattan Chelsea ve Hudson nehrinin panoramik manzarası eşliğimde

İlk defa gidiyorum neden bu kadar çok yer görüyorum demeyin. Bu elenmiş ve süzgeçten geçirilmiş hali kıpss..

KAYNAK:

 • http://www1.nyc.gov
 • http://www.nycgo.com/

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.