NEW YORK: Bölgelerine Göre Gezi PlanıŞimdi bizim gibi New York ile kafası karışanları aydınlatalım. Öncelikle New York City, New York Eyaleti’nde yer alan 62 şehirden biri. En popüleri olduğu için biz hep New York City ile New York Eyaleti’ni aynı yermiş gibi anıyoruz. New York City ise 5 ilçeden oluşuyor. Bunlar: Bronx, Manhattan, BrooklynQueens ve Staten Island. 1898 yılında bu şehirler birleşmişler ve tek bir şehir altında toplanmışlar ki o da New York City. Yani Türkçesi ile New York Şehri!

Gelelim bu kocaman şehri bölgelerine göre ayırıp gezmeye.. Neden bölgelerine göre derseniz; New York gezilecek yerler çok fazla. Bölgelerine göre listelersek nerede olduğunuzu anlayacak ve New York gezi haritasını kolaylıkla takip edebileceksiniz. Yani bizim için öyle oldu da… New York metro haritasını görmek için tıklayıns

NOT: Bizce kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin başına * bırakıyoruz..

New York Gezi Rehberi bölgelerine göre geliyor:

1- BRONX BÖLGESİ

Bronx’ta görülecek yerler: New York Botanical Garden ve Yankee Stadium

BRONX

 • New York Botanical Garden: 250 dönümlük park, New York’un gürültüsünü hissetmeyeceğiniz bir gezinti alanı. Gezinti alanı diyoruz çünkü burada piknik yapmak, çimenlere uzanmak, alkol veya sigara içmek hatta güneşlenmek bile yasak! Genellikle dış mekan bahçelerin yer aldığı parkta, iç mekan parklar da yer alıyor. Ayrıca özel organizasyonlar ve gösterilere de New York Botanik Bahçesi ziyaretinize denk getirebilirsiniz. Özel gösteriler için ücretlendirme farklı oluyor… Tüm bahçeyi gezebileceğiniz All Garden Pass bileti ücreti yetişkinler için 20$, öğrenciler için ise 18$.
 • Bronx Night Market: 29 Nisan’da açılan bit pazarı her cumartesi günü 13:00- 20:00 arasında açık Konum: 1 Fordham Plaza
 • Yankee Stadium: Amerikan filmlerinden kulağımıza çalınan Yanki (Yankee) kelimesinin stadını yapmışlar.. Amerika deyince beyzbolsuz olur mu? Eğer hazır New York’a gelmişim, beyzbol maçı izlemeden hayatta gitmem derseniz koltuk fiyatları tabii ki bütçeye göre 15$ ila 245$ arasında yerinize göre değişiyor. Bilginize..
  • Yankee stadium billy’s: Stadyumdaki bardan içeceğinizi alıp maça gitmek bir klasikmiş.
 • Villa charlotte bronte
 • wave hill
Fotoğraf: nypost.com

2- MANHATTAN BÖLGESİ

Harlem, 5. Cadde, Central Park, Midtown, Lower Manhattan olmak üzere 5 ayrı bölgeye ayırdığımız Manhattan anlatılmaz yaşanır cinsten. O kadar çok gezilecek yer var ki ayrı bir postta verelim dedik.

Manhattan Gezilecek Yerler post yazısı için tıklayın

Fotoğraf: en.wikipedia.org

NOT: Manhattan gezilecek yerler için kaç gün gerektiği aslında sizin zevkinize kalmış Sadece Manhattan’da 1 hafta da geçirebilirsiniz. Ama ikonik yerleri göreyim ve havasını soluyayım derseniz bizce en az 2 gün gerekir.

@introducingneyyork

3- BROOKLYN BÖLGESİ

The Brooklyn Bridge ile karşı tarafa geçiyoruz..

Brooklyn Bölgesinde gezilecek yerler yine birbirinden ilginç. Brooklyn rotasının bir kısmını toplu taşıma aracı kullanarak da tamamlayabilirsiniz..

Brooklyn Gezilecek Yerler Listesi: The Williamsburg WParl aterfront, New York Transit Museum, Fort Greene Flea, ana caddeye döndüğünüzde yolunuzun üstündeki Brooklyn Flea, Green- Wood Cemetery, Bedford Avenue, Prospect Park, Brooklyn Museum ve Brooklyn Botanical Garden,…

 • Greenpoint Terminal Market: 30 Nisan’da açılan bit pazarı her cumartesi ve pazar günü 10:00- 18:00 arasında kuruluyor. Konum: 2 Noble St, Brooklyn
 • *Smorgasburg: Amerika’nın en büyük yiyecek pazarı. Açık alandaki pazara her hafta 20.000-30.000 kişi geliyor. Perşembe- Pazar günleri arasında farklı bölgelerde kuruluyor. 11:00’den en geç 19:00’a kadar açık.. Mesela cumartesi Williamsburg’da, pazar günü Prospect Park’ta kuruluyor.
 • *Williamsburg Bit Pazarı: Her Cumartesi ve Pazar günü 11:00- 18:00 arasında Smorgasburg’un girişinde kuruluyor. Konum: 70 North 7th St, Brooklyn
 • * The Williamsburg Köprüsü: Tamamen çelik kulelerin kullanıldığı ilk asma köprü olan Williamsburg Köprüsü, New York’un ikonik yerlerinden. Yaya geçişinin de bedava olduğu köprü, Manhattan’ın aşağı doğu kısmını Brooklyn’e bağlıyor.
 •  ve The Williamsburg Bölgesi: New York’un gün geçtikçe popülerleşen bölgelerinden olan Williamsburg, müzik performansları, gece hayatı, kafe ve eğlence yerleri ile özellikle New Yorkluların ilgisini üstünde topluyor.. Deniz kenarındaki çimenlik alanında yani The Williamsburg Waterfront‘ta ya da Domino Park‘ta ise elinize sandviçinizi alıp biraz Manhattan’ı seyredebilirsiniz.
 • Manhattan Köprüsü ve Pebble Beach:  Manhattan Köprüsü manzarasını sahilden taçlandırmak için ideal konum
 • *DUMBO: The Washington ve Water Street ‘in kesişimindeki fotoğraflı nokta. Brooklyn Köprüsü’nün sol tarafındaki Park Pier 1‘den Manhattan manzarası izlenebilir.
 • Brookyn Heights: DUMBO’nun yanı başından uzanan yürüyüş rotası
 • Brooklyn Köprüsü ve Jane’s Carousel: Atlı karınca tam Brooklyn Köprüsünün yanında yer alıyor. Yine fotoğraflık bir konum.
 • *Brooklyn Flea: Nisan- Aralık ayaları arasında DUMBO’da kurulan Brooklyn Bit Pazarı, New York’un en ünlü bit pazarı aynı zamanda. Senenin her günü Cumartesi- Pazar günlerinde kuruluyor. Konum: 80 Pearl St, Brooklyn
 • *Squibb Park Bridge: Brooklyn Köprüsü manzaralı park, köprü manzaralı fotoğraf çekmek için ideal yerlerden.
 • New York Transit Museum: New York’un ulaşım ağının tarihsel sürecine tanıklık edeceğiniz müzeyi ziyaret etmek için, yerin altına iniyoruz. Müze Pazartesileri kapalı ve yetişkinler için ücreti 7$.
 • Green- Wood Cemetery: 1838 yılında açılan mezarlık devasal bir alanda yer alıyor. Eski olunca, Amerika tarihine yer etmiş ünlü adlar da burada yatıyor.. Girişin bedava olduğu mezarlıkta, Girişte bedavaya mezarlık haritası almayı unutmayın.
 • Sunset Park: Brooklyn’nin alternatif mekanı.. 1890larda yapılan 2 katlı evler, rönesans, romanesk ve Queen Anne tarzı aynı tip evleri ile NYC’nin yükselen değer haline geldi.. Tarihi Sunset Park Bölgesi, yaklaşık olarak 38- 64. caddelerin arasında. Ama kısım kısım eski evleri görebileceğiniz yerler var. Mesela 54-59. caddeler arasındaki küçük bir bölüm.
 • *Bedford Avenue: Greenpoint Terminal Market ‘den Sheepshead Bay’e kadar uzanana Brooklyn’in en uzun caddesi. Cadde üstünde birçok yeme içme yeri ile git gide New Yorkluların uğrak mekanı olmuş durumda. Awoke Vintage ilgi çeken yerlerden
 • Prospect Park: 585 dönümlük alana kurulan parkta yok yok. Haritasına baktığınızda daha iyi anlayacaksınız
 • Brooklyn Museum ve Brooklyn Botanical Garden: Eski Mısır’ın büyük eserleri, Afrika sanatı, Avrupa resmi, dekoratif sanat, ve modern sanata dair birçok eserin yer aldığı Brooklyn Müzesi kesinlikle New York’ta görülmesi gereken bir yer. Müze Pazartesi ve Salı günleri kapalı. Ücreti ise yetişkinler için 16$, öğrenci için 10$. Müzenin yer aldığı Brooklyn Botanical Garden ise, devasal bir park ve yine yok yok dersek anlarsınız 🙂 Bahçeye giriş ücreti ise yetişkinler için 12$, öğrenci için 6$.
 • *Fort Greene Flea: Lafayette Caddesi (Lafayette Avenue) üzerindeki Fort Greene Flea, Nisan- Kasım ayları arasında Cumartesi günleri 10:00- 17:00 arasında açık. Bishop Loughlin Memorial High School’da kurulan bit pazarında, 150’den fazla tezgah mevcut..
 • *Bushwick Market: Her gün açık olan bir pazarı 12:00- 20:00 arasında açık Konum: 54 Wyckoff Ave, Brooklyn
 • BONUS: The Coney Island Boardwalk: Sahil kenarında yürüyüş yapabilirsiniz.
Sunset Park Fotoğraf: businessinsider.com

4- QUEENS BÖLGESİ

Queens gezilecek yerler listesi: Flushing Meadows Corona Park, Queens Museum, Citi Field.. Queens gezi haritası için tıklayıns

 • Flushing Meadows Corona Park: Dünyaca ünlü sergi alanında, Dünya küresi etrafında bir çok görülecek yer var; hayvanat bahçesi, sanat müzesi, botanik bahçe, bilim müzesi ve beyzbol stadyumu bunlardan başlıcaları:
  • Queens Museum: Görsel sanatlar ve özellikle Queens’te yaşayan New Yorklular için eğitim programları içeriyor. Çarşamba- Pazar günleri 11:00- 17:00 arasında açık olan müzeyi gezmek yetişkinler için 8$.
  • Citi Field: Mets Beyzbol takımının evi.. Beyzbol Stadyumuna gitmeden önce biletinizi almayı unutmayın
  • Queens Night Market: 29 Nisan’da açılan bit pazarı her Cumartesi 17:00- 12:00 arasında açık.. Herkesten önce pazardaki ürünleri görmek isterseniz:  15 Nisan- 22 Nisan tarihleri arasında $5 ödeyerek bilet alıp pazarı gezebilirsiniz. Açık olduğu tarihler: 7 Mayıs- 20 Ağutos ve 17 Eylül- 29 Ekim Konum: 4701 111th St, Queens
 • *Gantry Plaza State Park: New York’un silüetini izlemek için ideal noktalardan
 • *Hunter’s Point South Park: Hemen bitişiğindeki bir başka New York gözlem noktası
 • Socrates sculpture park

Önce Long Island City sonra da Manhattan’daki New York’un Doğu Nehri’nin üstünde yer alan küçük adaya yani Roosevelt Island’na teleferik ile gidebilirsiniz.

Flushing Meadows Corona Park fotoğraf: nycgo.com

NOT: Brooklyn ve Queens’de gezilecek yerleri 1 günde çıkartabilirsiniz. Brooklyn ve Queens gezi rotası için tıklayın

4- STATEN ISLAND

Staten adasına gitmek için Whitehall Terminal’ dan vapura biniyorsunuz, Staten Island’da St. George Terminal’de iniyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Gitmeden önce hareket saatlerini görmek için tıklayıns. Tekne turu ücretsiz.

NOT: Staten Adası’nda gezilecek yerleri 1 günde rahatlıla bitirebilirsiniz. Yürüyerek toplam 4 saat süren Staten Adası turumuzun gezi haritasını linkten görebilirsiniz.

Tekne ile ulaşımın sağlandığı Staten Adasında görülecek yerler; Staten Island Zoo, ünlü dondurmacı *Ralph’s Famous Italian Ices dükkanını, Snug Harbor Cultural Center ve Botanik Bahçesini, Staten Adası’nın North Shore Esplanade kısmında uçan kanat şeklinde 11 Eylül Anıtı, Staten Island Yankees beyzbol takımının stadını, St. George TheatreFlagship Brewing Company Bira fabrikasını, Wadsworth Kalesi (Fort Wadsworth)’ni gezebilir ve South Beach plajından denize girebilirsiniz..

Fotoğraf: statenisland.com

BONUS: New Jersey’deki Weehawken Parkı New York’un silüetini en güzel görebileceğiniz yerlerden

KAYNAK:

 • http://brooklynflea.com
 • http://www1.nyc.gov
 • http://www.freetoursbyfoot.com/visit-the-chrysler-building/
 • http://www.nycgo.com/

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.