NEW YORK: Bölgelerine Göre Gezi PlanıŞimdi bizim gibi New York ile kafası karışanları aydınlatalım. Öncelikle New York City, New York Eyaleti’nde yer alan 62 şehirden biri. En popüleri olduğu için biz hep New York City ile New York Eyaleti’ni aynı yermiş gibi anıyoruz. New York City ise 5 ilçeden oluşuyor. Bunlar: Bronx, Manhattan, BrooklynQueens ve Staten Island. 1898 yılında bu şehirler birleşmişler ve tek bir şehir altında toplanmışlar ki o da New York City. Yani Türkçesi ile New York Şehri!

Gelelim bu kocaman şehri bölgelerine göre ayırıp gezmeye.. Neden bölgelerine göre derseniz, nerede olduğumuzu bilmesi ve New York gezi haritası için daha kolaylık sağlayacağı için.. New York Gezi Rehberi bölgelerine göre geliyor:

1- BRONX BÖLGESİ

Bronx’ta görülecek yerler: New York Botanical Garden ve Yankee Stadium

BRONX

 • New York Botanical Garden: 250 dönümlük park, New York’un gürültüsünü hissetmeyeceğiniz bir gezinti alanı. Gezinti alanı diyoruz çünkü burada piknik yapmak, çimenlere uzanmak, alkol veya sigara içmek hatta güneşlenmek bile yasak! Genellikle dış mekan bahçelerin yer aldığı parkta, iç mekan parklar da yer alıyor. Ayrıca özel organizasyonlar ve gösterilere de New York Botanik Bahçesi ziyaretinize denk getirebilirsiniz. Özel gösteriler için ücretlendirme farklı oluyor… Tüm bahçeyi gezebileceğiniz All Garden Pass bileti ücreti yetişkinler için 20$, öğrenciler için ise 18$.
 • Yankee Stadium: Amerikan filmlerinden kulağımıza çalınan Yanki (Yankee) kelimesinin stadını yapmışlar.. Amerika deyince beyzbolsuz olur mu? Eğer hazır New York’a gelmişim, beyzbol maçı izlemeden hayatta gitmem derseniz koltuk fiyatları tabii ki bütçeye göre 15$ ila 245$ arasında yerinize göre değişiyor. Bilginize..
Fotoğraf: nypost.com

2- MANHATTAN BÖLGESİ

Harlem, 5. Cadde, Central Park, Midtown, Lower Manhattan olmak üzere 5 ayrı bölgeye ayırdığımız Manhattan anlatılmaz yaşanır cinsten. O kadar çok gezilecek yer var ki ayrı bir postta verelim dedik.

Manhattan Gezilecek Yerler post yazısı için tıklayın

Fotoğraf: en.wikipedia.org

3- BROOKLYN BÖLGESİ

The Brooklyn Bridge ile karşı tarafa geçiyoruz..

Brooklyn Bölgesinde gezilecek yerler yine birbirinden ilginç. Brooklyn rotasının bir kısmını toplu taşıma aracı kullanarak da tamamlayabilirsiniz..

Brooklyn Gezilecek Yerler Listesi: The Williamsburg Waterfront, New York Transit Museum, Fort Greene Flea, ana caddeye döndüğünüzde yolunuzun üstündeki Brooklyn Flea, Green- Wood Cemetery, Bedford Avenue, Prospect Park, Brooklyn Museum ve Brooklyn Botanical Garden

 • Smorgasburg: Amerika’nın en büyük yiyecek pazarı. Açık alandaki pazara her hafta 20.000-30.000 kişi geliyor.
 • The Williamsburg: New York’un gün geçitikçe popülerleşen bölgelerinden olan Williamsburg, müzik performansları, gece hayatı, kafe ve eğlence yerleri ile özellikle New Yorkluların ilgisini üstünde topluyor.. Deniz kenarındaki çimenlik alanında yani The Williamsburg Waterfront‘ta ise elinize sandviçinizi alıp biraz Manhattan’ı seyredebilirsiniz.
 • Brooklyn Flea: Lafayette Caddesi (Lafayette Avenue) üzerinde yer alan bir diğer bit pazarı olan Brooklyn Bit Pazarı, New York’un en ünlü bit pazarı aynı zamanda.
 • New York Transit Museum: New York’un ulaşım ağının tarihsel sürecine tanıklık edeceğiniz müzeyi ziyaret etmek için, yerin altına iniyoruz. Müze Pazartesileri kapalı ve yetişkinler için ücreti 7$.
 • Green- Wood Cemetery: 1838 yılında açılan mezarlık devasal bir alanda yer alıyor. Eski olunca, Amerika tarihine yer etmiş ünlü adlar da burada yatıyor.. Girişin bedava olduğu mezarlıkta,girişte bedavaya mezarlık haritası almayı unutmayın.
 • Sunset Park: Brooklyn’nin alternatif mekanı.. Aynı tip evleri ile NYC’nin yükselen değer haline geldi..
 • Bedford Avenue: Brooklyn’in en uzun caddesi, git gide New Yorkluların uğrak mekanı olmuş durumda.
 • Prospect Park: 585 dönümlük alana kurulan parkta yok yok. Haritasına baktığınızda daha iyi anlayacaksınız
 • Brooklyn Museum ve Brooklyn Botanical Garden: Eski Mısır’ın büyük eserleri, Afrika sanatı, Avrupa resmi, dekoratif sanat, ve modern sanata dair birçok eserin yer aldığı Brooklyn Müzesi kesinlikle New York’ta görülmesi gereken bir yer. Müze Pazartesi ve Salı günleri kapalı. Ücreti ise yetişkinler için 16$, öğrenci için 10$. Müzenin yer aldığı Brooklyn Botanical Garden ise, devasal bir park ve yine yok yok dersek anlarsınız 🙂 Bahçeye giriş ücreti ise yetişkinler için 12$, öğrenci için 6$.
 • Fort Greene Flea: Lafayette Caddesi (Lafayette Avenue) üzerindeki Fort Greene Flea, Cumartesileri 10:00- 17:00 arasında açık. Bit pazarında, 150’den fazla tezgah mevcut..
Sunset Park Fotoğraf: businessinsider.com

4- QUEENS BÖLGESİ

Queens gezilecek yerler listesi: Flushing Meadows Corona Park, Queens Museum, Citi Field.. Queens gezi haritası için tıklayıns

 • Flushing Meadows Corona Park: Dünyaca ünlü sergi alanında, Dünya küresi etrafında bir çok görülecek yer var; hayvanat bahçesi, sanat müzesi, botanik bahçe, bilim müzesi ve beyzbol stadyumu bunlardan başlıcaları:
  • Queens Museum: Görsel sanatlar ve özellikle Queens’te yaşayan New Yorklular için eğitim programları içeriyor. Çarşamba- Pazar günleri 11:00- 17:00 arasında açık olan müzeyi gezmek yetişkinler için 8$.
  • Citi Field: Mets Beyzbol takımının evi.. Beyzbol Stadyumuna gitmeden önce biletinizi almayı unutmayın

Önce Long Island City sonra da Manhattan’daki New York’un Doğu Nehri’nin üstünde yer alan, küçük adaya yani Roosevelt Island’na teleferik ile gidebilirsiniz.

Flushing Meadows Corona Park fotoğraf: nycgo.com

NOT: Brooklyn ve Queens’de gezilecek yerleri bir günde çıkartabilirsiniz. Brooklyn ve Queens gezi rotası için tıklayın

4- STATEN ISLAND

Staten Adası turumuz sadece yürüyerek 4 saat sürüyor.

Tekne ile ulaşımın sağlandığı Staten Adasında görülecek yerler; Staten Island Zoo, ünlü dondurmacı Ralph’s Famous Italian Ices dükkanını, Snug Harbor Cultural Center ve Botanik Bahçesini, Staten Adası’nın North Shore Esplanade kısmında uçan kanat şeklinde 11 Eylül Anıtı, Staten Island Yankees beyzbol takımının stadını, St. George TheatreFlagship Brewing Company Bira fabrikasını, Wadsworth Kalesi (Fort Wadsworth)’ni gezebilir ve South Beach plajından denize girebilirsiniz..

Fotoğraf: statenisland.com

KAYNAK:

 • http://brooklynflea.com
 • http://www1.nyc.gov
 • http://www.freetoursbyfoot.com/visit-the-chrysler-building/
 • http://www.nycgo.com/

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.