Scroll to Content

ST. PETERSBURG Ekonomik Gezi Rehberi

Beyaz Gecelerde peri masalı…


Dostoyevski’nin deyimiyle “Dünyanın en sakin şehri”, Rusya’nın Venedik’ine hoş geldiniz… Deli Petro’nun Roma ve Venedik’e benzeyen şehir yaptırma planı, aslının neredeyse önüne geçmiş… Yaz ayları boyunca (Haziran ortasından Ağustos sonuna kadar) sabah yaşayan ve kültür ve sanata doymuş şehir St. Petersburg adeta bir masal kenti… Neva Nehri’nde bağlantılar sadece köprülerle sağlanıyor ve şehir 42 adanın üstüne inşa edilmiş… Rusya’nın ikinci, Avrupa’nın ise dördüncü en büyük şehri olan St. Petersburg, 1703 yılında I. Petro tarafından kurulmuş. Baltık Denizi’ndeki bu liman şehri, iki yüz yıl boyunca Rus Çarlığı’nın başkenti olmuş. Tarihin birikimi, sanat etkinlikleri ve 306 müzesi ile St. Petersburg, Asya’da Avrupa esintilerini estiği bir şehir…

Avrupa’ya açılan kapıdan beyaz gecelerde beyaz rüyalar dileğiyle işte size St. Petersburg yazımız.. Yani Rusçasıyla Belye Nochi!

ST. PETERSBURG’ A ULAŞIM: ST. PETERSBURG’ A NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Pulkovo Havalimanı (Pulkovo Airport), şehir merkezine yaklaşık 14 km uzaklıkta bulunan, St. Petersburg’taki tek hava alanıdır. İstanbul’ dan St. Petersburg direkt uçuşu yaklaşık 3 saat sürüyor. Gerek aktarmalı gerekse direkt uçuşlar ile Sabiha Gökçen Havalimanı ya da Atatürk Havaalanından St. Petersburg Pulkovo Havalanı’na gitmek mümkün. Bilet için Skyscanner‘dan karşılaştırmalı uygun bilete bakabilirsiniz. Pulkovo Havaalanından Şehir Merkezine gitmek için ise birçok alternatif var:

 • Metro ile: Şehir merkezinde yer alan işlek noktalardan biri olan Moskovskaya Metro İstasyonu’na gitmek için, 2 numaralı metro hattını kullanabilirsiniz.
 • Taksi ile: Pulkovo Hava alanından şehir merkezine taksi ile gitmek yaklaşık 20 dakika sürüyor. Ücreti ise; 25$. Kazıklanmayın sakın!
 • Otobüs ile: Pulkovo Hava alanın Gelen Yolcu Terminalinin çıkış kapısında yer alan otobüs durağından 3 farklı otobüs alternatifi ile Moskovskaya Metro İstasyonu’na gidebilirsiniz:
  • Belediye Otobüsü: 5:30- 1:30 arasında hizmet veren ve her 12-20 dakikada bir kalkan 39 numaralı otobüs ile Moskovskaya Metro İstasyonu’na gitmek,  30-35 dakika sürüyor. Ücreti: 30 Rus Rublesi
  • Express (Hızlı) Otobüs: 5:25- 0:20 arasında hizmet veren ve her 25-30 dakikada bir kalkan shuttle 39Ex numaralı otobüs ile Moskovskaya Metro İstasyonu’na gitmek, 20 dakika sürüyor. Ücreti: 30 Rus Rublesi
  • Minibüs: 7:00- 23:30 arasında hizmet veren ve 5 dakikada bir kalkan K39 numaralı mibinüs ile Moskovskaya Metro İstasyonu’na gitmek, 15-20 dakika sürüyor. Ücreti: 40 Rus Rublesi  

Tren ile: Eğer Helsinki, Riga ya da Rusya tren hattının geçtiği herhangi bir şehirden, St. Petersburg’a gitmek çok kolay.. Özellikle Moskova ile St. Petersburg arası tren yolculuğu çok meşhur. Detaylı bilgi için tıklayın

Otobüs ile: Çok tercih edilen bir vesait türü değil

Araç ile: Çok tercih edilen bir vesait türü değil

ST. PETERSBURG ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

St. Petersburg’da bir yerden bir yere gitmek çok kolay. Çünkü metro ve otobüs hattı neredeyse bütün şehri dolaşıyor. Biz St. Petersburg görülecek yerlerin en yoğun olduğu noktalardan olan Nevsky Caddesi’ ni boydan boya 27 ve 22 numaralı otobüsler ile tamamlayabilirsiniz. Zaten cadde boyunca metro levhasını da göreceksiniz. Ayrıca Hop on- hop off ile de şehri dolaşmak mümkün.

ST. PETERSBURG’ DA KONAKLAMA: ST. PETERSBURG’ DA NEREDE KALINIR?

Yüz ölçümü bakımından büyük bir şehir olmasına karşın St. Petersburg’da gezilecek yerler, Fontanka Nehri kıyısına yakın yer alıyor. Bu yüzden konaklama için özellikle nehir çevresini tercih etmenizi öneririz.

Şehri ikiye ayıran Fontanka Nehri‘nin sağındaki Tsentralny Bölgesi, solundaki Petrogradsky ve Vasileostrovsky Bölgeleri konaklama için ideal. Fakat ne kadar nehre yaklaşırsanız fiyatlar o kadar pahalılaşıyor.. Her bütçeye uygun fiyat alternatifleri ve St. Petersburg görülecek yerlerin yoğunlukta olduğu bölgede yer alması nedeniyle, Tsentralny Bölgesi’ni boylu boyunca geçen Nevsky Prospekt Caddesi ve ona paralel caddeleri konaklama için tercih edebilirsiniz.

Biz www.booking.com‘dan, Nevsky Prospekt Caddesi’nin sonuna yakın olan Mayakovskaya Caddesi‘nde bir daire kiraladık. Böylece St. Petersburg gezimiz sırasında, Nevsky Prospekt‘ten geçmek zorunda olduğumuzdan, birçok görülmesi gereken tarihi yer yolumuzun üstündeydi ve böylece St. Petersburg gezi planımızı kolaylıkla uygulayabildik.

Tüyo: iki kişiden fazlaysanız, konaklama için daire kiralamak daha uygun bir fiyata geliyor.

ST. PETERSBURG’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Beyaz Geceler Kanal Turu: kesinlikle ve kesinlikle yapmanız gereken bir tur. Yapmazsanız eğer St. Petersburg’a geldim demeyin o  kadar! Bizim yorumlarımız 4. gün kısmında yer alıyor.

Tiyatro- Opera- Bale: İzlemeden kesinlikle dönmeyin. Biletleri önceden rezerve etmede fayda var.

ST. PETERSBURG’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Sadece St. Petersburg’a özgü yemek olmamakla birlikte, aslında en popüler geleneksel Rus yemeklerini St. Petersburg’da tadabilirsiniz. Peki bunlar nedir derseniz;

 • Borscht (ya da Borsch): en popüler Rus çorbası. Aslında Slav milletlerin hangisine giderseniz gidin, restoranların tabelalarında mutlaka “Borsch vardır” yazısı göreceksiniz. Slavlar için o kadar önemli ki, bir kadın sadece Borsch yapabiliyorsa, iyi bir eş olarak kabul ediliyormuş. Peki ne var Borsch’ ta derseniz; et ya da tavuk ile pancar, patates, havuç, lahana ya da hangi sebzeyi isterseniz onu koyabilirsiniz… Borsch soğuk ya da  sıcak olarak servis ediliyor..
 • Pelmeny (ya da Plemeni): Yani bildiğimiz mantı.. Tek farklı; farklı soslar ile servis ediliyor olması. Mesela krema, domates sosu, mantar sosu ya da mayonez, sirke, tereyağ ile…
 • Blini: Rus krebi.. İncesi makbuk. Somon, tereyağ, krema, havyar, kıyma, mantar gibi birçok ilave ile sunuluyor.
 • Piroski (ya da Piroshki, Pirozhki): Küçük çörek. Kelime anlamı da, adıyla aynı..
 • Solyanka: Değişik et türler ile birlikte, kuru erik, salatalık turşusu, zeytin, limon suyu, biber ve baharat eklenerek hazırlanıyor. Solyanka, Borsch’ tan bile daha çok tercih ediliyor bazıları için…
 • Golubtsi: Lahana sarma. Bizdekinden farklı iç harcına kuru erik de ekliyor olmaları. Genellikle özel günlerde tüketiliyor.
 • Oladi (Oladyi): Pancake yani küçük ve kalın krep

Geleneksel Rus yemeklerinin yanı sıra, bizim için sürpriz olarak St. Petersburg’da harika pizza restoranları mevcut. Mesela, Carbonaria Italian Restoran‘ı ve Nevsky Caddesinde yer alan Pasta.pizza bar‘ı kesinlikle öneriyoruz. 

ST. PETERSBURG’ DA ALIŞVERİŞ

St. Petersburg’da alışveriş denince akla ilk gelen Nevsky Prospekt yani Nevsky Caddesi oluyor. Bu cadde üzerinde birbirinden farklı hediyelik, giyim, yemek dükkanı bulacağınız gibi, St. Petersburg’un Kapalı Çarşısı olan Gostiny Dvor ve caddenin sonuna doğru gittiğinizde Stockmann Nevsky Centre Alışveriş Merkezi’ni bulacaksınız. (Stockmann Adres) Eğer alışverişe kısıtlı vaktiniz kaldıysa Stockmann tam size göre. Hem çeşitli türde alışveriş imkanı bulabilir hem de yeme alternatifleri ile karnınızı doyurabilirsiniz.

ST. PETERSBURG ŞEHİR TURU

St. Petersburg şehrinin, şehir olarak kullanılan alanı 605.8 km²’ dir. Yani çook büyük bir şehir.. Ama turistlerin şansına, St. Petersburg gezilecek yerler, şehri ikiye ayıran Fontanka Nehri’nin her iki yanında ve nehre yakın konumlanmış… Fontanka Nehri’ni sağlı sollu gezeceğimiz St. Petersburg Gezi Rehberimize başlıyoruz…

1. GÜN ST. PETERSBURG ŞEHİR TURU: TARİHİ YERLER & EN ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER
, yürüyerek Hermitage Müzesi’nden başlayarak St. Petersburg’un en popüler görülecek yerlerini geziyoruz. Günün geri kalanında ne yapacağım demeyin. Çünkü Hermitage Müzesi çook zamanınızı alacak.. (Hermitage Müzesi Adres: Dvortsovaya pl 2 /Metro: Admiralteyskaya)

Seyahatlerimizde, turist edasıyla tüm müzeleri teker teker gezmek yerine özellikle görülmesi gereken müzeleri seçiyoruz ve bu şekilde o şehrin halkından/ yerlisinden kopmadan müze yerine şehirde daha fazla zaman geçirerek, şehri keşfetmiş oluyoruz. Eski Çarlık Sarayı olan Hermitage Müzesi de, St. Petersburg’da kesinlikle görülmesi gereken müzelerden biri ve ziyaret etmeye değer… Neredeyse Paris‘teki Louvre Müzesi kadar büyük olan Hermitage Müzesi’nde ne kadar vakit harcayacağımızı bilemediğimizden, St. Petersburg gezimize Ana Müze Kompleksi (Main Museum Complex) ve Alexander Sütunu (Alexander Column)’nun yer aldığı, şehir merkezi meydanı yani Saraylar Meydanı (Palace Square)’ndan başlıyoruz. Şehri keşfe başlamak için ideal…

?

Hermitage Müzesi (Hermitage Museum): Hermitage Müzesi’nin yaklaşık 360 odasında, Batı Avrupa Sanatı tarihinin sergilendiği devasal koleksiyon yer alıyor. Bütün zamanların en büyük koleksiyoncularından Büyük Katerina (Catherine the Great)’ın başladığı koleksiyonu, I. Nikolas (Nicholas I) genişletmiş ve 1852 yılında galerileri ilk defa halka açmıştır.
Müze giriş ücreti: 600 Rus Rublesi (RUB) – Ama Müze kompleksi (Main Museum Complex) ve kompleksin diğer kısımlarına giriş imkanı sağlıyor.

Aklınızda bulunsun: Her ayın ilk Perşembe günü, müze kompleksine giriş herkese bedava. Daha fazla bilgi için tıklayın

Hermitage Müze Kompleksi (State Hermitage) 7 ana binadan oluşuyor: The General Staff Building, The Building of Menshikov PalaceThe Great (Old) Hermitage, Hermitage Tiyatrosu (the Hermitage Theatre), girişinde Sculpture of the Atlanteans‘ın olduğu The New Hermitage, The Small Hermitage ve kompleksin en önemli binası, Eski Kraliyet Sarayı olan Kış Sarayı (The Winter Palace).

Saray Meydanı (Palace Square)’ndan ayrılıp, Neva Nehri kıyısında yani oldukça popüler olan Saray Rıhtımı Caddesi‘nde (Palace Embankment, Palace Quay ya da orjinal adıyla Dvortsovaya Naberezhnaya)’nda yürüyoruz. Bu cadde, Saray Köprüsü (Palace Bridge) ile başlayıp, Fontanka Nehri ile biter. Kıyı şeridinde yürürken, nehrin karşısında Peter ve Paul Kalesi (Peter and Paul Fortress) ve Vasilievsky Adası (Vasilievsky Island) ile birçok tarihi yapıyı göreceksiniz. Bunlardan biri de, III. Peter’ın tahttan indirilmesine yardım ettiği için ödüllendirilen Kont Grigory Orlov için yaptırılan neoklasik yapıdaki  Mermer Sarayı (Marble Palace). Sarayın yapımında, 32 farklı çeşit mermer kullanılmıştır.

Nehir kenarından ayrılıp, rotamızı şehir merkezine çevirdiğimizde, kanal bizi St. Petersburg’un simgelerinden birinin önüne getirecek…

Kanlı Kilise (Church on the Spilled Blood, The Church of the Savior on Spilled Blood ya da the Cathedral of the Resurrection of Christ): Konyushennaya pl‘da yer alan soğan şeklindeki, rengarenk bombeli kubbeye sahip kilisenin adı, Aziz II. Alexander’ın öldürüldüğü yer olmasından dolayı Kanlı Kilise’dir. Tarihi her ne kadar kanlı da olsa, bu kilise şeker kıvamında, harika bir yapı!

petersburg17
Kanlı Kilise

Sanat Meydanı (Art Square, orjinal adıyla Ploshchad Iskusstv): Sanat Meydanı, Rusya’nın en  önemli müzelerinden bazıları ile çevrelenmiştir. Ortasında büyük Rus şairi Aleksandır Puşkin (Alexander Pushkin) heykeli’nin olduğu kocaman Mikhaylovskiy Skver bahçesinin karşısında, Rus Müzesi (Russian Museum) ve Rus Etnografi Müzesi (Russian Museum of Ethnography), kanal tarafında ise 1833 yılında kurulan, Rusya’ nın en eski opera ve bale binalarından Mikhaylovsky Tiyatrosu (Mikhaylovsky Theatre) yer alıyor.

Mikhaylovsky Tiyatrosu’ nun önündeki kanalı takip ederek, Nevsky Caddesi (Nevsky Prospect)’ne varıyoruz..

St. Petersburg şehir turumuzun 1. gününü olabildiğince kısa tutarak, Beyaz Gecelerin bitmeyen sabahlarında gezmek için enerji depoluyoruz ve biraz dinleniyoruz. Unutmayın hayat gece başlıyor…

Summary
Article Name
St. Petersburg Ekonomik Gezi Rehberi
Description
St. Petersburg' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

2. GÜN ST. PETERSBURG ŞEHİR TURU: NEVSKY CADDESİNDE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

, Ploshchad’ Vosstaniya Metro’sundan Faberge Müzesi (Faberge Museum)’ne uzanıyor. Fakat biz, Ploshchad Meydanı (Ploshchad’ Vosstaniya ya da pl. Vosstaniya)’ndan metroya binerek Admiralteyskaya metrosunda ineceğiz. Ve 3 km’ lik yürüyüş mesafesini metro ile yaklaşık 10 dakikada geçmiş olacağız…

Nevsky Caddesi: Ploshchad Meydanı’nından Admiralteyskiy Meydanı (Admiralteyskiy pl.)’na kadar uzanan Nevsky Caddesi yaklaşık 5 km uzunluğundadır. St. Petersburg’un en ünlü caddesi o kadar işlek ki, herhangi bir toplu taşıma araçlarını kullanarak Nevsky Caddesi’ne gelebilirsiniz.

1. Gün St. Petersburg şehir turunun aksine, 2. günde Neva Nehri’ni arkamıza alarak, caddesinin sonundan turumuza başlıyoruz.

Vosstaniya Square (Ploschad Vosta or Ploshchad’ Vosstaniya; Uprising Square): Leningrad Hero City Obelisk ve Moscow Railway Station yer aldığı meydanda, müzeyi andıran dokusu ile 58 metre derinliğinde ve Saint Petersburg’un ilk metro hattı olan tipik Sovyet metrosu, 1. metro hattını binmek için turumuza buradan başlıyoruz ve Admiralteyskaya‘ya gidiyoruz. Böyle bütün Nevsky Caddesi’ni yerin altından tamamlıyoruz.

Kazan Katedrali (Kazan Cathedral, Cathedral of Our Lady of Kazan ya da orjinal adıyla Kazanskiy Kafedralniy Sobor): 1801 başlanıp, 1811 yıllında inşası tamamlanan Kazan Katedrali, Roma‘daki St. Peter Basilikası (Basilica of St. Peter’s)’ndan esinlenerek yapılmış ve Rusya’nın ana Ortodoks Kilisesi olması istenmiştir. Napolyon’ un yenildiği 1812 Savaşından sonra, kilise Rus zaferini simgeleyen anıt halini almıştır. (Kaynak)

?
Singer House

Yolun karşısına geçiyoruz ve yürümeye devam ediyoruz…

Singer Evi (Singer House, House of Books): Kazan Kilisesi’nin hemen karşısında köşedeki bina. Eskiden Singer Dikiş makinalarının genel merkezi burada yer alıyordu. Günümüzde, kitapçı olmasının dışında, muhteşem manzara sahip bir kafe yer alıyor. (Kaynak)

Yolun tekrar karşı tarafına geçiyoruz…

Gostinyy Dvor Çarşısı /Alışveriş Merkezi (ya da Grand Guest Yard): Rusya’nın en büyük, dünyada ise ilk çarşılarından biri.

Tekrar yolun karşı tarafına geçiyoruz…

Lliseyev Brothers Emporium (orjinal adıyla Dom torgovogo tovarishchestva Bratya Eliseevy): Eğlence ve alışveriş kompleksi

Sadovaya Sokağından devam ediyoruz..

Grand Ciniselli (orijinal adıyla Bolshoy Sankt-Peterburgskiy gosudarstvennyy tsirk): Yeni teknoloji ile inşa edilmiş, Rusya’nın ilk sirki. Ayırca Rusya’da tuğla kullanılarak yapılan ilk sirk

Engineer’s Castle (Mikhailovsky Castle/ Palace ya da St. Michael’s Castle/ Palace): Tuscan sitilinde inşa edilmiş, eski kraliyet evi. Adı bir zamanlar, mühendislik koleji olarak kullanıldığın, adı buradan geliyor.

petersburg25
Engineer’s Castle

Yaz Bahçeleri (Summer Garden, orjinal adıyla Letny Sad): Peter the Great tarafından 1704 yılında kurulmuş olan parkta, o zamanlarda sadece iyi giyinen kişiler kabul edilse de bugün herkese açık… 200’den fazla heykel, yüzlerce ağaç, itina düzenli alanları bir adanın üstünde yer alıyor. Bir tarafında Neva Nehri, diğer üç bir yanı ise Fontanka Nehrinin suları ile çevrili… Rusların dinlenmek, piknik yapmak, spor yapmak için seçtikleri bir nokta. Bu devasal park bizim için de mola vermek için ideal…

Church of the Holy Great Martyr and Healer Panteleimon‘ın olduğu nehrin tarafı tarafına geçiyoruz.

Liteyny (Foundry) Prospekt: Birçok önemli binanın yer aldığı geniş cadde. Bu cadde üstünde şuraları görebilirsiniz; Big House (Liteyny 4), 19. yüzyıldan kalma Varvara Dolgoruky Malikanesi (Liteyny 14), Muruzi House ile Joseph Brodsky apartment (Liteyny 24), Nekrasov Museum (Liteyny 36), Zinaida Yusupova mansion (Liteyny 42), Mariinsky Hospital (Liteyny 56) (Kaynak)

Sheremetievskiy Sarayı (Sheremetievskiy Palace, The Palace Sheremetev, Fountain House, ya da orijinal adıyla Шереметевский Дворец – Музей Музыки : )) Devlet tiyatro ve müzik müzesi

Faberge Müzesi (Faberge Museum): İçinde birçok koleksiyonun yer aldığı özel müzede, en büyük Faberge yumurtaları koleysiyonu da yer alıyor.

Müzeden çıktıktan sonra Nevsky Caddesine doğru yürüyoruz. Ve yolun sonundaki köprü, St. Petersburg görülecek yer arasında en önemli yerlerden. Neden mi?

Anichkov Köprüsü (Anichkov Bridge): Fontanka Nehri üstündeki, en eski ve en ünlü St. Petersburg köprüsü.

Yolun karşı çaprazındaki son yer ile, St. Petersburg gezilecek yerler listesinin 2. gününü tamamlıyoruz.

Anichkov Sarayı (Anichkov Palace): 18. yüzyıldan kalma, eski kraliyet sarayı.

petersburg24
Anichkov Bridge

Böylece bütün Nevsky Caddesi mutlaka görülmesi gereken yerleri tamamlamış oluyoruz.

Summary
Article Name
St. Petersburg Ekonomik Gezi Rehberi
Description
St. Petersburg' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

3. GÜN ST. PETERSBURG ŞEHİR TURUNEVA NEHRİNİN SOL TARAFI & PALACE BRIDGE' IN ÖTESİ

Dvortsovaya pl 2 /Metro: 

St. Petersburg görülecek yerler listesinin 3. gününde önce, Kış Sarayı’ nı arkamıza alarak, Palace Bridge yani Saray Köprüsü‘nün sol tarafını geziyoruz.

İlk durağımız, metrodan indikten sonra hemen yakınında, Kış Sarayı’nın karşısındaki Petergof Express (ya da Peterhof Express). Arkasında muhteşem bir bahçe gizli…

Admiralty Embarkment Caddesi‘ni izleyerek, Peter the Great’in bronz heykelinin olduğu Senato Meydanı (Senate Square, Senatskaya Ploshchad)’na geliyoruz. Yani Neva Nehri Sahil Şeridini (Neva River Embarkment) takip ediyoruz…

Nikolayevsky Sarayı (Nikolayevsky Palace): Çar I. Nicholas’ nın çocukları için yaptırdığı saray, Truda Meydanı‘nın (pl. Truda) karşısındaki yapı ile devam ediyoruz…

Central Naval Museum (orijinal adı ile Naberezhnaya Admiralteyskogo Kanala): Denizcilik adasında (Naval island) yer alan,  Rusya’ nın en eski  ve dünyanın en büyük denizlik müzelerinden olan Central Naval Museum, Peter the Great’ in teknesi de yer alıyor.

Aklınızda bulunsun: Eğer isterseniz Central Naval Museum’dan sonra, hiper modern yapıdaki Mariinsky Theatre ve Yusupov Palace‘ı görmek için yola devam edebilirsiniz.Bu iki yerin eklendiği ek yol haritası için tıklayın. Biz, Beyaz Geceler Kanal Turu ile görmeyi tercih ettiğimiz için, gezi rehberimize bu iki yeri eklemedik.

Saint Isaac Meydanı (Saint Isaac’s Square ya da orijinal adıyla Isaakiyevskaya Ploshchad): St. Petersburg’ un en büyük Ortodoks Kilisesi olan Saint Isaac’s Cathedral (orijinal adıyla Isaakievskiy Sobor)  ve hemen karşısında 5 yıldızlı meşhur Hotel Astoria‘nın olduğu meydan.

Saray Köprüsü (Palace Bridge)’nden yolun karşı tarafına, Neva Nehri’nin sol kıyısını görmeye gidiyoruz.

Kunstkamera (ya da Kunstkammer): University Embarkment‘ta yer alan, Rusya’nın ilk müzesi.

Rostral Columns (ya da Old Saint Petersburg Stock Exchange and Rostral Columns, orijinal adıyla Strelka Vasilyevskogo Ostrova): Birzhevaya Ploshchad‘ta yer alan, St. Petersburg’ un simgelerinden olan 2 sütun.

Peter & Paul Kalesi (Peter & Paul Fortress): St. Petersburg’ta inşa edilen ilk yapı. Peter the Great tarafından 1703 yılında yaptırıldı. Kompleksin içinde Peter & Paul Katedrali (St. Peter and Paul Cathedral) de yer alıyor.

Bonus: Peter & Paul Kalesi’nin yakınında Leningradskiy Hayvanat Bahçesi yer alıyor. Eğer gitmek isterseniz, adresini görmek için tıklayın

Aurora Cruiser Anıtı: 1900  yılındaki, Rus muhafaza kruvazörü, günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Trinity Meydanı (Trinity Square, Troitskaya Ploshchad): Adını, önünde Zafer Sütunu (Column of Glory)’nun yer aldığı ve St. Petersburg’un ilk kilisesi olan Trinity Katedrali’nden (ya da Cathedral of the Holy Trinity, Trinity Cathedral, Troitsky Cathedral, Trinity Izmailovskiy Cathedral, orijinal adıyla Sobor Svyatoy Zhivonachalnoy Troitsy) alan meydanda ayrıca 1913’te açıldığında,Türkiye’den sonra en büyük cami olan, Saint Petersburg Camisi (Saint Petersburg Mosque) yer alıyor. (Trinity Katedrali’ nin adresi)

Metro Gorkovskaya‘dan metroya binerek, St. Petersburg’ un simgelerinden olan, nouveau dizaynın en güzel örneklerinden olan Trinity Köprüsü (Trinity Bridge, Troitsky Bridge)’ nden, Neva Nehri’nin diğer tarafına geçiyoruz.

1892’de Trinity Köprüsü’nün inşası için bir yarışma düzenlenmiş. Yarışmaya Rusya’dan ve Avrupa’dan 16 mühendis katılmış. bunlardan biri ise Fransız mühendis, Gustave Eiffel, yani Paris’teki Eiffel Kulesi’nin mimarı. Fakat yarışmayı, yarışmada olmayan başka biri kazanmış.

Summary
Article Name
St. Petersburg Ekonomik Gezi Rehberi
Description
St. Petersburg' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

4. GÜN ST. PETERSBURG ŞEHİR TURU: BEYAZ GECELER KANAL TURU & SAKİN BİR GÜN

petersburg40

Beyaz gecelerde St. Petersburg’da iseniz, kaç günlük plan yaparsanız yapın +1 gün daha eklemelisiniz. Nedeni ise alacakaranlıkta tekne turu! Bizde son gecenizin gece yarısına kanal turu ekleyerek öğlen yola çıkacak şekilde, tekne turu ile sabahlayıp sabah hediyelik eşya alışverişi yaparak St. Petersburg gezimizi tamamlıyoruz.

Beyaz Geceler Tekne Turu: (Süresi 3-4 saat): Aslında 3. Günün sonu…

Gün batımından gün doğumuna uzanan alacakaranlıkta, muhteşem yolculuk… Beyaz Geceler… St. Petersburg’da kesinlikle akşam Beyaz Geceler Kanal Turu (White night curise) yapmalısınız! Biz de en harika St. Petersburg yapılacak aktiviteyi en son günümüze saklayıp, 3 gün boyunca gezdiğimiz yerlerin tadına bir de alacakaranlıkta nehrin üstünde varıyoruz.

petersburg3

Hermitage Müzesi’nin önünden veya bir çok noktadan tekne turu yapabilirsiniz. Fakat biz, turist kalabalığından kaçınmak ve teknede güzel bir yerde oturabilmeniz açısından, Anichkov Bridge’den tekneye binmenizi öneririz..

Teknede arkanıza yaslanın ve küçük adaların, kanalların, nehrin, Yusupov Palace, Grigory Rasputin’s demise gibi tarihi mekanların tadına, bu masalsı yolculukta teknenin içinden elinizde şarabınızla varın ve bu anları ölümsüz kılmak için tonlarca fotoğraf çekmeyi unutmayın. Tekne, Neva Nehrine ulaştığında  saatler 1.30’u gösterdiğinde, bir sürü köprünün teker teker açıldığına şahitlik edeceksiniz. Sırasıyla The Blagoveshchensky Bridge, Liteyny Bridge ve üçüncü köprü ise  the Trinity Bridge

Ve böylece kapanışı yapmış oluyoruz!

Summary
Article Name
St. Petersburg Ekonomik Gezi Rehberi
Description
St. Petersburg' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

ST. PETERSBURG’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

St. Peterburg’da gece hayatı denince de akla ilk gelen opera-bale-tiyatro üçlüsü oluyor. Eğer bu kadar sanat yeter, dans etmek ya da  bir şeyler içmek isterim derseniz önerilerimiz; Rock müziğin çaldığı, adı korkutucu olsa da keyifli mekan Money Honey (Adresi: Apraksin Dvor, No:13) ve dress code un olduğu Rus tarzı eğlenceli dans kulübü (Adresi: Sovietskaya Caddesi, No: 34)

ST. PETERSBURG YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR:

 • Peterhof (Petrodvorets) yarım günlük tur. Ücret: 45 Euro Süresi: 5 saat
 • Puşkin turu (Tour of Pushkin, Tsarskoye Selo) ve Katherina Sarayı (Catherine Palace) Ücreti: 44 Euro Süresi: 4-5 saat

ST. PETERSBURG GEZİ NOTLARI:

 • Levhalar latin alfabesi olarak da yazdığı için, yolunuzu bulmak kolay oluyor.
 • Kesinlikle St. Petersburg’a Beyaz Gecelerde gitmelisiniz ve kanal turu muhakkak yapın
 • Gecelerin uzun olduğunu unutmayın!
 • Mutlaka opera-bale-tiyatro biletinizi önceden internetten alın. Özellikle St. Petersburg’un en meşhur tiyatroları olan Mikhaylovsky Tiyatrosu, Mariinsky Tiyatrosu ya da  Hermitage Tiyatosuna gitmenizi öneririz.
 • Nevsky Prospect’te veya yakınınında konaklamanızı şiddetle öneriyoruz. Çünkü buradan her yere ulaşım hem kolay, hem de görülecek yerler Nevsky Prospect’in civarında.
 • Metro’ya binin.. Dünyanın en eski metrolarından olduğundan özellikle 1. metro hattı otantik ve kendine özgü havasıyla dikkat çekici.
 • Hermitage Müzesi (Hermitage Museum)’ni gezmek neredeyse 1 gün alıyor. Unutmayın!

petersburg1

KAYNAKLAR:

 • http://stpetersburg-guide.com/dining/
Summary
Article Name
St. Petersburg Ekonomik Gezi Rehberi
Description
St. Petersburg' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

2 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.