Scroll to Content

KİEV Ekonomik Gezi Rehberi

Karadeniz’in Kuzey Yakası..


Dinyeper Nehri (Dnieper River)’nin ikiye ayırdığı Doğu Avrupa’nın en büyük ve en eski şehirlerden Kiev, 1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla özgürlüğüne kavuşmuş.. Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, uzun zaman boyunca Rus Çarlığı’na ve Osmanlı himayesine bağlı olarak yaşamış… Farklı milletlerin egemenliği ile farklı kültürlere kendini adapte etmek zorunda olan şehirde, özgürlüğüyle birlikte sakin kalmayı tercih etmesinden midir bilinmez, durgun bir hava esiyor… Her şey olması gerektiği gibi ve kendi rutininde hareket ediyor adeta…

Kiev turumuzu, 13 saat Kiev aktarmalı St. Petersburg uçuşumuz sırasında gezdik. St. Petersburg‘a gitmeyi planlamadan önce, Kiev’de görülmesi gereken yerlerin listesini hazırladık. Ve böylece sadece Kiev gezilecek yerleri görmek için aslında yarım günün yeterli olacağına karar verdik. Her gezgin zaman yönetimini iyi yapması gerektiği bilinciyle, bir Kiev gezi planı hazırladık.. Eğer zamanımız yetmezse de, bir daha gelmek için bir sebebimiz olur dedik ve Kiev’e uçak biletlerimizi aldık… Kesinlikle doğru karardı!

KİEV‘ E ULAŞIM: KİEV’ E NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Kiev Havaalanı yani Boryspil Uluslararası Havaalanına (Boryspil International Airport), Kiev şehir merkezinin yaklaşık 19 km doğusunda yer alıyor. Boryspil Havaalanı’nda B ve D olmak üzere 2 terminal var. Yani oldukça küçük bir havaalanı… B Terminali uluslararası yolcular için kullanılıyor. Kiev’e İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcut. Havaalanından Kiev şehir merkezine gitmek için;

 • Taksi ile: Boryspil Havaalanı’ndan çıktığınızda, B Terminalinin kapısında bekleyen taksileri göreceksiniz. Eğer kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız, havaalanı resmi anlaşmalı taksi şirketi Sky Taxi‘i tercih edebilirsiniz. Kilometre başına 4.5 Ukrayna Grivnası (Ukraine Hryvnia, UAH) oranında ödüyorsunuz. [1UAH = 0.040€ -2015 kuru] Biz taksi ile ulaşımı tercih ettik. Eğer 3 kişiden fazla seyahat ediyorsanız taksi ile ulaşım daha hesaplı oluyor. 50 Ukrayna Grivnası (Ukraine Hryvnia, UAH) ödeyerek, Kiev şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Kiev Havaalanı ile şehir merkezi arası taksi fiyatları 40-70 Ukrayna Grivnası (UAH) arasında değişiyor. Sakın daha fazla vermeyin, taksiciler kazıklamaya çalışabilirler.
 • Otobüs ile: Sky Bus adındaki otobüsler ile, Kiev Havaalanı’ndan Kiev şehir merkezine ulaşmak en ucuz ulaşım şekli. Otobüsün son durağı, şehir merkezindeki Kiev Metro İstasyonu (Kiev Metro Station, Pivdenny Railway Station)’nun, yeşil hat üzerindeki Kharkivska Metro İstasyonu (Kharkivska Metro Station). Fakat burası şehir merkezinin tam olarak içi değil. O yüzden ya taksi tutarak ya da kırmızı hat üzerindeki Vokzalna Metro İstasyonuna gitmelisiniz… Yaklaşık 1 saat sürecek olan yol, 50 UAH tutuyor. B ve D Terminallerinden binebilirsiniz. Otobüsten ya da terminallerdeki bilet ofisinden biletinizi alabilirsiniz. Otobüsler shuttle gibi çalışıyor ve 15 dakikada 1 kalkıyor. Akşam uçuşları için ise 30 dakikada 1 kalkıyor…
 • Araba kiralama: Turistler için araç kullanmak çok önerilmiyor ama illaki kiralayacağım derseniz; Avis Europcar, Sixt, Budget ve Hertz’in araç kiralama ofisleri havaalanında var.
 • Kiev Havalanından tren ve metro mevcut değil.

Tren ile: Ukrayna’nın diğer şehirlerinden Kiev’e tren ile ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın. Ya da Varşova, Berlin gibi birçok ülkeden tren ile Kiev’e gelmek mümkün. Detaylı bilgi için tıklayın

Otobüs ile: Sky Bus ile Ukrayna’nın diğer şehirlerinden Kiev’e otobüs ile ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve otobüs seferlerini görmek için tıklayın. Berlin gibi birçok Avrupa şehrinden Eurolines ile Kiev’e gelebilirsiniz. Otobüs güzergahı, sefer tarihlerini ve ücretlerini görmek için Eurolines Resmi Sitesi için tıklayın.

KİEV ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kiev şehir içi ulaşımda en önemli araçlar metro, tramvay, otobüs ve minibüs.. Bizim sarı dolmuşların neredeyse aynı.. Ama biz Kiev’de metro diyoruz.. Neden mi?

Kiev metrosu, dünyanın en eski metrolarından biri. Hatta Arsenalna metro istasyonu, 105.5 metre ile dünyanın en derin metrosu. durum böyle olunca da, 50’den fazla metro durağı ile, Kiev şehir içinde ulaşım metro ile çok ama çok kolay… Kiev tarihi yerlerini yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir olsa dahi, biz Kiev rotamızda metroyu da dahil ettik. Çünkü Kiev metrosu başlı başına bir tarihi eser ve mutlaka görülmeli!

Kiev metro Kırmızı, Yeşil ve Mavi hatlar var. Plastik jeton olan metro biletini, metrodaki bilet satış ofisinden ya da turuncu renkli bilet otomatlarından temin edilebilir. 2 UAH tutarındaki metro jetonları birçok Avrupa ülkesine göre çok ucuz.. (2016 fiyatı)

KİEV’ DE KONAKLAMA: KİEV‘ DE NEREDE KALINIR?

Biz  12 saatlik gezimizde Kiev’de kalmadık ve aynı günün akşamında St. Petersburg’a gittik.

 Ama Kiev’de konaklama için tabiiki tavsiyelerimiz var;

 • Pechersk Bölgesi (Pechersk district)’nin özellikle Lypky bölümünü, Özgürlük Meydanı (Independence Square) ve Kreshatyk, pahalı ve Kiev’de konaklama için güzel bir yer.
 • Eğer hem hesaplı hem de Kiev eski şehir merkezinde olayın derseniz; Bessarabka, Khreshchatyk Sokağı (Khreshchatyk Street) ve Volodymyrska Sokağı (Volodymyrska Street) tam size göre..

KİEV’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

 • Kiliseler Bölgesi muhakkak görülmeli
 • Kiev metrosu kesinlikle kullanılmalı
 • Kahve sokak satıcılarından karton bardakta kahve alınmalı

KİEV’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Kiev usulü kotlet anlamına gelen, Kiev tavuğu (Chicken Kiev, orjinal adıyla Kotleta Po-Kiyevski), Ukrayna’nın en meşhur yemeği. Lokal restoranların neredeyse hepsinde bulabilirsiniz..

Kiev’de dikkatimizi çeken şeylerden biri de, kahve tutkunları olarak özellikle Özgürlük Meydanı’nda yer alan kahve satıcıları; kahve satan küçük arabalar.. Ya da araba ile kamyonet arası araç diyelim shshs. Hem ucuz hem de kahveleri gerçekten güzel… Elinize karton bardakta kahvenizi alıp, Kiev’in sokaklarında dolaşmak bu kahvelerle bir harika dostum..

 • Kahvaltı için tercihimiz, leziz Ukrayna kahvaltısı yapabileceğiniz Oliva Cafe. Hem temiz hem de servisi çabuk.. Kesinlikli tavsiye ediyoruz.
 • Öğle yemeği için, restoranda yemek yerine to go olarak servis alabileceğiniz ve böylece zaman kazanabileceğiniz Fountain Cafe. Golden Gate‘in hemen bitişiğindeki turistik olmayan kafenin orasındaki çeşme ile yeşillikler içinde açık havada yer alan kafede oturup, yerel halkın içinde huzurlu ve sessiz bir ortamda dinlenebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyoruz..
 • Akşam yemeği için biz, biraz daha az para harcamak adına, Ocean Plaze Shopping Mall‘daki fast-food yemek yerlerinden birini tercih ettik. Kiev’deki tarihi yerlerden sonra, hem modern hem de keseye uygun birçok yeme içme seçeneğine sahip..

kyev10

KİEV‘ DE ALIŞVERİŞ

Kiev alışveriş için oldukça hesaplı bir şehir. Hatta diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırdığımızda ucuz bile diyebiliriz.. Kiev’de başlıca alışveriş merkezleri olarak; Ocean Plaza Shopping MallMetrograd Mall ve Gulliver‘i tercih edebilirsiniz.

Alternatif olarak; Brovary Sokağı (Brovary Street)’ndaki Lesnoy Bit Pazarı (Lesnoy Flea Market), Metro Livoberezhna‘daki Expo Center Antik Pazarı (Expo Center’s Antique Market), Kiev’de alışveriş için gezip görmeniz gereken yerlerden…

KİEV ŞEHİR TURU

Bizim gibi sıkıştırılmış Kiev turu yapacaksanız, zevkinize ve tercihinize göre 2 opsiyonunuz var; ya görkemli manastır ve kiliseleri ziyaret edebileceğiniz Kiev eski şehir merkezi turu ya da, Sovyet ve klasik Ukrayna mimarisi karışımı içeren modern Kiev mimarisi turu… Her ülkenin mimari yapısı dikkatimizi çekse de, biz Kiev tarihi yerlerini görmekten yana tercihimizi kullanıyoruz. Her seyahatimizde tarihi yerlere bağlı kalıyoruz. Bu şekilde gittiğimiz ülkenin kültürünü gösteriyor ve o ülke hakkında derin bilgiler verir…

[/box] St. Petersburg’a Kiev aktarmalı uçuşu ile yarım günlük Kiev şehir turu rotamızda [/box], Kiev şehir merkezinin kalbi olan Özgürlük Meydanı‘ndan (Independence Square, Praça da Independência, Maidan Nezalezhnosti) başlayarak, şehrin tepesindeki St Andrew’s Church ve Andriyivsky Uzviz (Andrew’s Descent)’e, Kiev’in tarihi yerlerini gezeceğiz.. 4.8 km uzunluğunda Kiev rotamız, 1 saat sürecek. Kiev rotamızda zaman kazanmak adına metroya da bineceğiz.. Tabii bir de Kiev metrosunu görmek için 🙂

Sırtınızı Hotel Ukraine‘e dönerek, Kiev’in sembollerinin anıt ve heykellerinin yer aldığı Özgürlük Meydanı‘nda:

 • Flower Clock
 • Globus Contemporary Art Gallery
 • Underground Globus Shopping Centre
 • Tepesinde Berehynia Monument (Statue of Berehynia, Bereginia, female spirit) ile Independence Statue
 • Monument of Founders of Kyiv (Statue of the Brothers and Sister who Founded Kiev)
 • Mamai Monument (Statue Of Cossack Mamay, Nezalezhnosti-Mamai Monument) yer alıyor.. Mamai Anıtı, Ukrayna’lı folklorik kahraman. Kobza adındaki müzik enstrümanı; Ukrayna ruhunun sembolünü, at; özgürlük ve sadakati, meşe ağacında sallanan silahları ise insanların gücünü temsil eder.
kyev12
Mamai Monument

Özgürlük Meydanı (Independence Square), Kiev’in ana caddesi olan Khreschatyk Caddesi (Khreschatyk Street) ile iki bölgeye bölünmüş: İkinci bölgede; Merkez Postahane (Central Post Office) sol köşede olacak şekilde devam ettiğimizde göreceğimiz yapılar;

 • Globus (Globe) Monument
 • Founder of Ukraine Cossack (ya da Bogdan Khmelnitsky Equestrian Statue, Hetman Bogdan Khmelnitsky Statue): Atlı heykel, insanları etkilemek için atın dizginlerini tüm gücüyle çekip durdurmuş ve at şaha kalkmış gibidir.. Heykel, Rech Pospolitaya’nın hükümetine başkaldıran Ukraynalıların başındaki, Kazak Reisi komutan Bogdan Khmelnitsky’nin anısına dikilmiştir.
 • Saint Patron of Kiev (Archangel Michael statue)’in tepesinde olduğu Pechersky (Lyadsky) Gates: Eski Kiev’in güney kapısı.

Özgürlük Meydanı (Independence Square), birçok yapısıyla Kiev’i keşfe başlamak için kesinlikle doğru yer…

kyev11
Ukrainian National Opera House

Kiev Özgürlük Meydanı’nı gördükten sonra, Kiev’in meşhur kiliselerini görmek üzere rotamıza devam ediyoruz…

İlk durağımız olan Ukrayna Devlet Opera Binası (Ukrainian National Opera House, orijinal adıyla Natsionalnaya Opera Ukrainy im. T.G.Shevchenka)’nın olduğu Tetralna Meydanı (Tetralna Square)’na gitmek için;

 • Dilerseniz yukarıya doğru Prorizna Sokağı (Prorizna Street) ya da Malopidvalna Sokağı (Malopidvalna Street)’ ndan ilerleyebilirsiniz.
 • Ya da Khreshchatyk Caddesi’nden metroya binip, Tetralna Meydanı (Tetralna Square)’nda inebilirsiniz.

Biz Malopidvalna Sokağı (Malopidvalna Street)’ndan ilerlemeyi tercih ediyoruz… Kiliselerin olduğu bölgeye gelmeden, 11. yüzyılda Kiev tahkimatının ana kapısı olan, Golden Gate‘i görüyoruz. Volodymyrska Caddesi (Volodymyrska Street)’nden devam ettiğinizde, kendinizi Kiev’in en önemli yapılarından birinin önünde bulacaksınız.

St. Sophia Cathedral (The Cathedral of the Holy Wisdom of God): Kiev’in ayakta kalan en eski kilisesi. 1037 yılında inşa edilen kilise, 11. yüzyılın ilk yarısına ait dünyaca ünlü tarihi ve mimari yapılarının arasında yer alıyor…

St Michael’s Cathedral: Faal durumdaki altın rengi kubbeli manastır, kuzey doğudan size göz kırpıyor olacak…

St Andrew’s Church: St. Michael Katedrali’nin batısında, haç şeklinde ve beş kubbeli major Barok kilise, St. Petersburg‘daki Hermitage Kış Sarayı (Winter Palace)’nı dizayn eden, Bartolomeo Rastrelli tarafından 1754 yılında inşa edilmiştir..

Andriyivsky Uzviz (Andrew’s Descent): St. Andrew’s Kilisesi (St. Andrew’s Church)’nin yakınında yer alan Andrew’s Descent, Kiev’in en eski sokaklarından. St. Andrew’s Kilisesi’nin gölgesinde, kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve tasarım dükkanları arasında yürürken kendinizi film platolarından birinde hissedeceksiniz.. Andrew’s Descent, Kiev’in Montmartre‘ı olarak da bilinir.. Ve böylece Kiev’in tarihi yerlerinden oluşan turumuzu tamamlamış oluyoruz..

Buradan Kiev rotamıza metro ile devam ediyoruz.. Khreshchatyk‘ya gitmek için, 2 metro opsiyonumuz var:

 • Yaklaşık 16 dakikalık, 2 km’lik yolu geriye doğru yürüdükten sonra, Golden Gate’in hemen yanındaki 3. hattı (yeşil hat) Zoloti vorota metrosu ile, 1. hatta (kırmızı hat) Khreshchatyk Metro’sunda inebilirsiniz. (Haritayı görmek için tıklayın)
 • Yaklaşık 17 dakikalık, 4km’lik yokuş aşağı doğru olan yola devam edip, 1. hat (mavi hat) olan Poshtova Ploscha’dan binip, 1. hatta (kırmızı hat) Khreshchatyk Metro’sunda inebilirsiniz. (Haritayı görmek için tıklayın)

Mariyinskiy Palace ya da House with Chimeras (ya da Gorodetsky House, Horodecki House olarak da bilinir.)’a doğru yürüyoruz ve Kiev turumuzun sonuna gelmiş oluyoruz…

Eğer daha fazla vaktimiz olsaydı, yukarıda bahsettiğimiz Kiev mimari turunu da yapacaktık.. Fakat St. Petersburg’a aktarmalı uçuşumuzu kaçırmamak ve St. Petersburg gezimiz için enerjimizi tüketmemek asına bu turu atladık.. Eğer sizin yarım günden fazla vaktiniz varsa bu turu yapabilirsiniz ve böylece Kiev’de görülmesi gereken yerleri tamamlamış olursunuz: İşte Modern Kiev mimarisi turunda görülecekler listesi:

The Arch of Friendship (Łuk Przyjaźni Narodów), National Bank of UkraineKiev Pecherska Lavra, St. Volodymyr’s Cathedral, National Museum of Ukraine History, National Museum of Chernobyl, House of the President (Mezhyhirya Residence) ve Golden Gate’in yakınında Zolotovoritska ve Reitarska Sokaklarının arasında yer alan, 1975′ te yayınlanan ünlü Sovyet çizgi filminin anısına dikilen Hedgehog in the fog heykeli.

KİEV’ DE EĞLENCE VE GECE HAYATI

Kiev gece hayatını duymamış Türk kızı yoktur herhalde 🙂 Seksi Kiev kızları her zaman sevgililerin “Kiev’e gidiyoruz arkadaşlarla” cümlesiyle, aklımıza bir şimşek hızıyla senaryolar sokar 🙂 Gerçeklik payı yok değil… Çünkü Kiev’de gece hayatı tam anlamıyla başlı başına bir turizm. Parkovaya Doroga‘da yer alan Dress code’un olduğu açık hava eğlence kompleksi Dali-Park, Universytet metrosunun yakınındaki, Kiev’in en eski gece kulüplerinden Caribbran Club ve Valeriy Lobanovskiy Dinamo Stadyumu (Valeriy Lobanovskiy Dinamo Stadium)’nun yanında yer alan lüks ve pahalı gece kulübü kompleksi D’lux  Kiev’in en gözde gece kulüplerinin başında geliyor. Kızlar aman bu adlara dikkat 🙂

KİEV YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

St. Petersburg, Moskova ya da Kiev’in güneyindeki Odessa.

KİEV GEZİ NOTLARI:

 • 1 Ukrayna Grivnası (Ukraine Hryvnia, 1UAH = 0.040€
 • Eğer 3 kişiden fazla seyahat ediyorsanız taksi ile havaalanından Kiev şehir merkezine ulaşım daha hesaplı oluyor.
 • Turistler için araç kullanmak çok önerilmiyor.
 • Kiev Havalanı’ndan tren ve metro mevcut değil.
 • Dilerseniz Kiev’i free tour ile de gezebilirsiniz.

KAYNAKLAR

http://www.visitkievukraine.com/

Summary
Article Name
Kiev Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Kiev' de gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.