Her mevsim farklı bir yönünü keşfedebileceğiniz yerler ile dolu bir bölge Kuzey Ege. Yemyeşil doğası ile gönlünüzü mest edecek, buz gibi serin sularından çıkmak istemeyeceksiniz. Bol oksiyene ve zengin bir tarihin oldukça fazla sayıdaki antik miraslarına maruz kalıp burada geçirdiğiniz kısa bir hafta sonu bile ruhunuza çok iyi gelecek.

Biz bölgeyi Saros körfezinin başlangıcından itibaren ele alıp her bir adımda keşfedilmesi gereken yerleri bir araya getirmek istedik. Uzaklara gitmeden ve kalabalığa karışmadan sade ve keyifli bir tatil yapmak isteyenler için işe yarar bir yazı olacağını düşünüyoruz.

1- Saros Körfezi; Ege denizinin başlangıcı ve körfez boyunca denize girilecek çok sayıda yer bulunuyor. Erikli, Mecidiye, İbrice, Güneyli, Bolayır, Koruköy gibi birçok yerden cam gibi berrak bir denize girmek mümkün. Şnorkellerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz zira bölge balık çeşitliliği bakımından oldukça zengin. Kamp yapılacak yerler otel ve pansiyonlardan daha cekici bize göre. Ama yine de bölgede farklı konaklama alternatifleri tabii ki mevcut. Saros Körfezinde yapılacak aktiviteleri biz birkaç ayrı yazı olarak hazırlayıp daha önce paylaşmıştık o yüzden burada tekrar bahsetmek yerine aşağıdaki linkleri ilgililere sunarız efemm 🙂

Saros Körfezini derinlemesine keşfedebileceğiniz kapsamlı rehberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Gelibolu: Gelibolu altında bir tarih yatan ilçelerimizden. Senelerdir gidip geliriz ve ilçede maalesef çok fazla bir yenilik göremiyoruz ana yine de her nedense gitmekten vaz geçemiyoruz. Bir kere lokasyon açısından çok şanslı bir yer ana onun dışında da görülmesi gereken birçok yer mevcut. Daha detaylı incelemek isteyenler için aşağıda link bırakıyoruz.

Gelibolu gezi rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

3- Eceabat: Eceabat bizce en güzel yol manzaraları eşliğinde tarihin kucağında hissi yaşayacağınız yerlerden biri. Özellikle bir tarafı denize sınır yol aldığınız virajlı yollar efsane manzaralara sahip. Eceabat’ta yapılacaklar listesi ve gezilmesi gerekenler için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

Detaylı Eceabat rehberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

4- Gökçeada: Büyüleyici bir yer Gökçeada. Bizce kesinlikle gidilip keşfedilmesi gereken yerlerden. Zaten topu topu kaç tane adamız var ki en azından elimizdekilere güzel bakalım değil mi:) Gökçeada mükemmel gün batımları eşliğinde keyifli akşamlar geçirebileceğiniz, şık plajlarında Ege denizinin kefini çıkartabileceğiniz bir yer. Sokak aralarında gezmelik ve ege mutfağının tadına bakmalık huzur dolu bir ada.

Gökçeada detaylı gezi rehberimiz için linke tıklayabilirsiniz.

5- Bozcada: Ege denizinde en büyük adamız olan Bozcaada herhalde en çok şarapları ve gün batımı ile ünlü. Kendinizi farklı bir yerde hissedeceğiniz ve kesinlikle çok keyif alacağınız bu adamız yolunuz düşsün düşmesin kesinlikle özellikle İlkbahar ve Sonbaharda keşfedilmeli.

Detaylı Bozcaada gezi rehberimiz için linke tıklayabilirsiniz.

6- Asos: Plajları, Behramkale köyü, Antik kenti, Athena tapınağı ile bir hafta sonu gidilmesi ya da Kuzey Ege rotasına kesinlikle eklenmesi gereken bir yer Asos. Ege mutfağı ve rakı balık keyfi de bonus.

Assos konaklama önerilerimiz için..

7- Kaz dağları: Kaz dağları son zamanlarda özellikle kampçılar tarafından daha da popülerleştirilen yerlerden biri. Pandemi sonrası bol oksijen ve sakin yerler arayışında olanlar tarafından tercih edilen Kaz dağları her türk gencinin görmesi gereken bir yer.

Detaylı Kazdağları yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Kazdağları eteklerinde gezilecek yerler için de ayrıca hazırladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

8- Altınoluk: Emekli kenti olarak bilinen Altınoluk özellikle havası ve denizi ile popüler bir beldemiz. Sadece yazın değil her mevsimde kafa dinlemek ve biraz kalabalıktan uzaklaşmak isteyenlerin rotasına dahil etmesini tavsiye ediyoruz.

9- Akçay: Aynı Altınoluk gibi ufacık tefecik içi dolu bir yer burası da. Eskiden sadece emekliler tarafından tercih ediliyor olsa da kışın da yazın da tüm ihtiyacınızı karşılayacak kadar gelişmiş ve gittikçe de kalabalıklaşmış. Yine de zaman ayırıp görülmesi gereken yerlerden.

10-Ayvalık: Ayvalık Sarımsaklı plajı ve Cunda adası ile ister hafta sonu ister Ege rotası olsun kesinlike gittiğinize pişman olmayacağınız yerlerden. Yaz, kış, bahar fark etmeden gezebileceğiniz ve keyif alacağınız bir yer.

Sahil bandı dışında Erdek, Edremit, Balıkesir de rotanıza ekleyebileceğiniz yerlerden. Artık buraları da başka bir içerikle paylaşalım, ne dersiniz?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.