Oktoberfest her sene Eylül ayının 3. haftasıdan Ekim ayının ilk haftasına kadar 16 gün süren ve Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen, dünyanın en bilinen festivallerinden biri.

12 Eylül 1810 yılında Kral 1. Ludwig ve Prenses Therese’nın evlilikleri nedeniyle tüm vatandaşların eğlenmek üzere davet edilmesi ile başlamış ve o zamandan beri de süregelen gelenekselleşmiş bir etkinlik.

Festivalin düzenlendiği yer Theresienwiese, Münih. Şehirden toplu taşıma ile ulaşım oldukça kolay. Doğrudan Theresienwiese durağında inebileceğiniz metrolar oldukça yoğun. Bu sebeple resmi websitesinde yer alan alternatif ulaşımları da değerlendirebilirsiniz.

Konaklama için festival alanına yakın yerleri tercih ederseniz ulaşım derdi olmadan rahat hareket edebilirsiniz. Marc München bunun için iyi bir alternatif olabilir. Diğer bir seçenek ise Sofitel Munich Bayerpost ya da Westin Grand Munich.

Festival alanına giriş ücretsiz. Alanda gezinebilir, yemek yiyebilir, aktivitelere katılabilir ve yer varsa bira çadırlarına girebilirsiniz. Bazı büyük çadırlar oldukça dolu ve boş yer bulmak imkansız. Daha önceden rezervasyon yaptırmak avantajlı gibi görünse de belki yer bulma konusunu şansa bırakabilirsiniz zira festival alanına girdikten sonra büyük bir çadırda oturmasanız bile atmosfer her alandan hissedilir vaziyette. Genellikle öğleden sonra yer bulmak daha zor olacağı için erken saatte Oktoberfest’e katılacağınız bir plan yaparsanız yer bulma şansınız daha fazla olacaktır.

Alanda 10-15 civarı bira çadırı mevcut. En meşhur çadır Schottenhamel çünkü burada büyük fırçalar mevcut. En büyük çadır ise 11000 oturma kapasitesi ile Hofbräu-Festhalle. Lowenbrau çadırı en canlı, Hippodrome ise en genç popülasyona sahip çadır. Teker teker gezip hoşunuza gidende zaman geçirebilirsiniz.

Eğer kendinizi garantiye alarak oturacak yerinizi gitmeden ayırtmak istiyorsanız 4-5 ay öncesinden biletlerinizi almanız gerekiyor. Bilet fiyatları şu an kur nedeniyle fazla ki zaten artık yazılarımıza fiyat eklemek istemiyoruz çünkü artık her ay blog güncellemesi yapmamız gerekiyor. Ama şu kadarını söyleyelim sıra beklemeden ve daha önceden rezerve edilmiş masalarda tercümanlık hizmeti, içki ya da hem içki hem de yemek dahil seçenekleri ile 3-4 saatlik bir bilet almak mümkün. Rezervasyon için buraya tıklayabilirsiniz.

Oktoberfest’e gitmişken ortama uygun giyinmek isterseniz geleneksel Bavarya kostümlerini bulabileceğiniz onlarca dükkan göreceksiniz. Kadınların giydiği geleneksel kıyafete dirndl, erkeklerinkine de lederhosen deniyor.

Oktoberfestin ilk Cumartesi günü çadırlar sabah saat 9′ da açılıyor, bira hariç tüm alkolsüz içecekler saat 10’dan sonra servis ediliyor. Öğlen 12 itibariyle de artık festival başlıyor.

  • Pazartesi-, Cuma arası çadırlar sabah 10’dan akşam 11:30’a kadar açık.
  • Cumartesi, Pazar ve tatil günlerinde sabah 9’dan akşam 11:30’a kadar bira servisi var.
  • Büyük çadırlarda son bira akşam 10:30’da, küçük çadırlarda ise 11’de. Bu saatte müzik de kesiliyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.