Scroll to Content

VERONA Ekonomik Gezi Rehberi

İtalya Gezisinde Günübirlik Verona Turu..

Verona


Unesco Dünya Mirasları Listesi (Unesco World Heritage List)’nde yer alan Verona (Orjinal adı: Veneto), MÖ. 1. yüzyılda kurulmuştur. Askeri olarak iyi muhafaza edilmiş şehir, Verona küçük bir şehir olsa dahi, Ortaçağ ve Rönasans döneminden kalma birçok esere ev sahipliği yapıyor…

verona46Mesela Roma zamanından kalma anfitiyatro ve Palazzo Barberi… Fakat Verona’nın namı daha çok, hayal ürünü de olsa Shakespeare’in ölümsüz eseri “Romeo & Juliet” oyununun geçtiği şehir ile özdeşleştiriliyor… Her yıl yarım milyon turist, Verona’da Juliet’in evinini ziyaret etmeye geliyor. Ve o ünlü aşkın dile geldiği balkonu. Aslında Shakespeare’in Verona’da geçen bir başka oyunu daha var; Veronalı İki Centilmen (The Two Gentlemen of Verona).

VERONA’ YA ULAŞIM: VERONA’ YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Verona şehir merkezine yakın iki havaalanı bulunuyor. Fakat bunlardan Verona’nın 12 km güneybatısında Villafranca‘da yer alan, Verona Havaalanı (Aeroporto di Verona Valerio Catullo) hizmet veriyor. Diğeri ise, Verona’ya 52 km uzaklıkta yer alan, Brescia Havaalanı (Brescia Airport; Montichiari or Gabriele D’Annunzio Airport).

Her 20 dakikada bir, Aerobus adındaki shuttle hizmeti veren otobüsler ile Verona Porta Nuova Tren İstasyonuna (Railway Station) ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı ortalama 6 euro olup, havaalanındaki makinelerden ya da otobüsün içinden bileti temin edebilirsiniz. 06:00- 23:00 arasında otobüs mevcut.

Tren ile: Verona şehir merkezine 15 dakika yürüyüş mesafesinde Verona Porta Nuova Tren İstasyonu yer alıyor. Fakat yürüme yolu olarak biraz karmaşık bir yol.

Otobüs ile: Verona Porta Nuova Tren İstasyonu’nun hemen yanında otobüs terminali var.

Araba ile: Verona’yı İtalya turunun bir parçası olarak ziyaret edecekseniz araba ile ulaşım sizi daha özgür kılacaktır. Havalanından araba kiralayabilirsiniz.

VERONA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Verona küçük bir şehir. Bu yüzden yürüyerek her yere gidebilirsiniz. Otobüs kullanacak iseniz, Verona Card almanızı tavsiye ediyoruz. 90 dakikalık kartlar yaklaşık 1.50 Euro, 4 Euro’ ya günlük bilet (Day ticket) ve 10 günlük kombine bilet (Ticket carnet) olarak alternatifleri mevcut. Biletinizi otobüslerdeki makinalardan, otobüs terminalinden ya da ATV (Verona Card’ı sağlayan firmanın adı) bilet satış bürolarından (Ticket office) temin edebilirsiniz. 11,12 ve 13 numaralı otobüsler ile Verona’da seyahat edebilirsiniz ayrıca bu hatlar, Piazza Brà’da tren istasyonuna da bağlanıyor.

VERONA’ DA KONAKLAMA: VERONA’ DA NEREDE KALINIR?

Verona’da booking.com ile bütçenize uygun bir otel bulmak çok kolay. Eğer şehir merkezinde elit bir yerde kalmak istiyorsanız, Appartamento nel Centro Storico di Verona tam size göre. Arena’ya 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu daireler hem temiz hem de nezih. Linkten rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ya da Floransa‘da kalıp Verona’yı günü birlik ziyaret edebilirsiniz.

VERONA’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

 • Bisiklet turu
 • Verona Vespa turu
 • Şarap tadımı
 • Aperol Spritz içilmeli!

VERONA’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Piazza Erbe Meydanı’nda yer alan kafelerde (Open air cafe place) enfes İtalyan yemeklerinden deneyebilirsiniz. Bunlardan bazıları; cucina casalinga (Ev yemekler, home cooking), tagliata ve deniz ürünleri… Ve mutlaka ve mutlaka, özellikle yaz aylarının vazgeçilmez İtalyan aperitif kokteyli olan Aperol Spritz için! O kadar hafif ve serinletici ki, bizim gibi birkaç bardak sipariş edeceğinizi garanti ediyoruz 🙂 Merak etmeyin alkol oranı %11 🙂 Tarifi için tıklayın.

VERONA’ DA ALIŞVERİŞ

 • Via Mazzini, Verona’da lüks İtalyan markalarının yer aldığı bir alışveriş bölgesidir. Bütçenize uymasa bile, mağazaları gezmek gayet eğlenceli bir aktivite olacaktır.
 • Diğer şık İtalyan alışveriş bölgesi olan Corso Porta Borsari‘da eski kağıt ve şık kalem ve sair bulabileceğiniz Lo Scrittorio’ya uğramalısınız.
 • Antik ve otantik ürünlere ilgi duyanlar için önerimiz; Corso Santa Anastasia.

VERONA ŞEHİR TURU

Verona’da gezilmesi gereken yerler, yarımada şeklinde olan eski şehir merkezinde yer alıyor. Şehir adeta köprülerle birbirine bağlanmış şekilde… Bu romantik şehirde Juliet ve Romeo’nun evlerine ziyaret edebilir, aşk dileklerinizi bir kez de bu büyük aşıkların evlerinde dile getirebilirsiniz… Ortaçağ ve Rönasans kokan Brà ve Erbe Meydan’larında açık havada bir şeyler içip dinlenebilir, Verona Arena’sını ve daha birçok eseri keşfetmek için enerji depolayabilirsiniz… Herbir sokağı ayrı otantik üstüne o şirin İtalyan tarzı mimariye sahip evler.. Verona sokaklarında saatler su gibi akıp gidecek, bizden söylemesi…

Verona’da görülmesi gereken yerler: Piazza delle Erbe (Square of Herbs), Piazza Brà, Basilica di San Zeno Maggiore, Ponte Scaligero (Castelvecchio Bridge), Museo di Castelvecchio, Sant’Anastasia, Torre dei Lamberti, Piazzale Castel San Pietro, Chiesa di San Fermo, Piazza dei Signori, Scala della Ragione Verona ve Plazzo della Ragione, Casa di Giulietta (La Corte di Giulietta, Juliet’s house), Porta dei Borsari, APT Arena (Arena di Verona), Teatro Romano, Giardino Giusti, Verona’s Cathedral (Duomo), Arche Scaligere, Casa Mazzanti’de yen alan Madonna Heykeli (Statue of Madonna), I Portoni della Bra, Basilica di Santo Lorenzo (Chiesa San Lorenzo), Piazza Corrubbio

Verona turumuza, Verona Arena’nın batısında yer alan Basilica di San Zeno Maggiore (Basilica of San Zeno) ile başlıyoruz. Bu küçük bazllikanın önemli, mimari yapısını gölgede bırakacak başka bir efsaneden geliyor; mahzeni Romeo ve Juliet’in evlendiği yer…

Buradan Piazza Corrubbio‘yu arkamıza alarak, Saint Zeno in Oratorio’nun önünden geçiyoruz ve kendisine adını veren eski kale anlamına gelen Castelvecchio Museum ( Old Castle Museum) ve Adige Nehri‘ne bakan tarafında yer alan Castelvecchio Köprüsü (Castelvecchio Bridge, Ponte Scaligero)’e ulaşıyoruz. Müzenin hemen yanında bir zamanlar Verona’ da yaşayan soylu Gavi ailesi tarafından yaptırılan Gavi Arch (Arco dei Gavi)’ı ve 1527 yılında yaptırılan Canossa Palace (Palazzo Canossa)’ı geçip, nehri takip ettiğimizde Roma Katolik Kilise’lerinden olan Chiesa San Lorenzo karşımıza çıkıyor. Biraz  ilerisinde de MS. 1. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Porta dei Borsari (Borsari Gate) yer alıyor.

Nehir kenarından şehir içine doğru devam ettiğimizde, Roma döneminden kalma beşgen şeklinde bir kule ile Palazzo della Gran Guardia‘ya bitişik, I portoni della Brà kemerinin altından geçip Verona eksi şehir merkezine (Verona Old Town) giriyoruz. Araba ile seyahat ediyorsanız, şehre bu geçidin altından gireceksiniz…

Karşımıza Belediye Binası olarak kullanılan eskiden saray olan Palazzo Barbieri‘nin yer aldığı kafe ve restoranlarla çevrili Verona’nın en büyük meydanı Piazza Brà çıkıyor.

Hatta bazı iddialara göre burası İtalya’nın da en büyük meydanıdır. Ve Brà Meydanı’na sırtını vermiş 1. yüzyılda inşa edilmiş etrafında Sphinx heykellerinin (Sphinx sculptures) olduğu Verona Arena (Estate Teatrale Veronese).. Arena, günümüzde müzikal ve opera performanslarına ev sahipliği yapıyor…

Verona şehir merkezini keşfimizde bir sonraki durağımız, 8. yüzyılın izlerini taşıyan Roman tarzında inşa edilmiş Chiesa di San Fermo Maggiore Kilisesi… Eski yapılarla dolu aşk şehrini keşfe devam ediyoruz…

Rotamız bizi bu kez, büyük aşkın kalbinin attığı Jülyet’in Evi (Casa di Giulietta, La Corte di Giulietta, Juliet’s house)‘ne ulaştırıyor.

Shakespeare’in dünyaca ünlü eseri Romeo & Juliet oyununda geçen evde, hikayenin kurgu olduğunu bilmesek gerçekten yaşanmış hissi veren bir gerçekçilik var. Öyle ki bir an gözlerinizi kapatırsanız Juliet’in balkonundaki sarmaşıklardan Romeo’nun tırmandığını bile görebilirsiniz… Aşıklar balkonunda fotoğraf çektiriyorlar ve birbirlerini öpüyorlar, aşk kilitlerini demirliklere asıyor, aşkların adını ve kendi adlarını eve girerken geçeceğiniz duvarlara yazıyor… İlişkiye sanş getirirmiş… Ayrıca Jülyet’e aşk mektubunuzu (love letters to Juliet) duvarlara bırakabilir ya da Juliet klüp‘ten e-mail atabilirsiniz 🙂 Dahası var: duvarlarda aşkınıza telefon açmak için telefonlar da var… Her şey düşünülmüş…

Ayrıca başka bir inanış da Juliet’in heykeline dokunmak… Rivayete göre, Jülyet’in evinin bahçesinde duran bronz Jülyet Heykeli (Juliet’s statue)’nin sağ göğsünü ovmak (lucky rubbing) sanş getirirmiş. Zaten heykelin sağ göğsünün parlak olmasından da turistlerin bu ritüeli yaptıklarını anlayacaksınız…

Bu kadar romantik anı sadece sevgilinizle geçireceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İçeride adeta bir izdiham havası var!

Jülyet’in evinin girişinde küçük bir terzi bulunuyor. Burada konsepte uygun olarak, kalp şeklideki beze aşkınızın adını diktirebilirsiniz. Ya da istediğiniz herhangi bir kişinin..

Juliet’in evini ziyaretten sonra, Romeo’ya uğramadan olmaz diyerek bir sonraki ziyaretimizi Romeo’nun Evi’ne (Casa di Romeo) yapıyoruz. Evin tam karşısında Scaliger Tombs (Arche Scaligere), Verona’yı 13-14. yüzyıllarda yönetmiş olan Scaliger ailesine ait beş adet gotik eser ve 1185 yılında Roman tarzında inşa edilmiş Chiesa Rettoriale Santa Maria Antica‘yı göreceğiz.

Rotamıza devam ettiğimizde, 15. yüzyıldan kalma bir malikane olan ve günümüzde lüks bir otel olarak hizmet veren Palazzo del Capitano ve Rönasans döneminin izlerini yansıtan 15. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen ve günümüzde İl Özel İdare Müdürlüğü olarak kullanılan Loggia del Consiglio (Lodge of Consiglio) Sarayı’nın yer aldığı, ortasında Dante Alighieri Heykeli (Dante Alighieri Statue)’nin olduğu Piazza dei Signori Meydanı‘na gidiyoruz.

Bir sonraki durağımız ise Della Ragione (Ragione Palace), merdivenleri tamamladıktan sonra aşağıya baktığınızda göz şeklini göreceğiniz Lamberti Kulesi (Torre dei Lamberti), Arco della CostaCasa Mazzanti Caffè, Palazzo Maffei‘nın önünde Madonna Heykeli (Fontana di Madonna, Statue of Madonna)’ni gördüğümüz, Plazza delle Erbe‘ye varıyoruz.

Plazza delle Erbe ve Piazza Brà’nın kesiştiği yer olan Via Mazzini‘de Casa Natale di Don Pietro Leonardi yer alıyor. Bu cadde Verona’nın en büyük yaya yolu olma özelliğinin yanı sıra alışveriş yapmak için de ideal bir cadde. Kestirmeden Plazza delle Erbe’ye gitmek için bu yolu kullanabilirsiniz. Ama biz kestirmeleri önermiyoruz 🙂

verona18

Bu büyük meydandan devam edip, MS. 1. yüzyılda inşa edildiği düşünülen eski bir Roma kapısı olan Libreria Porta Borsari‘dan geçiyoruz ve gotik mimariye sahip Sant’Anastasia Kilisesini, ardından Roma ve Gotik mimariyi bir arada görebileceğimiz Verona Cathedral‘ya ulaşıyoruz. Kathedralin etrafında üç tarihi yapı yer alıyor. Bunlar, Duomo S. Maria AssuntaBiblioteca Capitolare di Verona ve Chiesa di Sant’Elena Kilisesi…

Rotamıza devam edip, yarımada şeklindeki şehir merkezinin diğer tarafına Verona’nın en eski köprüsü olan Taş Köprü (Stone Bridge) yani Ponte Pietra (Pons Marmoreus olarak da bilinir)’ dan geçerek, Teatro Romano di Verona arka tarafında bulunan tepeye doğru tırmanarak Piazzale Castel San Pietro‘dan şehrin manzarasının tadını çıkartabilirsiniz… Aşk kokulu Verona’da yeşilliklerin içinde Giusti Bahçeleri (Garden Giusti, Giusti Gardens)’nde dinlenip, Romeo e Giulietta müzikalinin tınılarına kulak vererek tüm günün yorgunluğunu giderebilirsiniz. Biz de turumuzu burada sonlandırıyoruz…

Eğer biraz daha kendinizi Romeo ve Jülyet’in büyüsüne şehir merkezinde bırakmak isterseniz, nehire doğru uzanan Via Porta Organa‘dan yürüyüp, Interrato dell’ Acqua Morta Caddesine ulaşın. Buradan Via Giosue Carducci caddesi ile devam edip Ponte Nuvuo‘dan Verona eski şehir merkezine geri dönebilirsiniz…

verona53

VERONA’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Piazza delle Erbe’de birçok güzel kafe ve bar mevcuttur. Dilediğinize girebilirsiniz..

Rossa di Verona Verona’nın yerel birasıdır. Bira sevenlerin kesinlikle deneyeceğine eminiz. Bu bira, sadece Verona ve civarında bulunur ayrıca süpermarketler yerine sadece restoranların menülerinde bulabilirsiniz.

VERONA  YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Verona’ya yakın gezilebilecek yerler: Sirmione Verona, Parco delle Cascate di Molina, Parco Giardino Sigurtà, Villa Della Torre Allegrini, Santuario Madonna Di Lourdes ve Baldo kayalarının arasında Madonna Kilisesi (Madonna Sanctuary, The Shrine of the Corona, Madonna della Corona,The Diocesan Shrine of Our Lady of Verona, Santuario Madonna della Corona).

Ayrıca, Verona’ya Roma, Floransa, Siena‘dan ulaşmak da bir o kadar kolay.

VERONA GEZİ NOTLARI

 • Aşıklar şehri Verona’da gezmek için araca ihtiyacınız yok. Verona şehir merkezinde her yer yürüme mesafesinde. Ayrıca şehir merkezi araç trafiğine de kapalı.
 • Piazzale Castel San Pietro dinlenmek için manzarasıyla ve yeşilliklerin içindeki konumuyla tam yeri
 • Genellikle turist akınına uğrayan Jülyet’in Evi’nde, kadrajınız kalabalık olacak 🙂 Merak etmeyin, Verona küçük bir şehir ve Verona demek Jülyet’in Evi demek. Bu yüzden, Jülyet’in evinde dilediğiniz kadar zaman geçirebilirsiniz ve fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Jülyet’e mektup yazamadım demeyin. Olmadı email atabilirsiniz 🙂
 • Aperol Spritz kesinlikle içmelisiniz. Özellikle yaz aylarıcı için hafif ve ferahlatıcı bir alkol.
Summary
Article Name
Verona Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Verona' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.