Scroll to Content

MARAKEŞ Ekonomik Gezi Rehberi


Marakeş yani orijinal adı ile Marrakech, kırmızı şehir anlamına geliyor. Bununla ne kastedildiğini eski kent merkezi Medina bölgesindeki ara sokaklarda dolaşırken anlayacaksınız. Kızıl renkli tuğla duvarları ve kiremit çatıları daracık sokakların gökyüzünde izin verdiği noktalardaki güneş ışıkları ile parlayarak Medina bölgesini adeta kırmızıya boyuyor.

Marakeş Atlas dağlarının eteklerine kurulmuş. Fas’ın ilk başkenti. Kazablanka ve Fez‘den sonra ülkenin 3. en büyük şehri.

Fas’ta düzenlenen çöl turları genellikle Marakeş hareketli. Bu yüzden kentin turistik olarak da cazibe merkezi konumuna geçmesi oldukça anlaşılır.

MARAKEŞ’ E ULAŞIM: MARAKEŞ’ E NASIL GİDİLİR?

Tren ile: Genellikle İstanbul çıkışlı Marakeş uçuşları, aynı tarihli Kazablanka uçuşlarına göre daha pahalı. Bu yüzden dilerseniz Marakeş’e ulaşmak için bizim yaptığımız gibi Kasablanka uçuşunu tercih edebilir, araç kiralayabilir ya da 3 saatlik bir tren yolculuğu (ONCF) ile Marakeş’e kolayca ulaşabilirsiniz. Genelde tren burada çok sık kullanılan bir yöntem ve Kazablanka havaalanı içinde yer alan tren istasyonuna ulaşmak da oldukça kolay.

Otobüs ile: Bir diğer opsiyon ise otobüs. Fas’ta SATASSupratours ve CTM olmak üzere 3 otobüs firması var. SATAS’ın repütasyonu pek iyi değil diye okuduk dolayısıyla ONCF ile grup şirketi olan Supratours’ u tercih edebilirsiniz. Biletinizi gardan ya da seyahatiniz öncesinde internetten alabilirsiniz.

Taksi ile: Marakeş Menara Havaalanı şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta. Havaalanı çıkışında minibüs tipi kullanılan “grand taxi” ya da “petite” taksiler ile, ya da her yarım saatte bir hareket eden 19 numaralı otobüs ile (www.alsa.ma) şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

MARAKEŞ ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içine girer girmez bir tekerleme uydurduk ve Marakeş’ten ayrılana kadar da dilimizden düşürmedik: ” Marakeş, nasıl bir keşmekeş” 🙂

Şehir dışında çok saygılı, kurallı ve kontrollü araç kullanan sürücüler, şehir merkezine vardıklarında neredeyse birer trafik canavarına dönüşüyorlar. Kavşaklar aynı anda farklı yönlere geçmeye çalışan insan, at arabası, otobüs, taksi, özel araç, moped, el arabası kısacası aklınıza gelebilecek her türlü motorlu – motorsuz taşıtlar ile adeta bir mahşer alanına çevrilmiş durumda.

Şehir içi ulaşımda moped ya da bisikleti gerektiğinden fazla tehlikeli olduğundan saymazsak, diğer opsiyonlar;

Fayton (Fransızcası Calèches) ile şehri turlayabilirsiniz. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde biraz zaman kaybı olabilir, o yüzden 17:30-19:30 arasında özellikle faytonda olmayın deriz. Fiyatları faytonun içinde yazıyor ancak bir saati 120 DH olarak sabitlenmiş. Şehrin ana meydanı olarak geçen Jemaa El Fna’nın yanındaki Pl de Foucauld’da faytoncuları hemen göreceksiniz. Sıra sıra dizilmiş faytonların yanından geçerken nefesinizi tutun yoksa boğulursunuz 🙂

Taksi turistleri ağına düşürmek için her yerde bulabileceğiniz bir başka ulaşım aracı. Taksimetrenin bozuk olduğunu söyleyerek sizi kandırmaya ve fahiş fiyatlar çekmeye yeltenebilirler, kanmayın.. 8DH ila 20DH arasında fiyatlar değişiyor şehir içinde bir yerden bir yere gitmek. Gece tarifesi ise 10DH. Pazarlık yapmayı unutmayın. Grand taxis eski Mercedes otomobilleri olan taksi türü ve fiyatları sabit. Bu taksilerin genellikle rotaları sabittir. Kaldığınız otel görevlilerine fiyatları sabitlemeleri için anlaşmasını söylemeyi unutmayın. Diğer taksi türü de klasik Petit taxis.

Otobüs: En ucuz ulaşım aracı için, şoföre direkt ödeme yapabiliyorsunuz otobüsün içinde. 1 numara Medina- Gueliz, 8 numara tren istasyonuna ve 10 numara ise Merkez Otobüs Garı’na gidiyor.

İki katlı şehir turu otobüsleri ile de şehri yorulmadan gezme imkanınız var burada. Jemaa El Fna meydanındaki duraktan hareket ederek görülmesi gereken önemli yerleri gezebilirsiniz.

MARAKEŞ’DE KONAKLAMA: MARAKEŞ’TE NEREDE KALINIR?

Konaklama için en cazip görünen tabii ki ‘Riyad‘ lar. Özellikle avlulu ve genellikle iki katlı olan bu evler fiyat-kalite dengesine göre tercih sebebi olması yanında çok da fotojenik. İnsanı hemen içine çekiyor. Ancak riyadlar genellikle ara sokaklarda, bu yüzden eğer rezervasyonunuzu internetten yaptırdıysanız, ilk defa Marakeş’ e vardığınızda kalacağınız riyadı bulmanız biraz zor olabilir. Bu yüzden yol tarifini iyice alıp, gitmeden maille teyidleşmeniz önemli.

Marakeş’ te şehir merkezinde yer alan riyadlar için yol tarif etmek gerekirse, Jemaa el-Fna meydanında yer alan postanenin yanındaki işlek caddeden sola döndüğünüzde ilk sağdaki dar sokağı takip ederek riyadlar bölgesine ulaşabilirsiniz. Buradaki otellere girip çıkıp beğendiğiniz ve bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. bu sokak boyunca belki 500 tane riyad var, illa ki bir tanesini beğeneceksiniz.

Marakeş şehir merkezinin biraz daha dışında kalan bölgelerde, ultra- süper- lüks oteller, spalar, villalar, resortlar var. Fiyatları epey yüksek ancak eğer param var diyorsanız bu otelleri kaçırmayın deriz. Tabii bu bölgelerden şehir merkezine ulaşım için aracınızın olması gerekiyor ya da her seferinde taksi kullanmayı göze almalısınız.

Eski şehir merkezi Medina’da yer alan riyadlara alternatif olarak, yeni şehir olarak geçen Hivernage ve ya Gueliz bölgelerinde yer alan otelleri de tercih edebilirsiniz. Hivernage’ de yer alan oteller genellikle 4-5 yıldızlı ve buradan şehir merkezine (Jemaa El Fna meydanına) yürüyerek maksimum 20 dk.’da ulaşabilirsiniz. Gueliz’ de yer alan oteller ise daha ucuz. Burada yıldız sayısına göre fiyat aralığı değişiyor. Şehir merkezine ise maksimum yarım saatlik bir yürüme mesafesi mevcut.

Biz Hotel Central Palace adında bir riyadda kaldık. Medina bölgesinde, Jemaa el-Fna meydanı ile Koutoubia arasında, şehir direkt göbeğinde bir otel. Lokasyon olarak mükemmel olmasına rağmen, Jemaa el-Fna meydanında geç saatlere kadar süren etkinlikler sebebiyle gece 02:00′ ye tüm gürültü resmen odadaydı. Kahvaltı için ilave 25 DH ödedik ve kesinlikle değmezdi çünkü zaten bu fiyata kendiniz dışarıda bir cafe ya da pastanede de aynı kahvaltıyı yapabilirsiniz. Riyadın girişinde döviz bürosu mevcut ki bu baya işimize yaradı diyebiliriz. Ancak şehrin her tarafında zaten döviz bürosu ya da ATM mevcut. Özetle, tavsiye edebileceğimiz bir riyad çünkü oldukça hesaplı, yeteri kadar temiz ve konumu mükemmel.

MARAKEŞ’TE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Marrakech Popular Arts Festival: Temmuz aylarında düzenlenen bu festival, Badi Palace ve Jemaa el-Fna harabelerinde gerçekleşiyor. 2000 yılından bu yana olan festivalde, şarkıcılar, falcılar, yılan oynatanlar ve daha bir sürü geleneksel dokuyu görebilirsiniz.

Fantasia: Temmuz ayında şehir duvarlarının yakınındaki Bab Jdid’da gerçekleşen at yarışında, yüzlerce jokey yarışıyor. Denk gelirseniz buraya uğramalısınız.

Imilchil Marriage Feast: Atlas Dağları’nın yakında Imilchil’de gerçekleşen bu berberi evlilik festivalinde 40 çifte düğün ya da nişan yapılıyor ya da eş isteyenler güzelce giyinip müstakbel koca arıyorlar. Festival Ağustos sonu – Eylül başı gibi gerçekleşiyor. Berberi kültürüne tanıklık etmek ve müzik ziyafeti çekmek için harika bir festival olduğunu düşünüyoruz.

Çöl turu: Marakeş’te kesinlikle ama kesinlike deneyimlenmesi gereken bir aktivite.

MARAKEŞ’TE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Marakeş’te özellikle bir Fas restoranına girmedik zira bu hakkımızı zaten Fez‘ de kullandığımız için burada daha pratik ve bildiğimiz şeyleri yemeyi tercih ettik. Yöresel Fas restoranları ünlü Jemaa el-Fna meydanında kolayca bulunabilir. Biz, ilk akşam döner, ikinci akşam da pizza yedik ama şehir turu boyunca tatlısından, tuzlusuna, nar suyundan, kahvesine kadar çok şey atıştırdık.

Aşağıda kısaca tavsiye edeceğimiz yerel Fas yemekleri dışında Marakeş’te yemeden dönmemeniz gereken tek şey bize göre kesinlikle ekmekleri. Hem kahvaltı için gittiğiniz bir pastanede hem de yol üzerinde bulabileceğiz üç tip ekmek opsiyonunuz var: Bunlar; mesemen, bghrir, matloua.

 • Tajin: Yerel yemek aslında güveç balık, tavuk veya etten olabiliyor. Fiyatı 30 DH’den başlıyor.
 • Kuskus
 • Zaalouk: Patlıcan salatası
 • Harira: Ramazanda oruç açtıkları çorba. Nohut, mercimek ve kuzu etinden yapılıyor.
 • Bissara: Kuru bakla çorbası
 • Shebakia: Susamlı, tarçınlı, portakallı, ballı tatlı
 • Nane çayı

MARAKEŞ ALIŞVERİŞ

Marakeş’ten almanız gereken hediyelik eşyalar: deri, sadece Fas’ ta üretilen argan yağı, haşhaş, çaylar, kaşmir, kilim, çömlek gibi bu ülkeye özgü ürünler.

Fas genelinde olduğu gibi sıkı bir pazarlık sonucu çok uygun fiyata kaliteli ve orjinal ürünler bulabilirsiniz. Medina bölgesinde bizim kapalı çarşıya benzeyen Souklarda her türlü hediyelik eşya mevcut.

Marakeş ile Fez’i karşılaştırdığımızda Fez’de daha orjinal ürünler olduğunu düşünüyoruz. Marakeş biraz daha turistik olduğu için genelde tüm dükkanlarda artık kilişeleşmeye başlayan ürünleri görüyorsunuz. Ancak fiyatlar Fez’ e göre daha hesaplı. Aklınızda bulunsun.

MARAKEŞ ŞEHİR TURU

Şehir tarihi bölgesi olan Medina, ve Avrupai modern gölgesi olan Gueliz olmak üzere iki kısma ayrılmış durumda.

1. GÜN:

 • Marakeş Old Town (Medina): Eski şehir merkezinde görülmesi gereken iki önemli saray ve birbirinden farklı rengarenk “kapı” temalı fotoğraflar çekebileceğiniz ara sokaklar mevcut.
 • Koutoubia Minaresi: Moresk mimarisi örneklerinden olan bu camii ve minaresi şehrin neredeyse her yerinden görülebilir. Koutoubia, Jemaa el-Fna meydanının bulunduğu kavşağın da karşısında yer alıyor.

 • Jemaa el Fna Meydanı (Jemaa el-Fna Square): Afrika kıtasının en hareketli meydanlarından olan meydan “Mucizeler Avlusu” olarak anılıyor. Gün boyunca turistler ve yerel halk tarafından dolu olan meydanın etrafında restorantlar, cafeler, hediyelik eşya dükkanları, atıştırmalık yiyecek satan tezgahlar yer alıyor. Araç trafiğine kapalı olan bu “avlu” hava karardıktan sonra gruplar halinde gösteri yapan ve şarkı söyleyen insan kümeleri ile doluyor.
 • Souk Semmarine: Marakeş şehir merkezinde yer alan kapalı çarşıya ilk giriş yapılan yer.
 • Medersa Ben Youssef: Ben Youssef Madrasa ya da The son of Joseph School olarak geçiyor. Fas’ın en büyük medresesi. Giriş diğer sarayların iki katı kişi başı 20 DH. Biz içeri girmedik ama içerisinin güzel olduğu söyleniyor. Az ilerisinde yer alan House of Photograpy’ de Marakeş’ te gezebileceğiniz diğer bir turistik yer; adından da anlaşılacağı üzere bir fotoğraf müzesi.

Kapalı çarşıdan çıkıp, medreseye, oradan da sarayların olduğu bölgeye kadar geçeceğiniz ara sokaklar ise yazının da başında bahsettiğimiz kızıl şehir bölgesi. Burada ara sokakların tadını çıkartın, gezdikçe gezin, boş buldukça kapıların fotoğraflarını çekin deriz 🙂

 • Bahia Sarayı (Palais de la Bahia): Uzun yıllar şehir yönetmiş Ba Ahmed’in sarayı. İçerisi gerçekten şahane. Oda oda ayrılmış bölümler ve ortasında çeşmesi bulunan avlularda tavandan tabana kadar tüm duvar işlemeleri, karolar, seramik ve ahşap kaplamalar insanın nefesini kesici güzellikte. Giriş yetişkinler için 10 DH.

 • Palais el Badii: 1578 yılında Portekizlere karşı yapılan Üç Kral Savaşı’ndan başarı ile dönen kumandan Badii’nin (Ahmed El Mansour Ed Dahbi) sarayından kalıntıları barındırıyor. Yer altından dar koridorları geçerek çıktığınız alan, avlunun tam ortasında yer alan kurumuş bir havuz ve merdivenlerden çıktığınız teras katında da Marakeş’in kuşbakışı manzarası ile etkileyici bir saray burası. Giriş yetişkinler için 10 DH. Cafe Terasse el Badia adında hemen sarayın dibinde yer alan turistik ve manzaralı cafe ise mola vermek isteyenlere önerilir.

 • Bab Agnaou: 12. yüzyılda inşa edilmiş kapı, Marakeş’in 19 kapısından biri. Özelliği ise resmi olarak Marakeş’e girilen kapı olması. Savunma amaçlı değil, Medina’ya açılan temsili bir kapıymış.

2. GÜN: Moderm Marakeş 

Gueliz (new town): Yeni şehir merkezi olarak geçen bu bölgede daha lüks ve modern restorantlar ve oteller mevcut. Avrupalı orta yaş üzeri turistlerin konaklama için tercih ettikleri yer tabii ki burası.

Majorelle Bahçeleri ve İslami Sanatlar Müzesi (Museum of Islamic Art): Marakeş’te giriş ücreti en yüksek olan yer olarak dikkatimizi çekiyor (Müze girişi 30DH, bahçe girişi: 70DH). Peki ne var bu bahçede derseniz, öncelikle bir Fransız parmağı var. Ünlü Fransız ressam Jacques Majorelle’inmiş bu bahçe ve zamanla Dünya’nın çeşitli yerlerinden getirdiği bitkilerle adından bahsedilen bir bahçeye dönüştürmüş burayı. Ünlü ressamın vefatından sonra bahçeyi Yves Saint Laurent satın almış ve hatta burayı evi olarak da kullanmış. Öldüğü zaman küllerini de buraya döktürmüş.. Lacivertli, yeşilli bahçe Marakeş’te Marakeş’ten ayrı bir havaya sahip olmasından dolayı Dünya’nın en güzel bahçelerinden olarak kabul ediliyor. Ama bizim için bir hayal kırıklığı oldu. Fransız turistlerle dolu upuzun bir sırada 1 saat bekledikten sonra görebildiğimiz üç- beş bambu, bol miktarda kaktüs oldu. Çok fazla beklenti yaratan bu bahçe bizim için zaman kaybıydı. Kesinlikle bu para ve zahmete değmeyeceğini düşünüyoruz.

Ayrıca zamanı olanlar için ilave öneriler;

Marakeş Tabakhanesi (Marrakech Tanneries): Eğer Fez’ de dünyanın en eski deri tabakhanesini görme fırsatınız olmadıysa, burayı deneyebilirsiniz.

Menara Bahçesi: Bizim gitmediğimiz bir yer daha Menara bahçesi. 12. yüzyılda orkide, meyve ve zeytin ağaçları dikilerek oluşturulmaya başlanan bu bahçede eskiden sultan ve ailesinin kullandığı bir havuz da bulunuyormuş.

MARAKEŞ EĞLENCE VE GECE HAYATI

Marakeş’te alkol konusu biraz gizli kapaklı yürüyor. Özellikle eski şehir merkezi medina’ da yer alan restoranların menüsünde alkol görmek neredeyse imkansız. Gueliz yani yeni şehir bölgesinde ise biraz samanlıkta iğne arama yöntemi ile alkol satan bir yer bulabilirsiniz. Bunun için en büyük tüyo mekanın adında “bar” kelimesi geçmesi. Bu mekanlar genellikle akşamları açık ve kalın koyu renk perdelerle çevrilmiş durumda zira bu şehirde alkol ayan beyan ilan edilmiyor. ANCAK, Majorelle Bahçelerine giderken su almak için yol üzerinde gördüğümüz bir süpermarkete girdik ve ne görelim. Tüm reyonlarda şişe şişe envai çeşit alkol. Bu yüzden siz en iyisi lokallerden birine ya da kaldığınız otele bir danışın.

Eğlencenin kalbi ise Jemaa el-Fna meydanında atıyor. Meydanda grup grup öbekleşmiş insanlar kendilerine yuvarlak bir alan yaratıp, dans ediyor, gösteriler yapıyor. Anlayamadığımız bir şekilde ibadet edercesine şarkılar söylüyor, enstrümanlar çalıyorlar. Siz bakayım diye yanlarına yaklaştığınızda ise hemen size de yer açıp, gösteri sonunda bahşiş topluyorlar. Bu gösteriler bizim enteresan durumlar olarak adlandırıp çok fazla dayanamadığımız bir aktivite.

MARAKEŞ YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

 • The Saadian Turu (Saadian Tombs): Altın Ahmet (Ahmet the Gold) tarafından yaptırılmış, 300 yıllık Saadian mimarisinin en güzel örneklerinden olan mezarlık 1917 yılında kazılar ile ortaya çıkarılmış.
 • Chez Ali Gecesi Gezisi: Folklor ve berberi atlarıyla yapılan gösterileriyle dünyaca ün kazanmış “Chez Ali Gecesi’nde, akşam yemeği eşliğinde gösteri izleniyor. Bin Bir Gece Masalları’nı andıran dekorasyonu ile Ali’nin Sarayı, şehre her gelen yabancının uğrak yeri oluyor. Duvarlarla çevrili bu arenada, müzisyenler, şarkıcılar, akrobat ve süvariler tipik Fas çadırları altında, masalsı bir yemek eşliğinde, ziyaretçilere nefis bir şov sunuyorlar. Fiyatlar ise 55 euro civarında.
 • Essaouira Gezisi: Tur şirketleri tarafından günübirlik 55 Euro civarında bir fiyata Essaouira (Suveyre) Gezileri düzenleniyor. Marakeş’e gelmişken kesinlikle yapılması gereken bir tur.
 • Atlas Dağları Gezisi: 75 Euro civarında olan bu turlarda, 4 X 4 ciplerle manzaralı pistlerden geçerek Tizintes Yolu’nu takiben Kik Platosu’na ulaşılıyor. Çocuk sahibi olamayan kadınların yüzyıllardır ziyaret ederek derman bulmaya çalıştıkları Mulay Brahim, Tifruin ve Taddart köylerine de uğrama fırsatınız oluyor.
 • Sahra Çöl turu: Bizce Marakeşte yapılması gereken iki şey var, biri Essaouira gezisi ve çöl turu.
MARAKEŞ GEZİ NOTLARI:
 • Havaalanından çıkmadan önce ya pasaport kuyruğunun olduğu kısımda ya da uçak içinde dağıtılan embarkation card’ları doldurmanız gerekiyor. Bu formları doldurmadan pasaport kontrolden geçemezsiniz. Zaman kaybetmemek adına uçakta hosteslerin dağıttığı bu formları alıp doldurmanızı tavsiye ederiz. Bu yüzden çantanıza kalem atmayı unutmayın.
 • Marakeş’te kesinlikle unutmamanız gereken şey: Pazarlık yapmak.
 • Genellikle yerler pis ve ıslak. Bu yüzden sandalet tarzı açık ayakkabılarla gezmemenizi öneririz.
 • Burada Fez’in aksine birisi size yol tarif etti diye para istemez. Ancak çok fazla sayıda sokak satıcısı musallat olacak ve önüne koyduğu bir teypten dua sesini dışarı vererek dilenen insan göreceksiniz.
 • Eski şehir merkezinin kızıl sokaklarında gezecek, Gueliz yani modern bölgesini görecek ve hatta çöl turunu da bu seyahatinize dahil edecek kadar zaman ayırmanızı öneririz.
Summary
Article Name
Marakeş Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Marakeş' te gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

3 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.