Scroll to Content

CHEFCHAOUEN Ekonomik Gezi Rehberi

Bir avuç bulut…


Şefşaven ya da Şafşavan olarak Türkçe’ye çevrilen (Chefchaouen), kısaltılmışı Chaouen, adını iki Arapça kelimesinin birleşmesinden alır: ‘Chef’ Arapça bakmak demek, Chaouen ise geyik boynuzu. İki dağın arasında yer alan Chefchaouen, stratejik bir kasaba olmuştur.

Portekizlilerin Fas’ı 1471’de işgalinden hemen sonra şehrin hikayesi başlar. Bir kabile lideri olan Abu Youma, Portekizlilere saldırmak için gizli ve korunaklı bir yere ihtiyaç duyar. Abu Youma muharebelerden birinde vefat edince, sorumluluğu Ali Ben Rachid (Moulay Ali Ben Moussa Ben Rached El Alami) adındaki kuzeni devraldı. 15. yüzyılın sonlarında, Ali Ben Rachid ailesini ve arkadaşlarını Granada’dan Chaouen’e getirtti.  16. yüzyılın ortalarında ise İspanyol engizisyonundan kaçan sığınmacılar için kurulan bir yol oldu. Böylece göç ile birlikte şehir büyüdü.. Mültecilerin bilgileri ve mimari anlayışı ile şehirin görünüşü değişmeye başlasa da, esas değişim Sultan’ın 1760’da açık mavi renginde Yahudi Bölgesi anlamına gelen ‘mellah’ların yaratılmasını emretmesi ile oldu.

Chefchaouen ziyaret etmek için en ideal zaman; ilkbahar (Mart ortasından- Mayıs’a kadar), sonbahar (Eylül ile Kasım arası)

Efsaneleşmiş marihuana arayanların Chefchaouen ilgisini çekiyor. Tur şirketleri Chefchaouen’i Fas turu rotalarına dahil etmeden önce, rastalı sırtçantalılar burada ağızlarında marihuana ile dolaşıyorlarmış…

Siz maviye boyalı dar sokaklarda dolaşın yeter… Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın maviye dalıp..

CHEFCHAOUEN’ E ULAŞIM: CHEFCHAOUEN’E NASIL GİDİLİR?

Otobüs ile: Fez, Tetouan, Kazablanka, Rabat, Meknes, Tangier ve Ceuta gibi şehirlerden CTM otobüsleri ile Chefchaouen’ e ulaşabilirsiniz. Şehrin ana otobüs terminali merkeze (medina) 15 dakikalık mesafede bulunuyor. Buradan şehir merkezine yürümek istemezseniz, terminal çıkışında sıralanmış petit taxi’ leri kullanabilirsiniz. Ancak pazarlık yapmayı unutmayın.

Ayrıca Tangier ya da Fez gibi birçok şehirden düzenlenen günübirlik turlarla, grand taxi diye bilinen bizdeki dolmuşlarla da bu şehre ulaşabilirsiniz.

CHEFCHAOUEN ŞEHİR İÇİ ULAŞIM?

Tek alternatifiniz yürümek. Şehir içinde düzenlenen şehir turlarına katılabilir ya da kendi kendinize medina’dan başlayarak şehrin ara sokaklarını keşfedebilirsiniz.

Ayrıca şehri çevreleyen Rif dağlarında düzenlenen hiking turlarına da katılarak biraz daha farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

CHEFCHAOUEN’ DE KONAKLAMA: CHEFCHAOUEN’ DE NEREDE KALINIR?

Özellikle Haziran ortasından Eylül’e kadar olan dönemde uygun bir konaklama bulmakta biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Dolayısıyla biletlerinizi alır almaz otel rezervasyonu yaptırmanızı öneririz.

Medina bölgesinde düşük fiyatlı ve hemen hemen hepsinde teras olan bir çok otel göreceksiniz. Biz booking.com’ dan bir araştırma yaptık ve fotoğraflardan pek de içimize sinen bir yer bulamadık. Bu yüzden burada kalmak yerine, Fez’ den günübirlik tur yapmaya karar verdik.

CHEFCHAOUEN’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

Bu şehirde yapılması gereken en önemli aktivite: Hiking.

Eğer Chefchaouen’ de en az 2-3 gün kalacaksanız, bir gününüzü Jebel al-Kalaa‘ ya yürümek için ayırabilirsiniz. Gidiş dönüş en az 9 saat sürecek olan bu yürüyüş boyunca marijuana tarlalarının içinden geçen ancak çok fazla işaretlerle belirlenmemiş yürüyüş yollarından zirveye tırmanıp, şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz.

AzilaneTalasemtane Ulusal Parkı, Akchour ise şehrin dışında kalan diğer dağ yürüyüşü rotalarından.

Deri atölyeleri: Kendinize özel tasarımlar yaptırabileceğiniz atölyelere uğramanızı öneriyoruz. Özel yapım ürünler için en az 6 gün beklemeniz gerekiyor. O yüzden böyle bir fikriniz varsa Fas turunuz için yapılacaklar listesinin en üst sırasında bu maddeyi koymanız lazım.

CHEFCHAOUEN’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Yöresel yiyeceklerden tercih edebileceğiniz; Baissara (fava?), Tajine (keçi ya da koyundan yapılan güveç), Harira (domates çorbası), köfte ve Tagras (balık).

Eğer Medina’ da yemek yiyecekseniz,  Kasbah Meydanı (plaza Uta el Hamman)’nda yer alan restoranlardan uzak durun zira burada çok kaliteli olmayan bir yemek için gereğinden fazla bir hesap ödemeniz kaçınılmaz.

Alternatif olarak, şehir duvarlarının dışında yer alan Plaza El Makhzen’de, Mandala Pizzeria adındaki restoranda jazz müziği eşliğinde pizza yiyebilirsiniz. Fakat biraları pahalı olduğunu söylemek gerekiyor.

İçecek konusunda ise tabii ki naneli çay’dan başka fazla seçeneğiniz yok 🙂

CHEFCHAOUEN’ DE ALIŞVERİŞ: CHEFCHAOUEN’ DEN NE ALINIR?

Kilimler, deri ürünler, baharatlar Fas’ın genelinde olduğu gibi Chefchaouen’den de satın alabileceğiniz ürünler. Eğer tur planınızda diğer şehirler de varsa alışveriş için özellikle Fez ya da Marakeş‘i tercih edebilirsiniz çünkü aynı ürünleri çok daha ucuza bulabilirsiniz.

Bunun dışında, Chefchaouen’de diğer şehirlerden farklı olarak marijuana turistleri ya da düşük bütçeli gezginleri cezbedecek hippi tarzı kıyafetler bulabilirsiniz.

Chefchaouen deri zanaatkarları için ünlü bir şehir. Öyle ki deri zanatkarları diğer şehirlerden staj için bu şehre geliyorlarmış. Birçok mağazada standard ve her yerde bulabileceğiniz deri ürünleri göreceksiniz ancak eğer şehirdeki birkaç deri atölyesine katılırsanız, daha farklı ve kendi istediğiniz gibi özelleştirilmiş ürünler yaptırabilirsiniz. Ancak bu özel ürünlerin yapımı en az 6 gün sürüyor, planlarınızı buna göre şekillendirmeniz gerekebilir.

CHEFCHAOUEN’ DE NEREDE ALIŞVERİŞ YAPILIR?

Chefchaouen’de gezindiğiniz hemen hemen her sokakta hediyelik eşya satan dükkanları bulabilirsiniz. Özellikle Medina Bölgesi hediyelikçilerin yoğunlaştığı yer.

CHEFCHAOUEN ŞEHİR TURU

 • Hamam Meydanı (Hammam, Plaza Outa el Hammam, Arapçası Outa el Hammam Kasbah):  Lampe Magique Casa Aladdin‘in çatı katındaki terastan şehrin manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca Tissemlal‘da geleneksel Fas yemeklerinden yiyebilirsiniz. Burada otururken Fas tarzı iki girişli hamamı göreceksiniz. Pension Castellana’nın yanında Jama’a Kabir Camii’sinin karşısında yer alan umumi hamamı kadın erkek yerli halk birlikte kullanabiliyormuş. Daha sonra erkek ve kadın olarak ikiye ayırmışlar. Eşyalarınızı kendinizin getirmesi gerekiyor. Giriş ücreti 25 DH.
 • Büyük Camii (al masjid al-a’dham mosque, La Grande Mosquée de chefchaouen): Şehrin kurucusunun oğlu Ali ben Rachid tarafından 15. yüzyılda inşa ettirilmiş.
 • Ras El Maa Şelalesi (Ras el-Maa): Medina duvarlarının dışında, doğusunda yer alan şelale, suların başı anlamına geliyor. Küçük bir şelale olmasına karşın, özellikle Fas turu kitapları adından sıkça bahsettiği için popüler hale gelmiş. Lokallerin çamaşır yıkayıp, sıcak günlerde serinlemek için geldikleri bir yer. Yakınında küçük bir kafe de var.

CHEFCHAOUEN’ DE EĞLENCE VE GECE HAYATI

Chefchaouen’ de çok fazla bar ya da pub tarzı yerler yok. Avenue Hassan II’ de bulunması oldukça zor olan Bar Oum-Rabiá adında bir bar varmış. Şehirdeki tek bar olduğunu okuduk. İlla ben gideceğim diyorsanız, buyurunuz..

CHEFCHAOUEN YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Chefchaouen’e yakın fakat şehrin merkezine uzak gezilebilecek yerler ise;

 • Spanish Mosque (Mosquée): Chefchaouen’in doğusunda bir tepede yer alan beyaz camiinin yapımına, İspanyol kolonilerinin şehre geldiğinde başlamış. Ama camiinin açılılı 2010 yılında gerçekleşmiş. Şehir merkezinden 15 dakika yürüyüş mesafesinde. Günbatımı için harika ama aslında dağın tepesinde küçük beyaz bir camii.
 • Hotel Atlas Tepesi (Hôtel Atlas Chaouen): Atlas Oteli’nin tepesinden günbatımı izlenmeli.
 • Tanrı Köprüsü (Bridge of God, Cascade D’akchour): Chefchaouen’den 40 dakikalık araba yolculuğu ile gidebileceğiniz harika bir köprü..
 • Talasemtane Ulusal Parkı
 • Cascades d’Akchour Şelalesi (Le cascade d’Akchour, Dchar Taourarte, Morocco)

CHEFCHAOUEN GEZİ NOTLARI

Sadece 1 gününüzü ayırarak sokak aralarında kaybolun..

Fotoğraflar: 

 • http://www.maroc-trip.com/ -Büyük Camii
 • tripadvisor -Plaza Outa el Hammam & Place Outa el-Hammam
 • http://riadhicham.com/- Ras El Maa Şelalesi
 • https://www.onthegotours.com/ – Chefchaouen manzarası
 • https://theculturetrip.com/- Chefchaouen sokak manzarası
 • https://www.opnminded.com/ – Cover
Summary
Article Name
Şafşavan Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Şafşavan' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.