FAS’TA BÜYÜLÜ SAHRA ÇÖLÜ YOLCULUĞU


Büyük Sahra çölü Arapça’da “büyü” anlamına gelen “sahara” kelimesinden türemiş, Dünyanın en büyük sıcak çölü. Bu cümleyi ilk kez duyup da “Çölün soğuğu da mı olurmuş?” diyenlerdenseniz, cevap “Evet” zira en soğuk çöl de malumunuz “Antartika”.

Sahra çölü dediğimiz Fas, Moritanya, Mali, Cezayir, Libya, Nijerya, Tunus, Çad, Mısır ve Sudan olmak üzere 10 ülkenin içinden ya da kıyısından, köşesinden geçen ve Amerika’nın yüzölçümü kadar büyük bir alan kaplayan bir çöl. Öyle yenilir yutulur cinsten bir şey değil yani. Eğer siz de bu uçsuz bucaksız sıcak topraklarda çıplak ayak yürümek, gece sırtüstü uzanıp gökyüzündeki yıldızların dansını izlemek, develerle gerçekten de bir hiçliğin ortasına doğru yol almak, coğrafya derslerinde adını defalarca duyduğunuz Atlas dağlarıyla artık fiziksel olarak tanışmak ve çöl fırtınasında ağzınızın burnunuzun kum içinde kalması veya çölde gece ayazında üşümek gibi duyguları deneyimlemek istiyorsanız bu yazımız size göre. Size ne zaman, nerede ve nasıl gibi en önemli üç sorunun cevabını toparlıyoruz çünkü biz de bu seyahate çıkmadan önce kendimiz için bu detayda araştırdık ve dolayısıyla yazımızın size de yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Seyahatimiz sonrasında ise hayaller& gerçekler kısmı ile karşınızda olacağız 🙂

Sahra Çölü’ne ne zaman gidilmeli?

Öncelikle çöle gitmek için en güzel zaman Ekim’den Nisan hatta Mayıs başına kadar olan süreymiş ki okuyup araştırdığımız kadarıyla gündüz çok aşırı sıcak, gece de dondurucu soğuk olmadan keyifli vakit geçirilebilecek en ideal dönem olarak bahsediyorlar. Kum fırtınaları Ocak ayından Mayıs aylarına kadar devam ederken, kuru sıcaklar Haziran’dan Eylül’e kadar devam edermiş. Ancak Aralık- Ocak ayları ise malumunuz yeni yıl, noel ve tatil olduğundan her yerin olduğu gibi çölünde en fazla turist akınına uğradığı dönemlermiş. Burada küçük bir hesap kitap yaptığımızda ne fark ediyoruz; Sahra Çölü’ne gidilecek en uygun aylar:Ekim, Kasım, Aralık.

Sahra Çölü’ne gitmek için en ideal ülke neresidir?

Açıkcası bize göre çöl çöldür. Yani kiminde çöl tepeleri biraz yüksek, ya da geceler daha serin ve sair olabilir ancak neticede çölden beklediğimiz manzara hangi ülke olursa olsun üç aşağı beş yukarı aynı. Yada biz öyle olduğunu düşünüyoruz çünkü daha önce hiç çöl görmedik 🙂 Neyse, biz önce yukarıda bahsettiğimiz bu 10 ülkeden en çok gitmek istediklerimizi sıraladık, sonra da teker teker “seyahat tarihlerim esnek” seçeneğini tıklayarak en uygun bilet fiyatlarını karşılaştırma listemize alıp değerlendirdik.

Uzun bir bilet kovalamaca turu ardından, 23- 29 Kasım arasında toplam 6 gün sürecek bir Fas turu için, Casablanca’ ya gidiş dönüş toplam 700 TL civarında bir Air France uçuşu görür görmez de hemen pamuk eller cebe moduna girdik. Tabii ki aktarmalı 🙂 Bu arada hemen belirtelim: Biz sadece ucuz diye değil aynı zamanda Fes, Rabat ve Chefchaouen’i de rotamıza dahil edeceğimiz bir tur planladığımız için Casablanca havaalanını tercih ettik ancak sadece çöl turu için Fas’a gidecek olanlar kesinlikle Marakeş havaalanını seçmeli çünkü hem bütün çöl turları Marakeş’ten hareket ediyor hem de Kasablanka’dan Marakeş’e gitmek de zaten ilave 200 dirham ettiği için sonuçta Marakeş’e uçmak daha ucuz bile olabiliyor.

Gelelim Fas’a. Açıkcası çöl turu için Fas’ı tercih etmemizde çok çok özel bir sebep yok. Biraz fiyat- değer mukayesesi ardından bize ilk çöl deneyimi için daha makul görünen bir ülke sadece. Tabii kredi kartı bilgilerini girmeden yaptığımız ön araştırma neticesinde fark ettiğimiz üzere, Fas’ta deve karavanları ve berberler ile dolu çöl turlarının yaygın bir turistik aktivite olmasının, Fes’te yer alan tabakhaneleri veya Chefchaouen’deki o maviş maviş evleri görme fikrinin, kızıl Marakeş’teki riadlarda çekilen yüzlerce cool instagram fotoğrafının da etkisi olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ama bu yazımızda özellikle vurgulamak istediğimiz kısım Fas’ta Çöl Turu. Fas turumuzu ve detaylarını ayrıca paylaşacağız.Sabrınızı rica ederiz 😉

Fas’ ta Sahra Çölü’ne nasıl gidilir?

Öncelikle şunu belirtelim ki okuduğumuz yorumlar neticesinde Fas’ta hangi şehirde olursanız olun kapınızın dibinde bir “çöl tur acentası” bulursunuz fikrini o kadar benimsedik ki önceden rezervasyon yaptırma gereği bile duymadık. Çünkü Fas’ ta yapılabilecek bu çok olağan (!) aktivite için alternatifler de haliyle çok fazla. Bu arada internetten ön ödemeli rezervasyon yaptırdığınızda ciddi bir pazarlık şansını da kaçırmış oluyorsunuz. Ama yine de çöl turu için hangi istikamette ilerlemek istediğinize önceden karar vermeniz, tur alırken hem işinizi şansa bırakmamanız hem de alternatifler arasında karar vermeye çalışarak zaman kaybetmememiz için önemli. Bu yüzden işin dananın kuyruğu yazımızın bu kısmında kopuyor.

Fas’ta Sahra Çölü Tur Rotası:

Öncelikle çöl turları için günübirlik, 1, 2 veya 3 gece şeklinde seçenekler mevcut. Bu sizin Fas’ ta kalacağınız ve görmeyi planladığınız diğer şehirlerde geçireceğiniz süreye ayrıca burada yapmak istediğiniz aktivitelere göre vermeniz gereken bir karar. Biz teker teker üzerinden geçelim:

 • Günübirlik Sahra turları:

Kısa bir araştırma yaptığınızda günübirlik turların çok efektif olmadığı yönünde epey yazıya rastlayabilirsiniz. Çünkü bu turlara sabah 08:00 gibi erken bir saatte başlayıp, aynı gün akşam en geç 19:00’da geri dönmüş oluyorsunuz. Bu tur Marakeş’ten, Ait Ben Haddou ve Ouarzazate’i kapsayan rotaya sahip. Ait Ben Haddou’da Kasbah adı verilen kale duvarları ile çevrilmiş içerisinde market alanlarının olduğu bir köye geliyorsunuz. Marakeş’ in kızıllıklarla süslenmiş manzarası eşliğinde oldukça popüler ve film seti olarak da kullanılan bu köye doğru yol alırken, yol üzerinde berber adı verilen etnik grupların köylerini geçiyor, kısa bir öğle yemeği molası ardından son olarak Ouarzazate şehri civarında gezip şehre geri dönüyorsunuz.

 • 1 gece- 2 gün Zagora turları:

Bu turda da yine sabah 08:00’de Atlas dağları boyunca yola çıkıyorsunuz. Yaklaşık 3 saatlik bir minibüs yolculuğu sonunda Ait Benhaddou’ da Kasbah adı verilen kale duvarları ile çevrili köye varıyorsunuz. Burada kısa bir gezinti ardından, 1 saatlik ilave bir yolculuk sonunda öğle yemeği için Ouarzazate’e ulaşmış oluyorsunuz. Yemek molası ardından Drâa vadisi boyunca devam edip, Zagora’ya ulaşıyorsunuz. Zagora’da develere transfer olarak, çok da konforlu olmayan ancak çok ilginç bir deneyim olacak bu yolculuk sonunda konaklama yapılacak Berber çadırlarına doğru hareket ediyorsunuz. Sabah güneşin doğumu için yine deve sırtında yola çıkıp, çölün biraz daha derinliklerine doğru devam ediyor ve aynı yoldan geri gelerek akşam 17:00- 18:00 gibi Marakeş’ e dönmüş oluyorsunuz.

 • 2 gece- 3 gün Erg Chebbi, Merzouga turları:

Marakeş’ten önceki turlarda olduğu yoldan, Atlas dağları boyunca hareket ederek, Ait Benhaddou ve Ouarzazate’ yi geçerek, Dades Vadisine ulaşıyor, ilk gece burada konaklama yapıyorsunuz. Ertesi sabah yine küçük köylerden geçerek Merzouga’ ya doğru yol alıyorsunuz. Merzouga’da 1,5 saatlik bir yolculuk için develere transfer olarak, Erg Chebbi adı verilen bir kamp alanına ulaşıyorsunuz. Kampta lokal yemekleri yiyerek, yerel berberlerin dans şovlarını seyrediyor ve dilerseniz direkt olarak yıldızların altında çöle uzanıp yatıyorsunuz. 3. günün sabahında güneş doğmadan uyanıp, 1- 1,5 saatlik bir deve yolculuğu yaptıktan sonra, çölün biraz daha derinliklerine ilerliyor ve buradaki serbest zaman ardından aynı yoldan dönüşe geçiyorsunuz. Bu tur sonunda Marakeş’e akşam 17:00- 18:00 gibi ulaşmış oluyorsunuz. Bu aslında en çok önerilen tur. Günübirlik ya da 1 gece için çok kısa ve yetersiz, 3 gece için ise çok fazla ve sıkıcı deniliyor genellikle.

 • 3 gece- 4 gün Erg Chigaga turları:

Bu turlarda kendi içlerinde farklı rotalar mevcut. Ancak göreceğiniz yerler yine Ait Benhaddou, Ouarzazate, Zagora, M’hamid El Ghizlane ve Erg Chigaga. Bazı turlar direkt Erg Chigaga’ya gidip dönüşte diğer noktalarda duruyor, bazıları bunu baştan yaparak son noktada Erg Chigaga’ya ulaşıyor bazıları ise yolu ikiye bölüyor. Sonuçta tüm turlarda göreceğiniz yerler hemen hemen aynı. Eğer Fas’ta çok fazla zaman geçirecekseniz ve 4 gününüzü çölde kalmaya ayırabiliyorsanız bu rotayı tercih edebilirsiniz. Erg Chigaga’ dan, 2 gecelik turlar için gidilen Erg Chebbi’ye göre daha az turistik ve aslında daha büyük kum tepecikleri göreceğiniz, çölde olduğunuzu daha iyi hissedeceğiniz bir bölge olarak bahsediliyor.

Harita hemen hemen şu şekilde.

Çöl turu için nasıl bir çanta hazırlanmalı?

Bu konuda ise yine gideceğiniz mevsim çok önemli. Ancak kesinlikle yanınıza rahat bir şalvar, elinizi yüzünüzü tozdan koruyabileceğiniz bir şal, güneş gözlüğü, gece ayazından korunmak için en az bir sweatshirt, bir iki adet t-shirt, rahat bir spor ayakkabısı ve çok hafif bir sırt çantası almalısınız.

Şimdiden keyifli bir çöl deneyimi dileriz..

10 Yorum

 1. Merhaba,

  çöl turunda eşyalarınızı nereye bırakıyorsunuz? valizlerinizi vs? ayrıca 8-10 kişi aynı çadırda kapısız falan yatıyor sanırım. herhangi bir sıkıntı olmuyor mudur? gideceğiz biz de bu sebeple bilgi alabilirsek seviniriz.

 2. Selma Stegmann

  Marrakes e seyehat edeceken sizin yazinizi okudum ve bir Cöl turu yapmaya karar verdim. Cölde bir gece gecirme, gün dogumu ve batimi görebilmek ucsuz bucaksiz sari kumlara olabildigince bakma fikri nasilda heyecanladirmisti beni. Oysa tam bir hayal kirikligi yasadim. 1 gece 2 gün tur aldik bircok turla pazarlik yaparak ancak 40 Euraya düsürebildik. Transfer konaklama bir aksam yemegi, bir kahvalti, aksam yemeginden sonra ki Sov dahildi .Münibüslerin biraktigi yerden develerle 1 saat cölde kamp cadirlarinin olduguga yere kadar develerle gidecektik. yine ertesi sabah kamptan develerle ayrilip münübüslerin oldugu yere kadar bir saatlik deve yolculugu olacakti. Hersey kulaga ne kadarda hos geliyor degil mi? Gelin görünki hicbirsey söylendigi gibi degildi.
  Ilk ugradigimiz Ait Benhaddou cok güzel bir yer olmasina rahmen o kadar hizli gezdirildikki iki kare güzel resim cekebilmek icin kosturmak zorunda kaldik. Cöle vardik diye minubüslerden indirildigimiz, develerin bizi bekledigi yerde ne yazikki kum cölünden eser yoktu. Bombos bir arazi, herkesin gözlerinde bir saskinlik…. cölün sadece bir kismi oldugu, develerle gidilecegi söylendi fakat ucsuz bucaksiz arazide kilometrelerce öteyi görmemize ragmen birtek kumu göremiyorduk biz. Bindik develere, herkesin bir daha asla dedigi bir sey. ben dahil gruptakilerin yarisi ilk 5 dakikada inip yürümek istedigini söyledi. 5 saat minübüste oturmustuk , 1 saat yürümek daha iyiydi. Lakin 15 dakika sonra geldigimizi söylediler. Geldigimiz yerde bir kac grup cadir kampi ve biraz kum vardi. ilk düsündügümüz sey, yapay olarak olusturulmus cöl olduguydu. Cünkü azicik bir bölgede kum vardi. Güneste batmek üzereydi zar zor birkac kare fotograf cekecek vaktimiz oldu.Sonra bizi cadirlara dagittilar. Cadirlar güzeldi fakat battaniyeler cok kirli idi, carsaf yoktu ve plastikle kaplanmis yataklarda yattik. Telefonunuzu sarj edebileceginiz yer yok. cadirlar daire seklinde yerlestirilmisti, tam ortasinaki bosluga halilar serilmis üstüne minderler konmustu. Daiere olusturarak oturduk, nane cayi ikram edildi herkes nereden geldigini, ismini söyledi zorlama birkac kelam edili ve yemege gecildi. Tajin ortaya geldi yendi. sonrasinda şov dedikleri seye baslandi. 3 -4 kisi kücük bir atesin etrafinda toplandi bir Djembe esliginde müzige benzer birseyler yapip 20 dakika sonra, defolup gidin yatin bakislari basladi. Yandaki kamptan müzik, sarki sesleri geliyordu, belliki onlar cok egleniyordu . bir kac kisiye , yandaki kampa tüymeyi önerdimsede kimse cesaret edemedi. bende dahil herkes lanet okuyarak cadirlarina dagildi ve asil felaket ondan sonra basladi. Biz önlemimizi alip otelden extra battaniye almistik, mont kislik corap kazak bere, sal, eldiveni giyip yattik. bir çinli ve fransiz vardi cadirimizda. Soguktan uyumak mümkün degildi, sonunda çinli küfürler ederek cadrdan cikti gece boyuncada dönmedi. Bir an önce sabah olsunda gidelim diye bu kadar dua ettigimi hatirlamiyorum. Kalktik ve kahvalti diye masaya bir kase bal, bir kase reçel, bir kase tereyag ve çaya saldirdik. Gün dogumu fotografi cekmek icin sabirsizlaniyorduk ama Yallah dediler, develerle 15 dakika süren yolcilugumuzdan sonra minibüslere vardik. Minibüste herkes lanet edip küfürler ediyordu. 3 ingiliz 80 euro ödemisti 🙂 benim soguktan bogazim sismis, sesim cikmiyordu.
  Inanmayan herkese resim ve Vidolari gönderebilirim. Daha uzaktaki cöle gitmek daha akillica olabilir.Ama Zagora da kum cölü görmeyi unutun.

  • Merhaba,

   Öncelikle bu kadar kötü bir tecrübe yaşadığınız için çok üzüldük. Bizimle bu tecrübenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Bu yazıyı okuyanlar için deneyimleriniz çok önemli. Uzun süren çöl turları daha uzak mesafelere götürdüğü için daha gerçek bir çöl deneyimi sunuyorlar. Tabii tur şirketi çok önemli ve bir de şans faktörü. En azından sizinle birlikte aynı tura katılanlara göre yarı yarıya zararla kapatmışsınız 🙂 Bu da kötünün iyisi diyelim..

 3. Kutay Battal

  İyi günler. Biz de ocak ayında Fas’a tur yapıcaz. 2 gece 3 günlük çöl turuna katılmayı düşünüyoruz. Ama turdan sonra marekeşe dönmeden Fes’e gitmek istiyoruz. Sanırım Merzouga’dan ayrılıp Fes otobüslerine binmek gerekiyor. Böyle bir şey yapmamız mümkün mü?

 4. Merhaba ben uçak biletimi Casablanca ya aldım ama çok da fazla zamanım yok 3 gün en fazla gezebileceğim ama Sahra Çölünü de görmeyi çok istiyorum zaten Casablancadan ayrı olarak da 1 şehir daha gezmek istiyorum . Sahrayı bu programa uygun olarak nasıl görebilirim pek bulamadım internette turlarını bulsam da deneyimleri nasıldır bilemiyorum Casablancadan hangi şehre gidip ordan Sahraya geçmemi önerirsiniz ve nasıl bir tur önerirsiniz ? Teşekkürler.

  • Merhaba. 3 gün gerçekten sıkıştırılmış bir program olacak ama bizce Marakeş’e gidip oradan turlara katılabilirsiniz. Yol üzerinde bile bir sürü acenta göreceksiniz. Ancak günübirlik turlarda istediğiniz gibi bir çöl deneyimi yaşayamayabilirsiniz. Çünkü asıl 2-3 günlük turlar daha uzakta asıl çöl tepelerinin olduğu yerlere gidiyor. Şimdiden iyi tatiller.

 5. Selamlar ocakta bizde casablankaya gideceğiz, fena heyecanlandım yazınızı okuyunca casablankada kaç gün harcadınız! Nereleri gördünüz! 5 gün 6 gecemiz var. Neler yanımıza almalıyız çölde rahat edebilmek adına? Cevaplayabilirseniz sevinirim ( ˘ ³˘)♥

 6. Merhaba,
  Biz de önümüzdeki hafta Fas’a gideceğiz. 2 gece 3 günlük turlara katılmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili bir kaç sorum olacak: İlki haftanın her günü bu turlar var mıdır? Fas’a gitmeden önce ayarlamak gerekir mi, yoğunluk vs sebeplerden ötürü? Turlardan özellikle önereceğiniz ya da kesinlikle katılmayın dediğiniz turlar var mıdır? Detaylı yazınız için teşekkürler.

  • Merhabalar. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenmizi dileriz. Tura nereden katılacaksınız bilmiyoruz ama Marakeş’te bir cadde boyunca tur satan acentalar mevcut. İlla ki birinden biri size uygun bir alternatif sunacaktır. Bize göre gittiğinizde halledin tur işini, pazarlık yapmayı da unutmayın 🙂

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir