BLANKENBERGE’E GİTMEK İÇİN 4 NEDEN

Tatile Başlamak İçin İdeal Yer: Blankenberge


Herkesin özellikle kurumsal firma çalışanlarının senede resmi olarak sadece 2 hafta olan tatilden beklentisi genel olarak büyüktür. Tatilde ya çok dinlenmek ve bütün senenin stresini atmak isterler, ya farklı bir şeyler deneyip yeni ülkelere yelken açmak ya da çılgınlar gibi eğlenerek sene boyunca biriktirdikleri stresi dans, müzik ve alkolün yardımıyla ter yoluyla dışarı atmak isterler. Ya da hepsini birden yapmak 🙂 Bu yüzden de sene içinde tatil planları hazırlanır ve beklentilerin karşılanacağı yegane şehirler seçilir…

İşte belki de daha önce hiç duymadığınız, küçük sevimli tatil kasabası Blakenberge tam size göre! Blankenberge Belçika’nın batı kıyısında yani aslında Orta Avrupa’nın batı kıyısında yer alıyor. Eskiden balıkçı kasabası olan Blakenberge, doğru turizm çalışmaları ile gün geçtikçe popüler bir tatil cennetine dönüşmüş… Casinosu, sörf tesisleri, sahili saran tarihi yapıları ve engin kumsallarıyla Blakenberge harika bir tatil beldesi…

Eğer günü birlik Blankenberge’e geldiyseniz, Blankenberge’de görülmesi gereken yerler ve şehre dair ne varsa Blakenberge yazımızı okuyup 1 günde Blankenberge gezisini tamamlayabilirsiniz. Okumak için tıklayıns efenim.

Eğer 1 günden fazla mesela haftasonu için Blankenberge’de iseniz, o zaman hazırladığımız 1 günlük planı bitirip, 2. günde denizin ve kumsalın keyfini çıkartabileceğiniz dingin bir gün geçirebilirsiniz.

Ama eğer tatilinizi bir kere gezmeye başladım duramam diye hazırladıysanız, özellikle yaz tatili için Blakenberge ideal bir başlangıç noktası olacak. İşte Blankenberge’de tatil yapmak için 4 neden;

1- Cruise’a katılabilirsiniz: Aynı zamanda liman şehri olan Blakenberge’den, hazır buradayken ucuz cruise ile başka ülkelere seyahat edebilirsiniz. Blankenberge’in batısında ve trenle 30 dakika, araba ile 15 dakika uzaklığındaki Brugge’un Zeebrugge sahilinden kalkan cruise gemileriyle İngiltere’ye oradan da İrlanda’ya ya da Fransa’ya geçebilirsiniz. Böylece tatilinizi hem karadan hem de denizden gerçekleştirmiş olacaksınız. Tabii Belçika’ya uçak ile geldiyseniz bir de havadan shshs..

Güvenilirliği açısından en ideal cruise şirketi P&O Ferries. Detaylı bilgi için tıklayın.

2- Bruges’a ve diğer Belçika şehirlerine gidebilirsiniz: Blakenberge’den Belçika’nın diğer şehirlerine otobüs, tren veya araç ile ulaşım imkanları hem hesaplı hem de çok kolay. Belçika’nın Blakenberge’e en yakın şehri olan Bruges, özellikle görmeden geçemeyeceğiniz bir şehir.

Brugge gezi rehberi için tıklayın

Her saat başı Blakenberge’den kalkan tren ile Blankenberge’den Brugge’a, ortalama 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Dahası biletinizi önceden internet sitesinden alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın. Araç ile Blankenberge’den Brugge’a ulaşmak ise ortalama 14 km ve yarım saat sürüyor…

Ayrıca Brüksel, Gent gibi diğer Belçika şehirlerinden, Blakenberge’e otobüs veya tren ile günlük turlar düzenleyebilirsiniz.

3- Avrupa’yı trenle gezebilirsinizBelgian Rail Pass: Herhangi bir yöne, Haziran 2016 fiyatıyla 76€’ ya 1 aylık 10 adet tek yön bileti alabilirsiniz. Tek şart, Belçika sınırları içindeki NMBS/SNCB Belçika raylı hattını kullanmak. Herhangi bir tren garından bileti temin edebilirsiniz. Tek yön biletinizi aldığınızda bir form doldurmanız gerekiyor. Nereye gittiğinizi, ne zaman seyahatinize başlayıp, bitireceğinizi yazmanız yeterli. Ayrıca bileti birden fazla kişi de kullanabilir. Sadece kaç hattın kullanacağının belirtilmesi gerekiyor.

NOT: Bilet, hızlı trenler ve Brüksel Havaalanı’ndan Brüksel şehir merkezine gitmek için geçerli değil.

4- Belçika kıyılarını tramvay ile gezebillirsinizDe Kusttram (Coastal Tram): 68 durak ve 68 km ile Dünya’nın en uzun tramvay hattı. Blankenberge’i de içine alacak şekilde, Belçika deniz kıyısının güney ucu Adinkerke‘den kuzey ucu Knokke‘ye kadar uzanıyor. Blankenberge ise kuzeydeki son durak olan Knokke’ye 10 km uzaklığında.

Tramvay kış aylarında 20 dakikada bir, yaz aylarında ise 10 dakikada bir geçiyor. Tek yön bilet 2015 yılında 3€. Bunun yanında birden fazla bilet opsiyonları da mevcut. Bileti, tramvay duraklarındaki bilet ofislerinden ya da bilet makinelerinden temin edebilirsiniz. Tramvaya bindiğinizde biletinizi sarı makineerden onaylatmayı unutmayın.

İşte bütün bu sebeplerden dolayı, Bruges ya da Brüksel gibi popüler olmayan Blakenberge’e gidebilir ve tatilinize değişik ulaşım araçlarından biri ile renk katabilirsiniz.

Blakenberge popüler hale gelmeden, gezdiğiniz yerler haritasına tik atmayı şiddetle tavsiye ediyoruz…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir