Scroll to Content

GENT Ekonomik Gezi Rehberi

Belçika’ da Orta Çağ Esintisi..


Ghent ya da Gent Orta Çağ’a tanıklık etmiş tarihi bir Belçika şehri. Orta Çağ’da Avrupa’nın en zengin ve dolayısıyla en güçlü şehirlerinden biriydi. Hatta bazı dönemlerde, İtalya’yı saymazsak, Paris‘ ten sonra en zengin şehir olduğu kabul edilirdi. 14. yüzyılın başlarında da kumaş üretiminde en önde gelen şehirdi.

Ghent 1

Lieve kanalıyla Kuzey Denizine açılan Ghent, mistik havası ile sizi hemen içine alacak bir şehir… Kanalları, tarihi yapıları, Belçika’ya çatılarıyla evleri ve Orta Çağ’dan kalma eserleri ile Gent, Belçika’ya gelmişken uğramadan dönmemeniz gereken yegane şehirlerden… Belçika’da Orta Çağ esintisine hazır olun.

GENT’ E ULAŞIM: GENT’ E NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Gent’te havalanı bulunmadığı için Brüksel‘den Gent’e otobüs veya tren ile ulaşabilirsiniz.

Tren ile: St. Pieters Tren Garı’ndan 21 numaralı tramvay ile 15 dakikada Gent eski şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Araç ile: Gent, Brugge ile Brüksel şehirlerinin arasında kalıyor. Gent’e en yakın şehir Brugge, araç ile yaklaşık 25 dakika, Brüksel ise 50 dakika uzaklıkta.

Ghent 6

GENT ŞEHİR İÇİ ULAŞIM 

5 tramvay hattının olduğu Ghent’te, 1 ve 4 numaralı tramway ile Gent’in şehir merkezine yolculuk yapabilirsiniz. Ya da otobüs ile de Gent’te dolaşmak çok kolay. Otobüs saatleri ve duraklarını resmi sitede görmek için tıklayın

Ghent Korenmarkt 2

GENT‘ DE KONAKLAMA: GENT’ DE NEREDE KALINIR?

Eski şehir merkezinin herhangi bir bölgesinde kalabilirsiniz. Çünkü Ghent gezmek için çok küçük bir şehir.

GENT‘ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Kanal Turu: Graslei ya da Korenlei’den kalkan, teknelerle kanal turu. En ideali ise; Rederij Dewaele Canal Cruise. Yetişkinler için: 5€, Yaşlılar, öğrenciler ve 26 yaşından küçükler için: 4.50€.

Ghent Graslei en Korenlei 2

GENT’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Belçika’ya gelmişken; midye (mussels), waffle, patates kızartması, çikolata ve Belçika birasını denemeden olmaz. Eski kilisede yapılma geleneği sürdürmeye çalışan Belçika biraları, içimi keyifli sunumu ise birasına göre bardakla incelikli… Peki Ghent’e özgü ne tatmalıyız;

  • Acı bir tadı olan Gent hardalını tatmalısınız. Ya da alın sonra yersiniz 🙂
  • Cuberdon (Nose of Gent) Gent’e özgü burun şeklindeki şekerleme
  • Domuz kaburgası (spare ribs)
  • Stoverij: Koyu bira ile kahverengi et suyunda 3 saat boyunca pişirilen yumuşak et. Belçika usulü patates kızartması ile sunuluyor.
  • Gentse waterzooi (Ghent haşlaması) Eskiden fakir insanlar için hazırlanan, ucuz balıklarla daha çok kalkan balığı ve sebzeli güveç.

Korenmarkt Caddesi’ndeki restoranlar uygun fiyata sahip. Bu caddede Damberd‘de canlı jazz performansı dinleyebilirsiniz. Kalenin yakınındaki 14. yüzyıldan kalma Patershol bölgesindeki restoranlar ise biraz daha pahalı. Sleepstraat ise Türk restoranlarını bulabileceğiniz bir cadde.

GENT‘ DE ALIŞVERİŞ 

Veldstraat Caddesi: Alışveriş için Gent’in sunduğu hediyelik eşya ve giyim mağazaları için en popüler adres. Ayrıca Korenmark‘ta yer alan tarihi binada alışveriş merkezi yer alıyor. Böyle tarihi bir binada Mango’nun levhasını görmek oldukça ilginç.

Ghent Korenmarkt 3

GENT ŞEHİR TURU

Küçük bir şehir olduğunu söylemiştik..

Groentenmarkt: Eskiden et pazarı olarak kullanılan meydan, artık Gent’in popüler yeme- içme ve eğlence merkezi.

Graslei (Baharatlı) Rıhtımı’ndan geçerken, hemen çaprazında yer alan Korenlei (Tohumlu) rıhtımını görüyoruz.

Korenmark Gent: Eskiden buğday pazarı olan meydan, günümüzde nehre paralel ve Gent’in üç önemli kulesinden St. Nicholas Kilisesi’ne yakın konumuyla hem tarihi hem de haraketli bir meydan. Meydanda ayrıca, 1909 yılında postahane olarak kullanılan ve 52 metre uzunluğunda saat kulesi olan tarihi binada, günümüzde alışveriş merkezi ve residanslar yer alıyor.

Rotamıza devam ederken kafelerin yer aldığı Klein Turkije sokağının önünden geçiyoruz. Korenmark ile St. Nicholas Kilisesi’ ni birbirinden ayıran sokak. Küçük Türkiye anlamına gelen sokağın adının rivayete göre ter keie yani beş parasız kalmak kelimesinden geldiği söyleniyor. Eskiden burada iflas edenler için açık artırma yapılırmış. Yani bizimle alakası yok shshs

St. Nicholas Church (Sint-Niklaaskerk): Mavi taşlı 13. yüzyıldan kalma Gotik kilise. Saldırılar sırasında çanları çalarmış.

Ghent St. Nicholas Church

Belfort en Lakenhalle (Belfry ve Cloth Hall): Belfry Kulesi (Belfort Kulesi, Belfort Tower, Belfry Tower, Beffroi Tower) 1999’da UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan çan kulesi, 14. yüzyılda inşa edilmiş ve Gent’in en yüksek kulesidir.

Hemen arkasında yer alan Sint- Baafsplein’in önünden geçiyoruz.

St Bavo’s Cathedral (Sint-Baafskathedraal): 942 yılında kurulmuş. 1561 yılında Gand Episkoposluğu kurulduktan sonra kilise katedral ünvanını almış. Katedralde yer alan Mystic Lamb adlı ünlü resim, Napolyon döneminde Fransızlar, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından istense de, hala Bavon Katedralinde yer alıyor. Katedrale kapasite yetersizliğinden bina eklemesi yapılmış.

Gent Belediye Binası (Stadhuis Gent, Hotel de Ville, Town Hall):  Rönesans ve gotik tarzda inşa edilmiş tarihi belediye binasının önünde bir Avrupa klasiği olan, pazar alanı var.

Rotamıza renk katacak olan sokak ile Gent gezisine devam ediyoruz.

Werregarenstraat (Graffiti Street): Sokak sanatçılarının istedikleri gibi graffiti yapabildikleri sokak.

Sint- Jacobskerk Kilisesi‘nin önünden geçip Cuma Pazarına ulaşıyoruz.

Vrijdagmarkt (Friday Market): Cuma Pazarı anlamına gelen alanın ortasında ise Jacob van Artevelde heykeli. Yani Gent’in tekstilci ve Belçika tarihinde adını geçiren iş adamı, parmağıyla savaş sırasında desteklediği İngiltere’yi işaret ediyor. Meydandaki diğer bir ilgi çekici yapı ise, zamanında Gent’teki ilk hastane olarak da kullanılan Ons Huis/Bond Moyson (Sosyalist evi) binası. Meydanda dışarıda oturma yerleri olan kafelerde, lezzetli Belçika biranızı yudumlayarak, şehrin temposuna şahitlik edebilirsiniz.

Kanallar şehri Gent’te köprüden geçip yola devam ediyoruz.

Patershol Sokağı: Mola vermek ve yeme içme için ideal sokakta, birden fazla kafe ve restoran bulabilirsiniz.

Orta Çağ’ın en güzel eserlerinden birini görmeden önce bir başka önemli köprüyü görüyoruz.

Lieve Köprüsü (Lievestraat): 13. yüzyılda inşa edilmiş köprü, North Sea ile şehri bağlayan ilk yapay köprü…

Dilerseniz Lievestraat köprüsünden geçip, bu köprünün sağına doğru, nehire paralel 3. sokak olan Prinsenhof Sokağı’nda yer alan V. Charles’ın 1500 yılında doğduğu ve Gent’ in son ahşap evini görebilirsiniz. Sonra tekrar rotayı takip etmeye devam edin ama 🙂

Gravensteen (Kont Kalesi, Gravensteen Kalesi, Het Gravensteen, Castle of the Counts): Son defa 1861 yılında kullanılan giyotini, Orta Çağ eserlerinin sergilendiği müze, tüneller ve mahzeni ile şehrin içinde peri masalı yaşayabileceğiniz, Graslei Nehri’nin kıyısındaki şato.

Ghent Gravensteen 1

Kont Kalesinden çıktıktan sonra hemen arkasındaki Gent’in önemli meydanlarından birinden geçiyoruz.

Sint.Veerleplein Meydanı (St. Veerle Square): 1180 yılında inşa edilmiş eski bir balık pazarı olan meydan, günümüzde hem turistlerin hem de Gentlilerin özellikle eğlence için tercih ettikleri bir meydan.

Ghent Sint.Veerleplein 1
Sint.Veerleplein

Gent gezi turumuza Leie Nehri’nin kenarından devam ediyoruz…

Appelbrugparkje Gent (Appelbrug Parkı): Leie Nehri manzaralı park mutlaka durup dinlenmek ya da fotoğraf çekmek için sizi çağırıyor olacak. Şehrin içinde kolaylıkla fark edeceğiniz parkta, özellikle dinlenen ve piknik yapan öğrencileri görebilirsiniz. Manzarası harika… Tam karşınızda Gent Tourist İnformation Center (Gent turist bilgilendirme merkezini) göreceksiniz. Lokasyonu sanki adanın kenarında gibi..

Appelbrugparkje

Tasarım Müzesi (Design Museum) ise parkın hemen arkasında yer alıyor. Eğer 1 günden fazla Gent’te kalacaksanız, Tasarım Müzesini (Design Museum) gezmenizi öneriyoruz.

Graslei en Korenlei (Korenlei Ghent): 11. yüzyıldan kalma liman, Gent’in ilk limanı olma özelliğine sahip.

Korenlei rıhtımından Gent’in görülmesi gereken yerlerinden sonuncusuna doğru gidiyoruz.

St. Michielshelling Köprüsü: Gent’in tarihi üç kalesini görme imkanı sağlayan, Gent’in en ünlü köprüsü.

Hemen yan tarafında ise Sint-Michielskerk Kilisesini göreceksiniz. Biz bu köprüde Gent turumuzu sonlandırıyoruz.  Dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Gent turumuz burada sona erdi…

Sint. Michielshelling 1

Diğer kardeşin fotoğraf çektirmek istemediği bir gün olduğu doğrudur shshs

GENT’ DE EĞLENCE VE GECE HAYATI

Pub önerilerimiz: Kalenin önündeki mayday yani St. Veerleplein’da otantik publar bulabilirsiniz. St. Jacob’s Kilisesi, öğrenci bölgesi olan Blandijnberg (Mount Blandin) ve Korenmarkt-Graslei’de birçok pub size göz kırpıyor olacak. Birkaçına göz atalım;

  • Eski bir mahzenden restorana dönüştürülen ve tam arkasında işeyen manken heykeli olan Waterhuis aan de bierkant ya da The Waterhouse (Groentenmarkt 9)’da 400’den fazla Beçika birasını bulabilirsiniz, hemen yakınında Het Galgenhuis ya da the Gallows house’da fıçı bira, ‘t Dreupelkot (Groentenmarkt 12) 200’den fazla Belçika Genever birası, küçük ama avlusunda jazz konseri dinleyebileceğiniz pub Hot Club de Gand yani Schuddevisstraatje (Adres: Groentenmarkt 15b).
  • Sint-Jacobs (Vlasmarkt-Beestenmarkt): canlı müzik dinleyebileceğiniz; Charlatan (Vlasmarkt 6), bar olarak Jos (Adres: Vlasmarkt 7) ve Bar des Amis (Adres: Vlasmarkt 5), Kinky Star (Adres: Vlasmarkt 9), ‘t begin van ‘t einde (Adres: Vlasmarkt 14), Oude (Adres: Beestenmarkt 7)
  • Özellikle Çarşamba ve Perşembe gecelerinde öğrencilerle tıklım tıklım dolan Overpoortstraat Caddesinde, 34 adet bar ve pub bulunuyor. Artık yer bulamadıklarından mı yoksa biraların etkisiyle mi masaların üstünde dans eden öğrencileri görürseniz şaşırmayın 🙂 Tekno ve house müzik ağırlıklı Decadance rock’n roll müzik yapan Boom Boom, rock ve metal müzik için Den Drummer, yeni dalga esintili Twieoo, R&B için ise Cuba Libre (ya da Puta Libre)’yi tercih edebilirsiniz. Overpoortstraat yakınındaki Porter House ise Erasmus öğrencileri için resmi adres (Adres: Stalhof 1)

Ayrıca bir diğer önerebileceğimiz yer ise Gent’in en küçük kafesi olan Galgenhuisje.

GENT YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Vooruit: Gent şehir merkezinin dışında kalan Vooruit, festival, konser, tiyatro, sinema gibi kültürel etkinliklerin düzenlendiği sanat kompleksi

GENT GEZİ NOTLARI

Yaratıcı Müzik Şehri olarak anılan Gent’te, müzik festivalleri bir başka. Neredeyse her mevsim bir festivalin olduğu şehirde, yaklaşık 600 müzik festivali düzenleniyor.

Gent’e kadar gelmişken, Gent’in civarındaki diğer Belçika şehirlerine gitmenizi öneririz. Hem trenle çok kolay hem de Belçika’da görülmesi gereken birçok şehir var.Sint. Michielshelling 2

KAYNAKLAR

  • https://visit.gent.be
Summary
Article Name
Gent Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Gent' de gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.