Sonunda ucuz bileti ve doğru zaman aynı ana denk geldi! Dünyanın 7 harikasından biri olan Petra’yı görmek için çıktığımız yolda Lut Gölü’nde batmadan yüzmek ve Wadi Rum’da çöl ortasında bedevi çadırında kalmak gibi hayallerimizi de gerçekleştireceğimiz 3 günlük gezi planımızı nasıl yaptık, hazırsanız başlayalım..

Ürdün’ e ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

Ürdün Akabe ve Amman havaalanlarına Türkiye’den direkt uçuşlar mevcut ama hep pahalı geldi bize. Sonuçta özellikle Petra için de oldukça fazla bir bütçe ayırmak gerekeceğinden en azından uçuşu ucuza getirmemiz gerekiyordu. Güzel haber; Ürdün Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Ucuz bileti bulmak değil asıl ekonomik bir rota yapmak çok sıkıntı. Biz şöyle bir yöntem seçtik. Şansımıza Wizz Air kampanyası yakaladık ve Ankara’dan Abu Dhabi’ye, oradan da Aqabe’ye bilet aldık. Bu yönteme self transfer deniyor yani tüm aktaralar için sorumluluk sende. Abu Dhabi için vize gerektiğinden, gidişte havaalanında en az beklemeli uçuşu seçtik bu şekilde iki defa transit vizesi için para ödemek zorunda kalmadık. Dönüş için kendimize Abu Dhabi’de 3 gün daha ayırdık ve buraya 96 saatlik bir transfer vizesi ile (nispeten daha hesaplı) giriş yapıp, geziye bir durak daha ekledik. Klasik biz= Bir taşta en az iki kuş 🙂 Siz de bu yöntemle Ürdün’e ucuz uçak bileti bulabilirsiniz, aklınızda olsun.

Sizin de Abu Dhabi ve tüm emirlikler için geçerli olan BAE vizesi almanız gerekiyorsa buraya tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Ürdün Gezi Planı

Ürdün’ de görmek istediğimiz öncelikli yer tabii ki Petra Antik Kenti. Sonrasında çölde konaklamak ve Lut Gölü’nde yüzmek de listemizdeydi.

Başlangıç noktamız Akabe olduğu halde biz en uzak noktadan başlayıp yakına doğru bir plan oluşturduk Yani ilk gün Lut gölünü görüp konaklamayı Petra antik kentine yakın bir otelde yaptık. İkinci gün sabah erkenden Petra’yı gezip akşam çöle yani Wadi Rum’ a geldik. Üçüncü gün sabahında çölde uyanıp tüm gün jeep safari turu yapıp akşam Aqaba’ da bir otele yerleştik. Bu şekilde 4. gün sabahında erken uçuşumuz olduğu için havaalanına en yakın noktada olalım istedik.

Ulaşım için araç kiralamayı tercih ettik çünkü zaten kısıtlı bir zamanımız olduğu için yollarda zaman harcamak istemedik. Bu bölgede araç kiralamak genellikle tavsiye edilen bir ulaşım yöntemi. Biz rentalcars.com firmasını tercih ettik ki her zaman bilmediğimiz bir sebeple bu firmayı kullanıyoruz, size de tavsiye ederiz. Bu arada Ürdün’ de 4X4 kiralamanıza gerek yok. Çünkü jeep ihtiyacı olacak ter yer çöl, oraya da bireysel girip gezemiyorsunuz.

Nereye uçuş bulduğunuza bağlı olarak kendi rotanızı çizebilirsiniz. Aklınıza takılırsa bize sorun, yardımcı olalım çünkü tüm kombinasyonları değerlendirdik.

Ürdün’ de nerede konaklama yapılır?

Biz konaklama işini de yine booking.com üzerinden hallettik. Genelde tercihimiz zaten bu site olduğu için diğer alternatiflere açıkcası hiç bakmadık. Ama Petra Antik kenti civarında bir sürü konaklama alternatifi var, çöl ise çadır kampları ile dolu. Yani kesinlikle başınızı sokacak bir yer bulacaksınız.

Wadi Rum’da çölün ortasında dağ manzaralı bir bedevi çadırı tercih ettik. Yani aslında gönlümüzden geçen lüks glamping çadırlarıydı ama fiyatları biraz fazla. Gezi planını yaparken konaklama yapacağınız tesis ile iletişim içinde olmak önemli. Mesela bizim tercih ettiğimiz tesis araçla geldiğimiz noktadan (visitors center) bizi karşılayıp kamp alanına götürdü. Zaten bu noktadan sonra başlayan çöle araçla girmek mümkün değil sonrası 4×4 jeepler. Tesisin kahvaltı ve akşam yemeği olması bizce burada çok önemli bir faktör. Kim çölde alışveriş yapıp yemek hazırlamak ister ki! Ayrıca bizim yaptığımız gibi turu da konaklama yapacağınız yerden yaparsanız ilave transferler ile uğraşmamış olursunuz.

Petra Antik Kentinin girişine en yakın yerden otel tercih etmenizi öneririz çünkü bu şekilde zaman kaybetmezsiniz. Petra çok büyük bir yer ve siz de bizim gibi kısa bir süre için burayı ziyaret ediyorsanız vakit nakittir arkadaşlar.. Otelin restorant hizmeti dışında park alanı da oldukça önemli.

Seyahatinizin yönüne ve süresine bağlı olarak Lut Gölü’ne daha yakın olan ve kanyonları ile ünlü Wadi AlMajib’de yer alan otelleri de tercih edebilirsiniz ya da Amman ya da Aqaba şehir merkezini de konaklama için değerlendirebilirsiniz.

Ürdün’ e ne zaman gidilmeli?

En ideal dönem bahar ayları aslında. Yazın çok sıcak ve kalabalık, kışın ise özellikle çöl kısmı soğuk olabilir.

Ürdün Para Birimi

Ürdün’ de yanınızda JOD götürmeniz veya dolar ya da euro taşımanız gerekiyor. Özellikle çöldeki kamp alanları nakit çalışıyor ve ATM bulmanız imkansız.

Ürdün Vize İstiyor mu?

Hayır, Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ender ülkelerden biri Ürdün.

Petra Antik Kenti, Wadi Rum çöl deneyimi ve Lut Gölü maceralarımız için detaylı yazılarımız peş peşe geliyor.. Beklemede kalın..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.