SİNGAPUR’DA YAPILACAK 10 YEREL AKTİVİTE


Singapur gökdelen ve lüks bir yana, geleneksel ve salaşın bir arada yaşadığı çok uluslu bir şehir devleti. Sadece turistik bölgelerde gezip, en pahalı restoranlarda ve en lüks roof-toplarda takılırsanız, bu şehir size belki yapmacık bile gelebilir. İnsan eli ile yaratılmış, estetik, pahalı ve güzel bir şehir deyip geçebilirsiniz. Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Burada lokaller gibi gezip, yiyip, alışveriş yaparak çok farklı bir deneyimle Singapur’dan dönmeyi tercih edebilirsiniz de. Tabii bu biraz da burada kaç gün geçirdiğinize ve gezinizdeki beklentinize göre değişecektir. Turistik yerleri illa ki görmelisiniz ona diyecek bir şeyimiz yok. Ama bir de aşağıda sizin için sıraladığımız daha az turistik öneriler var ki deneyimlemezseniz sonradan çok pişman olabilirsiniz.

1- Yerlisi gibi alışveriş yapın..

Singapurlular ve burada expat olarak yaşayanlar zamanlarının büyük bir kısmını alışveriş yaparak geçiriyorlar. Hafta sonu gelir düzeyi yüksek olan kesim en şık mağazaların ve pahalı tasarım butiklerinin adım başı sıralandığı Orchard Road’ da zaman geçiriyor. Bu cadde İstanbul’daki en makul eşleniği diyebileceğimiz Nişantaşı ya da Bağdat Caddesi ile kıyaslanamayacak kadar güzel ve inanılmaz lüks. Upuzun bir cadde boyunca inci gibi dizilmiş AVM’lerin birinden diğerine geçiş bile mevcut. Singapur’ un her mevsim yağış alma ihtimaline göre tasarlanmış çok mantıklı bir mimari. İnsanlar burada yer alan birçok kafe ve restoranda arkadaşları ile zaman geçirerek hem sosyalleşiyor, hem öteberisini hiç ıslanmadan ve çok efor sarfetmeden alıp çıkıyor.

Ama siz bizim gibi ekonomik gezengillerdenseniz, kısıtlı bütçenizi  Orchand Road’da çar çur etmek yerine, daha yerel alışveriş noktalarını keşfetmelisiniz. Joo Chiat, Kampong Glam, Haji Lane ve Tiong Bahru lokallerin alışveriş için sokaklarını arşınladığı yerlerden sadece birkaçı. Biz altenatif, renkli, daha doğal mekanları tercih ettiğimiz için özellikle Haji Lane’ in yer aldığı Arab Street civarında dolaşırken inanılmaz keyif aldık.

2- Hawker Center’da yemek yiyin, kahve için..

Singapur’da az para harcayarak kaliteli ve lezzetli yemek yemek için hawker center’lara uğramalısınız. Bu şehirde yemekler ve restoranlar sürekli denetim altında olduğu için yemek kalitesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. En fazla tavsiye edilen hawker center’lar ise; Redhill Market and Food Centre, Tiong Bahru Market, Old Airport Road Food Centre, Maxwell Food Centre, Chinatown Complex Food Centre. Singapur’a özgü yiyebileceğiniz yemekler ise fish head curry, hokkien mee, roti prata, satay ve laksa. En leziz kahveleri yine bu hawker centerlardan sipariş edebilirsiniz; Önerilerimiz ise Ice Kopi ya da Ice Cendol. Bu arada Singapur’da kahve sipariş etmek ciddi bir mesele. Sütün çeşidinden tutun da şeker oranına kadar her şeyi tek bir seferde sipariş etmeniz gereken bir kahve tanımları var ki derya deniz. Allahtan biz sade, şekersiz americano içtiğimiz için sorun yaşamadık ama siz şekerli ve sütlü kahve tercih edenlerdenseniz kolay gelsin. Bu arada Singapur’da kahve içebileceğiniz milyonlarca mekan var ama biz özellikle Selfie Coffee’ ye ba-yıl-dıkk!

Buyurun sizin için kısa bir tablo 🙂 İşinize yarayabilir.

Kopi-0 Şekerli siyah kahve
Kopi Condensed dedikleri yoğunlaştırılmış tatlımsı süt ile siyah kahve.
Kopi C Buharlaştırılmış süt ile yapılmış siyah (sade) kahve
Kopi Kosong Bildiğiniz sade ve sütsüz siyah kahve
Kopi Gah Dai Extra yoğunlaştırılmış süt ile yapılmış siyah kahve. Dolayısıyla oldukça tatlı
Kopi Siew Dai Yoğunlaştırılmış süt ile yapılmış ama daha az tatlı olan bir kahve
Kopi O Siew Dai Az şekerli siyah kahve
Kopi Po Yoğunlaştırılmış süt ve su eklenerek daha hafif hale getirilmiş kahve
Kopi O Po Daha fazla su eklenmiş ve daha hafif olan şekerli siyah kahve
Kopi Gau Yoğunlaştırılmış süt ilaveli sert kahve
Kopi O Gau Şekerli ve oldukça sert siyah kahve
Kopi Peng Yoğunlaştırılmış süt ile yapılan soğuk kahve
Kopi O Peng Şekerli soğuk siyah kahve
Kopi Gau Peng Sert, soğuk, yoğunlaştırılmış sütlü kahve
Kopi O Gau Peng Sert siyah şekerli kahve
Kopi Kosong Peng Buzlu sade (şekersiz) siyah kahve
Kopi Gau Kosong Peng Buzlu, çok sert şekersiz ve sütsüz siyah kahve

3- Arap ve Malaylı lokallerle kaynaşın.

Haji Lane ve Kampong Glam civarındaki sokaklarda kaybolun, cafelerde oturup, turistlerden ziyade yerellerle kaynaşabileceğiniz bir atmosfer yaratın. Burada belirtmek gerekir ki bu oldukça zor bir öneri zira şehir baştan aşağı turist kokuyor. Elinizi nereye atsanız bir turiste çarpıyor. Bu turistler her zaman beyaz ırk olmak zorunda da değil tabii ki. Sizin yerel olarak gördüğünüz bir kişi Malezyalı ya da diğer çekikgillerden olabilir. Bu tabirimizi de kesinlikle ırkçılık olarak algılamayın. Sadece demeye çalıştığımız  bu bölgede herkes birbirine o kadar benziyor ki kim Uzak Doğu’nun hangi memleketinden ayırt etmek oldukça güç. Mesela Avrupa’yı gezerken uzun bacaklı kızları gördüğünüzde bir çırpıda “İskandinavya!”, ya da “ummm errmm” yapan birini duyduğunuzda “Amerika!”, ya da “je, veux, moi” gibi kelimeleri seçip de “Fransa!”, sarışın, süslü, boyalı ve taş gibi bayanları gördüğünüzde “Rus!” dediğiniz kadar kolay Endonezya, Malezya, Kuala Lumpur diyemeyeceksiniz. Zaten Singapur dili nedir, neye benzer onu bile anlamak, etraftaki İngilizce tabelalar, İngilizce konuşan taksi şoförleri, İngilizce menüler yüzünden o kadar güç ki.. Neyse bunu bir oyun olarak düşünün ve kim lokal fark etmeye çalışın.. Eğlenceli olacak.

4- Kendinizi East Coast Park sahillerine atın.

Singapur’a iki üç gün gidenler için pek anlamlı olmasa da daha uzun süre burayı gezecek olanlar için yapılacaklar listesine eklenmesi gereken bir aktivite bu. Bu minnacık şehir devletini baştan sonra araçla yarım saatte geçtiğinizi düşündüğünüzde size yavaş ve sindire sindire yapılan bir turdaki 3. gün artık boş gelecektir. O 3. gün bir de haftasonuna denk geliyorsa, bisiklet ya da paten kiralayarak, Singapurluların hafta sonu için ilk tercihlerinden olan East Cost Park sahillerinde tur atın. Hiç birşey yapmazsanız bile sadece sakin bir yürüyüş yaparak Singapur’ da yerel gibi hissedebilirsiniz.

5- Macritchie Reservoir Treetop yürüyüşü yapın.

Doğanın göbeğinde yüzlerce hayvan ve kuş çeşidi eşliğinde uzun bir yürüyüş yapabileceğiniz mükemmel bir yer. İnternetten kısaca araştırıp yürüyüş rotası bulabilirsiniz ama biz onun yerine linkini burada paylaşıyoruz. Yürüyüşün yanı sıra kano gibi su sporlarının da yapılabildiği bu ormanlık kısım özellikle haftasonu Singapurluların zaman geçirmek için tercih ettikleri diğer bir yer. İnternette oldukça derin bir yükseklik üzerinde kurulu olan asma köprüden yürüyen insanların fotoğraflarını görüp de buraya gitmek istememek mümkün değil.

6- Pulau Ubin’de manzarayı keşfedin.

Singapur’un belki de günümüze kalan tek gerçek (malayca) kampung’u yani (türkçe) köyü. Changi Point Ferry Terminal’den tekne ile 10 dakikada ulaşabileceğiniz bu ada, dünyanın en metropol kentlerinden biri olan Singapur’un kalabalığından kaçmak ve sakinliğe kavuşmak için ideal bir aktivite olacaktır. Adada bisiklet kiralayarak birkaç saat geçirmelisiniz. Biz gidemedik maalesef zamanımız yetmedi, ama siz gider ve yorumlarınızı paylaşırsanız bayılırız.

7- Haw Par Villa’yı dolaşın.

Çin mitolojisi ve kültürünü en iyi anlayacağınız bir tema parkı. Pasir Panjang Caddesi üzerinde yer alan bu parka giriş ücreti ödemiyorsunuz.

Park binin üzerinde enteresan figürler, şekil ve heykel dolu bir yer. Eğer “başka ne yapsam, her yeri gördüm ama daha 2 günüm var burada.” diyorsanız, tam size uygun bir mekan. Hem farklı hem de çok turistik olmayan bir nokta burası.

8- Marina Bay Sands otelin Sonsuz havuzunda yüzün.

Paraya kıyın ve hayatınızda bir defa da olsa böyle bir manzaraya karşı yüzün. Üzerine çok da fazla söyleyecek birşey yok. Bu otel Singapur’un simgesi. Tamam biraz tuzlu ancak Singapur gibi gökdelenleri, roof- topları ile ünlü bir kente gelmişken, kendinizi biraz lüks yollarla ödüllendirebilirsiniz. Otelde konaklama yapan misafirler havuzdan ücretsiz faydalanabiliyor ancak dışarıdan da parasını bastırıp havuzun keyfini çıkartanlar var. Dahası gündüz bu havuzda zaman geçirip, bol instagramlık fotoğralar çektikten sonra gece de otelin çatı katındaki Ce La Vie barında sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Singapurdaki diğer roof top bar önerilerimiz için yazımınıza buradan ulaşabilirsiniz.

9- Golden Mile’ da Sokak noodle’ı yiyin

Daha önce de dediğimiz gibi Singapur’da sokaktan yemek yerken acaba pis mi, temiz mi, taze mi, bayat mı, öyle mi böyle mi diye düşünmenize hiç gerek yok. Her yer denetleniyor ve siz de gönül rahatlığı ile mükemmel sokak lezzetlerinin tadını çıkartabilirsiniz. Bu noodle hadisesi ise genel olarak Uzak Doğu ile özdeşleşmiş bir kültür biliyorsunuz. Biz ilk defa Viyana sokaklarında  ayaküstü noodle’ımızı yemiştik. Malum ayakta chopstick kullanmak gibi bir alışkanlığımız olmadığı ve çatal alabilir miyim diye soracak cesareti de bulamadığımız için elimize yüzümüze bulaştırmıştık o ayrı. Singapur’da değil ama biz noodle olayına Bangkok’da girdik. Tabii Bangkok’ta herkes o kadar dağınık, sesli ve hararetli yemek yiyor ve her taraf o kadar pis ki hiç aldırış etmenize gerek yok, keyfinize bakın.

10- Sri Mariamman Tapınağını ziyaret edin

Singapur’un en eski tapınaklarından biri. Dış cephesi oldukça ilgi çekici. Eğer yeteri kadar tapınak göremedim ya da gördüm de doyamadım diyorsanız buraya bir uğrayın deriz. Zaten tapınak sizi uzaktan çağıracak kadar enteresan bir mimariye sahip. Bizim Singapur’ a gittiğimiz dönem tam Çin yeni yılına denk geldiği için içerisi çok kalabalıktı bu yüzden sadece dışarıdan birkaç fotoğraf çekmekle yetindik. Zaten sanırım tapınak kotamızı Bangkok‘ta doldurmuştuk birazını da Bali için saklıyorduk o yüzden içeriye küçük bir göz bile atmadan yolumuza devam ettik.

sri-miri

Bizim top 10 önerilerimiz bu kadar. Şimdiden keyifli gezmeler efendim..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.