Odessa’ ya ucuz uçak bileti bulur da Kişinev yani Moldova vizesiz olursa ve aralarında sadece 3 saatlik bir mesafe varsa gidilmez mi? Gidilir dedik 🙂

Öncelikle biz Odessa’ da uygun fiyatlı araç kiraladık. Aslında Odessa içinde gezmek için değil tabii ki sadece Kişinev’ e geçebilmek için. Zamandan tasarruf ederiz, rahat rahat gezeriz dedik. Ama dikkat edip de “Aman bir şey olmaz buralarda!” diyerek kiralama sözleşmesinde yazan ekstra maddeyi görmezden geldik. Bu maddede açıkca eğer başka bir ülkeye geçecekseniz sigorta yaptırmanız lazım diyordu. Biz yaptırmamayı seçmiştik çok zekice bir karar vererek. Sonra sınır kapısına gelince bizi geri çevirdiler. Geldiğimiz yönün tersinde yer alan bir büroda 1 haftalık araç sigortası yaptırdık. Dedik ki hadi neyse zaten bile bile lades. Yine tıpış tıpış sınır kapısına geldik. Biz ne bilelim bir de kiralama firması ile görüşmemiz gerektiğini. Meğer bizim daha araç kiralarken planımızı söylememiz gerekiyormuş. Neticede yabancı bir ülkedeyiz, sap gibi sınır kapısında güvenlik görevlilerine derdimizi anlatmaya çalışıyoruz, telefondan kiralama firmasına ulaşamıyoruz ve gelen geçen bize bakıyor. Avrupa’da artık sınır kavramı olmadığı için daha önce böyle bir şey tecrübelememiştik tabiii. Sonuç! Arabayı geçiremiyoruz. İki seçeneğimiz var. Birincisi arabamızı da alıp tıpış tıpış geri döneceğiz ve kalan günlerde Odessa’da zaten gezip görmediğimiz bir yer kalmadığı için boş boş takılacağız. Ya da diğer seçenek; Aracımızı sınırda park edip oradan geçen bir otobüs(!) ile yolumuza devam edip Kişinev’ e gideceğiz.

Tabii ki buraya kadar gelmişken kim geri döner? Biz de ikinci seçenekten yana kullandık hakkımızı ama aklımız arabada. Kiralık bir aracı sınırda bırakıp iki gün sonra döndüğümüzde ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz tabii. Bir taraftan gidelim diyoruz bir taraftan ama? ile başlayan sorular.

Özetle gözümüzü kararttık arkadaşlar ve arabayı oracıkta uygun bir köşeye istifleyip yürüyerek sınıra geldik. Şansımıza minibüsten bozma külüstür bir otobüs denk geldi ve bindik! Nasıl bir yolculuk anlatılmaz yaşanır. O nasıl bir şoför, o nasıl bir araç ! Yollar roller coaster gibi, şoförümüz de maşallah rally pilotu.

Sağ salim indik Kişinev otogarında. Bizim eski Bağcılar otogarından bile eski, pis, döküntü bir yer. O an dedik ki biz neden Kişinev’ e geldik ki 🙂

Otogarda herkes buyrun gelin gibi hareketler yaparak bize çeşitli araçları işaret ediyor, ortalık ana baba günü. Bizi bir korku, bir güvensizlik sardı tabii. Buna hazırlıklı değildik ki. Kalacağımız otelin konumuna bakıp yürümeye karar verdik. Yine saçma bir karardı zira resmen E5 ya da hatta TEM otoyolu yanındaki refüjlerde yürüdüğümüzü hayal edin.

Sonunda kalacağımız yere gelince derin bir ohh. İlk izlenimine göre oldukça modern ve hoş bir yermiş dedik ve rahatladık. Yurt dışında bir yer bulmanın kolaylığını seviyoruz. Kişinev’de bile harita hop konuma getiriyor. Hemen kiraladığımız daireye yerleşip biraz sakinleştikten sonra tabii ki şehir turuna başladık.

Bizim gördüğümüz diğer yerlere kıyasla çok da gidilmesi gerekir bir şehir değildi Kişinev. Gezilecek yerler var tabii ki, caddeleri geniş, yemekler lezzetli ve hesaplı, isteyene eğlencesi de bol.. Ama normal bir pub bulmak bir hayli zor. Genelde kumarhane ve pavyon tarzında gece klüpleri var ki biz zaten tercih etmeyenlerdeniz.. Kaldığımız sokak başında bir bar bulup biraz takıldıktan sonra eve dönmeyi tercih ettik.

Detaylı Kişinev Gezi Rehberini yazdık tabii buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dönüş maceramız gidişle aynı. Ama bu sefer de şoförle tam anlaşamadığımız için sınırda inmek isteme sebebimizi anlatamadık kendisine 🙂 Burada kalamazsınız diyor, biz de ama arabamız burada demek istiyorduk ki görevlilerden biri bizi tanıdı. Nasıl tanımasın, kendini kurnaz sanan üç Türk olarak arkamızdan ne gülmüşlerdir  kim bilir. Ama sevindirici haber; arabamız oradaydı. Sınırdan Odessa’ya geri dönerken ki rahatlamamızı anlatmaya kelimeler yetmez, siz haya edin 🙂

Bu arada Odessa için de gezi rehberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz..

Odessa- Chisinau (Kişinev) arası otobüs ile 4-6 saat arasında sürüyor.  Haftanın her günü birkaç sefer düzenlendiği gibi gece seyahatleri de mevcut; saatleri aşağıdaki siteden bulabilirsiniz. 

http://www.odessabus.com/en

Haftada bir gün Odessa- Kişinev arasında tren seferleri de var diye okumuştuk ama araştırma yaptığımız sırada tren seferlerinin durduğunu gördük. Siz seyahatinizden önce yine bir araştırma yapın deriz. 

İyi yolculuklar 🙂

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.