MONTREAL GEZİ REHBERİ: Montreal Kaç Günde Gezilir?Galiba Amerika hatta New York denince aklımıza bir tilki takıldı. Yani her şey öyle başlamış olmalı.. New York top gezilecek yerler, New York Bölgeleri, ManhattanKanada’ya geçmek, Toronto derken bir de bakmışız ki Montreal’i de araştırmışız.. Biz galiba gidiyoruz dostlar. Yani şu vizenin hakkını vermemek öyle oturdu ki içimize, araştır araştır artık naaapalım.. Bi yere kadar o da.. Neyse gelelim Montreal’e..

2006 yılında UNESCO tarafından, “Tasarım Ödülü” verilmiş üç şehirden birisi Montreal. Diğer iki şehir ise: Berlin ve Buenos Aires.. Kanada Quebec’in en büyük şehri Kanada’nın Amerika sınırına yakın konumda.. Kışların çok çok soğuk geçtiği şehir tasarlanmış, allanmış pullanmış, yepyeni harika bir şehir elde edilmiş.. Sanki gez gez bitmez gibi duruyor. Yani bizim için en fazla üç günde biter gerçi ama (iddalıyız bu konuda).. Montreal Jazz Festivali, Montreal Film Festivali ile de adını sıkça duyduğumuz Montreal’i araştırdık.. Montreal Türkiye saat farkının 7 saat olduğu şehirde gezilecek yerlerin listesi huzurlarınızda efenimm..

Montreal gezilecek yerler haritası için tıklayın

 • Rue Sainte Catherine: Montreal’in en ünlü caddelerinden
 • Oratoire St-Joseph (St Joseph’s Oratory): 97 metrelik kubbesi ile dünyanın en büyük bazilikalarından biri.. Giriş ücreti yok.
 •  Montreal Güzel Sanatlar Müzesi (Musée des Beaux-Arts de Montréal -Museum of Fine Arts): Sadece Kanada’nın değil, Kuzey Amerika’nın da en önemli müzelerinden biri olan Montreal Güzel Sanatlar Müzesi’nde 1860 yıllardan itibaren toplanan eserler sergileniyor. Ünlü Sherbrooke Caddesi’nin (Rue Sherbrooke)’nin de batısında yer alıyor.
 • Parc du Mont-Royal: Mont Royal bir şehir parkı. Ama sadece şehir parkı demek eksik kalır. Çünkü bu parkta yürüyüş ve yolları ve çeşitli sporlar yapılması için her şey düşünülmüş.. Yazın her Pazar günü müzik ziyafeti de bonusu.. Ayrıca Tam Tam Festivali de oluyormuş..
 • Sanat Meydanı (Place des Arts): Montreal Senfoni Orkestrası ve Montreal Operası’nın evi sayılan Sanat Meydanı’nda yaz aylarında çeşitli gösteriler düzenleniyor.
 • Montreal Şehir Merkezi (Centre Ville – Downtown): Montreal’in kalbinin attığı yer. Gökdelenlerden, restoran, kafe, müze gibi birçok yapıyı barındıran merkezde, McGill Üniversitesinin kampüsünün olması da ayrı bir hareketlilik katıyor..Kışın soğuğunda sıcak sıcak alışveriş yapmak isteyenler için birbiri ile bağlantılı 32 metre uzunluğunda Yeraltı Şehri (Ville Souterraine – The Underground City) yer alıyor. Bu Yeraltı Şehrinden çeşitli noktalarda yer üstüne geçişler düşünülmüş..
 • Basilique Notre-Dame: 1824-1829 yılları arasında İrlandalı James O’Donnell‘in mimarisini yaptığı neo-gotik tarzda inşa edilen Katolik Kilise ya da bazilika. Bu kadar meşhur olmasında Celine Dion‘un evlendiği Notre-Damedu Sacré-Cœur Chapel‘in de burada yer almasının katkısı büyük. Burada evlenmek için iki sene öncesinden sıraya giriliyormuş.. Giriş ücreti 5 Kanada doları. İçeride turlar da düzenleniyor.
 • Arkeoloji ve Tarih Müzesi (Musée Pointe-a-Callière -Museum of Archaeology and History): Montreal’in 600 yıllık tarihinin sergilendiği müze. Detaylı bilgi için tıkayın
 • Habitat 67: Expo 67 yani 1967 Dünya Fuarı için inşa edilmiş farklı mimari yapılar var. Farklılık ise evlerin ön cepheleri birbirini görmüyor.
 • Montreal Eski Limanı (Old Port of Motreal): King Edward Quay İskelesi’ndeki Montreal Science Center’ın da yer aldığı limandan, St. Laurence Nehri’nde tekne turları kalkıyor.
Eski liman Fotoğraf: expedia.com
 • Çin Mahallesi (Quartier Chinois-Chinatown): Bildiğimiz Çin Mahallesi bu sefer Eski Montreal’e çok yakın konumda Montreal’de..
 • Eski Montreal (Le Viuex Montréal -Old Montreal): Dar sokaklar, fayton gezileri ile tam bir eski şehir merkezi.. Eski Montreal’deki taş binaların çoğu 17. ve 18. yy.’dan kalma..
 • Place Jacques-Cartier: Eski Montreal’in buluşma noktası olarak sayıldığı için oldukça kalabalık bir meydan..  Montreal Belediye Binası (Hôtel de Ville de Montréal) da meydanda yer alıyor. Place de la Dauversière, Marche Bonsecours, Musée Marguerite-Bourgeoys, Chapelle Notre-Dame-de-Bon-Secours, Musée Château Ramezay, Sir George-Étienne-Cartier National Historic Site gibi yerler de Eski Montreal’de yer alıyor.
 • Gay Köyü (Le Village -The Village): Rue St.Hubertr’dan başlayan Kuzey Amerika’nın en büyü gay yerleşim yeri.. Gay Village da denilen bölgede tabii ki sadece konutlar yok. Birçok kafe, restoran, butik mağazalarla dikkat çeken bir yer aynı zamanda..
 • Latin Mahallesi (Quartier Latin): Gece hayatı için özellikle tercih edilen Latin Bölgesi’nde birçok kafe restoran da mevcut..
 • Le Plateau Mont-Royal: Montreal’in en eski mahallelerinden Le Plateau Mont Royal, 1900lerden kalma binaların yanı sıra, kafeler restoranlar da var..
Le Plateau Mont-Royal fotoğraf: expedia.ca
 • St.Laurent Boulevard: 11 km uzunluğudaki bulvar, Montreal’in en büyük caddesi. Bir bölümü Amsterdam‘daki gibi Red Light Disctrict olarak geçiyor
 • Rue St.Denis: Little Italy yani Küçük İtalya Bölgesi’nin ana caddesi konumunda.
 • Montreal Botanik Bahçesi (Montreal Botanic Garden): 75 hektarlık devasasl bahçede 25 bine yakın bitki türü yer alıyor.
 • Biodome de Montreal: Olimpiyat Parkı’nda yer alan yapı Amerika’nın en büyük ekosistem alanlarından. Özellikle soğuk havalarda tercih edilebilir. Çünkü dışarısı soğukken içeride 30 dereceleri görüyor hatta tropikal iklimi yaşıyorsunuz.. Çeşitli bitki ve hayvan türlerinin yer aldığı alan oldukça eğitici duruyor.
Biodome de Montreal fotoğraf: pinterest
 • Montreal Olimpiyat Parkı (Parc Olympique): Hochelaga-Maisonneuve bölgesinde yer alan Olimpiyat Parkı, 1980’de tamamlanmış. 1976 Yaz Olimpiyatları burada olmuş. Aslında tam olarak tamamlanmış demek yanlış olur. Çünkü Olimpiyat Parkı’nın yapılması düşünülen çatısı hala çalışmıyormuş..
 • Parc Jean-Drapeau: Saint-Laurent (St.Lawrence) nehrinin ortasında yer alan Montreal’in en büyük parkı. Bu park Ile Sainte-Hélène ve Ile Notre-Dame adalarından oluşuyor. içeren
  • Ile Sainte-Hélène: La Ronde (Membre de la Familie Six Flags) adında eğlence parkı yer alıyor. Parkta konserler de düzenleniyor. San Helen Adası’nda Montreal’in tek kalesi Musee Stewart, Complexe Aquatique açık yüzme havuzu kompleksi ve Biosphére Müzesi de var.
  • Ile Notre-DameFormula One Grand Prix du Canada yani F1 araba yarışlarının yapıldığı pist ile adını sıkça duyuran adada, yaz aylarında Montreallilerin akın ettiği plajlar ve Casino de Montreal yani Montreal Kumarhanesi de bulunuyor. Formula pistinde turlara katılabilirsiniz ve dahası Lamborghini ya da Ferrari kullanabilirsiniz.
 • Montreal Nehir Turu: (Le Bateau-Mouche at the Old Port of Montreal): Montreal’i nehirden görmek için tekne turu en ideali. 1 saat ve 1.30 saat olmak üzere iki opsiyonu var. Ücreti 24 Kanada doları. Bahşişi unutmayın.

Ve işte Montreal kaç günde gezilir? sorumuzun bizce yanıtı: alışveriş, müze ve sanat galerinde vakitler harcamazsak bizce 3 günde biter. Sizce?

Önerilere açık olduğumuzu bir kez daha hatırlatır, sevgilerimizi sunarız efenimm…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.