NEW YORK’TAN TORONTO VE MONTREAL’E NASIL GİDİLİR?

Neden tren ile olmasın…


10 senelik Amerikan vizesini alan her genç gibi, “madem gidiyorum o zaman dibine kadar kullanayım” kafasına girmiş olabiliriz. Kabul ediyoruz.. Biz olayı bir tık ileri götürüp; “madem gidiyoruz, o zaman Kanada’ya niye geçmeyelim?” dedik. Ve başladık araştırmaya..

E Kanada kocaman bir kıta olunca ve biz Amerika’da nereye gideceğimize karar veremeyen hevesli insanlar olunca öncelikle Amerika’nın hangi şehrine gitmek istediğimize karar vermemiz gerekti: New York!

Bu sefer soru şu hali aldı: “Madem New York‘a gidiyorum o zaman Kanada’nın hangi şehrine gideceğiz?” Şimdi önümüzde üç opsiyon var; Toronto ya da Montreal ya da ikisi birden (Doymuyorlardı). Tabii bu kararı vermeden hemen biraz araştırma yapmak gerekiyor ki uçak biletlerini ve hareket zamanlarımızı ona göre ayarlayalım.

Amerika’dan Kanada’ya Geçerken Vize Gerekli Mi?

 • Evet gerekli. Türkiye’den bu işi halletmeniz gerekiyor.

Peki başka opsiyonlar yok mu?

  • 7 Kanada Doları ödeyerek Kanada vizesi için (eTA =elektronic travel application olarak geçiyor), Kanada’nın resmi internet sitesinden yapılıyor. Tıklayın
   • Kimler başvurabilir bu vizeye?
    • AMERİKA VATANDAŞLARI ya da son 10 yılda Kanada vizesine başvuranlar
    • Turistik, iş gezisi ya da 6 aydan kısa süre kalacak olan Brazilya, Bulgaristan ya da Romanya pasaportu olan kişiler
   • Koşulu: Sadece direkt ya da transit uçuşta geçerli! Ki o da kesin Kanada’ya geçebileceğiniz garanti değil.
  • eTA’ya nasıl başvurabilirim? Öncelikle bir form doldurulması gerekiyor. Adım adım ilerlenmesi gereken başvuru sekmeleri için tıklayın

Biraz daha fazla kilometre yapıp Kanada’ya geçme fikrinde,  New York’tan Toronto ve New York’tan Montreal’e nasıl geçilir? sorusunu ayrı ayrı şehirlere sorduk, cevapları ise şöyle:

NEW YORK’TAN TORONTO’YA GİTMEK

New York’tan Toronto’ya kadar olan yolculuk oldukça heyecan verici. Sebebi ise Telegraph’deki bu yazı. The Maple Leaf olarak da bilinen Amtrak trenleri ile 12 saat boyunca muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde, Niagara Şelalesi’nin yamacından kıvrıla kıvrıla süzüleceğiniz bir tren yolculuğu yapıyorsunuz.

Cuf cuflayalım o zaman…

Sanki Amtrak için çalışıyormuş gibi anlaşılmasın. Tanımayız kendilerini, biz de araştırdık derledik  ve siz zaman kaybetmeyin diye yazıyoruz. Yanlış olmasın sgsgsgsg.. Şimdi bir de karşılaştırma yapalım; tren ile yolculuk yapmak ya da  yapmamak…

Avantajları ve dezavantajları

Avantajları: Göreceğiniz manzara, konforlu koltukları, içeride dolaşabilme imkanınızın olması ve yeme-içme için kafenin trende yer alması ve seyahatiniz sırasında sizin gibi yoldan keyif alan gezginlerle hoş bir ortam yaratılabilir. Yani sosyalleşme shshs..

Öte yandan otobüs ile gitmek daha az sürse de, kalkıp dolaşamadığınız, yemek servisi olmayan yani konforsuz bir 9 saat geçirmiş olursunuz. Tabii bizden söylemesi, karar sizin…

Dezavantajı: 11 saat sürüyor olması…

Başında da söylediğimiz gibi zaman kısıtınız yoksa tercih edilebilir. Diğer opsiyonlar da, New York’tan Toronto’ya uçakla, otobüsle ya da araba yolcuğu yaparak da gidebilirsiniz.

New York’tan Toronto’ya ulaşım ücretleri ve yolculuk süreleri:

Uçak ile: 1,5 saatlik bir yolculuk için 110 CAD. Fiyat karşılaştırmaları için tıklayın

Tren ile: Amtrak trenleri ile 11 saatlik yolculuk 150 Dolar

Otobüs ile: Megabus 11 saatlik yolculuk 30- 60 Dolar arasında değişiyor. Saatler ve erken rezervasyon kriterlerine göre..

Araç ile: 760 ya da 802 km’lik otobanlardan birini tercih ederek yaklaşık 9 saatte Toronto’ya varabilirsiniz.

NEW YORK’TAN MONTREAL’E GİTMEK

New York’tan Montreal’e yolculuk yapmak için yine birçok opsiyon var. Ama eğer zaman kısıtlamasınız yoksa ve varmaktan çok yoldan keyif alanlardansanız bizim gibi, o zaman sizi şöyle alalım: trene!

Toronto’da olduğu gibi, Montreal için de Amtrak çok güzel manzaralar sunan bir yolculuk vaad ediyor.. Özellikle Champlain Gölü’nden geçerken göreceğiniz manzara harika!

New York’tan Montreal’e ulaşım ücretleri ve yolculuk süreleri:

Uçak ile: 2 saatlik aktarmasız uçuş için yaklaşık 200 Dolar. Tabii ki daha erken alırsanız daha ucuz olacaktır. Fiyatları kontrol etmek için tıklayınss

Tren ile: Amtrak ile 11 saatlik yolculuk yaklaşık 75 Dolar

Otobüs: 9 saatlik yolculuk için ortalama 50 Dolar veriyorsunuz. Dönemsellikten etkilenmemesi ve son dakika bileti olmaması için wanderguru internet sitesinden fiyatları kontrol edebilirsiniz.

Araç ile: 8 saatlik yolculuk için yaklaşık 250 Dolarlık benzin almak gerekiyormuş..

Bizce Amtrak! Peki sizce?

3 Yorum

 1. Pingback:Amerikan Vizesi Ile Kanada Ya Giriş - TurkeyInput

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.