Portekiz’in başkenti, en büyük ve en turistik şehri Lizbon. Vasco de Gama ve Macellan’ın yeni dünyayı keşfetmek için yola çıktığı şehir. Lizbon’ da en az iki gün kalıp her yeri gezebilirsiniz. Yani kısa bir hafta sonu tatili için en ideal yerlerden birisi bize göre.

Eğer şehirde 24 saatiniz varsa görmeniz gereken iki bölge var. Bunlar: Alfama ve Belem. Alfama ortaçağdan kalma tepesinde bir kale ile korunan deniz kenarında konumlanmış en eski semtlerinden, Belem ise daha çok heykeller, müzeler ile dolu bir bölge.

Diğer yapmanız gereken aktivite ise 28 numaralı tramwaya binmek, Lizbon’un en bilinen ikonlarından başlıcası. Şehri gezmek için en ideal ve en turistik aktivite. Bunun için önce metro duraklarından günlük Viva Viagem isimli Lizbon kartı almanız gerekiyor. Martim Moniz durağı28 numaralı Tram’ın ilk kalktığı durak. Eğer erken saatte durakta olursanız kalabalığa da yakalanmamış olursunuz. Tram’ın son durağı Lizbon mezarlığı. Paris’teki Père Lachaise mezarlığı gibi bir yer burası. Girişi ücretsiz olduğundan son durakta inip diğer tram’ın kalkmasını bekleyene kadar gezinebilirsiniz.

Belem Bölgesi:

Tejo nehrinin hemen kıyısında bulunan Belem şüphesiz Lizbon’un en çok turist çeken bölgesi. İlk bakışta San Francisco’daki Golden Gate köprüsünü hatıratan Ponte 25 Avril köprüsünü de buradan çok daha yakın görebilirsiniz. Bu bölgede görülecek yerler; Kaşifler Anıtı / Padrao Dos Descobrimentos, Belem Kulesi / Torre de Belem, Jeronimos Manastırı , MAAT / Sanat-Mimari-Teknoloji Müzesi.

Kısa kısa bahsedelim:

 • 1983 yılında bu yana UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen Belem Kulesi, 1514-1520 yılları arasında Lizbon’u koruma amacı ile inşa edilmiştir. Kulenin tasarımı Mimar ve Heykeltıraş Francisco de Arruda tarafından yapılmış ve Manuelino mimarisinin en iyi örneklerinden biri. Belem’e özgü tatlı Pastais de Nata ama pahalı onun yerine World Needs Nata. Lizbon’da gördüğümüz en etkileyici yapılardan biri olan Jeronimos Manastırı Belem’in olmazsa olmazı.
 • Jeróminos Manastırı, Kaşif Vasco de Gama’nın dönüşü anısına inşa edilen manastır UNESCO Dünya Mirasları’ndan biridir
 • Lizbon Keşifler Anıtı yani Padrão Dos Descobrimentos, 1940 Portekiz Dünya Fuarı için güçsüz malzemeden inşa edildikten sonra çok fazla beğenilmesinden dolayı, 1960 yılında Infante Dom Henrique’nin ölümünün 500. yılını kutlamak adına daha kaliteli malzemeler ile restore edilmiştir. Anıt Lizbon şehrinin tarihine ve şehrin kaşiflerine adanmıştır.

Alfama Bölgesi:

Lizbon’un en eski semtlerinden biri. Tejo Nehri ve Sao Jorge Kalesi arasındaki yokuş üzerine kurulmuş. Lizbon Katedrali, Santo Antonio Müzesi, Roma Tiyatrosu, Santa Engrácia Kilisesi ve Fado Müzesi burada gezebileceğiniz yerlerden. Alfama’da, daracık sokaklarında yer alan fayans yani Azulejos kaplı binalar, kırmızı tuğla çatılar, balkonlardan sarkan çamaşırlar, 28 nolu tramvay, arnavut kaldırımlı dik sokaklarında el sanatı ürünleri satan dükkânlar, beyaz badanalı binalardan sarkan begonviller çok keyifli bir bölge. Fas tarzı mimarinin hâkim olduğu bölgede örme taştan sokaklar ve St. George Kalesi bulunuyor.

 • Lizbon Katedrali  Romanesk’ten Gotik’e birçok mimari anlayışın izlerini taşımaktadır.

Baixa Bölgesi:

Alfama ve Chiado tepeleri arasında kalan Lizbon’un en turistik bölgesi. Bölgede gezip görülmesi gereken yerlerin haricinde bilmeniz gereken burada tam 4 tane meydan olduğu. 18 yy’ın şehir planlama mucizesi olarak tarif ediliyor bu bölge. Bunlar Ticaret (comercia) meydanı, Rossio meydanı, Restauradores meydanı ve Figueira meydanıdır. En önemli iki caddesi ise Avenida da Liberdade ve Rua Augusta’dır. Baixa bölgesinde daha çok cafe ve restaurant bulabilirsiniz yani gece hayatı için de doğru bir adres. Burada; Santa Justa Asansörü, Carmo Rahibe Manastırı / Igreja do Carmo, Rossio Meydanı, Ginja Likörü / The Ginjinha Espinheira (vişne likörü), Ticaret Meydanı.

 • Lizbon Ticaret Meydanı, Praça do Comércio, şehrin tarihi meydanında en dikkat çeken yapılar 1. Joseph’in atı üzerindeki heykeli ve cesaretin simgesi olan Zafer Kemeri’dir.
 • Elevador de Santa Justa Baixa bölgesinden Largo do Carmo’ ya çıkan asansör. Aynı zamanda şehri tepeden görebilme gibi bir olanak sağladığı ve şu anda şehirde türünün tek örneği olduğu için oldukça turistik bir nokta. Portekiz’lilerin Elevador diye tabir ettikleri şey minik sarı tramwaylar. Bu asansörler yokuşlu Lizbon sokaklarında önemli ulaşım araçları. Bunlardan en önemlisi ise Elevador da Gloria, Elevador da Bica ve Elevador do Lavra.

Castello:

Lizbon’un kalbi olarak bilinir ve şehrin en yüksek tepesinde yer alan turistik bir bölgedir. Castelo de Sao Jorge Kalesi, Portekiz bayrağı ile mahallede bulunan görülmesi gereken en önemli tarihi yapılardan.

Görülmesi Gereken Diğer Yerler:

 • 25 Nisan Köprüsü, iki katlı olmakla beraber hem araba hem de tren yolculuğunun olanaklarını sunmaktadır. Şehri çevreleyen kuş bakış açısına sahip köprü turistlere ve yerel halka muhteşem bir manzara sunmaktadır.
 • Vasca Da Gama Köprüsü, Portekiz’in kuzey ve güneyini birbirine bağlayan Ponte 25 de Abril Köprüsü’ndeki trafik yoğunluğundan dolayı 1991 yılında yeni bir köprünün yapılmasına karar verilmiştir.
 • Lizbon Okyanus Akvaryumu, Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunmaktadır. 1998 Expo fuarı için açılan akvaryum, Avrupa’nın en büyük ikinci akvaryumu.
 • Alcantara bölgesinde yer alan aslında bir eski bir fabrika olan LxFactory şehrin kültür sanat merkezi niteliğinde çok sevilen yerlerindendir.

Önereceğimiz yürüyüş rotası ise şu şekilde; https://goo.gl/maps/MGuh95Y2duD2hD6A6

Lizbon Gece Hayatı:

Lizbon’ un en renkli gece hayatı bölgelerinden birisi; Bairro Alto. Fado dinlemek istiyorsanız öneri; Tasco da Chico. Fado için eğer daha salaş ama özgün bir deneyim istiyorsanız Alfama’daki Tasca do Jaime veya Coração de Alfama. 

Merkeze biraz uzak bir noktada yer alan Marvilla civarında craft beer deneyebilirsiniz.

Lizbon’da yeme içme önerileri:

 Cafe Brasileira buradaki en ünlü kafe. Ayrıca Belem’de yer alan en meşhur tatlıcı Pasteis De Belem‘i de deneyebilirsiniz.

Cervejaria Ramiro, Pois Cafe, Zenith Brunch , Sea Me, Mercado da Ribeira, Chapito Lisbon, LX Factory , Cantina LX, Landeau Chocolate, BI-CA ve Cafe Na Fabrica,

Bira mekanı: Super Bock ve Sagres. Bira alternatifi olan cider için; Somersby

Lizbon Yakınında Gezilecek Yerler:

Sintra: Atlas Okyanusu kıyısında, Sintra Dağı’nın çevresinde kurulu Sintra, Lizbon’dan günübirlik gidip gelinebilecek, yemyeşil dokusu, tarihi yapıları ve lüks mağazalarıyla turistik bir şehir. 1854’te inşa edilen Pena Sarayı, şehrin en popüler gezi noktası.

Sintra’ dan Cascais ve Cabo da Roca, tren yolculuğu ile Tomar diğer alternatifler.

İyi tatiller efenimm..

Ayrıca;

 • Sadece Lizbon değil, Portekiz turu yapacaksanız sizi bu linkte yönlendirelim.
 • Portekiz Vizesi nasıl alınır diye merak edenler için detaylı yazımızın linki burada..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.