İstanbul plajları temizlendi, düzenlendi ve ziyaretçi akınına uğruyor. Açıkcası nereseyse 30 küsür yıldır bu şehirde yaşıyoruz ama şimdiye kadar hiç kendi şehrimizde denize girmedik! Hep bunun burukluğu ve sorgulaması içindeydik. Yurt dışı gezilerimizde yol kenarında güneşlenip denize girenleri, göl bulunan neresi olursa olsun güneşlenenleri, elinde havlusu ile denize yürüyenleri vs gördükçe hep neden biz bunu yapamıyoruz diye sorgulardık. Bırakın yurt dışını Antalya, Fethiye, Bodrum’luları bile kıskanırdık bir İstanbullu olarak. Neyse ki bu düzen değişiyor 🙂

Özellikle son 2 senedir İstanbul’lular da artık kendi sahillerinin tadını çıkartmak için uzaklara gitmek zorunda değil. Sadece şu denize şişe atma, izmaritleri kuma gömme gibi gereksiz alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmamız gerekiyor. İşletmeciler çalışıyor düzenliyor, belediye elini taşın altına koyuyor. Bize sadece bulduğumuz gibi temiz bırakmak kalıyor. Sözde temizlik imandan geliyor ve inancı yüksek bir milletiz ama neden bu kadar kirletiyoruz adımımızı attığımız her yeri. Çöp kovası yoksa talep edelim, pis gördüysek 153’ten ihbarda bulunalım. Elimizdekilerin değerini bilelim, İstanbul gibi şehir yok arkadaşlar koruyalım sahip çıkalım lütfen!

Neyse yine pozitif halimize geri dönüp gelelim İstanbul’da nerelerde hangi plajlar tercih edilebilir konusuna.

1- Büyükada

  • Anka Aya Nikola: Büyükada’dan kalkan minik tekneler ile ulaşım sağlanıyor. Temiz, düzenli ve şirin bir yer ve otel, restoran ve beach konseptli bir aile işletmesi burası. Hafta içi plaj giriş ücreti 300 TL, hafta sonu 400 TL (Büyükadadan ulaşım dahil)
  • Beltur plajları yenilendi! Büyükada Beltur plajında hafta içi 200 TL, hafta sonu 300 TL’ ye şezlong, şemsiye ve hatta ulaşım dahil plaj keyfi yapabilirsiniz.
  • Prenses Koyu: En çok tercih edilen plajlardan biri. Hafta içi 200 TL, hafta sonu 250 TL olan bu plaj genellikle kalabalık oluyor. Erken gitmekte fayda var.

Bunlar dışında Büyükada’ da daha birçok plaj mevcut. Adada konaklama, yeme içme oldukça keyifli. Büyükada’da en az bir gece konaklamalı bir plan yapmalısınız.

2- Şile

Şile İstanbul’ dan 1-1,5 saatte ulaşabileceğiniz bir yer. İstanbul’un en turistik sahil kasabası diyebiliriz Şile için. Ulaşım 139 A -139 T belediye otobüsleri ile de sağlanabiliyor. Yazın oldukça kalabalıklaşan Şile çok sevimli ve keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden.

Şile’ de araç ile ulaşım sağlayabileceğiniz Akçakese Plajı ‘nı öneririz. Plaj girişi ücretli, şemsiye, şezlong, yeme içme imkanı mevcut.

Eğer otobüs ile buraya gelecekseniz Ağlayankaya plajında yer alan Baia Beach tercih edebileceğiniz yerlerden. Plaj giriş ücreti hafta içi 300 TL, hafta sonu 450 TL.

Şile’ de ayrıca ücretsiz olarak değerlendirebileceğiniz bir halk plajı da Uzunkum Plajı.

Şile’de yapılacaklar ile ilgili çok kapsamlı bir yazı daha hazırlamıştık. Buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.

3- Caddebostan- Suadiye Beltur Plajları

Caddebostan – Suadiye sahili çimlerde çadır kurmuş ve insanlara rahatsız eden bakışlarla dolu bir topluluk tarafından işgal edilmiş gibiydi. Ama nereye gittilerse artık yoklar yani tek tükler diyelim 🙂 Bu çok güzel bir haber. Gönül rahatlığı ile plajlarımıza sahip çıkabilir, biz de caanım Marmara denizinde serinleyebiliriz. Caddebostan plajı giriş ücreti 40 TL. Az ilerisinde Suadiye‘ de de şezlong 20 TL, şemsiye 20 TL olan bir plaj daha var.

4- Beykoy- Porazköy Plajı

Yavuz Sultan Selim köprüsü manzarasında denize girmek için sizi Beykoz’ a davet ediyoruz. İster denize girin isterseniz bu küçük koyda yer alan çay bahçeleri ve balık restoranlarında bir şeyler atıştırın. Keyif alacağınızı düşündüğümüz bir alternatif.

5- Bakırköy

Menekşe Plajı: Beltur tarafından işletilen plaj şezlong ve şemsiyeleri ile hizmet veriyor.

  • Florya’da Güneş plajı da var ama artık kapatılmış. Sahip çıkamadığımız, ellerimizle pisletip yok ettiğimiz bir yer. Tekrar açılırsa yazıyı güncelleriz.

6- Sarıyer

Tırmata Beach Club: Hafta içi kişi başı 250 TL, hafta sonu 350 TL plaj giriş ücreti olan bu kumluk plajda şemsiye- şezlonglar ile oldukça düzenli ve temiz.

Sarıyer’ de ayrıca Suma Beach, Burç Beach, Milo Beach ve Solar Beach gibi birçok seçenek yan yana sıralanmış durumda. Hepsinin giriş ücreti var. En az 250 TL kişi başı olacak şekilde düşünebilirsiniz. Deniz dalgalı olmaz ise değerlendirebilirsiniz tabii ki.

Bizim tercihimiz Demirciköy’de yer alan Uzunya Beach. Burası bir koy olmasından dolayı daha az dalgalı, çok tatlı esiyor ve restoranına beach giriş ücreti ödemeden de girip, bir şeyler atıştırabilirsiniz.

7- Heybeliada

Ada Beach Club Heybeliada’ da önereceğimiz yerlersen. Hafta içi 300 TL, hafta sonu 400 TL giriş ücretli.

8- Kınalıada

Noya Beach temiz, düzenli, nispeten sakin yerlerden. Hafta içi 300 TL, hafta sonu 400 TL plaj giriş ücretli bir mekan.

9- Sedef Adası

Sedef adası halk plajı, restorant için biraz tuzlu olsa da Elio Sedef diyoruz. Eğer daha sakin ve nezih bir kaçamak peşindeyseniz yönünüzü Sedef adasına çevirmelisiniz.

10- İstanbul’ dan bir tık uzaklaşıp keyifli bir deniz yolculuğu ile Yalova, Avşa Adası, Marmara Adası ya da Erdek‘ e gidip oralarda yer alan plajları da deneyebilirsiniz. Bu alternatifi olur da yukarıdakilerden memnun olmazsanız dite eklemek istedik. Günübirlik yorucu olabilir belki ama hafta sonu için değerlendirebileceğiniz bu seçenek de aklınızda bulunsun.

Haydi bakalım plajlarımız ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.. Korkarak ve merakla 🙂

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.