Bozcaada oldukça turistik, çok şirin, küçük ama bir tatilde aradığınız tüm özellikleri taşıyan bir yer. Plajlar, eğlence, muazzam bir gün batımı, güzel yemekler her şey var ama tek sıkıntısı ulaşım. Maalesef kış aylarında feribot seferlerinin olumsuz hava koşullarından etkilenmesi sebebiyle adaya ulaşım imkansız. Bu yüzden yaz aylarında kısa bir kaçamak yapıp ada hayatını deneyimlemek isteyen herkes yönünü buraya çevirmeye başlıyor.

Bozcaada konaklama alternatifleri adanın büyüklüğüne kıyasla oldukça fazla. Eminiz ki haritayı açıp yakınlaştırdıkça siz de şaşıracaksınız. B,iz kendi seyahatimizi planlarken ‘ Nerede kalsak?’ sorusuna biraz fazla kafa yormuştuk bu sebeple size hap niteliğinde bir yazı hazırlamak istedik.

1- Bağ evi konaklaması:

Malum adada üzüm bağları bir hayli fazla. Bu sebeple bağ evleri sayısı da her geçen gün artıyor. Ama her bağ evi yazan konaklama yeri de bağ evi değil 🙂 Yani adı bağ evi ve bir bağ içerisinde muhtemelen ama size verdiği his konteynerden bozma bir yazlık 🙂 O yüzden fotoğraf ve yorumları inceleyin.

Dezavantaj: Çok fazla sayıda bağ evi var adada ve fiyatlar hemen hemen diğer oteller ile aynı. Bu sebeple eğer yoğun sezonda son dakika Bozcaada planı yapacaksanız yer bulamama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Avantaj: Keyifli ve şık bir konaklama alternatifi.

2- Plajlara yakın oteller:

Ayazma, Sulubahçe ve Habbele Plajı en kalabalık yerler. Adada her yerden denize girilmiyor ve bu üç plaj en fazla tercih edilen. Bunların dışında Akvaryum Koyu, Beylik koyu, Ayana koyu da mevcut. Eğer denize yakın olup yürüme mesafesinde bir yerde kalmak istiyorsanız dikkatinizi Ayazma civarına yoğunlaştırabilirsiniz. Biz 2023 gezimizde Aspasia House’ da konakladık. Fiyat performans oteliydi açıkcası ama konumu ve çalışanların nezaketi mükemmeldi.

Dezavantaj: Gece bir şeyler yemek veya içmek isterseniz aracınızla ulaşım sağlamalısınız. Benzin istasyonu bile merkezde. Yol kısa olmasına kısa ama merkezde park etmek – özellikle yoğun sezonda- neredeyse bir kabus.

Avantaj: Merkeze kıyasla daha sakin, sessiz ve bizce huzurlu. Sabah veya akşam denizi gibi bir lükse sahipsiniz. Bütün gün mayolarınızla takılabilir, yürüme mesafesinde denize gidip otelinize gelebilirsiniz.

3- Merkezde butik oteller:

Özellikle araç ile gelmeyip, feribota atladığı gibi tabana kuvvet buraya gelmeyi tercih edenler bizce merkezdeki otelleri seçmeliler. Yeme içme alternatifleri ve eğlenceli barlar & restoranlar hep merkezde. Kafanız rahat eğlenebileceğiniz birkaç gün geçirmek istiyorsanız ve denizden çok eğlence odaklıysanız bizce merkeze yönelin.

Dezavantaj: Merkezde aşırı fazla otel var ve genelde hepsi dip dibe. Birinin bahçesinden ötekinin girişine ulaşıyorsunuz gibi düşünün. Bazıları daha yüksek noktalarda bu da biraz yokuş veya merdiven çıkmayı gerektiriyor. Park sıkıntısı oldukça fazla. Otellerin çoğunda park alanı yok, sokak aralarında ve yokuşlarda araçlarınızı park etmek zorunda kalıyorsunuz. Bir de plajlara veya gün batımına gitmek için taksi tutmanız lazım.

Avantaj: Merkezdesiniz! Kahvaltı, akşam yemeği, kafe, eğlence, akşam üzeri yürüyüşleri, gece atıştımalık siparişi vs ayağınızın altında.

4- Çadır Konaklama:

Üzülerek belirtiyoruz ki artık Akvaryum koyunda çadır atmak yasaklanmış. Aslında adada herhangi bir yerde çadır kurmak artık imkansız diyebiliriz. Bu yüzden çadırcıların tek alternatifi kamping alanları ki bu da zaten sadece 1 tane var. Bozcaada Camping.

Dezavantaj: Kamp yerinde çadır atmak çadır kültürüne biraz ters aslında. Özgürlük alanı kısıtlanıyor. Kaldı ki bu kamp yerinde yoğun sezonda tüm çadırlar yan yana. Özel alan bulmak imkansız. Kamp alanı Ayazma plajına yakın ama merkeze uzak. Yani aracınız yoksa ve merkezde zaman geçirmek istiyorsanız biraz zahmete katlanacaksınız.

Avantaj: Maddi anlamda avantajlı bir konaklama alternatifi. Otellere ödeyeceğiniz fiyatların çok altında bir tatil yapabilirsiniz.

5- Karavan konaklama

Sulubahçe plajı karavancıların kendi plajı gibi olmuş. Öyle ki yoldan geçerken yanyana set gibi dizilmiş karavanlardan burada muhteşem bir sahil olduğunu göremiyorsunuz bile.

Dezavantaj: Karavancı değiliz ama gördüğümüz kadarıyla plajda su ve elektrik gibi imkanlar yoktu. Alışveriş için merkeze inmek veya önceden hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu plaj geceleri oldukça serin ve çok rüzgarlı. Hemen yolun kenarında park edildiğinden dikkatli olmak gerekiyor.

Avantaj: Kilometrelerce uzanan muazzam bir plaj sanki size rezerve edilmiş gibi! Daha ne olsun!

Buraya tıklayarak Bozcaada’ da gezi, plaj, yeme içme önerilerimizi derlediğimiz yazımıza bir göz atın deriz..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.