Scroll to Content

PORTSMOUTH Ekonomik Gezi Rehberi

1 Günlük “POMPEY” Gezisi..


Portsmouth, İngiltere’nin güney doğusunda yer alan Hampshire kontluğuna bağlı ancak 1926 krallik berati ile şehir niteliği taşımaktadır. Portsea Adasında üzerinde yer alır ve İngiltere’ de bir ada üzerine kurulmuş tek şehirdir. İngiltere tarihinde önemli yer tutan bu şehir, yüzyıllar boyunca önemli bir İngiliz milli donanma limanı olmuştur.

Londra’nın 103 km güney batısında, Southampton’ın 31 km. güney doğusunda yer alan bu şehir “Pompey” takma adı ile anılır. HMS Warrior, Mary Rose, Lord Nelson Amiral Gemisi birbirinden önemli tarihi geminin yer aldığı bir limandır. 2. dünya savaşı sırasında şehir D- Day çıkarmaları için merkezi bindirme yeri olarak seçilmiştir. D- Day yani “Deliverance Day” Kurtuluş Günü anlamına geliyor. 6 Haziran 1944’teki Normandiya çıkarması bir anlamda 2’nci Dünya Savaşı’nın bitişini ve Avrupa’nın Hitler rejiminden kurtuluşunu sembolize ediyor.

Şehirde, Portsmouth üniversitesinin de bu bölgede yer alması nedeniyle genellikle yerli ve yabancı uyruklu üniversite öğrencileri ile denizcilerin hakimiyeti olsa da, orta ve orta üzeri yaş gurubundan birçok İngiliz de bu şehirde yerleşik durumdadır. Dolayısıyla rakamlara bakılırsa Londra’ dan daha fazla nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Bu arada ilginç bir bilgiyi de paylaşmak isteriz. İngiltere Premier Ligi’nde mücadele eden Portsmouth Futbol Klübünün Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamit tarafından kurulduğu ve bundan dolayı ambleminde “ay-yıldız” bulunduğu iddia edildi. Araştırmacı- Yazar Oktan Keleş Sultan Abdülhamit Han’ın türbesinin duvarlarında taş kabartmalardan yapılmış 1 ay ve sekiz yıldızdan oluşan o şeklin aynısının yer aldığını belirterek iddiasını kanıtlıyor. Gazetelerde de yer verilen bu iddia ne kadar doğru bilemiyoruz ama oldukça enteresan..

“Portsmouth’da 2006- 2007 yılları arasında au-pair olarak 1 sene yaşadım. Bu 1 senelik zaman diliminde hem İngilizce kursuna giderek İngilizcemi geliştirdim, hem İngiliz bir ailenin evinde yaşadığım için İngiliz kültürünü öğrendim, hem de birçok farklı din, dil, ırk ve milletten yeni arkadaşlar edindim. Bu süre içinde hem tek başıma hem de Merve ile birlikte gezdiğimiz yerleri yapacağınız turistik gezilerinizde faydalanabileceğiniz şekilde özetleyip, en uygun güzergahı çizerek anlatıyor olacağız. Faydalanacağınızı umarız..” Duygu

PORTSMOUTH’ A ULAŞIM: PORTSMOUTH’ A NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Portsmouth’a gitmek için kullanabileceğiniz en yakın havaalanı Southampton Havaalanıdır. Eğer Paris, Dublin, Amsterdam, Edinburgh gibi şehirlerden Portsmouth’a seyahat etmek istiyorsanız bu havaalanını kullanmanızı kesinlikle öneririz. Yaklaşık 50’den fazla Avrupa şehrinden Southampton Havaalanına direkt uçuş bulmanız mümkün ancak İstanbul gibi diğer büyük şehirlerden hareket ediyorsanız, önce Heathrow, Stansted ve ya Gatwick havaalanı ile Londra’ya gelmeniz, buradan da otobüs ya da tren ile Portsmouth’a ulaşmanız gerekiyor. Londra’dan tren ile yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürer ve tek yön bilet fiyatları 20 pound civarındadır dolayısı ile otobüs yerine tren kullanmanızı tavsiye ederiz.

Tren ile: İngiltere içinde herhangi bir yerden Portsmouth’a ulaşmanın en pratik yöntemi tren yolculuğudur. Brighton’ dan 1 saat 40 dakikada, Cardiff’den (Bath ve Bristol üzerinden) 3 saat 10 dakikada, Southampton’dan ise 1 saat içinde Portsmouth’a ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: National Express web sitesinden yapacağınız pratik bir araştırma ile bilet fiyatları ile kalkış ve varış noktalarını kolaylıkla bulabilirsiniz. İngiltere’ nin bir ucundan diğerine seyahat edebileceğiniz güvenilir ancak biraz uzun süren bir alternatiftir.

Deniz yolu ile: Portsmouth bir liman kenti ve kara yolu dışında deniz yolu ile de ulaşım mümkün. Fransa ve İspanya’dan deniz yolunu kullanarak Portsmouth’ a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için önereceğimiz şirketler; Brittany FerriesCondor FerriesDFDS.

Araç ile: 2014 yılından beri faaliyette olan park& ride servisi ile aracınızı belirlenmiş alanlarda park ederek makinelerden biletinizi aldıktan sonra, çift katlı otobüsleri kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Sadece 4 Pound civarında bir ücreti olan bu servis size Portsmouth’a kolay yoldan ulaşmak ve şehri yürüyerek gezmek için imkan sağlayacak çok pratik bir çözüm olabilir. Eğer aracınız ile Portsmouth’a seyahat ediyorsanız, M275 otobanında yer alan “Park and Ride” tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

parkandride

PORTSMOUTH ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Portsmouth’da metro ağı mevcut değildir. Şehir içinde görülmesi gereken noktalar birbirine yakın olduğu için yürüyerek, otobüs veya bisiklet ile ulaşım imkanınız mevcuttur. Yakın şehirlere gitmek için trenleri kullanmanızı öneririz.

PORTSMOUTH’ DA KONAKLAMA: PORTSMOUTH’ DA NEREDE KALINMALI?

Genellikle öğrenciler ve denizciler ile büyük çoğunluğunu orta yaş ve üzeri yerel halkın oluşturduğu bu şehirde oda kiralamak oldukça popüler bir konaklama şeklidir. Dilerseniz 1 haftalık tatiliniz için oda kiralayarak, farklı kültürden bir öğrenci ile ya da yerel bir aile ile tanışma ve lokal kültürü daha etkili bir şekilde öğrenme fırsatı yakalabilirsiniz. Bunun dışında otel, hostel kiralama için booking.com ya da airbnb.com websitelerini incelemenizi öneririz.

PORTSMOUTH’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

  • Southsea Parade Pier’de deniz kenarında piknik yapın.
  • Alışveriş yapın: Gunwarf Quays Hugo Boss, Jaegar gibi 90’ın üzerinde premium markanın outlet mağazalarının yer aldığı bu alış veriş merkezi tasarım ürünlerini oldukça ucuza bulabileceğiniz bir yer.
  • Portsmouth tarihini keşfedin. Bunun için dilerseniz http://www.portsmouthharbor.com ile bir deniz turu yapabilir, İngiltere ve Amerika tarihinde önemli yer işgal etmiş bu şehrin 400 yıllık tarihini deniz üzerinde keşfedebilir, deniz fenerleri, deniz altları, ve birbirinden ilginç kalelerin fotoğraflarını çekebilirsiniz dilerseniz de liman yürüyüş turuna (harbour trail) katılabilir ve önemli tarihi yapıları tek tek dolaşarak keşfedebilirsiniz.
  • Isle of Wight İngiltere’nin en büyük adası. Genellikle her yıl Haziran ayında bu ada, 2 gece 3 gün süren muhteşem bir müzik festivaline ev sahipliği yapar. Eğer tatiliniz festivale denk gelirse, kesinlikle burada minimum bir gece geçirmenizi öneririz. Festival biletlerinizi ve camp alanındaki yerinizi önceden ayırtmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Festival programı ve takvimini kontrol edebileceğiniz resmi web sitesi http://www.isleofwightfestival.com/
  • Kesinlikle Portsmouth civarındaki diğer şehirlere uğrayın. Bunlardan bazıları: Southampton, Gosport, Bournemouth, Fareham, Brighton. Bu şehirler küçük ve her biri nev-i şahsına münhasır yerler. Ancak rotanız boyunca kesinlikle yeşile doyacaksınız. Çok fazla yağış alan ve denize yakın olmasından dolayı iklimi daha ılıman olan bu bölgede araç kullanmak, bisiklete binmek ya da uzun yürüyüşler yapmak oldukça keyifli bir tecrübe olacaktır.

PORTSMOUTH’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

İngiltere’nin genellikle her köşesinde olduğu gibi bu şehirde de Çin yemekleri, Hint mutfağı, İtalyan pizza ve makarnaları, Amerikan burgerleri ve tabii ki kebap dükkanları oldukça popülerdir. Genellikle “take-away” yani paketlenmiş yemeklere rağbet yoğun. Yaz aylarında halkın çoğunluğu hazır sandwich ve içecekleri ile yeşil parklarda, açık havada öğle yemeği yemeyi tercih ederler. Malum genellikle bulutlu ve yağışlı olan İngiltere’ de güneşli ve ılık bir gün bulduğunuzda kendinizi parklara atmak kültürel bir etkinlik sayılabilir. Yerel halk genelde haftada en az bir gün, özellikle de cuma geceleri, Çin ya da Hint yemeği alarak evinde yemeyi tercih eder. Siz turist olarak dışarda yemek zorunda olduğunuz için Portsmouth Gunwharf Quays’da yer alan birçok cafe ve restoranın yanında, Fareham tarafına doğru giderken yolunuza çıkacak Marina Port Solent’e de uğramanızı tavsiye ederiz.

Diğer tüm deniz kıyısında yer alan şehirler gibi burada da deniz ürünleri menülerde yer alır. English Breakfast ve Fish& Chips gibi tipik İngiliz yemeklerinden Londra yazımızda bahsetmiştik, buraya tıklayarak diğer yemek alternatiflerini okuyabilirsiniz.

PORTSMOUTH’ DA ALIŞVERİŞ

Gunwarf Quays Hugo Boss, Jaegar gibi 90’ın üzerinde premium markanın outlet mağazalarının yer aldığı bu alış veriş merkezi tasarım ürünlerini oldukça ucuza bulabileceğiniz bir yer. Kesinlikle birçok ürünü oldukça hesaplı bir fiyata bulacağınız garanti ediyoruz.

Ayrıca İngiltere genelinde ikinci el ancak kaliteli ürünlerin satıldığı OXFAM gibi bir çok charity dükkanı da mevcuttur. Çekinmeden bu mağazaları da denemenizi öneririz.

PORTSMOUTH ŞEHİR TURU

, Tarihi Portsmouth Tersanesi bölgesinden (Portsmouth Historic Dockyard) başlayarak,  Kraliyet Donanması Tarihi Müzesi (National Museum of the Royal Navy), Mary Rose Müzesi (Mary Rose Museum), HMS Victory, HMS Warrior’ ı gördükten sonra, Gunwharf Quays, Spinnaker Kulesi (Emirates Spinnaker Tower) ve eski şehir merkezindeki Portsmouth Katedrali’ni (St. Thomas Cathedral) ziyaret edip, Clarence Esplanade boyunca Blue Reef Akvaryumu (Blue Reef Aquarium), D- Day Müzesi (D-Day Museum), Southsea Kalesi (Southsea Castle), Southsea İskelesi (South Parade Pier), Cumberland House Doğal Tarih Müzesi (Cumberland House Natural History Museum), Denizcilik Kraliyet Müzesi’ ni (Royal Marines Museum) gördükten sonra Fort Cumberland’dan şehir merkezine dönerek Aziz John Katedrali (St John’s Cathedral) ve son olarak da Charles Dickens Müzesi’nde (Charles Dickens Birthplace Museum) turumuzu tamamlıyoruz.

Portsmouth Historic Dockyard- Tarihi Portsmouth Tersanesi: HM Naval Base yani Her Majesty’s Naval Base olarak da bilinen bu bölge tarihi binalar ve gemilerin yer aldığı halka açık bir alandır. Portsmouth Historic Dockyard bölgesinde; HMS M.33, The Mary Rose, HMS Victory, National Museum of the Royal Navy, Boathouse,  HMS Warrior 1860, Action Stations göreceğiniz başlıca örneklerdir. HM-NAVAL-BASE

National Museum of the Royal Navy (Kraliyet Donanması Tarihi Müzesi): Geçmişten günümüze İngiliz Kraliyet Donanmasına ait savaş gemilerinin fotoğrafları, kullanılan aksesuarlar, maketler ve daha birçok eserin sergilendiği bu müze Portsmouth ve İngiltere tarihi ile ilgili yararlı bilgiler öğreneceğiniz bir yer.

Mary Rose Museum (Mary Rose Müzesi): Kral Henry VIII’in favorisi olan Mary Rose gemisi, 1545 yılında Portsmouth’da batmadan önce uzun yıllar Fransız donanmaları ile çetin savaşlarda yer almıştır.

HMS Victory: Kraliyet donanmasının en ünlü savaş gemisidir. Trafalgar savaşında Amiral Lord Nelson gemisi olarak hizmet vermesi nedeniyle İngilizler için daha da önemi olan bu gemi şimdilerde müze olarak hizmet vermektedir. Yılda 400.000 kişi, Trafalgar Savaşında bu gemide yaşamını yitiren Amiral Lord Nelson’ın düştüğü yeri görmek için ziyaret etmektedir.

HMS Warrior 1860: İngiliz donanmasının ilk demir gövdeli, zırhlı savaş gemisi ve Kraliçe Victoria donanmasının gururuydu. 1859 yılında Fransızların La Gloire savaş gemisini suya indirmesinin ardından, denizdeki hakimiyetini sağlamak için La Gloire’ dan %60 daha büyük ve gösterişli bu gemiyi yaptılar. Kısa süre sonra daha fonksiyonel gemilerin yapılması sonucunda HMS Warrior 1860 çok uzun ömürlü olamadı.

Gunwharf Quays: İçerisinde ünlü markaların outlet mağazaları ile bilardo, bowling ve sinema salonları gibi eğlence alanlarının ve birbirinden modern cafe&restoranın yer aldığı AVM tarzı bir binadır. Tarihe uzun bir yolculuk yaptıktan sonra zamanı ileri sarmak için ideal bir alan. Burada yemek yiyebilir, bir şeyler içebilir ve Portsmouth turunuza devam edebilirsiniz.

Emirates Spinnaker Tower (Spinnaker Kulesi): 170 metre yüksekliğindeki bu bina 2005 yılında açılmış ve bölgedeki en önemli yapılardan birisi olarak kabul edilmiştir. 2015 yılında Emirates havayolları ile yapılan bir sponsorluk çalışması sonucunda adı Emirates Spinnaker Tower olarak değiştirilmiştir. Portsmouth’un 360 derece manzarasının tadına varacağınız bu kule, Londra’daki London Eye’dan daha yükseltir. Kesinlikle, cam zemin üzerinde yerden 100m. yükseklikte yürüdüğünüz Sky Walk deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz. Online bilet almanız durumunda %15 indirim kazanıyor ve kuyrukta beklemenize de gerek kalmıyor. Bir tam bilet 8,5 pound civarında ancak gideceğiniz döneme ve grup indiriminize göre ücret değişecektir.

St. Thomas Cathedral (Portsmouth Cathedral): Eski şehir merkezinde yer alan Portsmouth Katedrali, aynı zamanda Cathedral of the Sea yani Denizlerin Katedrali olarak da adlandırılmış bir Anglican Katedralidir.

Blue Reef Aquarium (Blue Reef Akvaryumu): Daha çok çocukların ilgisini çekebilecek bir akvaryum müzesi. İnternetten yapılan satın almalarda indirim kazanabilirsiniz. Blue Reef Akvaryumu, eğer Portsmouth’u çocuklarınız ile geziyorsanız ve en az bir gece Portsmouth’da konaklayacaksanız, güzel zaman geçirebileceğiniz bir aktivite olacaktır.

D-Day Museum (D- Day Müzesi): “Deliverance Day” kısaca D- Day yani Kurtuluş Günü. Normandiya çıkarmasına ait filmlerin ve eserlerin sergilendiği bir müzedir. 1984 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından açılmıştır ve Southsea bölgesinde yer almaktadır.

Southsea Castle (Southsea Kalesi): Tarihi olarak Chaderton Kalesi olarak da bilinen Southsea Kalesi, 1544 yılında Kral Henry VIII tarafından yaptırılmıştır. Zaman içinde farklı kısımları dahil edilerek genişletilmiş ve bu günkü haline ulaşmıştır.

South Parade Pier: Diğer bir deyişle Southsea Parade Pier deniz kenarında piknik yapmak için mükemmel bir yer. Genellikle sakin ve temiz olan bu bölge sahilde uzanıp kitap okumak için en çok tercih edilen yerlerden biri.

Cumberland House Natural History Museum (Cumberland House Doğal Tarih Müzesi): Kelebekler, bal arıları, dinazorlar gibi birbirinden enteresan serginin yer aldığı ve giriş ücreti ödemediğiniz Cumberland House müzesinin içi oldukça küçük ancak müzenin bahçesi inanılmaz rahatlatıcı ve dinlendirici bir parka sahip.

Royal Marines Museum (Denizcilik Kraliyet Müzesi): 1958 yılında kurulan Denizcilik Kraliyet Müzesi, denizcilik ile ilgili eserlerin sergilenmesinin yanında düğün, konferans gibi çeşitli etkinlikler için mekan kiralama imkanı sağlıyor.

Fort Cumberland (Cumberland Kalesi): Portsmouth tersanesinin doğusundan düşman girişleri önlemek için inşa edilmiş bir kaledir.

St John’s Cathedral (Aziz John Katedrali): Bu Evangelist katedrali 1882 yılında Portsmouth’da açılan ilk katedraldir. Şehirde yer alan iki katedralden biridir – bir diğeri de eski şehir merkezinde yer alan St. Thomas Katedrali.

Charles Dickens Birthplace Museum (Charles Dickens Müzesi): Dünyaca ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’ın doğduğu ev müzeye dönüştürülmüş ve ziyarete açık. Bu müzeyi ziyaret etmek için en geç saat 17:00′ de kapıda olmanız ve bir yetişkin için 4 pound civarı giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

PORTSMOUTH’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Öğrencilerin yoğun olduğu her şehirde olduğu gibi Portsmouth’da gece hayatı da hareketli ve kozmopolittir. Dünya’nın her yerinden gelen öğrencilerin oluşturduğu renkli ve eğlenceli bir gece hayatı mevcuttur. Tiger Tiger adlı bölgedeki en ünlü gece klübüdür ve Gunwarf Quays’de yer almaktadır. Bunun dışında birçok bar ve inn hafif müzik eşliğinde genellikle bira içilirken, restoranların leziz menüsü eşliğinde şarap içmeyi tercih edenlerin de sayısı oldukça fazladır.

PORTSMOUTH YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Southampton, Bournemouth, Fareham güney şeridinde görülmesi gereken yerlerdir.

Ayrıca tren ile Londra‘ya seyahat edip oradan da zamanınız varsa Edinburgh‘a geçmenizi öneririz.

PORTSMOUTH GEZİ NOTLARI

Portsmouth günübirlik ziyaret ederek, İngiliz tarihi ve donanması ile ilgili yararlı bilgiler edineceğiniz kültürel bir şehir. Ancak gece hayatı, alış veriş, yeme- içme için de kesinlikle zaman geçirmenizi öneririz. Bu sebeple minimum bir gece Portsmouth’da kalmalı, Southsea Parade Pier’de deniz kenarında zaman geçirmeli, Gunwharf Quays’de mağazaları gezmeli ve yerel hayatı gözlemlemeli, bu kültürü anlamak için zaman ayırmalısınız.

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Portsmouth Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Portsmouth' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

2 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.