FRANSIZ ALPLERİ ÇEVRESİNDEKİ ŞEHİRLER


Fransa’nın doğusunda Rhône-Alpes bölgesinde yer alan Alpler, tüm Dünya tarafından bilinen bir kayak merkezi.. Peki o kadar yol gidip sadece kayak yapmak olur mu? Sizin de hayır dediğinizi duyar gibiyiz. O yüzden, köyümüze (Oyonnax) yakın olan bu köylere sık sık gelip gittikten sonra neden bu köyleri paylaşmıyoruz diye düşündük. Alplere yaptığınız kayak tatilinizde 1 gün ayırarak kendinizi pistlerin dışına atın. Unutmayın Fransız köyleri hiçbir zaman pişman olmayacağınız güzelliklere sahip…

albertville-fransa-3

Fransız Alpleri boyunca gideceğimiz yerlerin rotasını yaptığımız harita ile aslında nasıl da Alplerin eteklerinde dolaşacağımızı görebilirsiniz..

İşte yerlisinden yani bizden Fransız Alpeleri çevresindeki ziyaret edilmesi gereken köyler yazımız…

Fransız Alplerinin eteğinde gezilecek köyler ve şehirler: Évian-les-Bains, Sallanches, Combloux, Chamonix, Annecy, Albertville, Chambéry, Grenoble

ÉVİAN-LES-BAİNS

Fransa ile İsviçre’nin ortasındaki Lac Leman’ın Fransa tarafında kalan kısmındaki en turistik mekan Évian-les-Bains.

 • Palais Lumiere: Leman Gölü (Lac Leman)’ın kıyısındaki Palais Lumiere, 19. yüzyılda yapılıp spa olarak kullanılmış. Günümüzde ise sanat galarisi olarak hizmet veriyor. Giriş yetişkinler için 10 Euro.
 • Villa Lumiere: ya da Hotel De Ville olarak da bilinen villa, Lumiere ailesinin yazlığıymış. Antoine Lumiere’e ait villada yaldızlı bir oda var. Sarı perdeleri ve altın kaplamaları ile Salon Dore ya da Golden Lounge olarak da bilinen oda, günümüzde evlilik kutlamaları için kullanılıyor.. Bu aile ile başka bilmeniz gereken ise, Antoine Lumiere’ in oğulları Louis ve Auguste sinematografiyi ilk keşfeden kişiler… Lyon‘daki Lumiere Müzesi’nde çalışmalarını görebilirsiniz.
 • Kumarhane: 17. yüzyılda kale olan bina artık kumarhane. 1911 yılında tahrip edildikten sonra, Neo Bizans tarzında tekrar inşa edilmiş.

Yollara devam ediyoruz. Yeşilin içinden geçerek…

sallanches-2

SALLANCHES

Rize‘ nin yaylarını Fransız yaylaları, Kaçkarların da Alpler olduğunu düşünün… Tabii düzgün yolların bağladığı medeni hayatlar ile Fransa’nın doğa ile iç içe olan Alplerin eteğindeki köyleri Doğu Karadeniz’e tercih ediyoruz. Yeşil hep aynı ama, hayatlar çok farklı… (Hiç milliyetçilik yapamayacağız, siz gittikten sonra eleştirinizi bize yazın)

Dağların arasından süzülen şelalesi, gölü ve yemyeşil doğasıyla cennetten koparılmış bir parça Sallanches..Ve yol bizi el değmemiş bir başka köye götürüyor..

COMBLOUX

Bir başka gidilesi Fransız köyü.. Kayak için özellikle Fransızların tercih ettiği Combloux, Chamonix’e 30 km uzaklığında ve daha uygun fiyatlarda konaklama yapabileceğiniz bir belde. Ayrıca 360 derece Mont Blanc manzarası seyredebilirsiniz.

Bu turda her an Fransız Alplerindeki kayak merkezlerine gitmek için bir ok görebilirsiniz…

CHAMONİX

Fransız Alpleri denince akla ilk gelen şehir Chamonix. Hatta öyleki Alp dağlarının noktası en ünlü olan Mont Blanc, Chamonix’ye yakınlığından dolayı Chamonix-Mont-Blanc olarak anılır.

Fransa, İsviçre ve İtalya arasında kalan Mont Blanc, Alplerin en yüksek, en güzel ve en meşhur kayak noktası.

albertville-fransa-4

Monc Blanc’ a ulaşım?

3842 metre ile dağın zirvesi The Aiguille du Midi‘ye Chamonix’den teleferik ile çıkabilirsiniz. 50 yıllık geçmişi olan teleferikten İsviçre, İtalya ve Fransa’ nın zirvelerine doyacağınız bir panoramik görüntüye şahit olacaksınız. Ayrıca The Aiguille du Midi‘ye yeni eklenen bir yer var: Step Into the Void yani boşluğa adım anlamına geliyor. Ve sıkı durun! Evet cam bir zemin üstünde 1000 metre yükseklikte durabiliyorsunuz…

Tramvay (Tramway du Mont Blanc) ile Chamonix’deki St Gervais Le Fayet‘ten 2380 metre yükseklikte bulunan, Les Houches‘ nin üstündeki Kartal Yuvası yani Nid d’Aigle (Eagle’s nest)’a kadar gidiyor. Buradan Monc Blanc’ ta dağcılık rotalarının başlangıçlarından birisi olan, Bionnassay buzulunu (Bionnassay glacier) görebilirsiniz. Anne, Marie ya da Jeanne adındaki vagonlar ile (şirketinin sahibinin kızlarının adları) tepeye yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor ve tramvayın 4 durak sonra kartal yuvasında.

Dağın vadisinde ise küçük kasaba Chamonix yer alıyor.

 • Musee Alpin de Chamonix
 • Vadideki yaşamı anlatan Maison de Barberine
 • Kristal müzesi Musée des Cristaux

ANNECY

Annecy masalsı şehri hakkında yaza yaza bitiremediğimiz Annecy ekonomik gezi rehberini okumak için tıklayın.

ALBERTVİLLE

1992 yılında kış olimpiyatları ile adını Dünyaya duyuran Albertville, Sanat ve Tarih köyü olarak anılsa da asıl meşhur olduğu alan spor. Alplerin eteğinde olmanın avantajını tam anlamıyla kullanan Albertville’de kış sporlarının yanı sıra, binicilik, trekking, dağ bisikleti de yapabilirsiniz.  Ayrıca Albertville’ in eski şehir merkezi olan Roma sınır köyü Conflans antik şehri de, birkaç kilometre uzaklıkta.. Dağ manzaralı şehre başka bir anlam kazandırıyor…

albertville-fransa-6

 • Place de l’Europe: Neo klasik tarza mimariye sahip Belediye Binası yanı başında yer alıyor. Palais de Justice’ in de olduğu meydanın etrafında kafe ve restoranlar var.
 • Rue Gambette: Noe gotik Kilise’ye doğru uzanan Albertville’in en meşhur caddesinde Hotel Geny ve Church of Saint John the Baptist yer alıyor.
 • Grande-Place of Albertville: 18. yüzyıldan calm çeşmenin olduğu çiçeklerle donatılmış meydan..
 • Albertville Olympic site: Eğlence parkı oral kullanılan ananda; Fransız Milli hokey takımının ant antreman yaptığı the Olympic Hall ve eski Adalet Sarayı (Palais de Justice) binasındaki müzede, 1992 Kış Olimpiyatları’ nın sergilendiği House of the Olympic Games (Maison des Jeux Olympiques d’Hiver) yer alıyor.
 • Le Dôme – Place de l’Europe: Jean-Jacques Moisseau’nun mimarisini yaptığı, tiyatro, sinema ve mediatheque yani kütüphane kompleksi.

CONFLANS

Conflans Albertville’e birkaç kilometre uzaklıkta bulunan, film setlerini aratmayacak bir yer. Eski şehir merkezi olarak da geçiyor.

Merkezinde yer alan meydan, küçük kafeler ile çevrili..18. yüzyıldan kalma küçük bir kilise olan the Church of Saint-Grat, Kırmızı tuğlalarıyla Chateau-Rouge ve sanat ve tarih müzesi olan Maison Rouge,Grande Roche Meydanı ve Conflans Castle’ dan kalan Sarrasson tower, Conflans’ ı Tarentaise yolundan korumak için yapılan Porte Tarine, 17. ve 18. yüzyıldan kalma evleri ile Albertville’ in içinde bir başka şehir gibi Conflans…

Albertville’ e yakın kayak merkezleri

Arly ve Doron’un olduğu Beaufort vadisi, Mont-Blanc ve Savoy Coomb’u seyredebileceğiniz Les Croix zirvesi ile Mountain Fort..

albertville-fransa-8

Valmorel: 1400 metre yüksekliği olan Fransız Alplerinde yer alan kayak merkezi. Valmorel’in asıl kayak pisti, 150 km uzaklıkta ve 2600 metrede yer alıyor. Teleferik ve telesiyej ile ulaşım sağlanıyor.

Ayrıca the Grand Domaine adı altında diğer kayak merkezleri ise; Doucy Combelouviere, Nâves, La Léchère, Celliers ve Saint-Francois-Longchamp.

albertville-fransa-7

CHAMBÉRY

Savoie Bölgesinde yer alan ve Leysse Nehri’nin geçitği küçük ve samimi Fransız köyü Chambéry, Fransız Alplerine gelmişken görmeniz gereken bir köy…
 • Chambéry Cathedral: Roma catlike katedrali, Saint François de Sales’ in onuruna adanmış..
 • La Fontaine des Eléphants
 • Musée Savoisien: Kültür müzesi
 • The Musée des beaux-arts de Chambéry: Sanat müzesi
 • Castle of the Dukes of Savoie
 • Les Charmettes: Jean-Jacques Rousseau’ nun evi. Özellikle yazarın köşesine çekildiği dönemde bu evde kaldığı biliniyor…

GRENOBLE

Grenoble, Drac ve Isère Nehirlerinin ortasında yer alan küçük ama üniversitesi ve teknoloji alanındaki çalışmalarıyla gelişmiş bir şehir. Grenoble Üniversitesi’ nde bir zamanlar okuyan babamıza Grenoble’ un aynı zamanda turizm için de sayılan Fransız destinasyonlarından olduğunu söylediğimizde şaşırmadı değil.. Çünkü bu şehre ait çok da gezilesi bir yer yok aslında…

 • Bastille tepesi (Bastille Hill): Teleferik ile 13 Euro’ ya gidebileceğiniz, Grenoble’ u tepeden seyredebileceğiniz yer.
 • Palace of the Parliament of Dauphiné
 • Parc Paul Mistral: Paten ve hokey pisti
 • Musée Archéologique de Grenoble: 1846 yılında açılan, Place Saint Laurent meydanında yer alan arkeoloji müzesi
 • Grenoble Sanat Galerisi (Grenoble Art Museum): Picasso, Matisse ve Andy Warhol başta olmak üzere çeşitli eserler sergileniyor.
 • Grenoble Tarih Müzesi (Natural History Museum)
 • Musée Dauphinois (ücretsiz)
 • Museum of Resistance and Deportation: (ücretsiz) 2. Dünya Savaşı sırasında, Fransız Alplerdeki direniş anlatıyor.
 • Saint Roch Cemetery: 1810 yılında kurulan eski mezarlık

Doğaya yolculuk gezimiz bitti. Fotoğraflarda kalandan daha fazlası aklımızda bir daha bu turu yapmak için geri sayıyoruz…

sallanches-7

KAYNAKLAR

 • https://www.chamonet.com
 • michelin.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.