• The Thiou

  • Pont des Amours

  • Palais de l’Ile

  • The Thiou

  • Lake Annecy

  • Lake Annecy

Scroll to Content

ANNECY Ekonomik Gezi Rehberi

Fransa’ nın masalsı kasabası…

annecy0


Doğanın kucağında küçük ve sevimli bir Fransız kasabası. Kendinizi ilk andan itibaren huzurlu hissedeceğiniz, ister istemez yüzünüzde bir tebessüm bırakacak ve hemen kendinizi teslim edeceğiniz bir kasaba. Alplerin Venedik’i olarak da bilinen Annecy, Pay de Savoie bölgesinde İsviçre ve İtalya sınırında yer alır.

Dört mevsim yapılacak birşeyler vardır burada; Kışın Alp’lerin karı tepelerini seyre dalabilir, yazın göl kenarında oturarak etrafı izleyebilir, baharda bu doğa harikası manzaranın tadını çıkararak uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

ANNECY’ YE ULAŞIM: ANNECY’ YE NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Annecy’ye en yakın ve büyük havaalanı sadece 40 dakikalık bir mesafede yer alan Cenevre Havaalanıdır. Bunun dışında ucuz havayolu şirketlerinden bulacağınız uygun uçak biletleri ile Lyon veya Grenoble şehirlerinden de Annecy’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tren ile: Annecy’ye Paris ve ya diğer Fransız şehirlerinden tren ile gidebilirsiniz. Erken saatlerde yapacağınız keyifli bir tren yolculuğu sonunda turistik eski kasaba merkezinde yer alan tren garına ulaşabilirsiniz.

Araç ile: Annecy’ye kendi aracınız ya da araç paylaşımı ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Araç paylaşımı için dünyada hızlıca yayılan bla bla car‘ı tercih edebilirsiniz.

ANNECY ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Annecy gerçekten küçük bir kasaba olduğu için yürüyerek ya da yürüme güçlüğü çekenler tarafından sıklıkla tercih edilen otobüsler kullanılarak ulaşım oldukça pratiktir.

ANNECY’ DE KONAKLAMA: ANNECY’ DE NEREDE KALINIR?

Fransız kültürü ve yaşam tarzının çok net görülebileceği Annecy, küçük olmasına rağmen 50 civarında otelin yer aldığı konaklama açısından da uygun bir kasabadır. booking.com’dan otel ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

ANNECY’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Annecy Gölü: Annecy gölü etrafında uzun bir yürüyüş yapın. Kasabanın içinden akan kanallar ve köprüler ile bu romantik yürüyüş parkurunun tadını çıkartın.

Thiou Nehri: Fransa’nın en temiz ve 3,5 km uzunluğu ile en kısa nehri olan Thiou nehrini görün.

ANNECY’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Annecy’de yer alan birçok yerel ve geleneksel restoran mevcuttur. Özellikle eski şehir merkezinde kanal kenarları boyunca uzanan ve sevimli geleneksel Fransız mimarisi ile sizleri hemen içeri davet edecek olan birçok mekan bulacaksınız.

ANNECY’ DE ALIŞVERİŞ

Annecy eski şehir merkezi içinde, özellikle sabahtan öğlene kadar açık olan sebze- meyve pazarlarını gezinmenizi ve doğal, yöresel, çiftlik ürünleri satın almanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca, eğer bir hafta sonu Annecy’de iseniz, eski ve genelde antik ürünlerin satıldığı bit pazarlarını gezmelisiniz.

ANNECY ŞEHİR TURU

Tren istasyonundan çıktıktan sonra, kendinizi kalabalığa bıraktığınızda, eski şehir merkezine (Vieille Ville Annecy) varacaksınız. Pont sur le Thiou köprüsü üzerinden Palais de l’Ile’e doğru yürüyeceğiniz bu güzergah Annecy’nin en sık fotoğraflandığı yerdir, siz de burada birkaç dakika durarak dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Palais de l’lle aynı zamanda eski hapishane olarak bilinir ve 12. yy’da inşa edilmiş olan bu bina, Annecy’nin, kartpostallarda da göreceğiniz gibi, sembollerinden biri haline gelmiştir. Rotamız üzerinde yer alan, Château d’Annecy şatosu ve Basilique de la Visitation bazilikasını geçerek, Pont des Amours yani aşıklar körüsüne ulaşacaksınız. Köprü üzerinde yapacağınız bu kısa turun ardından biraz mola vererek, bu panoramik şehrin belki de en romantik noktasında şehri çevreleyen dağlar ile Annecy gölünün oluşturduğu manzarayı seyredebilirsiniz. Bu kısa mola ardından, başladığınız noktaya yani eski şehir merkezine geri dönerek, St-François de Sales kilisesini gezmenizi öneriyoruz. Église Notre-Dame-de-LiesseCathédrale Saint-Pierre ve Église Saint Maurice şehrin dar sokaklarında gezerken karşınıza çıkacak diğer kiliselerdir.

 

Château d’Annecy: 12. yy’dan 16. yy’a kadar 4 yüzyıl boyunca yapımı süren bu şato, Annecy’nin tarihi sembollerinden biridir. Şatonun içinde yer alan müzeyi de kesinlikle görmelisiniz.

Basilique de la Visitation: Tepesi kilometrelerce uzaktan da görülen bu bazilika, sadece tarihi bir mekan değil aynı zamanda kendini dine adamış Visitation rahibelerin yaşadığı bir yerdir. Dilerseniz, burada yaşayan rahibeler ile sohbet ederek anılarını dinleyebilirsiniz.

ANNECY’ DE EĞLENCE VE GECE HAYATI                   

Annecy’i bir insana olarak tasvir etmemiz gerekse, sanırım zamanında çok şey yaşamış artık dinginlik ve sükunet  arayan yaşlı bir bayana benzetirdik.Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere, şehir gece hayatı için önerilebilecek Avrupa şehirlerinden biri değil. Pub ya da barlarda oturup Fransız şarabı içerek dinlendirici bir gece geçirebilir, mehtaba karşı aşıklar köprüsü ve onu sarmalayan manzara karşısında sessiz bir akşam keyfi yaşayabilirsiniz.

ANNECY YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Lyon, Annecy, Cenevre, Turin: Annecy’ye günübirlik olarak seyahat etmiş ve size de önerdiğimiz bu rota üzerinde yer alan yerleri gezdikten sonra, Cenevre ve Turin’ e devam etmiştik.

ANNECY GEZİ NOTLARI

  • Annecy, sadece bu şehri gezmek için vize alınıp direkt gelinerek ve 2- 3 gün kalınacak bir şehir değil ancak yolu Cenevre’ ye ya da Lyon gibi yakın şehirlere düşen herkese günübirlik de olsa ziyaret etmesini önerebileceğimiz bir yer.

  • İster kışın isterseniz de yazın gelin fark etmez. Hangi mevsim olursa olsun, bu şehre yapacağınız geziden kesinlikle keyif alacaksınız.

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Annecy Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Annecy' de gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.