Scroll to Content

TALLINN Ekonomik Gezi Rehberi

Baltık’ın Prensi…


Estonya’nın başkenti Tallinn, Baltık denizine kıyısı olan çok iyi korunmuş bir liman şehri. Film setlerini aratmayan eski şehir merkezinde gezinirken, kendinizi Orta Çağ masalında hissedeceksiniz.. Beklentilerinizi bilmiyoruz ama beklediklerinizden fazlasını vereceğine eminiz. Yani bizim için tam olarak böyle oldu..

Estonlar diğer Baltık ülkeleri Litvanya ve Letonya’da yaşayanlardan farklı bir kökene sahipler, çünkü hemen yakındaki Finliler ile akrabalar. Bu çok gerekli bilgi ışığında daha mühim şeylerden bahsedecek olursak, Sovyet Birliğinden 1991’de ayrılan Estonya, bağımsızlığını kazanmıştır.

Tallinn gezisi için vize olarak schengen vizesi gerekiyor. Tallinn neresi diye düşünenler artık Tallin Estonya’nın başkenti olup, Avrupa’da yer aldığı konusunda aydınlandığına göre, Estonca dilinin konuşulduğu Estonya’da, Ural Altay dil ailesine mensup olduğu bilgisini de bir köşede tutabilir.

Tallinn eski şehir merkezinde tarihe doyup, merkezden biraz uzaklaştıkça -yürüme mesafesinden bahsediyoruz- bambaşka bir yüzü ile karşılıyorsunuz şehrin. Hipsterlar için trend olan Telleskivi, renkli evleriyle sokakları süsleyen Kalamaja ve Baltık dizaynının en güzel örneklerini görebileceğiniz Kalasadama Bölgeleri… Dedik ya sürprizlerle dolu,  şehirde sadece tarihi şehir merkezi değil, farklı bölgelerde korunmuş hatta geliştirilmiş.. Bir de birçok alışveriş merkezi de işin içine eklenince, Tallinn’de ne ararsanız var.. En güzeli de her şeyin yürüme mesafesinde olması ve yön tabelaları ile gösterilmesi. Resmen kaybolmak imkansız..Tam bir user friendly şehir (^+%&)

Bu arada Tallinn’de fiziksel görünüş ile ilgili bir sorun yaşanıldığını düşünüyoruz. Çünkü sıfatları bizi bizden aldı: sırık, şişman, kısa bacak! Bu kadar asil bir şehirde neden bu kadar lakap var anlamasak da, Tallinn’de lakap takmak adettendir diyerek biz de bir lakap takalım dedik; Yakışıklı Tallinn. Hatta Tallinn’i Baltık’ın Prensi ilan ediyoruz!

Türkiye ile Estonya arasındaki saat farkı -1

TALLINN’ E ULAŞIM: TALLINN’ E NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Lennart Meri Tallinn Havaalanı ülkenin en büyük havaalanı. Şehir merkezine 3.5 km uzaklığındaki havaalanından 90 K numaralı otobüs ile 2 Euroya Tallinn şehir merkezine gidebilirsiniz. Hava güzelse -ve bavulunuz ağır değil ise- yürüyebilirsiniz bile.

Otobüs ile: Eğer Baltık turu ya da kuzey Avrupa turu yapıyorsanız, otobüs ile ulaşım da çok kolay. Eurolines her zamanki gibi favorimiz.

Araç ile: Bizim gibi Baltık turu yapıp, otobüs saatleri, tren bulma gibi detaylara zaman harcamak istemiyorsanız kiralayın araba gitsin. Havaalanlarında araç kiralama firmaları mevcut.

Gemi ile: Çeşit çok.. St. Petersburgdan ya da Helsinki’den Tallinn’e gemi ile gelebilirsiniz. En çok tercih edilen Helsinki Tallinn gemi seferleri ortalama 2 saat sürüyor. Helsinki’den Linda Line, günde 6 sefer yapan Tallink Silja, günde 5 sefer yapan Viking Line ve haftada 17 sefer yapan Eckerö Line. Fiyatlar ortalama kişi başı 30-50€ arasında.. Karşılaştırma için linke tıklayarak fikir sahibi olabilirsiniz. Biz de gitmeden ve yerinde çeşitli araştırmalar yaptık ve en ucuzu açık ara farkla Eckerö Line! Zaten gemi terminalinde sadece Eckerö Line’nın önünde uzanan kuyruktan da anlaşılması çok kolay diğerlerinden ucuz olduğu. Fiyat karşılaştırması verecek olursak;

 • Linda Line:  4 kişi toplam 140 Euro
 • Tallink Silja: 4 kişi toplam 144 Euro (10:30’dan sonraki seferlerde fiyat artıyor.)
 • Viking Line: 4 kişi toplam 80 Euro
 • Eckerö Line: 4 kişi toplam 76 Euro. Terminal A ve Terminal B (Tallinn’de – Helsinki West Terminal 2)

Burada dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz gemi firmasının hangi terminalden kalktığı. Yoksa bizim gibi sadece cruise gemilerinin yanaştığı D Terminaline yürür, oradan da A terminaline dönersiniz (^++%&). Tallinn’den Helsinki’ye deniz yolu şirketlerinin hangi terminallerden kalktığını görmek için tıklayın. Bavulunuzu terminalde bırakıp misal Helsinki’den Tallinn’e geleyin sonra yine aynı gün Helsinki’ye döneyim derseniz, Tallinn D terminal’de locker‘lar var. Fiyatları da şöyle;

 • Large lockers 3,00 € / 24h (height 62cm, widht 50cm, depht 92cm)
 • Small lockers 2,00 € / 24h (height 42cm, widht 30cm, depth 79cm)

NOT: Eckerö Line ile gemi bileti sadece nakit olarak Euro üzerinden yapılıyor.

Tren ile: Helsinki dahil Avrupa’nın resmen herhangi bir ülkesinden Tallinn’e tren ile ulaşabilirsiniz. Elron, goeuro tren firmalarından sadece ikisi…

TALLINN ŞEHİR İÇİ ULAŞIM? 

Tallinn’de şehir içi ulaşım gayet kolay. Öncelikle Tallinn toplu taşıma araçlarının saat 06:00-00:00 arasında hizmet verdiğini unutmayın. Turistik toplu taşıma kartı da diyebileceğimiz Tallinn Card belli süre toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanıp, gezi otobüslerinden de bedavaya yararlanabileceğiniz ve 40’tan fazla turistik görülmesi gereken yere elinizi kolunuzu sallayarak girebileceğiniz bir kart. 1 günlük Tallinn kart ücreti: 1 günlük kart 1 yetişkin 25 Euro, şehir turu da içersin derseniz 1 yetişkin 36 Euro. Normal 1 bilet: 1.80 Euro. Ayrıca bir de Smart Card var; akbile para yüklemek şeklinde çalışıyor mantığı.

Tramvay ile: Ücreti 1.60 Euro ve şehirde gitmeniz gereken her yere bir tramvay bulunuyor.

Otobüs ile: Biletinizi aldıktan sonra makinelerde işletmeniz gerekiyor, yoksa cezası var. 1, 5,7,40 numaralı otobüsler Tallinn Old Town’a gidiyor.

Taksi ile: Tallinn’de taksiler üç renkli; ucuzdan pahalıya gri, beyaz, sarı.

TALLINN’ DE KONAKLAMA: TALLINN’ DE NEREDE KALINIR?

Eğer şehri gezmek için 1 gününün varsa, her yere yakın olması ve ulaşıma para vermemeniz için Tallinn eski şehir merkezinde yani Tallinn Old Town’da kalmanızı öneririz. Eğer paranız varsa Pikk Caddesindeki Three Sisters Hotel‘e gidin. Biz biraz öteden başlayalım dedik ve Tallinn Konaklama için Nord Apartments 4 kişi 2 gece 411 TL’ye daire kiraladık.

TALLINN’ DE KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER?

 • Farklı yemeklerden yemek ve Belediye Meydanı’nda oturup vakit geçirmek..
 • Telleskivi Bit Pazarından alışveriş yapmak.
 • Şehri platformlardan seyretmek.

TALLINN’ DE NE YENİR? NE İÇİLİR?

Estonya ekmeği, %40 alkol oranına sahip Vana adındaki likörü, tarçınlı biraları, Kalev marka Tallinn çikolatası ve birbirinden enterasan av yemekleri ve değişik çorbaları ile Tallinn’de yeme içme önerileri şu şekilde;

Tallinn Old Town meydanındaki mekanlar: Yüz yıllık bir restaurant olan Balthasar Restaurant hem iç dekorasyon olarak hem de bol sarımsaklı menüsü ile ilgi çekiciymiş ve sarımsaklı dondurması kesinlikle denemeye değer diyorlar.

Bir diğer öneri: mantar çorbası, fındıklı ekmek ve leziz av etleriyle Orta Çağ restoranı olan Olde Hansa Restaurant. Tallinn Belediye Binası yakınındaki Vana Turg Caddesi‘ndeki restoranın önünde 2.70 Euro’ya şekerlemeler de leziz…

Ayrıca, Rataskaevu Caddesi 8 numarada yer alan Van Krahli Aed ise bir diğer opsiyon olarak karşımıza çıkıyor. Hızlı atıştırmak için Tallinn Belediye Binasının altında kepçesi 1 Euro’ya geyik çorbası ve tanesi 1 Euro’ya börek satılıyormuş. 1864′de kurulan şehrin en eski kafesi olan Maiasmokk Cafe ise Tallinn Old Town’daki Katariina käik’in bir üst sokağında yer alan Tallinn’de gidilmesi gereken bir başka mekan.

Yine old town’da yerel tatlıları ile ünlü mekan ise Solaris Keskus‘ta yer alan Lido. İçki için ise Beer House önerilerde başı çekenlerden. Bir de Balthasar Restoran’ın hemen meydandaki girişinde, Kehrwieder Saiakang Chocolaterie adında bir başka kafe var ki, bunlarında idaası şey Tallinn’in en eski kafesi olmaları. Valla hangisi eski bilmeyiz ama bizce Kehrwieder Saiakang Chocolaterie daha cool bir mekan.

Biraz eski şehir merkezinden uzaklaşırsanız (ki uzaklaşın); 

 • Kalasadama Bölgesinde, Kalasadam (Kalasadama 8)’de Klaus‘ta öğle yemeği için bi duraklayın. Tabii burada Vana likörü için demiyoruz bile.
 • Telliskivi Endüstriyel bölgedeki F binasındaki güzel dekorasyona sahip F Hoone adlı mekan yemekleri ve içkileriyle Pudel Baar kesinlikle ilginizi çekecek.

TALLINN’ DE ALIŞVERİŞ: TALLINN’ DEN NE ALINIR? 

Tallinn’de alışveriş yapmak için ideal mekanlar;

 • Viru Keskus: Alışveriş merkezi.
 • Viru Caddesi: Şehrin popüler caddesi
 • Pikk Caddesi: Şehrin en uzun caddesi
 • Rocca al Mare: Estonya’nın ilk ve en büyük alışveriş merkezi. Şehir merkezine uzakta yer alıyor.
 • Solaris Keskus (Solaris Center): Alışveriş merkezi. Estonya’nın resmi dizayn evlerinden (Estonian Design House) biri burada yer alıyor.
 • Katariina käik (Katerina Geçiti): Hediyelik eşyalar için tercih edilebilir.

TALLINN ŞEHİR TURU

Baltık ülkelerinin en küçüğü olan Estonya’nın küçük, şirin başkenti. Tallinn turu için hazırladığımız, 2 günlük Tallinn gezimiz başlıyorrrr… Öncelikle Tallinn old town da gezerek, Tallinn tarihi mekanlar listemizi tamamlayacağız. İkinci günde ise tarihi dokudan sıyrılarak, hipster ve modernizm ile iç içe renkli renkli sokaklarda dolaşacağız…

1. GÜN TALLİNN TURU

Tallinn’de görülecek birçok yapı var. Sadece mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar değil, arnavut kaldırımlı sokaklarda kafanızı nereye çevirseniz değişik bir dış cephe, farklı farklı mimari yapılar göreceksiniz… Yani tam bir günümüzü bu sokaklarda dolaşarak geçirmek hiç de tesadüf değil…

Viru Caddesi‘nin üstündeki eski şehrin çıkış kapısı olan Viru Kapısı (Viru Gate) iki kulesi ile sizleri karşılar. Eski Tallinn yeni Talinn’den bu kapılar ile ayrılıyor…

Viru Kapılarından girmeden, yani yeni Tallinn tarafında, kapıların karşısındaki Tammsaare Park‘ın bir tarafında KGB Müzesi‘nin de yer aldığı Viru Keskus alışveriş merkezi diğer tarafında ise Estonya Tiyatrosu (Estonian Drama Theatre) ve tiyatronun arkasında Estonya Ulusal Opera Binası (Estonian National Opera) var. Bu ana caddeyi takip ettiğinizde, soylular ile daha az soyluların (^+%&) ayrıştığı nokta yani Özgürlük Meydanı (Vabaduse Väljak)’nında, bir nevi Estonların toplanma alanı konumunda…

Estonya Tiyatrosu

Tallinn Eski Şehir Merkezi 

Viru Kapı’sından girince önünüzde uzanan, hakaretli Viru Caddesi’ne giderek hemen kendinizi kaybetmeyin. Merak etmeyin buraya döneceğiz. Ama önce ikinci sağ sokağa yani Müürivahe Caddesi‘ne dönüyoruz.

Hellemanni Kulesi (Hellemanni Torn, İngilizcesi Tall Hermann Tower): 14. yüzyılda inşa edilen kule, zamanında hapishane ve silah deposu olarak kullanılmış. Şimdi ise sanat galerisi olarak huzur verici bir amaca hizmet ediyor. Dilerseniz 200 metre yüksekliğindeki kuleye çıkabilir ve kulenin tepesinde uzanan yürüyüş yolundan şehri seyredebilirsiniz. Ayrıca bitişiğindenki diğer üç kuleyi de görebilirsiniz.

Katerina Geçiti (Katariina käik): Sırık Herman Kulesi’nin adının yazdığı duvarın hemen karşısındaki küçük kapıdan girince cam, tahta, örgü gibi değişik ürünler bulabileceğiniz Katerina Geçiti’ne giriyorsunuz. Bizim gitmeden önce yaptığımız araştırmalarda, Katerina Geçidi bulunması çok zor bir yer gibi anlatılmıştı. Alakası yok, görmeyeni dövüyorlar..

Katerina Geçiti’nden çıkınca, hemen karşı sol çaprazınızda kalacak, köşesinde Hotel Telegraaf‘ın olduğu Apteegi sokağından devam ediyoruz.

Raeapteek (Town Hall Pharmacy): Avrupa’nın en eski ve satışları devam eden eczanesine giriş ücretsiz. İçeride hala satış yapılıyor. Tabii eskiden kullanılan yılan, böcek gibi ilaç yapımındaki kaynak maddeleri görünce, buradan bir ürün almak istermisiniz bilemedik (^+%) Tarihi eczane 10:00-18:00 arası açık ve Pazar günleri ise kapalı.

Tallinn Eski Şehir Meydanı ya da Talin Belediye Binası Meydanı (Tallinn Town Hall Square): Tallinn eski şehir merkezi (Tallinn town hall square, Raekoja platz) Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Avrupa’nın en eski Tallinn Belediye Binası (bu binada Dünya’nın 77 metre ile en yüksek tavanlı tuvaleti varmış) ve meydanın etrafında sıralanmış kafe, restoran ve publar var.

Ayrıca Tallinn’in en küçük evinin yer aldığı Tallinn’in en dar sokağı Saiakaik de hemen Belediye Binası’nın karşısında. Adı üstünde en küçük olunca gözden kaçabilir. Ama yüz yıllık restaurant olan Balthasar Restaurant‘ın adını gözden kaçıramazsınız. Balthasar Restoran’nın kapısına gitmek için geçtiğiniz sokak işte bu sokak ve en küçük ev karşınızda.

St. Nicholas Kilisesi Tallinn (Niguliste Kirik, St. Nicholas Church): Ölümle dans (Dancing with Death) tablosu ve kuru kafa tabloları var. Giriş: 5 Euro.

Toompea Tepesi bölgesine kısa bacak anlamına gelen Lühike Jalg merdivenlerinden yukarı doğru çıkıyoruz.. Basamaklar boyunca hediyelik eşya satan dükkanlar bize eşlik ediyor.

Toompea Tepesi (Toompea Hill): Zamanında soyluların yaşadığı bu bölgeye, şimdi birçok ülkenin başkonsolosluğuna ve turistler ev sahipliği yapıyor… Arnavut kaldırımlı sokaklarına girmeden, merdivenler bizi surların olduğu bir avluya getiriyor…

Toompea Kalesi: Parlamento Binası (The Parliament Of Estonia)’nın yer aldığı kale. Toompea Kalesinin 4 kulesinden en önemlisi olan bitişiğindeki Sırık Hermann Kulesi (Tall Hermann), aynı zamanda tepesindeki dalgalanan Estonya bayrağı ile ülkenin özgürlüğünün simgelerindendir.

Alexander Nevsky Katedrali Tallinn (Alexander Nevsky Cathedral): Tallinn’in en gösterişli Ortodoks Katedrali, ayrıca Estonya’nın en büyük Rus Ortodoks Katedrali. 1900 yılında Estonya’ya hakim olan Rus çarının imparatorluğunun simgesi olarak yaptırılmış. 15 ton ağırlığındaki Tallinn’in en ağır çanının da yer aldığı kilisede, soğan şeklindeki kubbelerindeki hilal üstündeki haclar Rusların Osmanlılara karşı olan zaferini simgeliyormuş (Pazartesi-Cuma: 08:00-18:00 arası açık)

Estonya’nın en eski kilisesi olan St. Mary Catedral (Dome Church), tarihte ilk kez 1233 yılında bahsedilmiş. 69 metre yüksekliğindeki çan kulesine çıkıp, şehri seyredebilirsiniz. Kuleye çıkmak isterseniz, giriş ücreti yetişkinler için 5 Euro. Kiliseye girmek ise ücretsiz.

Daha iyi bir önerimiz var;

St. Mary Katedral’inin çevresindeki seyir teraslarından şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Katedralin etrafındaki 3 seyir terası var. Bu seyir terasından Patkuli Seyir Terası (Patkuli Viewing Platform)’ dan St. Olaf Kilisesi, Nunna, Sauna ve Kuldjala Kuleleri’ni göreceksiniz. Diğeri ise Kohtuotsa ve Piiskopi Seyir Terası. Platformlara giriş ücretsiz… Tarihlere göre açılış ve kapanış saatleri değişiyor. Gitmeden kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Eylül 2017 için saatler; 09:00-16:30.

Ayrıca peek in the kitchen yani mutfaktan gözetlemek anlamına gelen Kiek in de Kök adındaki Ortaçağ kulesindeki müzenin, üst katında yer alan cafe de seyir terası olarak da kullanılıyor. Efsaneye göre askerler kulenin tepesinden, aşağıdaki köyün mutfaklarını dikizlerlermiş… Giriş katında ise çeşitli silahları ve atış simülatörü ve zaman zaman fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapıyor. (Pazartesi günleri kapalı) Giriş ücreti yetişkinler için 5 Euro.

Şehri en iyi gözlemleyebileceğimizi düşündüğümüz Patkuli Seyir Terası’ndan manzaraya doyup, Patkuli merdivenlerinden (Patkuli trepp, Patkuli stairs) aşağı inip, Toompea Tepesi’ni gerimizde bırakıyoruz…

Merdivenlerin bitiminde Tallinn eski şehir merkezine sağdan devam ederek gidebilirsiniz. Bu yol üstünde kukla tiyatrosu ile ünlü Tallinn Nuku Tiyatrosu (Puppet Theatre NUKU) hemen solunuzda yer alacak. Biz rotamızı Tallinn’in bir başka ünlü kilisesine doğru çeviriyoruz..

St. Olaf’s Kilisesi: 1600lü yıllara kadar 136 metre ile Dünya’nın en yüksek yapısı olan ve 238 basamak çıkmanız tavsiye edilen kilise , Baltık Denizi’ne yolu düşen denizcileri etkilemek için yapılmış. Kulesinden şehri de görebiliyorsunuz. (Kuleye çıkış 2 Euro, kiliseye giriş bedava).

Şehrin en uzun caddesi olan Pikk Caddesi‘nden Talin şehir rehberimize devam ediyoruz.. Bu caddede ayrıca 1864′de kurulan şehrin en eski kafesi olan Maiasmokk Cafe‘de yer alıyor.

Estonya Denizcilik Müzesi (the Estonian Maritime Museum): Adını zamanda bu kulede çalışan şişman aşçı Margaret’tan alan Fat Margaret Kulesi‘nde yer alıyor. Denizcilik Müzesi olarak değil, daha çok Fat Margaret Kulesi olarak anılıyor.

Böylece Tallinn şehir merkezi turumuzu bitirmiş oluyoruz… Estonya Denizcilik Müzesü’nden Pikk Caddesi’nde ilerlerseniz Three Sisters Oteli (Three Sisters Hotel) hemen sağınızda kalacak… Dilerseniz Pikk Caddesi’nden dümdüz devam ederek yine eski şehir merkezine gidebilirsiniz.

Mesela Pikk 26‘ da yer alan güzel kapılı House of the Brotherhood of Black Heads yani kara kafalılar kardeşlik evi olarak çevirebileceğimiz binayı görebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki akşam yemeği için önerilerimizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Tecrübeyle sabit.

Tallinn’de görebileceğiniz diğer yerler iseTallinn Botanik Bahçesi (Tallinn Botanic Garden) ve aynı alanda yer alan 314 metre ile Estonya’nın en yüksek yapısı olan Tallinn TV Kulesi (Teletorn)

2. GÜN TALLİNN TURU

Tallinn’deki ikinci günümüze koşuşturmadan ve tarihten biraz uzak, daha lokal gibi gezinerek devam edeceğiz…

Kadriorg Park: Şehir merkezinden 1 ya da 3 numaralı tramvay ile gidebileceğiniz park, Tallinn’in en büyük parkı. Durum böyle olunca da güzel havalarda lokallerin piknik için akla ilk gelen mekanlarından.. Jaan Poska Heykeli, Russalka Anıtı, Kadriorg Sarayı, Kadriorg Sanat Müzesi de burada yer alıyor. Piknik bahane, kültürel tur şahane diyenlere gelsin bu park. Marketten bir şeyler kapıp, piknik tadında kahvaltı mı? Neden olmasın.

Kalasadama: Kalasadam (Kalasadama 8)’de Estonya Resmi Dizayn evlerinden biri yer alıyor.

Kalamaja Bölgesi: Tallinn’in Nothing Hill’i diyebileceğimiz renkli evleri ile farklı bir Tallinn portresi sunan Bohem bölge. Kalamaja Estonca “Balık Evi” anlamına geliyormuş. Bu bölgedeki birçok sokak da Kalamaja’nın balıkçılıkla bağlantısını koruyacak şekilde verilmiş. Misal; Balık Plajı, halat gibi.. Eğer biraz daha Paljassaare yarımadasında soluna doğru ilerlerseniz, Kopli adında baya baya sanayi bölgesine girmiş olursunuz. Yani bu bölgeden çok uzaklaşmayın deriz. Sağına giderseniz de, Tallinn’lilerin (yazması zor olsaymış jsdhf) tercihi olan sıcak günlerin coşkusunu yaşatan bir plaj göreceksiniz. Kalamaja’ya Balti Tren Garından (Balti jaam) kısa bir yolculuk ile varabilirsiniz.

Telliskivi Bölgesi: Adı tuğla anlamına gelen endüstriyel bölge, tam bir hipster mekanı. Duvardaki muraller birbirinden yetenekli graffiti sanatçısının şovu haline dönüşmüş. Alternatif bir bölge olan Telliskivi’de, bir sürü kafe, tasarım dükkanı göreceksiniz. Aman dikkat; Pazar günleri çoğu mekan kapalı. Cumartesi günleri ise 10:00-15:00 arasında bit pazarı kuruluyor. Yani Cumartesi orada olmaya gayret! Biz Telliskivi’yi çok sevdik ve baktık daha da yazacağız gibi duruyor en iyisi ayrı bir postta bu bölgeye yer verelim dedik.. Tıklayınsss

 TALLINN’DE EĞLENCE VE GECE HAYATI

Ev yapımı bira denemek için eski şehir merkezindeki Ölletehas Beer House ve buraya 4 dakika uzaklığındaki bira çeşitleriyle ünlü Koht harika barlar için önerilerimiz. Beer House’un 2 alt bloğundaki Hollywood ise Tallinn’in en ünlü gece kulübü.

Ayrıca Radisson BLU Hotel’in Lounge 24 adındaki terasta da bir şeyler içip, şehrin manzarasına kendinizi bırakabilirsiniz.

TALLINN YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

 • Tallinn-Tartu otobüsleri 3 saat sürüyor ve bilet fiyatları 10 Avro civarında.
 • Tallinn- Parnu tren veya otobüsle 2,5 saatte gidilebilen, beyaz kumsalları, kaplıcaları ve güzel parklarıyla yaz tatilinin en ünlü kenti.
 • Tallinn Helsinki rotasını izlemek…

TALLINN GEZİ NOTLARI

 • Tallinn’in en yağmurlu mevsimi Ağustos.
 • Tallinn güvenli bir şehir ama iki üç şeye dikkat etmek gerekiyor: Taksiler, kalabalık bölgelerde yankesiciler, sarhoş turistlere fahiş fiyat çeken eğlence mekanlarına.
 • Genel olarak Baltık ülkelerinde olan pahalılık burada da hakim. Finlandiya toplumda yüksek olan alkolizm problemini çözümlemek için alkole yüksek vergiler koymuş ama Helsinki’ye 2 saatlik mesafede yer alan Tallinn ucuz içki için hedef haline gelmiş. Bunu Tallinn deniz terminalindeki Helsinkililerin bavullarından çıkan sesler ile daha iyi anlayacaksınız…
 • Tallinn old town’da mümkünse kaybolun. Biliyoruz bu kadar iyi tarif edilmiş yollar ve şehirde kaybolmanızı engelleyecek oklar ile çok zor olacak ama bir deneyin. Bir anda çok şirin bir avluya çıkmanız an meselesi..
 • Telliskivi Bit Pazarı şimdiye kadar gördüğümüz en pahalı pazar oluyor. Yani bir hayli bit pazarına gitmişliğimiz var.  Fakat bu kadar pahalısını hiç görmedik. İlla bir şey alacağım derseniz sıkı pazarlık yapın.
 • Tallinn yeme içmede biz birazcık fazla para harcamış olabiliriz. O kadar harcamak istemiyorum diyorsanız, yukarıda adlarını verdiğimiz yerlere önce dışarıdan veya kapısından bakın birini seçip öyle girin.
 • İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, Balthasar Restaurant ya da Olde Hansa Restaurant gibi biraz daha şık restoranalara gitmeden internetten randevu yaptırın.

KAYNAKLAR

https://www.visitestonia.com/en

Summary
Article Name
Talin Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Talin' de gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

1 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.