TELLİSKİVİ: Tallinn’in Hipster Şehri

Konteynır, fabrika ile karışık bohemlik…


Tallinn’in asi çocuğu Telliskivi! Bir şehir düşünün rüya gibi, kabarık elbiseleriyle sarayın bahçesinde koşuşturan prensesleri ve atların üstünde fink atan beyaz taytlarıyla prensleri var (nasıl bir hayalmiş bu sgsgsgs). İşte bu şehir Tallinn… Tabii biz beyaz taytlı olmasa da, Tallinn’i prens hatta Baltık’ın prensi ilan ediyoruz..
Doğası, mimarisi, dar sokakları, kendine has üslubuyla Tallinn tam olarak gezilesi ve görülesi bir şehir… Hakkını vererek Tallinn sokaklarını arşınladıktan sonra, gitmeden önce yaptığımız ön çalışmalar ışığında Tallinn’in farklı yapıda olan bölgesinin olduğunu öğrendik.. Şehirden uzaklaşmak çok uzak bir fikir gibi gelse de, buraya kadar gelmişken görmeden olmazdı.. O da ne! Tallinn’in içinde asi bir çocuk varmış meğer! Telliskivi..
Telliskivi… Bir şehide iki farklı şehir yapmışlar…
 
Telliskivi Tallinn eski şehir merkezi, Kalamaja Bölgesi ve Pelgulinna sınırlarında, Baltık İstasyonunun (Baltic Station) ise yanında konumlanıyor. Ulaşım ise Tallinn şehir merkezinden çok kolay… Hele aracınız varsa göz açıp kapayana kadar Telliskivi’desiniz..
Telliskiyi’ye Ulaşım…
Yürüyerek: 2km en güzeli bizce..
Otobüs ya da tramvay: Viru Caddesi’nden 40 – 41 numaralı otobüse ya da Vabaduse Väljak’dan 1 numaralı tramvaya binip, Ristiku durağında inip 5 dakika yürümek
Taksi ile: 10 dakika sürüyor. Kısa mesafe diye götürmemezlik etmiyorlarmış..
Araç ile: Telliskivi oklarını takip edin, Tallinn eski şehir merkezine 3- 3.5 km uzaklıkta.
Telliskivi Kabusu: Otopark!
İşte kabus! Şöyleki, otopark bulmak kolay ama ücretini vermek zor! 2 adet ödeme otomatı var: EP18 zone’da ve ON-hoone bölgesine yakın, diğeri ise EP86 zonu’unda Telliskivi şehir otoparkı. Mutlaka ücret ödeyin. Affetmiyorlar ceza kesme konusunda..

Otopark stresini aşıp, kiraladığımız aracı park eder etmez “Burada bir şeyler dönüyor” demeden edemedik. Tallinn eski şehir merkezini o kadar sevmiştik ki, Telliskivi’den açıkçası pek bir beklentimiz yoktu. İyiki de yoktu.. Çünkü bu şehir yaşıyor!

Telliskivi Yaratıcı Şehri’ne hoş geldiniz…
Telliskivi Yaratıcı Şehri yani orjinal adıyla Telliskivi Loomelinnak (İngilizcesi ise Telliskivi Creative City ), 25 000 m2 üzerine kurulu 11 adet endüstri binasına düzenlemeler yapılarak elde edilen bir komplex alanı. Bu endüstri binaları eskiden Baltık Demiryolu Şirketine aitmiş. Zamanla yaratıcı girişimlerin ve aktivitelerin merkezi haline dönüşmüş..
Dikkatimizi çeken mekanlar..

Balti Jaama Turg (Baltic Station Market): Kıyafetten sebzeye ürün alternatifi bir çatı altında. İçine bir de harika kafeleri koydunuz mu, alın size Baltık İstasyon Marketi..

Telliskivi Depoo: Mart 2016’da açılan konteynır kompleksi daha öncesinde eski Baltık İstasyon Marketi’inde yer alıyormuş.. (Baltic Station Market)’da yer alıyormuş. İçinde sokak yemeklerinin yanı sıra kıyafet standaları da yer alıyor.
Erinevate Tubade Klubi: Estonya’nın en büyük yaratıcı ekonomik ticaret merkezinde, aktivite ve iş alanları, ofis, stüdyo ve yaratıcı şirketler için çeşitlilik sağlıyor. Mesela bizce çok iyi düşünülmüş bir mekanların başında Erinevate Tubade Klubi geliyor.. Burası farklı konsept odalara sahip olan bir klüp. Kültürel etkinlikler, toplantılar düzenlenebiliyor.. Konser ya da sunumlar için gerekli teknolojik donanıma sahip odaları kiralayabiliyorsunuz.. Aynı anda farklı etkinlikler için oda genellikle kiralanamıyor.. Sebebi gizlilik kuralı!
F-hoone: Gidin! Mutlaka gidin hatta! O kadar sıcak samimi bir ortamı ve kaliteli yemekleri var ki, iç dekorasyonunu mı bakayım yemek mi yiyeyim derken zaman nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. Vareniki mantısını, tatlılarından herhangi birini (hepsi harika!) ve Estonya siyah ekmeğini tavsiye ediyoruz.. Bir de üstüne gidip suyu kendiniz doldurup, masanıza gelmek sanki ev sahibi hissi veriyor.
Konteynır, graffiti ve fabrikalar birleşirse…
160’a yakın mobilya dükkanı, tiyatro,14 adet dizayn ve doğa sporları dükkanı, 8 adet restoran, fırın, antikacı, kitapçı gibi birçok alışveriş yeri ve yeme içme yeri var. Bu yeme içme yerlerinin ilginç tarafı konteynırların restoran ya da kafe olarak kullanımı!
 Graffitti ile bezenmiş sokakları ve fabrika duvarları ile bohem tarza sahip Tallinn’nin yeni, artistik ve sanatçı dostu kompleks alanında, restoran çeşitliliği ve alışveriş için tam bir cennet olmasının yanı sıra, Estonya’da sanatın da kalbi olmuş..
Gel vatandaş ne ararsan Telliskivi’de var!
Zamanla birçok etkinliğin kalbi olan bir kompleks haline dönüşen bu eski fabrika alanı, kısacası yaratıcı ve yenilikleri içeren her şeyi içeren bir organisazyon alanı gibi düşünülebilir. Eski fabrika alanında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Telliskivi sanatsal sergilerinden bit pazarına sanki bir konsept alanı..

Telliskivi’yi neden ziyaret etmelisiniz?

Tallinn eski şehir merkezindeki turistik dükkanları bir kenara bırakıp, Telliskivi’nin küçük vintaj tarzı butiklerinde doğal ve daha uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz. Ayrıca Estonya dizaynına şahitlik edip, kendine has kafe restoranlarda yemek yiyebilir, harika barlarda içkinizi yudumlayabilirsiniz. Hatta Vaba Lava Tiyatrosu, Sõltumatu Tantsu LavaCabaret Rhizome‘da alternatif tiyatro oyunları ve modern dans gösterileri seyredebilileceğiniz performans sanatları merkezi. Fakat şunu unutmayın: butikler genellikle pahalıdır..

Telliskivi’de hangi etkinlikleri seyredebilirim, hangi etkinliklere katılabilirim?

Öncelikle Salı günleri dans geceleri, Cumartesi günleri 10:00- 15:00 arasında ise bit pazarı var. Haziran aylarında ise Tallinn Sokak Yemekleri Festivali düzenleniyor..

Her sene Telliskivi’de 500’e yakın etkinlik oluyor. Sergi, konser, sokak festivalleri ve diğer kültürel etkinlikler için Telliskivi internet sayfasına gitmeden göz atmanızı tavsiye ederiz. Tıklayın

Ben tek başıma bulamam oraları derseniz: 1.5 – 2 saatlik Telliskivi Şehir turuna katılabilirsiniz. Bunun için Estonian Urban Lab ile kontağa geçebilirsiniz.. Telefon: (+372) 53 57 04 01, Email adresi: [email protected]

Kaynak: http://telliskivi.eu/en/

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.