Scroll to Content

FAREHAM Ekonomik Gezi Rehberi

1 Senelik yolculuğu sizin için 1 güne sığdırdık..


Fareham, İngiltere’nin güney doğusunda yer alan Hampshire bölgesinde, Portsmouth ve Southampton gibi iki büyük ve önemli şehrin arasına konumlanmış küçük bir İngiliz kasabasıdır. Fareham, ne köy, ne şehirdir. Haftanın belirli günlerinde pazar kurulan yerlere verilen isimle yani “Market Town” (pazar kasabası) olarak tanımlanır. Aslında özetle, tipik bir güney İngiltere kasabasıdır.

Günümüze kadar namı yürüyen bir yapı, anıt, bina, klise, müze vs olmayan bu kasaba eski zamanlarda önemli bir tuğla üretim ve çilek yetiştirme merkeziymiş.

Çok fazla turistik olmayan bu kasabaya yolunuz güney İngiltere bölgesine düşmediyse gitmezsiniz diye düşünüyoruz. Ancak eğer bu civardaysanız, Fareham’a uğramanızı ve tipik güney İngiltere kasabası deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz.

Fareham ile üniversiteden sonra 1 sene İngilizcemi geliştirmek için au-pair olarak bu kasabaya geldiğimde tanıştım. Önce çok küçük ve sıkıcı geldi ancak sonrasında burada olmaktan keyif almaya başladım. İnsanların, tanıdık tanımadık, birbirleriyle karşılaştıklarında muhakkak selamlaştığı bir kasaba. Burada yaşayan halkın büyük çoğunluğu İngiliz, dolayısıyla bu kültürü ve yerel halkın yaşam tarzını öğrenebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Fareham küçük ama kendi içinde her türlü ihtiyacınızı karşılamaya yetecek kadar büyük bir yer aslında. Her şeyden var, ama az az 🙂 Mesela bir  tane sinema, bir tane alış veriş merkezi, birkaç pub, bir tane disco, birkaç tane irili ufaklı park, bir tren garı, bir tane büyük spor kompleksi vs vs. Ayrıca, bu kasabanın sağında solunda çok güzel ve daha büyük şehirler var. Yani her haftasonu ya da canınız ne zaman isterse yeni bir yeri gezebilme lüksünüz mevcut. Sakin ve güvenli bir kasaba. Hadi anlatmaya başlayalım 🙂

fareham4

FAREHAM’ A ULAŞIM: FAREHAM’ A NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: Fareham’a en yakın havaalanı Southampton Havaalanı’dır. Ayrıca Londra Gatwick ve Heathrow havaalanları 1,5 saatlik bir sürüş mesafesinde yer almaktadır. Bournemouth (Hurn) Havaalanı ise biraz daha güneyde yer alan diğer bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Tren ile: Fareham Tren istasyonu şehir merkezinden 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Tren garı çıkışında otobüs ve taksi durakları yer almaktadır. Fareham’ın doğuda Brighton, güney batısında Salisbury ve Bristol ile bağlantısı vardır. Londra’dan Fareham’a Eastleigh üzerinden direkt seferler ile 1 saatlik bir tren yolculuğu sonucunda ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, İngiltere içindeki her şehirden tren ile Fareham’a rahat ve pratik bir şekilde ulaşma imkanı da mevcuttur. Tren yolculuğunuzu planlayabileceğiniz birkaç link:

Otobüs ile: Fareham ana otobüs durağı hemen bu kasabanın göbeğindedir ve bazı bölgelerden ulaşımda trenden daha efektif bile olduğu söylenebilir. Özellikle civar şehirlerden ulaşımda otobüs tercih etmeniz zaman kazanmanıza ve manzara eşliğinde hoş bir yolculuk yapmanıza olanak sağlayacaktır. Otobüs seferleri, duraklar ve hareket saatleri için aradığınız tüm bilgiye ulaşabileceğiniz faydalı linkler :

Denizyolu ile: Fareham’a İspanya ve Fransa’dan deniz yolu ile önce Portsmouth limanına, oradan da şehirlerarası tren veya otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Southampton’dan Isle of Wight’a, Portsmouth’dan Isle of Wight ve Ryde’a hem araç hem de yaya kullanımına uygun feribot seferleri mevcuttur. Alternatifleri görmek ve karşılaştırma yapmak için yararlı olacak linkler:

Araç ile: İngiltere’nin güneyinde, Londra’ya 120 km uzaklıkta bulunan Fareham, Güney Hampshire bölgesinde Portsmouth ve Southampton gibi büyük şehirlerin arasında M27 otobanının hemen bitiminde yer almaktadır.  Eğer navigasyon ile kullanarak kendiniz araç kullanıyorsanız, PO14 9SA posta kodunu yazmanız yeterli olacaktır. İngiltere’de aradığınız yeri bulmanız navigasyon ile gerçekten çok kolay; Sadece bina numarası ve posta kodunu yazmanız halinde istediğiniz noktaya gerçekten çok kolay ulaşacaksınız.

FAREHAM ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Fareham çok fazla turistik bir yer olmadığından dolayı bu bölgede göreceğiniz yerler çok fazla değildir, bu sebeple en iyisi yürümek olacaktır. Ancak Fareham’ dan diğer yakın kasaba ve illere ulaşmak için dilerseniz yerel trenleri dilerseniz otobüsleri kullanabilirsiniz.

FAREHAM’ DA KONAKLAMA: FAREHAM’ DA NEREDE KALINIR?

Eğer turistik amaçlı seyahat ediyor ve yolunuz Hampshire bölgesine düştüyse, Portsmouth ya da Southampton gibi daha büyük şehirlerde kalmanızı ve Fareham’a günübirlik bir gezi yapmanızı tavsiye ederiz.

Ancak Fareham’da konaklamak istiyorsanız, bu küçük ve turistik olmayan şehirde çok fazla bir alternatifiniz yok malesef. Resmi web sitesinde yer alan birkaç otel, guesthouse veya B&B seçeneklerini fiyat ve yer durumuna göre kontrol etmek için buraya tıklayınız

FAREHAM’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Fareham Creek Trail: Cams Hall’ı çevreleyen göl boyunca yürüyüş yapın. Yemyeşil Cams Hall Golf klübü, yeşillikler içindeki küçük göletler ve Atlantik okyanusunun Portsmouth limanından içeri girerek, kıvrıla kıvrıla Fareham’a doğru aldığı yolun sonunda oluşan Salterns Gölü etrafındaki bu müthiş yürüyüş parkurunun adı “Fareham CreekTrail”. Gerçekten de yürüyüş ya da koşu için veya sadece güzel güneşli bir günde piknik yapmak için ideal bir yer. Belki de Fareham’ a sırf bu parkur için bile gelebilirsiniz.

fareham2

Araba yolculuğu: Fareham’a kendi aracınız ile gelmediyseniz, kesinlikle araç kiralayarak bu civardaki diğer köy ve kasabaları gezmelisiniz. Titchfield, Lee- on- the- Solent, Gosport, Portsmouth, Portchester, Port Solent, Southampton kesinlike bir- iki saatlik de olsa uğramanız gereken yerler. Yol boyunca size eşlik edecek olan doğa manzarası ise tek kelime ile mükemmel. İngiltere’nin çok yağış almasından mı, bu bölgenin denize yakın olmasından kaynaklanan iklimsel özelliğinden mi bilmiyoruz ama yemyeşil ağaçlarla çevrili daracık, tek şeritli yollar, ince ince yağan yağmur ve arada bir yüzünü gösteren güneş sayesinde insana keyif veriyor.

FAREHAM’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Fareham’da ÖZELLİKLE yemenizi ve ya içmenizi tavsiye edebileceğimiz, sadece buraya özgü, özel bir şey yok. İngiliz kahvaltısı, Fish&Chips, Sunday Roast, Black Pudding gibi geleneksel İngiliz yiyeceklerini burada da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Fareham tren istasyonundan kasaba merkezine kadar uzanan West Street caddesi üzerinde sağlı- sollu bir çok kafe, restoran ve bar bulacaksınız.

FAREHAM’ DA ALIŞVERİŞ

Asda, Sainsbury’s, Tesco gibi dünyaca ünlü İngiliz perakende alışveriş magaza zincirlerinin Fareham şubelerine girin. Aklınızda alacak hiçbir şey olmasa da, en azından bir poşet ile çıkacağınıza eminiz. Ayrıca, Fareham’ın “Market Town” tanımlamasından dolayı, şehir merkezinde yer alan Fareham Shopping Center alışveriş mağazası ya da Farmers’s market ve Street Market adındaki pazarlarına uğramalısınız. Şehirde yaklaşan etkinlikler için resmi web sitesine göz atmanızı öneririz.

FAREHAM ŞEHİR TURU

 Fareham’da göreceğiniz başlıca yerler: Westbury Manor Museum, Fareham Shopping Centre, Ferneham Hall, Fareham Leisure Centre ve hemen arkasındaki Park Lane Recreation Ground. Sonrasında biraz abur-cubur alışverişi, sandviç ve içecek almak için sizi Sainsbury’s ve ardından da piknik yapmak üzere Cams Hall Golf alanına götürüyoruz. Biraz dinlenip enerji topladıktan sonra Fareham Creek Trail’de şehir kalabalığı ve gürültüsünden uzak 1 saatlik bir yürüyüş yapmanızı öneriyoruz.

Westbury Manor Museum: 1990 yılında kasabanın merkezinde açılan ve Fareham ile ilgili tarihi bilginin, objeler, grafik, fotoğraf ve ses efektleri ile anlatıldığı bir müzedir.

Ferneham Hall: Yıl boyunca birçok müzikal, tiyatro, konser, parti ve düğün gibi organizasyonların düzenlendiği bir etkinlik alanı, sanat merkezidir. Ferneham Hall etkinlik takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

Fareham Leisure Centre: Spor ve sosyal tesis olarak değenlendirilebilecek bu alanda düzenlenen ücretsiz grup aktivitelerine katılabilir, binanın hemen arkasında yer alan Park Lane Recreation Ground‘un yeşil çimenlerine uzanabilir ve kısa bir mola verebilirsiniz.

Cams Hall: Günümüzde ofis ve iş yeri olarak faaliyet gösteren bu görkemli binanın etrafında yer alan yemyeşil alanda dinlenmenizi ve Fareham Creek Trail boyunca yürümenizi tavsiye ederiz.

FAREHAM’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Fareham daha önce de bahsettiğimiz gibi küçük bir kasaba. Dolayısıyla çok fazla klüp, disco vs alternatifi mevcut değil. Yine de, adında “pub” ve ya “Inn” kelimeleri geçen çok fazla sayıda bar mevcut. Bu barların en sevdiğimiz özelliği dekorasyon ve tarzı. Hepsinin kendine has bir havası var; ne çok modern, ne de çok geleneksel. Önerebileceğimiz mekanlar; The Slug and Lettuce’ de akşam yemeğinizi yiyebilir ve gecenin ilerleyen saatlerinde dans edilebilen bir klübe dönüşen Chicago Rock Cafe’ ye uğrayabilirsiniz.

FAREHAM YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Portsmouth‘dan Southampton’a kadar; Port Solent, Portchester Castle, Fort Nelson, Gosport, Lee-on-the-Solent, Titchfield Haven National Nature Reserve, Holly Hill Woodland Park gibi görmeniz gereken küçük kasabaların da dahil olduğu rotamızı değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Fort Nelson: 1860’lı yıllarda Portsdown Hill zirvesinde kurulmuş Portsmouth Denizcilik Üssü’ne tepeden bakan 5 savunma kalesinden bir tanesidir.

Titchfield Haven Naturel Nature Reserve: Titchfield, Fareham’ın batısında yer alan ilginç bir ortaçağ köyüdür. Sokaklarında 15 y.y.’dan kalma tarihi binaların, dükkanların, kafelerin yer aldığı bu köy River Meon (Meon Nehri) kıyısında yer almaktadır. Titchfield Haven, onlarca bitki ve kuş türünün yer aldığı korunmuş bir doğal alan. Girişte biletinizi almayı unutmayın çünkü parkta görevliler tarafından biletinizi göstermeniz istenebilir.

Portschester Castle: Romalılar tarafından yapılmış bir ortaçağ kalesidir. Fareham’ın doğusunda, Portsmouth limanının kuzeyinde yer alır. Paulsgrove Lake kenarında yer alan kaleden geriye kalan aslında kale duvarları ve bölmeler. Sadece mimari açıdan inceleyip, etrafında kısa bir yürüyüş yapabileceğiniz kaleye girebilmek için 4 pound civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor.

FAREHAM GEZİ NOTLARI

  • Eğer siz de İngilizcenizi geliştirmek için İngiltere sınırları içinde bir yer arıyorsanız, Fareham’ı değerlendirebilirsiniz. Hem halkın %90- %95’inin yerel olması hem de çok fazla turistik bir yer olmaması nedeniyle sadece İngilizce konuşarak derdinizi anlatabiliyorsunuz. Yani İngilizce öğrenmek ya da İngilizcenizi geliştirmeniz garanti 🙂 Ayrıca lokasyonundan dolayı, civarda yer alan birçok farklı şehri kolay ve ucuza gezebiliyorsunuz. Dolayısıyla gezmeyi, seyahat etmeyi seviyorsanız, siz de bizim kadar zevk alacaksınız bu şehirde olmaktan.
  • Fareham saatlerce yürüyüş yapacağınız kadar büyük bir yer değil. Farklı açılardan onlarca fotoğrafını çekeceğiniz bir bina ya da anıt yok. Saatlerinizi geçireceğiniz kadar çeşitli eserlerin bulunduğu geniş bir müzesi de yok. Çok önemli bir kültürel merkez değil. Tarihde adı geçen bir abide, ya da UNESCO dünya mirasları listesine girmiş bir yerleşkesi de yok. Peki Fareham’da ne yapılır? Bu şehirde yapılabilecek en güzel şey sakin ve küçük bu İngiliz şehrini ve yerel halkı gözlemleyerek, kültürünü anlamaya çalışmaktır. Şehir merkezinde yer alan bir pub’da oturarak sadece etrafı gözlemleyerek saatlerinizi geçirebilirsiniz.
  • Fareham Borough Council’in resmi sitesinde açıkladığı etkinliklere (“What’ s on” sekmesi altından) göz atın. Eğer bu kasabada bir geceden fazla kalacaksanız, etkinlik takviminden size uyacak ve çoğu ücretsiz düzenlenen bir organizasyona katılım sağlayabilirsiniz.

fareham6

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Fareham Ekonomik Gezi Rehberi
Description
Fareham' da gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.