Scroll to Content

SOUTHAMPTON Ekonomik Gezi Rehberi

Titanic’in sonsuzluğa uğurlandığı liman..


Southampton, İngiltere’nin güneyinde yer alan, önemli bir havacılık ve denizcilik geçmişine sahip liman şehridir. Bu şehir ile özdeşleşmiş en önemli tarihi olaylardan bir tanesi, ünlü Titanic gemisinin bu şehirden hareket etmesidir.Southampton ayrıca tarihte ilk uçan botlara (flying boats) ev sahipliği yapmıştır.

Air (hava) ve port (liman) sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşan “airport” kelimesinin ilk kez Southampton için kullanıldığı iddia edilir. Southampton ayrıca “Spitfire” adlı tek pilotlu avcı uçağı ile de özdeşleşmiş bir şehirdir. R.J. Mitchell tarafından tasarlanmış ve 1938 yılında hizmete giren bu uçak, bütün 2. Dünya Savaşı boyunca Kraliyet hava kuvvetlerine hizmet veren ilk yekpare metal tasarımlı, tek pilotlu avcı uçağıdır.

2. Dünya savaşında bombardıman altında kalmış ve tamamen yok olmuş bu şehrin günümüzde bu kadar modern yapılara sahip olmasının altında yatan sebep şehrin yeniden küllerinden doğmuş olmasıdır. Southampton’ da öğrenci nüfusu şehirde bulunan iki adet üniversiteden dolayı (Solent University ve University of Southampton) oldukça kalabalıktır. Okyanus ikliminin egemen olduğu bu şehir, İngiltere’ nin en ılıman ve güneşli yerlerinden biridir.

SOUTHAMPTON’ A ULAŞIM: SOUTHAMPTON’ A NASIL GİDİLİR?

Uçak ile: İngiltere, İrlanda, Almanya, Fransa, İspanya, Portekiz, Belçika, Avusturya, İsviçre ve Hollanda’dan geliyorsanız, Southampton Havaalanı’nı tercih edebilirsiniz. Havaalanı şehrin biraz dışında, Eastleigh’ da yer almaktadır ancak havaalanından U1C otobüslerini kullanarak şehir merkezine ulaşmak oldukça pratiktir.

Ayrıca Londra’dan Heathrow ve Gatwick havaalanlarını kullanarak aşağıda detaylandıracağımız şekilde tren, otobüs ya da araç kiralayarak Southampton’a ulaşmanız da mümkündür.

Tren ile: Southampton Central tren istasyonu şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alır. Ancak dilerseniz ücretsiz CityLink otobüs hizmetinden faydalanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. CityLink otobüsleri (shuttle) her 15-30 dakikada bir hareket etmektedir. National Rail websitesinden tren hareket saatleri ve durakları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Londra’dan geliyorsanız South West Trains  ya da Southern Railway; Cardiff, Bristol ve Bath’ dan geliyorsanız da First Great Western tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, seyahatinizden belirli bir süre öncesinde Megatrain websitesinden online bilet almanız durumunda, Londra’dan Southampton’a oldukça indirimli, tek yön 1 pound gibi çok uygun fiyatlara, bilet bulma imkanı yakalayabilirsiniz.

Yakındaki şehirlerden ya da kasabalardan, Three Rivers Rail gibi yerel trenleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Araç ile: Londra’dan Southampton’a M3 ve M25 otoyollarını kullarak ulaşabilirsiniz. M27 otoyolu ise batıda Bournmouth ve doğuda Brighton’a kadar sizi ulaştıracaktır. Ayrıca Portsmouth için olduğu gibi, bu şehirde de Park& Ride alternatifini değerlendirebilirsiniz.

Otobüs ile: Londra Victoria Coach Station’dan hareket eden Megabus ve National Express otobüsleri ile Southampton’ a kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Deniz yolu ile: Southampton bir liman şehri olduğundan dolayı deniz yolunu kullanarak ulaşım imkanı mevcuttur.  Red Funnel hızlı feribotları günde iki defa Isle of Wight ile Town Quay arasında sefer düzenlemektedir. Bunun dışında, Queen Mary 2, Queen Elizabeth and Queen Victoria, P&O, Princess and Cunard gibi bir çok lüks yolcu gemisi bu limanı kullanarak cruise seyahatleri organize etmektedir.

SOUTHAMPTON ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Southampton’da görülmesi gereken yerler birbirine çok yakın bir mesafede bulunduğu için en kolay ve pratik ayrıca da hesaplı olan ulaşım şekli yürümek ya da bisiklete binmektir.

SOUTHAMPTON’ DA KONAKLAMA: SOUTHAMPTON’ DA NEREDE KALINIR?

Southampton’da konaklama  için oldukça geniş bir yelpazeye sahip turistik ve bu bölgedeki diğer şehirlere göre büyük bir şehirdir. Her yıl genellikle Eylül ayında düzenlenen boat show gibi çeşitli organizasyonlar nedeniyle gelenler, iş için seyahat edenler, üniversite öğrencileri ve yakınları tarafından turist akınına uğrayan bu kentte Hilton, Novotel, İbis, Mercure, Holiday Inn gibi büyük otel zincirleri faaliyet göstermektedir.

Diğer daha uygun konaklama alternatifleri için booking.com ya da airbnb.com websitesinde küçük bir araştırma yapmanızı öneririz.

SOUTHAMPTON’ DA KESİNLİKLE YAPILMASI GEREKENLER

Tiyatro: Müzikal, bale gibi etkinliklerin düzenlendiği The Mayflower Tiyatrosu güney İngiltere’deki en büyük tiyatrodur. Eğer Southampton’da minimum bir gece konaklayacaksanız kesinlikle bu tiyatroda düzenlenen bir etkinlik için biletinizi rezerve ettirmelisiniz.

Walk the Walls: Eski şehir merkezi etrafındaki tarihi duvarları, kulelerin etrafında işaret levhaları ile sizi yönlendirecek olan yürüyüş yolunu takip etmelisiniz.

Southampton Guildhall: Birbirinden farklı organizasyonlara ev sahipliği yapan bu bina aslında bir belediye binasıymış. Eğer şehirde en az bir gece kalacaksanız, Southampton Guildhall‘da düzenlenen etkinliklere, konser ve ya tiyatro gösterimlerine önceden bilet alarak katılmanızı tavsiye ederiz.

Futbol: Southampton FC spor kulübünün futbol müsabakalarının yapıldığı St Marys Stadium’da denk gelirseniz bir futbol maçı izlemenizi tavsiye ederiz.

Müze ve Galeriler: Şehirde yer alan birbirinden güzel ve değerli müze ve sanat galerilerini gezerek, Southampton’ın tarihinde önemli yer tutan denizcilik, havacılık, arkeoloji ve orta çağ tarihi hakkında çok keyifli bilgiler edineceğiniz bir tur yapmanızı öneririz.

SOUTHAMPTON’ DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Southampton’da 550’den fazla restoran bulunmaktadır. Şehirde geleneksel İngiliz mutfağından, İtalyan, İspanyol, Çin, Fas, Meksika ve Hint mutfağına kadar her türlü seçenek mevcuttur. Oxford Street, High Street, Bedford Place yeme içme alternatiflerinin en fazla olduğu caddelerdir. Oxford Street üst seviye restoranların yer aldığı bir cadde olmakla birlikte, Bedford Place’ da daha alternatif ve uygun fiyatlı restoranlar çoğunluktadır.

SOUTHAMPTON’ DA ALIŞVERİŞ

Şehir merkezinde yer alan WestQuay, 70.000 m2 üzerine kurulmuş ve 150’den fazla mağazanın yer aldığı büyük bir alışveriş merkezidir. İster kendiniz, isterseniz de sevdikleriniz için alışverişiniz yapmak niyetinde iseniz, WestQuay‘e uğramalısınız.

SOUTHAMPTON ŞEHİR TURU

Eski şehir merkezinde yer alan tarihi kalıntıları ve şehrin geçmişi ile ile ilgili en doğru bilgiyi edinmek için Southampton Tourist Guides Association tarafından her haftasonu düzenlenen yürüyüş turlarına katılmanızı tavsiye ederiz. Sadece 3 pound karşılığında The Bargate önünden yıl boyunca her Cumartesi & Pazar, saat 11:00 hareketli Blue Badge yürüyüşleri düzenlenmektedir.

Southampton gezisinde görebileceğiniz başlıca yerler; The Bargate, Tudor House & Gardens, Holyrood Church, Medieval Merchant’s House, Town Quay, Queen’ s Park, Solent Sky, Ocean Village, St Mary’s Stadium, SeaCity Museum, Mayflower Theatre.southampton-city-map

The Bargate: Şehrin tam ortasında bulunan ve Ortaçağlarda Southampton’a giriş için kullanılan bu kapının çevresinde bulunan duvarlar neredeyse tamamen yıkılmış durumda. 1180 yılında inşa edilen ve 1320 yılında genişletilmiş bu kapıda şehri korumak için 3 top konumlanmış durumdaydı.southampton-bargate

Tudor House and Gardens: Giriş ücreti ödemeniz gereken bu ev ve arkasında 15 yy’da yapılmış mükemmel bir bahçe sizleri bekliyor. Tudor House and Gardens eski şehir merkezinde yer alan ve Southampton’ın en tarihi mekanlarından biridir.

southampton-tudor-house

Holyrood Church: 1300’lü yıllarda yapılmış ve 2. dünya savaşı sırasında bombalanmış bu kilise, savaşta hayatını kaybedenleri anmak amacıyla yeniden onarılmış.

Medieval Merchant’s House: Eski zamanlarda tüccarların Southampton’da uğradığı bu Medieval Merchant’s dükkanı içinde o zamanlarda yemek yapmak için kullanılan araç ve gereçleri görebilirsiniz.

The Remaining of Southampton Wall: 300’lü yıllarda yapılmış Southampton  duvarından kalan kısımları ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan Round Tower, Southampton Maritime Museum ve Museum of Archaeology bulunmakta. Roman arkeolojisiyle ilgileniyorsanız ilginizi çekebilecek eserler bulabilirsiniz.

southampton-walk-the-walls

Solent Sky: Müze‘nin içinde özellikle Southampton’da üretilen “Spitfire” cinsi uçakların tarih boyunca gelişim sürecini inceleyebilirsiniz.

Ocean Village: Evlerin, ticaret yerlerinin ve marina’nın bulunduğu bir mekan.

southampton-ocean-village

St. Mary’s Stadium: Southampton’ın futbol takımına ev sahipliği yapan stadyum. Şehirden yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunan stadyuma otobüs ile de ulaşabilirsiniz.

Sea City Museum: 3 bölümden oluşan müzenin en önemli bölümü olan Titanic kısmında, tarihi belgeleri inceleme, ünlü Titanic’ gemisinde yaşananların o zamanki kişilerin sesleriyle dinleme ve bir de oyun oynayabileceğiniz kısımları bulunuyor. 10:00- 17:00 arasında açık olan Sea City müzesine giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

southampton-sea-city-museum

The Central Parks: Şehirde, 21 hektarlık alan üzerine kurulmuş, her biri kendine has özelliği ile koruma altına alınmış ve ödül almış 5 adet parkı gezmenizi, kısa bir mola vermenizi ya da güneşli bir günde piknik yapmak için uğramanızı tavsiye ederiz.

SOUTHAMPTON’ DA EĞLENCE VE GECE HAYATI

Southampton’da 40’dan fazla canlı müzik performanslarının sahnelendiği mekan bulunmaktadır. 40.000den fazla öğrencinin bulunduğu bu şehir gündüzleri olduğu gibi geceleri de oldukça canlı ve hareketlidir. Portswood, öğrencilerin bir şeyler içmek için takıldıkları barların yoğun olduğu bölgelerinden biridir. Eğer öğrenci kalabalığı ve gürültüsünden uzak bir yerde sakin bir gece geçirmek istiyorsanız, şehir merkezinde, Polygon bölgesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca deniz kenarında takılmak isterseniz biraz pahalı bir alternatif olan The Marina bölgesini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında, Platform Tavern ise canlı jazz ve blues müzik performansları ile eğlenebileceğiniz bir mekandır. Sadece müzik dinlemek ve birşeyler içmekten fazlasını arıyorsanız, Southampton bu bölgede, tiyatro, bale gibi etkinliklere katılarak daha kültürel bir gece geçirmenizi garanti eden ender şehirlerden biridir.

SOUTHAMPTON YAKININDA GEZİLEBİLECEK DİĞER YERLER: ALTERNATİF TURLAR

Southampton yakınlarındaki park ve göllere giderek tabiat güzelliklerinin zevkine varabilirsiniz. Önereceğimiz rotada görmeniz gereken yerler;

  • New Forest Wildlife Park: Yeni yerler keşfetmek isteyenler için Hythe Ferry ile denize açılıp New Forest turuna katılmalarını öneririz.
  • Royal Victoria Country Park
  • Southampton Common
  • Testwood Lakes

SOUTHAMPTON GEZİ NOTLARI

  • Southampton tarihi ile ilgili çok önemli bilgiler edinebileceğiniz müze ve galerileri gezmelisiniz. Sanat galerilerinin başlıcaları: The John Hansard Gallery, The Bargate Monument Gallery, Millais Gallery, City Art Gallery. Müzelerden başlıcaları ise; The Museum of Archaeology, The Maritime Museum, Medieval Merchants House, Tudor House Museum and Garden, Solent Sky (Hall of Aviation).
  • Southampton’da bir gece konaklayıp, tiyatroya giderek ya da diğer aktivitelere katılarak şehrin kültürel zenginliğine tanıklık etmelisiniz. Şehirde düzenlenen festivaller ve tarihleri için buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.
  • Southamptonda yer alan parklarda dinlenirken, buralarda düzenlenen sportif faaliyetler ve etkinliklere katılarak şehrin yerel yaşamına ayak uydurmalı ve lokal hayatı gözlemlemelisiniz.
  • Şehrin yakınında bulunan diğer büyük kentlere, park ve göllere gezi düzenlemeli ya da turlara katılmalısınız.

KAYNAKLAR

Summary
Article Name
Southampton Ekonomik Gezi Rehber
Description
Southampton' ta gezilecek - görülecek yerler, tadına bakılması gereken lezzetler, ulaşım ve konaklamaya dair herşey..
Author

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.